کارگران خارجی در عربستان، از بردگی تا اخراج

28 آبان 1392 ساعت 11:16

اقدامات آل سعود برای اخراج میلیون‌ها کارگر خارجی در حالی انجام می‌شود که بسیاری از این کارگران سال‌ها در شرایطی غیرانسانی به بردگی مشغول بوده‌اند.


جبهه جهانی مستضعفین - شاید تعجب نداشته باشد در کشوری که هنوز با نظام پادشاهی اداره می شوند و زنان حق رانندگی ندارند، شاهد نوعی برده‌داری و شکنجه کارگران نیز باشیم. کارگرانی که تا دیروز از برخی اربابان سعودی خود مورد اذیت و بردگی قرار می‌گرفتند، این روزها باید باتوم و گلوله و زندان نیروهای امنیتی آل سعود را پذیرا باشند.


عربستان و بزرگترین بازار خدمتکاران (بردگان)
يك و نيم ميليون خدمتكار خانگي در عربستان وجود دارد که ۹۰ درصد آنها خارجی هستند. بنابراین این کشور داراری بزرگترین بازار خرید و فروش بردگان در جهان است.

اربابان براي جلوگيري از فرار بردگان خارجی، پاسپورت كارگري آن‌ها را مي‌گيرند و این کارگران بدون حمایت قانونی و حقوق معمول و معقول یک کارگر به سخت‌ترین کارها می‌پردازند.

این بردگان عصر جدید حق استراحت هفتگي و يا مرخصي با حقوق ندارند و هيچ قانوني درباره كمترين دستمزد آن‌ها نيست؛ موارد متعددي ثبت شده است كه آن‌ها قرباني شكنجه، تجاوز نیز شده‌اند یا اینکه دستمزدشان پس از انجام کارهای طاقت فرسا، پرداخت نشده است.(+)

 

نیاز مردم فقیر در کشورهای آسیایی و افریقایی و ثروت سرشار نفتی عربستان سعودی باعث حضور میلیون‌ها کارگر خارجی در این کشور و دیگران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شده است.

شمار کارگران خارجی در عربستان سعودی نزدیک به ۹ میلیون نفر است که اکثر آنها را اتباع فقیر کشورهای جنوب شرق آسیا به ویژه هند، بنگلادش، فیلیپین همچنین پاکستان، یمن و مصر تشکیل می دهند. شماری نیز از اتباع کشورهای آفریقایی نظیر اتیوپی هستند.(+)


شرایط سخت‌تر می‌شود؛ اصلاح قانون کار علیه کارگران خارجی
مدتی است که دولت عربستان به بهانه ایجاد زمینه بیشتر کار برای شهروندان سعودی و مقابله با افزایش نرخ بیکاری در قانونی اعلام کرده است که تمامی کارگران خارجی باید هر چه سریع تر این کشور را ترک کنند.

مصوبه اصلاح قانون کار و کارگران در عربستان سعودی که با اشتغال به کار نیروی خارجی در این کشور جز با کفالت و ضمانت شهروندان عربستانی و یا برای اجرای پروژه‌ای خاص مخالفت می‌کند، موجب می‌شود تا دستگاه‌های امنیتی رژیم سعودی تدابیر لازم در قبال افرادی که این قانون را نقض می‌کنند، اتخاذ کنند.

بنابراین روند اخراج کارگران با سرعت زیادی آغاز شده است. به عنوان نمونه منابع آگاه عربستانی از اخراج روزانه دو هزار کارگر یمنی توسط مقامات رژیم سعودی خبر می‌دهند.(+)


چندی قبل قائم مقام وزارت کار در امور کارگران خارجی گزارش دادند که این وزارتخانه از آغاز برنامه ساماندهی به فعالیت کارگران خارجی در ماه آوریل گذشته توانسته است کار تغییر شغل یک میلیون و ۹۵۸ هزار کارگر و گماردن کفیل سعودی برای ۲ میلیون و ۸۷ نفر دیگر را به پایان برسانند.

بسیاری از کشورهای آسیایی خواهان تمدید مهلت ساماندهی اوضاع غیرقانونی اتباع خود شده‌اند و از جمله عزیز احمد چودری سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفت: ما از دولت سعودی می‌خواهیم که مهلت را تا ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی تمدید کند تا بقیه پاکستانی ها بتوانند از آن استفاده کنند.

دولت فیلیپین نیز از ریاض خواسته است تا این مهلت را برای پاسخ به درخواست هزاران نفر از اتباعش تمدید کند اما حطاب العنزی سخنگوی وزارت کار عربستان هرگونه قصد این کشور برای تمدید مهلت ساماندهی و اصلاح وضعیت غیرقانونی کارگران را که دوشنبه هفته پیش پایان یافت، رد کرد.

مسئولان سعودی اعلام کرده اند که تاکنون ۹۰۰ هزار کارگر خارجی را از کشور اخراج کرده اند اما برخی از کارگران آسیایی می گویند که تعداد کارگران اخراجی و خارج شده از عربستان بیش از این رقم اعلام شده است زیرا بسیاری از محل های معمول تجمع کارگران روزمزد در شهر ریاض خالی است. (+)


بحران اخراج کارگران خارجی
اخراج نزدیک یک میلیون کارگر خارجی مشکلات زیادی را برای مردم رفاه‌طلب عربستان به وجود آورده است.

۲۰ هزار واحد آموزشی بدون خدمه مانده و یافتن راننده برای سرویس‌های مدرسه به سختی امکانپذیر میشود.

حتی در شهر مدینه منوره اطراف روضه مطهره که مرقد مطهر رسول اکرم(ص) در آنجا قرار دارد، مملو از توده های زباله شده است. به اندازه ای که حتی مقامات بلند پایه شهرداری مدینه، شخصا اقدام به جمع آوری زباله ها میکنند.

با اخراج کارگران مهاجر، ٤۰ درصد از شرکت‌های ساختمانی کوچک، وادار به متوقف ساختن فعالیت های خود شدند. دهها نانوائی، سوپر مارکت، ایستگاه پمپ بنزین و کافه تریا نیز بسته شدند. شهروندان سعودی در اخراج مهاجرین، به پلیس کمک میکنند. ولی این رخدادها در برخی مواقع به خشونت همراه میشود.(+)وضعیت ناهنجار کارگران یمنی و اتیوپیایی
تا کنون تصاویر متعددی از شکنجه و کتک زدن کارگران خارجی در عربستان منتشر شده است. در یکی از جدیدترین این تصاویر ماموران امنیتی آل سعود کارگران یمنی و اتیوپیایی را بعد از برهنه کردن شلاق زده و سعی می کنند وحشیانه دست و پاهای آنها را بشکنند.

بنابر برخی گزارش‌ها در عربستان زندانی‌ها در شرایط سخت نگه داری می شوند تا جایی که در فصل تابستان زندان را به حد خفه کننده ای گرم می کنند، حقوق کارگران و خدمتگزاران زن نیز در این کشور نقض می شود.(+)


جهنم بر روی زمین
وزارت اطلاع رسانی اتیوپی فیلمی را با عنوان «جهنم بر روی زمین» منتشر کرده که در آن تعدادی از نیروهای امنیتی عربستان به همراه افراد اجیر شده آنها کارگران اتیوپیایی را شکنجه می‌کنند.


فیلم جهنم بر روی زمین


در این فیلم نیروهای امنیتی عربستان کارگران اتیوپیایی را که با بند بسته شده‌اند به بدترین شکل کتک می‌زنند و همچنین تعدادی از افراد زخمی را با قنداق تفنگ مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. (+)


تظاهرات کارگران در عربستان
کارگران اتیوپیایی در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه و برخوردهای خشونت‌بار  نیروهای امنیتی سعودی با آنان، تظاهرات گسترده ای برگزار کردند. فیلم منتشر شده از این تظاهرات بی سابقه بیانگر شدت خشم و ناراحتی کارگران اتیوپیایی است. این در حالیست که در عربستان هرگونه تظاهرات و تجمع اعتراض آمیز ممنوع است.


فیلم تظاهرات کارگران اتیوپیایی


هفته گذشته تحصن کارگران اتیوپیایی در خیابان‌های شهرک منفوحه در اعتراض به قوانین جدید کار و اقامت و اقدامات تبعیض آمیز مسئولان سعودی، به درگیری خیابانی نیروهای امنیتی با این کارگران انجامید.

نیروهای پلیس عربستان نیز برای کنترل اوضاع با معترضان درگیر شده و ۵۶۱ نفر را بازداشت کردند. در این درگیری ها ۳ تن کشته و حدود ۱۰۰ نفر مجروح شدند. (+)

تظاهرات در اتیوپی
افزایش خشونت علیه کارگران خارجی در عربستان به حدی است که هموطنان این افراد را در کشورهایشان به واکنش وادار کرده است. در اتیوپی پلیس با توسل به زور صدها تظاهرکننده‌ای را که به حمله به اتیوپیایی‌ها در عربستان سعودی معترض بودند، پراکنده کرد.

تاکنون حدود ۵۰۰ اتیوپیایی از عربستان سعودی اخراج شده‌اند.(+)

این روزها برای عربستانی‌ها روزهای پرآشوبی است. روزهایی که به دولت مردان عربستان فرصت می‌دهد برای لحظه‌ای هم که شده به آشوب‌هایی که در دیگر کشورها از جمله سوریه با حضور غیر مستقیم خود پدید آورده‌اند، فکر کنند.


منابع :
http://www.yjc.ir/fa/news/۴۶۱۰۶۷۱/%D۹%۸۶%D۸%B۸%D۸%A۷%D۹%۸۵-%D۸%A۸%D۸%B۱%D۸%AF%D۹%۸۷-%D۸%AF%D۸%A۷%D۸%B۱%DB%۸C-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%B۹%D۸%B۱%D۸%A۸%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷%D۹%۸۶
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۲۰۸۱۹۰۰۰۹۳۷
۳- http://www.shia-news.com/fa/news/۵۴۴۰۴/%D۹%۸۲%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۹%۸۸%D۹%۸۶-%D۸%AA%D۸%A۸%D۸%B۹%DB%۸C%D۸%B۶%E۲%۸۰%۸C%D۸%A۲%D۹%۸۵%DB%۸C%D۸%B۲-%D۸%AC%D۸%AF%DB%۸C%D۸%AF-%DA%A۹%D۸%A۷%D۸%B۱-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%B۹%D۸%B۱%D۸%A۸%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷%D۹%۸۶
 http://www.trt.net.tr/trtworld/fa/newsDetail.aspx?HaberKodu=۴۶۳۰۴aa۷-e۲۸۶-۴cac-۸c۹۳-۴aaf۶c۴c۵e۹۱
 http://www.mwfpress.com/vdcbwfb۸.rhb۵wpiuur.html
 http://www.goftogoonews.com/Pages/News-_-۱۹۰۳۱.aspx
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۲۰۸۲۵۰۰۱۳۹۲
http://www.farhangnews.ir/content/۵۳۴۹۴


کد مطلب: 12403

آدرس مطلب: http://mwfpress.com/vdcjtxev.uqe8yzsffu.html

جبهه جهانی مستضعفین
  http://mwfpress.com