فلسطینی‌ها علیه معامله قرن تظاهرات کردند

عکس/ تصاویر شهدای فلسطین در خیابان‌های آمریکا

واکنش گردان‌های حزب‌الله عراق به احتمال حمله رژیم صهیونیستی

امام جماعت مسجدی در جنوب يمن ترور شد

یک مدرسه در سوریه به زندان مخوف آمریکا تبدیل شد

چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

تظاهرات خونین عراق

فیلم/ سخت‌ترین خبری که خبرنگار فلسطینی مخابره کرد

تامین سوخت نیروگاه‌های برق عراق توسط کویت

تاکید انصارالله بر دستیابی به راهکار سیاسی برای حل بحران یمن

وقوع انفجار در اطراف بیمارستان ملی «حسکه» در سوریه

تظاهرات فلسطینی‌ها در محکومیت «معامله قرن»

40 داعشی در عراق کشته و زخمی شدند

تداوم بمباران استان‌های یمن توسط جنگنده‌های ائتلاف سعودی

ایران کابوسی برای نتانیاهو

حصول توافق دربارۀ خروج مردم از مناطق تحت محاصرۀ فوعه و کفریا

تظاهرات ساکنان بغداد و کربلا علیه وضعیت خدمات رسانی

هلاکت 12 مزدور سعودی در ساحل غربی یمن

سوء استفاده تل آویو از اعراب ساکن فلسطین اشغالی

العبادی دستور واردات برق را از عربستان صادر کرد

چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
کد مطلب: ۷۸۵۴۷
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
آمریکا در تقلای فرار از پیامدهای شکست تجاوز علیه یمن
آمریکا در تقلای فرار از پیامدهای شکست تجاوز علیه یمن
ادعای سفیر آمریکا درباره بی طرفی کشورش در بحران یمن به منظور فرار از پیامدهای شکست تجاوز ائتلاف عربی و پیشبرد مذاکرات سازش مطرح شده است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «رای الیوم » در مقاله‌ای به قلم «طالب الحسنی» نویسنده یمنی با عنوان «دو تحول در جنگ فراموش شده یمن» نوشت که آمریکا در پی فرار از پیامدهای جنگ است.

در این یادداشت آمده است: دو تحول مهم در بحران یمن و این جنگ به فراموشی سپرده شده، روی داده است، نخست اظهارات متئو تولر، سفیر آمریکا در یمن است که در ریاض اقامت دارد و ظرف پانزده روز اخیر دو مرتبه درباره یمن اظهار نظر کرده است.

متئو تولر، سفیر آمریکا در یمن در مصاحبه با رادیو PRI تاکید کرد که کشورش توان وادار کردن گروه‌های درگیر در یمن به آتش‌بس را ندارد. او جنگ در یمن را جنگی داخلی توصیف کرد، این توصیف جنجال برانگیز مشروعیت ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان را به کلی نابود می‌کند.

توصیف سفیر آمریکا از جنگ یمن همچنین قطعنامه بین المللی ۲۲۱۶ را از مشروعیت انداخته است، قطعنامه‌ای که آمریکا به آن رای مثبت داد و در آن بر حمایت جامعه بین المللی از آنچه مشروعیت دولت منصور هادی خوانده و ائتلاف عربی به دنبال بازپس گیری آن است.

بنابراین آمریکا چه موضعی در خصوص جنگ یمن دارد و اظهارات آمریکایی‌ها درباره حمایت از مشروعیت منصور هادی و مخالفت با کودتاگران علیه آن کجا رفته است.

سفیر آمریکا افزود: یمنی‌ها با یکدیگر می‌جنگند تا زمانی که ما به برخی از مکانیزم‌ها دست یابیم تا یمنی‌ها را به عقب‌گرد و امتیازدهی‌های سیاسی وادار سازیم، نزاع ادامه خواهد داشت.

این اظهارات سفیر آمریکا نشان می‍‌دهد که این جنگ هیچ طرفی قانونی ندارد که واشنگتن با آن تعامل یا از آن حمایت کند یعنی نقش آمریکا ظرف ۲ سال و نیم تجاوز و جنگ وحشیانه و نابودی زیربناها و تامین چندین تن اسلحه برای عربستان، بیهوده و به نفع یکی از طرف‌های جنگ داخلی بوده بنابراین واشنگتن شریک اصلی در ریخته شدن خون یمنی‌هاست.

سفیر آمریکا حتی یک بار هم نگفته که واشنگتن از طرفی قانونی در جنگ یمن حمایت می‌کند بلکه اقدام ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان در یمن را نوعی کمک به طرف‌هایی یمنی خواند که قدرت خود را از دست داده و قادر به دفاع از خود و بازگشت به مسیر انتقال سیاسی نیستند.

بنابراین آیا ممکن است که تجاوز علیه یمن که تر و خشک را با هم سوزانده و مردم آن را در محاصره و گرسنگی نگاه داشته تنها با این هدف صورت گرفته باشد که عربستان و امارات حمایت از طرفی را در یک جنگ داخلی اختیار کردند و نقش واشنگتن در این تجاوز تنها فروش سلاح بوده است.

تولر این اظهارات را برای یک محفل حقوق بشری بیان کرده که در آن از آمریکا خواسته شده دست از کمک به عربستان و امارات در تجاوز خونبار علیه یمن بردارد و آمریکا را به شراکت اصلی در بحران پیچیده و وخیم انسانی در یمن و مواجهه آن با شدیدترین فاجعه انسانی در جهان متهم کرده است.

آیا آمریکا در حال گریختن از پیامدهای جنگ متجاوزانه علیه یمن و انداختن توپ به زمین عربستان و امارات است تا ناکامی نظامی و سیاسی عملیات طوفان قاطعیت به نام آن ثبت نشود و از همین روست که آمریکا می‌خواهد اعلام بی طرفی کرده و بگوید که از هیچ طرفی در این جنگ داخلی حمایت نکرده است.

سفر ماریا انتونیا کالفو، رئیس دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در صنعا در مقام اولین مقام ارشد بین المللی به یمن از ابتدای تجاوز نظامی مارس ۲۰۱۵ به این کشور و دیدار وی با احزاب و جریان‌های سیاسی و همچنین با هشام شرف، وزیر امور خارجه دولت نجات یمن، دومین تحول حاصل شده در بحران یمن است.

این حرکت بین‌المللی می‌تواند آغازگر نگاه جامعه بین‌المللی به تحولات یمن و به حرکت درآوردن چرخ مذاکراتی باشد که یک سال است به دلیل عناد عربستان و نبود نقش کارآمد جامعه بین المللی به بن بست رسیده و متوقف شده است .

بی‌تردید ارتباطی بین اظهارات سفیر آمریکا و سفر ماریا انتونیا کالفو وجود ندارد جز در یک نکته که می‌گوید بحران یمن راه حل نظامی ندارد و جامعه بین المللی باید در قبال آن واقع‌گرا باشند و از حالت انتظار برای حل نظامی بحران که عربستان وعده آن را داده خارج شود بخصوص که ادامه محاصره و گرسنه نگاه داشتن ملت یمن لکه ننگی بر پیشانی جامعه بین المللی شده است.

سفر اولین مقام ارشد بین‌المللی به یمن علاوه بر اینکه امیدها برای از سرگیری کار دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا و برنامه و طرح‌های متوقف شده آن در یمن زنده می‌کند، به رفع بسیاری از مشکلاتی که در سایه نبود توجهات بین المللی به ملت یمن پدید آمد، کمک خواهد کرد.

اظهارات «اوک لوتسما»، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل در یمن درباره مشکلات و موانعی که در اجازه گرفتن از ائتلاف و دولت منصور هادی برای انتقال سوخت هواپیماها به صنعا برای انجام پروازها وجود دارد، خود یک محکومیت بزرگ برای عربستان است و خط مشی ائتلاف عربی در گرسنه و فقیر نگاه داشتن ملت یمن را برملا می‌‍کند.
Share/Save/Bookmark