عفو بین‌الملل: اتهامات تروریستی پوششی برای حذف مخالفان در عربستان است

4 ارديبهشت 1398 ساعت 11:19

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام بیش از سی نفر در یک روز در عربستان سعودی، آن را «ابزاری» برای «سرکوب اقلیت شیعه» توصیف کرد.


به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری فارس، عربستان سعودی دیروز سه‌شنبه از اعدام سی‌وهفت نفر در این کشور به جرم ارتکاب اقدامات تروریستی خبر داد اما معارضان سیاسی می‌گویند، اتهامات تروریستی پوششی برای حذف مخالفان است.

فعالان شبکه‌های اجتماعی و کاربران اینترنتی عربستان سعودی می‌گویند که ۳۲ نفر از اعدام شدگان، شیعه و از منطقه قطیف، روحانی و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه هستند. گروه «ثوار الشیخ الشهید النمر» هم شیعه بودن ۳۲ نفر از افراد اعدام‌شده را تائید کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل در صفحه توییتر عربی خود نوشت: اعدام جمعی که عربستان سعودی اجرا کرد، دلیلی است هولناک بر اینکه زندگی‌ انسان‌ها نزد مقامات [سعودی] ارزشی ندارد؛ مقاماتی که مجازات همیشگی اعدام را ابزاری سیاسی کرده‌اند برای سرکوب معارضان یعنی اقلیت شیعه در کشور.

این سازمان بین‌المللی «محاکمه» این افراد را «ظالمانه» توصیف کرد و برخی از آن محاکمه‌ها را «غیرقانونی»‌ دانست.

به گفته عفو بین‌الملل، عربستان سعودی از ابتدای سال جاری میلادی (از دی ماه ۹۷ تاکنون) ۱۰۴ نفر را اعدام کرده است. عفو بین‌الملل با مجازات اعدام با هر جرم یا جنایتی مخالف است.

تاکنون چندین بار نهادهای حقوق بشری بین‌المللی از عربستان سعودی خواسته‌اند، فعالان سیاسی و مخالفان سیاسی را تحت پوشش اتهامات تروریستی محاکمه نکند.


کد مطلب: 82882

آدرس مطلب: http://mwfpress.com/vdchi6n6.23ni6dftt2.html

جبهه جهانی مستضعفین
  http://mwfpress.com