تظاهرات مشترک اتحادیه کاری و جلیقه زردها در فرانسه

17 بهمن 1397 ساعت 11:16

تظاهرات مشترک اتحادیه کاری و جلیقه زردها در فرانسه حاکی از افزایش ناآرامی‌ها و گسترش موج اعتراض‌های ضد دولتی در این کشور است.


به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری فارس، تظاهرات روز گذشته در فرانسه تائیدی است بر اینکه ناآرامی‌ها در این کشور نه تنها فروکش نکرده بلکه ابعاد جدید به خود گرفته است.

معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه زردهای فرانسه که ۱۲ شنبه در اعتراض به سیاست‌های دولتی به خیابان‌ها آمده‌اند، سه‌شنبه برای اولین بار در تظاهرات اتحادیه کاری که در اعتراض به افزایش مالیات‌ها و کاهش قدرت خرید مردم برگزار شد، شرکت کردند. این تظاهرات با درگیری و تنش اندکی همراه بود با این حال پلیس در تظاهرات «پاریس» و «لیل» و چند شهر دیگر از گاز اشک‌آوز استفاده کرد.

اتحادیه کاری (CGT) از ساختمان شهرداری پاریس تا «میدان کنکورد» تظاهرات کردند که جلیقه زردها هم آنها را در این مسیر همراهی می‌کردند. پلیس تلاش کرد تا معترضان را از میدان کنکورد و از اطراف سفارت آمریکا متفرق کند. در مجموع طبق آماری که اتحادیه کاری اعلام کرده است، شمار افرادی که در تظاهرات پاریس شرکت کرده بودند، حدود ۳۰ هزار نفر برآورد شده است. با این حال پلیس تعداد معترضان را ۱۸ هزار تن اعلام کرده است.

این تظاهرات در شرایطی برگزار شد که پارلمان فرانسه هم دیروز با توصیف تظاهرات‌های اخیر در این کشور به عنوان «اعتراضات خشونت‌آمیز»، طرحی را برای سرکوب معترضان موسوم به «جلیقه زردها» تصویب کرد. این طرح علی‌رغم انتقاد گروه‌های مدافع آزادی‌های مدنی، به لطف آنکه حزب «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارد با ۳۸۷ رأی موافق و ۹۲ رأی مخالف در مجلس سفلای فرانسه به تصویب رسید.اکنون، مجلس علیای فرانسه هم بایستی درباره این طرح نظرش را ابراز کند.

این طرح که نام «مبارزه با آشوبگران» برای آن انتخاب شده، معترضان را از پوشاندن صورت‌هایشان منع کرده و اختیارات پلیس را برای مقابله با معترضانی که قصد اقدامات خشونت‌آمیز دارند، گسترده‌تر می‌کند.


کد مطلب: 80882

آدرس مطلب: http://mwfpress.com/vdcf0cdc.w6dxcagiiw.html

جبهه جهانی مستضعفین
  http://mwfpress.com