اسلام در شرق:

بررسی وضعیت مسلمانان چین

30 تير 1392 ساعت 15:12

هرچند در چین بعد از مائو آزادی‌های مذهبی زیادی اعطا شده است و بسیاری از مسلمانان آزادانه به انجام فرایض مذهبی می‌پردازند، اما همچنان برخی از مسلمانان نظیر اویغورها با محدودیت زیادی مواجهند.


گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - چین با دارا بودن جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون نفر، یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و مسلمانان زیادی را در خود جای داده است.

در مقاله پیش رو به بررسی جایگاه اسلام در چین و همچنین شرایط مسلمانان در این کشور خواهیم پرداخت.


ورود اسلام به چین


پیشینه ورود اسلام به چین به قرن اول هجری باز می‌گردد. در این زمان عرب‌ها و فارس‌ها از راه‌های دریایی و جاده ابریشم، در زمان سلطنت سلسله تانگ، به چین مهاجرت کرده و همین عامل موجب ورود دین اسلام به کشور چین شد. (+)

در واقع مسلمانان اول بار از مرزهای جنوب غربی به عنوان تاجر به چین وارد شدند و پس از ورود، تبلیغ گسترده دین اسلام را در این کشور شروع کردند.


مسلمانان چین


آمار دقیقی از تعداد مسلمانان چین در دست نیست، ولی پیش بینی می‌شود در حال حاضر حدود بیست و دو میلیون مسلمان در این کشور زندگی می‌کنند.(+)

دو گروه عمده مسلمانان در چین عبارتند از:
- هویی‌ها (که تا سال ۲۰۱۰ در حدود ۱۰.۹ میلیون جمعیت را شامل می‌شدند)
- ایغورها (۹.۵ میلیون بر اساس آمار سال ۲۰۰۸)


این دو گروه ۹۰ درصد مسلمانان چین را تشکیل می‌دهند. دیگر گروه‌های مسلمان در چین عبارتند از: قزاق‌ها، ازبک‌ها، تاجیک‌ها، تاتارها، قرقیزها، سالارها، دانگجیانگ‌ها و بونان‌ها. (+)


شرایط مسلمانان چین

شرایط مسلمانان در چین همواره با فراز و نشیب زیادی مواجه بوده است. به دنبال خشونت‌های نژادی و فرقه‌ای قرن ۱۸ در این کشور، بسیاری از مسلمانان قتل عام شدند. با پایان یافتن این خشونت‌ها در نیمه اول قرن ۲۰ و پس از به قدرت رسیدن "مائو"، حکومتی کمونیستی و ضدمذهبی در این کشور بنیان نهاده شد. در این چارچوب نیز بسیاری از مسلمانان کشته و آن‌هایی هم که زنده ماندند، با محدودیت‌های زیادی مواجه شدند.


به ویژه در چارچوب انقلاب فرهنگی مائو در سال ۱۹۶۶ بسیاری از دگراندیشان از جمله مسلمانان سرکوب شدند. (+)

با درگذشت مائو و پایان یافتن انقلاب فرهنگی در سال ۱۹۷۶ مسلمانان چین توانستند به آزادی‌های نسبی دست یابند. در سال ۱۹۷۸ "دنگ شیائوپینگ" مذهب را آزاد اعلام کرد. بر این اساس بسیاری از مساجدی که بسته شده بودند دوباره گشایش یافتند و مسلمانان آزادانه توانستند به فعالیت مذهبی بپردازند. (+)


مسلمانان و چین کنونی

امروزه انجمن‌ها، مدارس و دانشکده‌های اسلامی بسیاری در این کشور به‌وجود آمده‌اند، مساجد جدیدی ساخته می‌شود و می‌توان گفت، مسلمانان چینی پس از سال‌ها سرکوبی در حال ترقی و احیا هستند.


در طی این سال‌ها فرصت‌های آموزش اسلامی بسیاری برای مسلمانان چین فراهم شده است. از آموزش مذهبی در مساجد چین گرفته تا ایجاد دانشکده‌های اسلامی دولتی، دانشکده‌های خصوصی اسلامی و... حتی دانشجویان مطالعات اسلامی برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌های مختلف در کشورهایی چون مصر، عربستان، پاکستان، مالزی و ایران نیز فرستاده می‌شوند. (+)


امروزه حدود ۴۵ هزار مسجد در چین وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به عنوان یک مدرسه نیز محسوب می‌شود. بر این اساس افراد بسیاری برای کسب دانش به این مساجد رجوع می‌کنند. همچنین در این کشور موسسات قرآنی متعددی وجود دارد. (+)

زبان خاصی میان مسلمان چین وجود دارد که زبان "مسجد" نام دارد. این زبان عبارت است از آمیزش و ادغام برخی کلمات عربی با کلمات چینی که مسلمانان چینی به منظور ادای نمازهای خود و انجام امور دینی و تعاملات اسلامی از آن بهره می برند.

همچنین قوانینی در چین وجود دارد که به تنش‌زدایی از دین منجر شده است و به ادیان اجازه ادامه و گسترش فعالیت‌هایشان را می دهد.

مسلمانان در چین می‌توانند به ادای نماز و برگزاری جشن‌ها و اعیاد بپردازند و حتی حکومت چین سه روز را به منظور برگزاری جشن مسلمانان تعطیل اعلام کرده است. (+)


«حدود چهل نوع تفکر اسلامی» در این سرزمین وجود دارد. مکاتب فکری چون «شاندونگر»، «شانسی»، طبقات صوفیه از جمله این مکاتب است. رویکردهای متفاوت مسلمانان مناطق سواحلی و شرقی و مناطق شمالی چین دلایل بارز این تنوع در اندیشه است.

البته بعضی از این مکاتب به دلیل فقدان ارتباط قوی و مستمر با کانون های مهم اندیشه اسلامی در خاورمیانه، گاه به خرافه و افسانه سوق داده شده‌اند. (+)

بر این اساس می‌توان گفت پس از پایان انقلاب فرهنگی و پایان دوره حکومت مائو و به دنبال تغییر شرایط مسلمانان از آزادی‌های بیشتری به نسبت قبل برخوردار شده‌اند.

البته این مطالب بدین معنا نیست که مسلمانان چین در آرامش کامل به سر می‌برند و هیچ‌گونه مشکلی ندارند.

از جمله مسلمانانی که در این کشور سرکوب می‌شوند و با مشکلات عدیده‌ای از جانب دولت دست و پنجه نرم می‌کنند، ایغورها هستند.


اویغورهای مسلمان

منطقه خودمختار اویغور سین کیانگ در شمال غربی چین واقع است و بزرگ‌ترین منطقه چین به شمار می‌رود. اویغورها اغلب شهرنشین هستند و به بازرگانی و پیشه‌وری مشغول هستند. پیش از تسلط چین بر این منطقه اویغورها دولت مستقل خود را داشتند و در طول تاریخ چندین بار زمام امور مناطق پیرامون خود در مغولستان و آسیای مرکزی را به دست گرفتند.

اویغورها تاکنون بارها برای استقلال از چین تلاش کرده‌اند که بی‌نتیجه مانده و دولت چین همواره استقلال‌طلبان را تروریست معرفی کرده است.

همچنین حکومت مرکزی چین در سرکوب مسلمانان بسیار فعال بوده به طوری که تمامی ۹۳۸ مدرسه دینی که در سال ۱۹۸۹ فعال بودند تا سال ۱۹۹۶ توسط دولت چین تعطیل شده است.

به ویژه پس از سپتامبر ۲۰۰۱ و تبلیغات ضداسلامی از سوی کشورهای غربی، دولت چین از این مساله به نفع خود استفاده کرد و تهاجم گسترده‌ای را برای فرهنگ‌زدایی اسلامی به بهانه مبارزه با تروریسم در این منطقه آغاز نموده است. (+)


اویغورها در مشاغل رده پایین به کار گمارده می‌شوند
نتایج بررسی‌هایی که اخیرا توسط دکتر «رضا حصمت» از دانشگاه ملبورن استرالیا صورت گرفته است، نشان می‌دهد که گرایش بالایی در به کارگیری جمعیت اقلیت مسلمانان اویغور در پست‌های پایین و با حقوق کم در این کشور، دیده می‌شود. (+)

ممنوعیت روزه برای مسلمانان اویغور چین
دولت چین مراقبت شدیدی بر فعالیت‌های مسلمانان منطقه اویغور در ماه مبارک رمضان انجام داده است. این تدابیر و مراقبت ها، شامل منع دانشجویان مسلمان از روزه گرفتن در روز رمضان و مواظبت رفت و آمدهای آنها می شود.(+)


محدودیت شدید اویغورها در برگزاری نماز جماعت
همچنین این افراد نه تنها اجازه ندارند نمازهای یومیه خود را در مساجد برگزار كنند، بلکه از اقامه نماز میت نیز محروم هستند. (+)


هرچند در چین بعد از مائو آزادی‌های مذهبی زیادی اعطا شده است و بسیاری از مسلمانان آزادانه به انجام فرایض مذهبی می‌پردازند، اما همچنان برخی از مسلمانان نظیر اویغورها با محدودیت زیادی مواجهند. با این همه در بین اقوام مختلف به ویژه قوم هوئی‌ گرایش روزافزون مردم چین به سمت دین مبین اسلام قابل مشاهده است.


منابع:
http://www.magiran.com/view.asp?Type=pdf&ID=۴۷۵۷۱۹&l=fa http://islam.about.com/od/muslimcountries/a/population.htm
The Muslim Minority Nationalities of China:Toward Separatism or Assimilation?, Dudley L. Poston, J & others, available in: http://paa۲۰۱۰.princeton.edu/papers/۱۰۰۴۸۵
http://www.mehrnameh.ir/article/۵۷۵
- فدایی،سید احمد ، وضعیت مسلمانان چین در دوره های مختلف، علوم انسانی » مشکو‌ة » بهار ۱۳۶۹ - شماره ۲۶
- درو. سی. گلدنی. اسلام در چین «همگرایی یا تجزیه‌طلبی». . فصلنامه نامه تاریخ پژوهان، ش. شماره ۵.
http://www.irfi.org/articles/articles_۵۵۱_۶۰۰/islamic_education_in_china.htm
http://chinaperspectives.revues.org/۲۳۰

http://www.aviny.com/News/۸۴/۱۰/۰۳/۰۷.aspx
http://www.noordir.com/fa/magazine/magart/۴۴۷۳/۴۴۷۷/۳۴۵۱۰
http://www.hawzah.net/fa/news/newsview/۷۹۷۸۹
http://www.ccsp.ox.ac.uk/dr-reza-hasmath
http://www.fardanews.com/fa/news/۲۷۴۲۲۱/%D۹%۸۵%D۹%۸۵%D۹%۸۶%D۹%۸۸%D۸%B۹%DB%۸C%D۸%AA-%D۸%B۱%D۹%۸۸%D۸%B۲%D۹%۸۷-%D۸%A۸%D۸%B۱%D۸%A۷%DB%۸C-%D۹%۸۵%D۸%B۳%D۹%۸۴%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۸%A۷%D۹%۸۶-%D۸%A۷%D۹%۸۸%DB%۸C%D۸%BA%D۹%۸۸%D۸%B۱-%DA%۸۶%DB%۸C%D۹%۸۶
http://www.taghribnews.com/vdcepn۸zzjh۸wwi.b۹bj.html


کد مطلب: 4793

آدرس مطلب: http://mwfpress.com/vdce.o8ebjh8fx9bij.html

جبهه جهانی مستضعفین
  http://mwfpress.com