دهمین جمعه تظاهرات مردمی در الجزایر

7 ارديبهشت 1398 ساعت 9:04

هزاران نفر از مردم الجزایر برای شرکت در تظاهرات روز جمعه به خیابان‌های پایتخت این کشور آمدند.


به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، ایکنا به نقل از خبرگزاری آناتولی نوشت، هزاران نفر از معترضان الجزایر برای دهمین جمعه متوالی به خیابان‌های پایتخت این کشور آمدند و با در دست داشتن پرچم الجزایر، شعارهایی علیه عبدالقادر بن‌صالح، رئیس‌ جمهور موقت این کشور سر دادند.

نیروهای امنیتی الجزایر نیز اقدامات شدید امنیتی در مقابل ساختمان مرکزی پست که به محل اصلی تظاهرات در پایتخت این کشور تبدیل شده است، اتخاذ کردند.

به دنبال استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه، عبد القادر بن صالح، رئیس شورای امت در پایان نشست روز گذشته پارلمان الجزایر متشکل از مجلس امت و مجلس ملی مردمی که با حضور ۶۴۴ نماینده برگزار شد به عنوان رئیس جمهور موقت اعلام شد.

بر اساس ماده ۱۰۲ قانون اساسی الجزایر رئیس‌جمهور استعفای خود را به شورای قانون اساسی ابلاغ می‌کند و این شورا پس از بررسی آن استعفانامه را به پارلمان الجزایر ارسال می‌کند.

در صورت تایید دو سوم نمایندگان، رئیس شورای امت الجزایر به مدت ۹۰ روز رئیس جمهور موقت می‌شود. رئیس جمهور موقت حق نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر را ندارد.

گفتنی است تظاهرات علیه نامزدی بوتفلیقه برای پنجمين دوره متوالی ریاست جمهوری در مناطق مختلف الجزایر ۲۲ فوریه گذشته آغاز شد و به دنبال آن بوتفلیقه انتخابات را به تعویق انداخت و از نامزدی برای پنجمین دوره متوالی کنار کشید.

مردم الجزایر همچنین خواستار برکناری دولت شده‌اند و بوتفلیقه نیز تصمیم خود برای استعفا از مقام ریاست جمهوری الجزایر را به رئیس شورای قانونی اساسی این کشور رسما ابلاغ کرده است.

وی که ۸۲ سال دارد در اکتبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که برای پنجمین دور متوالی نامزد حزب جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر در انتخابات این کشور می‌شود، این امر باعث تظاهرات علیه نامزدی مجدد وی در مناطق مختلف الجزایر شد.


کد مطلب: 82918

آدرس مطلب: http://mwfpress.com/vdch6wn6.23nizdftt2.html

جبهه جهانی مستضعفین
  http://mwfpress.com