به مناسبت روز جهانی کارگر

جنبش های کارگری، از دیروز تا امروز

10 ارديبهشت 1392 ساعت 18:07

جنبش کارگری، اصطلاحی است که به اجتماعات کارگری معترض اطلاق می‌شود. این اجتماعات اغلب برای احقاق حقوق از دست رفته کارگران تشکیل می‌شوند. کارگران عضو جنبش‌های کارگری، خواستار شرایط کاری بهتر و رفتار مناسب از سوی کارفرمایان و مسئولین دولتی هستند.


گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - جنبش کارگری، اصطلاحی است که به اجتماعات کارگری معترض اطلاق می‌شود. این اجتماعات اغلب برای احقاق حقوق از دست رفته کارگران تشکیل می‌شوند. فعالین جنبش‌های کارگری، خواستار شرایط کاری بهتر و رفتار مناسب از سوی کارفرمایان و مسئولین دولتی هستند.

جنبش‌های کارگری در برخی کشورها مثل انگلیس و استرالیا به عنوان یک حزب سیاسی نیز شناخته می‌شود که اغلب تحت نام "حزب کارگر" فعالیت می‌کنند.

سرآغاز جنبش کارگری در اروپا به دوران انقلاب صنعتی باز می‌گردد؛ زمانی که شهرها صنعتی شده و کشاورزی از رونق افتاد؛ بنابراین فرصت‌های شغلی دست خوش تغییرات اساسی و شرایط کارگران دشوار شد. جنبش‌های کارگری در اواسط قرن نوزدهم فعال شدند و گروه‌ها و اجتماعات کارگری در همه جای دنیای صنعتی شده به وجود آمدند. جنبش‌های کارگری مدرن، ریشه در تحرکات کارگری آغاز شده در قرن نوزدهم در اروپا و اجتماعات اروپایی دارند.

اتحادیه بین‌المللی کارگران، به عنوان نخستین اتحادیه بزرگ کارگری، در سال ۱۸۶۴ در لندن تاسیس شد. دلیل تشکیل این گروه‌، خواسته‌ی کارگران برای رسیدن به حق تصمیم‌گیری و سازماندهی، ۸ ساعت کار روزانه، حقوق مناسب، دو روز تعطیلی در هفته و حذف کودکان کار بود. در تمام دنیا، فعالیت‌های جنبش کارگری، منجر به اصلاحات یا افزایش حقوق کارگری شده است.

در این جنبش‌ها، به نوعی بین کارگران سیاه‌پوست و سفیدپوست همکاری وجود دارد و عملا در جنبش‌های کارگری تفاوت نژادیِ معمول در جامعه دیده نمی‌شود. با وجود اینکه از قرن بیستم و از زمان شکل‌گیری این جنبش‌ها، گروه‌های نژادی در اتحادیه‌های جداگانه مشغول به فعالیت بوده‌اند، اما همه گروه‌ها تصمیم به ایجاد جبهه‌ای واحد برای احقاق حقوق کارگران خود گرفتند. بعضی جنبش‌ها از سیستم ۵۰-۵۰ استفاده کردند؛ ۵۰ درصد اعضا سیاهپوست و ۵۰ درصد سفیدپوست هستند. مسئولین این گروه‌ها تلاش می‌کنند در مطالبات خود حقوق یکسانی را طلب کنند تا شرکت‌ها نتوانند از یک نژاد سوءاستفاده کنند.

جنبش کارگران بی‌خانمان، یکی از بزرگ‌ترین جنبش‌های کارگری برزیل و آمریکای جنوبی است که بر اساس آمار غیررسمی، ۱.۵ میلیون عضو در ۲۳ ایالت از ۲۶ ایالت برزیل دارد. اهداف این جنبش، فراهم کردن امکان  اصلاحات اراضی، دسترسی کارگران فقیر به زمین، اعتراض به نژادپرستی، از میان بردن تفاوت حقوقی،  حذف تبعیض جنسی و... است.

جنبش کارگران بیکار آرژانتین یکی دیگر از جنبش‌های عدالت‌خواه در آمریکای جنوبی است. کمبود فرصت‌های شغلی، پایین بودن استانداردهای زندگی، افزایش خشونت، رشد فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی و... باعث شکل‌گیری جنبش‌های اعتراضی کارگری در این کشور شده‌اند. فشارهای اقتصادی وارد بر کارگران، منجر به اعتراضات و تجمعات مختلف شده است.

جنبش کارگران ویسکانسین، یکی از تاثیرگذارترین حرکت‌های کارگری آمریکاست. این جنبش متقاضی فراهم کردن بستر کاریابی و ایجاد بیمه‌های بیکاری برای کارگران بی کار است.

ائتلاف کارگران ایموکالی در آمریکا، گروهی متشکل از مهاجران لاتین، هندو و اهل هائیتی است که در فلوریدا با حقوق بسیار پایین و در شرایط دشوار زندگی می‌کنند. این جنبش، برای به‌دست آوردن حقوق مناسب، کسب احترام از سوی روسا و کارخانجاتی که در آن‌ها مشغول به کار هستند، اعمال قوانین سختگیرانه در قبال افرادی که حقوق کارگران را نادیده می‌گیرند، کاهش هزینه‌های مسکن و حذف کار اجباری در زمین‌های کشاورزی می‌کوشد.

کمیته سازماندهی کارگران بخش کشاورزی آمریکا، متشکل از کارگران آمریکایی-فیلیپینی است. این گروه برای احقاق حقوق از دست رفته کارگران مزارع انگور کالیفرنیا تشکیل شده است.

اتحادیه‌های کارگری در کشورهای زیر فعالیت تأثیرگذاری دارند:
آنگولا، آرژانتین، ارمنستان، استرالیا، بنین، مصر، آلمان، غنا، اتیوپی، هند، عراق، ایرلند، ژاپن، مالزی، مالدیو، نپال، نیجر، پاکستان، قطر، آفریقای جنوبی، سوئد، سوئیس، تانزانیا، انگلیس و آمریکا

امروز، جنبش‌های کارگری در سراسر دنیا فعال هستند و به شیوه‌های مختلف، از جمله اعتصاب، تظاهرات، تجمع و تحصن، حمل پلاکارد، انتشار بیانیه، ایجاد کمپین و ... سعی می‌کنند کارگران و طبقه پایین جامعه را از شرایط فلاکت‌باری که گرفتارش هستند، نجات دهند و حداقل استانداردهای زندگی را برای آن‌ها فراهم کنند.

منابع: http://www.socialstudieshelp.com/eco_unionization.htm
http://www.aflcio.org/About/Our-History/Labor-History-Timeline
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=۵۷۵۸۸۶۳
http://www.laborsolidarity.info/index-۲.html
http://www.wisconsinhistory.org/turningpoints/tp-۰۳۰/?action=more_essay
http://www.timetoast.com/timelines/the-labor-movement--۲
http://www.socialstudieshelp.com/eco_unionization.htm
http://monthlyreview.org/۲۰۰۲/۰۱/۰۱/the-unemployed-workers-movement-in-argentinahttp://en.wikipedia.org/wiki/Labour_movementhttp://en.wikipedia.org/wiki/Landless_Workers'_Movement


کد مطلب: 1404

آدرس مطلب: http://mwfpress.com/vdca.wn6k49nyy5k14.html

جبهه جهانی مستضعفین
  http://mwfpress.com