مزایای گوگل آنالتیکس چیست؟!

انواع آلبوم کالیته سازی ممتاز ساعی

انواع سمپل کالیته سازی ممتاز ساعی

عکس/ سیر تا پیاز شایعه عدم حمایت فلسطین از فوتبال کشورمان

فیلم/ ویدیویی جدید از داخل فرودگاه الحدیده

حمله جنگنده‌های ترکیه به مواضع پ.ک.ک در قندیل عراق

شبه نظامیان کرد قصد عملیات در عفرین سوریه دارند

شلیک راکت در پاسخ به بادبادک‌های آتش‌زا در مرز غزه

پیوستن دو جریان دیگر به ائتلاف «الفتح» عراق

اصابت موشک «توچکا» ارتش یمن به محل تجمع نیروهای متجاوز سعودی

عکس/ بشار اسد نماز عید سعید فطر را در شهر طرطوس اقامه کرد

۹۰ هزار فلسطینی نماز عید فطر را در مسجد الاقصی اقامه کردند

نکات ضروری در ساخت اپلیکیشن

تکرار جنایات عربستان در یمن با کشته شدن 7 غیرنظامی

پیام تبریک نماینده جنبش حماس در ایران به مناسبت عید سعید فطر

اتحاد منافقین و داعش برای خرابکاری درعراق و سوریه

راه‌اندازی شعب دانشگاه آزاد در سوریه

تشکیلات خودگردان تظاهرات در کرانه باختری را ممنوع کرد

دولت یمن اقدام سازمان ملل در الحدیده را محکوم کرد

سوریه خواستار بازگشایی گذرگاه مرزی با عراق شد

جمعه ۲۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۰
کد مطلب: ۴۵۸۷۷
داخلی آرشيو گزارش صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
"جنبش تسخیر" را بیشتر بشناسیم
"جنبش تسخیر" را بیشتر بشناسیم
«جنبش تسخیر» از مهم‌ترین حرکت‌های ضد سرمایه‌داری مردمی در غرب است که جرقه‌های شکل‌گیری آن علیه ظلم، فساد و بی‌عدالتی در آمریکا پس از جنبش بیداری اسلامی و انقلاب‌های مردمی مسلمانان در خاورمیانه روشن شده و تا کنون ادامه یافته است.
جبهه جهانی مستضعفین - «جنبش تسخیر» جنبشی بین‌المللی است که فعالان بسیاری با پیشینه‌های مختلف و عقاید گوناگون سیاسی را دور هم جمع کرده است.

فعالان این جنبش با این تفکر که دولت‌مردان و حاکمان تنها نماینده افراد ثروتمند شده و منفعت عموم مردم را در نظر نمی‌گیرند گرد هم جمع شده و فعالیت‌های گوناگونی انجام می‌دهند.

در گزارش ذیل سعی می‌کنیم به شرح اهداف و دستاوردهای این جنبش بپردازیم.

«جنبش تسخیر»

«جنبش تسخیر» خواهان روی کار آمدن افرادی با دغدغه‌های مردمی است تا ساختار دولت‌های مبتنی بر سیستم سرمایهداری را از اساس تغییر دهد.

این جنبش در بیش از یکصد شهر در سراسر ایالات متحده راه‌اندازی شده و علیه حرکت سیستماتیک ثروتمندتر شدن سرمایه‌داران و فقیرتر شدن فقرا عمل می‌کند.

فعالان این جنبش سازمان‌های مردم‌نهادی هستند که معتقدند به قدرت رسیدن ثروتمندان و اداره اقتصاد جهانی توسط آنان ثمره‌ای جز یک اقتصاد بیمار و نامتوازن نداشته است.


شکل‌گیری «جنبش تسخیر»
جرقه این جنبش فراخوانی بود که از سوی گروه کانادائی "ادباسترز" برای تجمع مقابل ساختمان وال استریت (نماد ساختار کنونی اقتصاد) علیه فساد مالی و بی‌عدالتی در آمریکا شکل گرفت.

این اقدام که از تظاهرات‌های بین‌المللی و به ویژه از تظاهرات‌های بیداری اسلامی الهام می‌گرفت؛ هزاران آمریکایی را در «پارک زوکوتی» در منطقه‌ اقتصادی در نیویورک جمع کرد.

این فعالان تأثیر مخرب شرکت‌های بزرگ چند ملیتی بر سیاست، جامعه و اقتصاد را یادآور شده و دو ماه پیاپی و شبانه‌روزی در این پارک مستقر شدند و این نحوه جدید اعتراض نمادی شد برای دیگر معترضان آمریکایی تا آنان نیز تجمع‌های مشابهی در بیش از پانصد شهر در سراسر آمریکا رقم بزنند.اهداف «جنبش تسخیر»
«جنبش تسخیر» رهبر و یا رهبران رسمی ندارد و هر کس در هرجای دنیا می‌تواند در اعتراض به مشکلاتی که با آن در جامعه خود مواجه است به این گروه بپیوندد.

این جنبش بر قدرت تک تک گروه‌ها و فعالانی که خواهان پایان همکاری دولت‌مردان و روسای کشورها با شرکت‌های خصوصی به نفع صاحبان قدرت و ثروت هستند تکیه دارد.


پایه‌های عملی «جنبش تسخیر»
* مقاومت
این جنبش سرآغازی بود برای مخالفت‌های مدنی جدید تا با به خیابان کشاندن معترضان، علیه حرص و طمع صاحبان شرکت‌ها، سوء استفاده از قدرت و بی‌عدالتی‌های اقتصادی در حال رشد اقدام کنند.

* بازسازی

این جنبش افراد را در راه‌اندازی تجمع‌های حضوری و یا اینترنتی توانمند می‌سازد و توانمندی و همکاری را در افراد بالا می‌برد.

فعالان این جنبش بر این باورند که بازسازی در نحوه برخورد خود زمینه‌ای برای بازسازی جامعه خواهد بود.

* تغییر
این اصل به معنای تأکید بر هدف نهایی این جنبش یعنی تغییرات اساسی و بنیادین در سیستم حکومت‌داری است.


مطالبات اصلی فعالان «جنبش تسخیر»
* عدم دخالت شرکت‌های خصوصی بر سرنوشت مردم
این گروه با تأکید بر این‌که شرکت‌های خصوصی سالانه میلیاردها دلار برای انتخابات سیاسی سرمایه گذاری می‌کنند و با لابی‌گری و اثر گذاری بر جناح‌های سیاسی افراد، احزاب و گروه‌های وابسته خود را به قدرت می‌رسانند یکی از مطالبات اصلی خود را از بین رفتن این‌گونه فسادهای حکومتی بر خاستگاه و عزم ملت معرفی می‌کنند.

* از بین رفتن مالکیت شخصی شرکت‌های خصوصی
اهمیت دادن بیش از حد به منابع مالی شرکت‌ها برای آن‌ها شخصیتی فراتر از انسان‌ها ساخته و «جنبش تسخیر» در پی جابه‌جایی منافع حقوقی انسان‌ها بر منافع شرکت‌ها است.

* رایگان شدن تحصیل

دلالان اقتصادی با تأثیرگذاری بر مشاغل باعث بیکاری جوانان تحصیل‌کرده می‌شوند. «جنبش تسخیر» با تأکید بر حق تحصیل و فراگیری دانش برای همه در پی آن است که این حق، منبع درآمدی برای وال‌استریت و شرکت‌های بزرگ اقتصادی نگردد، در همین راستا دو جنبش اختصاصی را در این زمینه با نام‌های "Occupy Education" ،"Occupy Student Dept" راه‌اندازی کردند.

* منسوخ شدن فروش غیرقانونی اموال به رهن

همه ساله سود فراوانی از به رهن گذاشتن خانه نصیب بانکداران و دلالان می‌شود و این بحران میلیون‌ها آمریکایی را تا کنون بی‌خانمان کرده و زیر خط فقر برده است؛ در همین راستا دو جنبش موضوعی به نام‌های "Occupy Our Homes" و "Occupy Foreclosure" توسط این جنبش راه‌اندازی شد تا فعالیت‌های مردمی در این زمینه ادامه یابد.


* نابودی ابربانک‌ها
بسیاری از بانک‌ها با استفاده از سودهایی که به قیمت از دست رفتن زندگی مردم کسب کرده‌اند چنان قدرت گرفته‌اند که به نظر می‌رسد هرگز خللی به سیستم درآمد‌زایی آنان وارد نخواهد شد و یکی از اهداف جنبش تسخیر نابودی این بانک‌ها و برگشتن سیستم بانکداری عادلانه به آمریکا است.

برای رسیدن به این هدف جنبش های موضوعی گوناگونی با نام‌های "Occupy the SEC"، "Move the Money و "Foreclose the Banks" تشکیل شده است.

* رسیدگی به بهداشت و درمان

«جنبش تسخیر» خصوصی سازی بیمارستان‌ها، بیمه‌های درمانی، امور دارویی و واگذاری آن‌ها به شرکت‌های بزرگ را تهدیدی برای آرامش اقتصادی مردم و کشور دانسته و برای مقابله با چنین چالشی جنبش‌های "Heal the Care for the 99%"و "Occupy Heal the Care"را راه‌اندازی کردند.

* حقوق و درآمد مناسب برای کارگران

یکی از اهداف این جنبش رسیدگی به اوضاع کارگران جامعه است.

کارگران که در واقع با نیروی کار و تخصص خود سود‌آوری هنگفتی برای قشر مرفه در بر‌داشته‌اند حق دارند حقوق مناسبی برای تأمین نیازهای اولیه مانند خوراک، پوشاک و مسکن دریافت کرده و سطح زندگی خوبی داشته باشند.


موفقیت‌های جنبش تسخیر

* تغییر گفتمان
یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این جنبش تغییر گفتمان سیاسی و اجتماعی در آمریکا بوده است.

این جنبش توجه جامعه آمریکا را به مسائل و تأثیرات شرکت‌ها به بی‌عدالتی‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فرا خوانده و فریاد صدها هزار شهروند آمریکایی که (ما ۹۹% از جامعه هستیم) اکنون توجه همه را جلب کرده و ترسی از اتحاد مردم بر دل ثروتمندان انداخته است.


* انتقال پول از بانک‌های بزرگ به اتحادیه‌های اعتباری
در پنجم نوامبر ۲۰۱۱ میلادی «جنبش تسخیر» موفق به برگزاری نخستین «روز ملی جا‌به‌جایی بانکی» شد و مردم را به انتقال پول‌های خود از بانک‌های شرکتی بزرگ به اتحادیه‌های اعتباری محلی تشویق کرد.

در این موفقیت بزرگ که بعدها نیز ادامه یافت ۵۰ میلیون دلار از بانک‌های بزرگ برداشت و بسیاری از حساب‌ها بسته شد.

* پایان سلب حق مالکیت
دو سازمان مردم‌نهاد "خانه‌ها را تسخیر کنید" و "سلب حق مالکیت را تسخیر کنید" دو نهاد پیشگام برای سلب حق مالکیت صاحب خانه‌ها توسط بانک‌ها بودند.

فعالان این دو سازمان با به کار بردن شیوه‌های گوناگون از جمله تجمع و اردو زدن‌های شبانه روزی در مقابل این خانه‌ها، از مصادره شدن آنها و آوارگی هزاران خانواده جلوگیری کردند.

* اعتراضات "ALEC"
در ۲۹ فوریه ۲۰۱۲ میلادی فعالان «جنبش تسخیر» در بیش از ۸۰شهر آمریکا راه‌پیمایی‌های عظیمی راه‌اندازی کرده و با نام‌گذاری آن با نام "F29 Shut Down the Corporations" هدف خود را به تعطیلی کشاندن "شورای قانونگذاری اوراق بهادار آمریکا" و شرکت‌های خصوصی بزرگ مانند وال‌مارت، بانک آمریکا و مک دونالد اعلام کردند.

این تظاهرات‌های اعتراضی که موجب بررسی‌های بسیار دقیق درباره "شورای قانونگذاری اوراق بهادار آمریکا" (ALEC)شد، تا جائی ادامه یافت که بسیاری از شرکت‌های بزرگ همکاری خود را با این شورا قطع کردند.

* عقب‌نشینی بانک‌های آمریکا

هم‌زمان با اعتراض و خشم مردم از اعلام اخذ ماهیانه ۵ دلار از مشتری‌ها برای استفاده از کارت‌های اعتباری توسط بانک آمریکا، بانک چیس، بانک سان‌تراست و بانک ولز فارگو، فعالان «جنبش تسخیر» با راه‌اندازی تجمع‌های گسترده در داخل و اطراف ساختمان این بانک‌ها باعث عقب نشینی روسای بانک‌ها از این تصمیم شد.

عدالت، صلح و آرامش گمشده انسان امروزی است و این مطالبات، جغرافیای خاصی را شامل نمی‌شود.

سیستم سرمایه‌داری و رویکردی که حق اکثریت جامعه را به گروهی اندک بخشیده و فاصله طبقاتی را به بیشترین میزان رسانده در غرب به ویژه آمریکا روز به روز مخالفان بیشتری پیدا کرده است.

نارضایتی مردم از بی‌عدالتی و تبعیض در آمریکا جنبش‌های مدنی و عدالت‌طلبانه بسیاری را در این کشور ایجاد کرده‌ است و آمریکایی‌ها راه چاره را یک صدائی و اتحاد در مقابل سیستم‌های زر و زور یافته‌اند و می‌کوشند تا با راه‌اندازی جنبش‌هایی که بر قدرت مردم استوار شده، ریشه بی‌عدالتی را در سراسر آمریکا از بین ببرند.

هر چند این‌ها نخستین گام‌های مردمی در ایالات متحده است؛ اما می‌توان امیدوار بود که روزی این فعالیت‌ها به انقلاب‌های عظیم مردمی در سراسر جهان برای حاکمیت عدالت بپیوندد.

منبع: وب‌سایت "با هم اشغال کنیم" و صفحات فعال این گروه در شبکه‌های اجتماعی
Share/Save/Bookmark