اوضاع بحرانی آوارگان در لیبی

واشنگتن پست: آیا دولت‌های مسلمان خجالت نمی‌کشند؟

انتقاد از تداوم سیاست سرکوب در عربستان

عربستان؛ محرک اسرائیل در سرکوب فلسطین

بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

تحریم کالاهای ژاپنی در کره جنوبی

عملیات جدید پاکسازی داعش با حضور حشد الشعبی

سه شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
کد مطلب: ۸۳۰۷۳
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
نگرانی مقامات فرانسوی از تظاهرات جلیقه زردها در روز جهانی کارگر
نگرانی مقامات فرانسوی از تظاهرات جلیقه زردها در روز جهانی کارگر
اعلام آمادگی جنبش اعتراضی 'جلیقه زردها' در فرانسه برای برپایی تظاهرات گسترده با عنوان 'بلوک سیاه' در یکم می (۱۱ اردیبهشت) روز جهانی کارگر، نگرانی مقامات فرانسوی را تشدید کرده است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از ایرنا، جنبش جلیقه زردها در حالی به صحنه مبارزه آنارشیستی موسوم به 'بلوک سیاه' تبدیل می شود که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در گفت وگوی اخیر خود با خبرنگاران اعلام کرده، 'این جنبش تغییر ماهیت داده و نظم عمومی باید بازگردد.'
طبق فراخوان اخیر رهبران جنبش جلیقه زردها، شهرهای مختلف فرانسه، فردا(چهارشنبه) یکم ماه می میزبان تجمع هایی متفاوت تر از شنبه های سیاه پنج ماه گذشته خواهد بود.
خیابان های فرانسه از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی (۲۶ آبان سال ۱۳۹۷) صحنه تجمع ها و تظاهرات معترضان به سیاست های اقتصادی دولت موسوم به جنبش جلیقه زردها است.
'بلوک سیاه' تاکتیکی است که توسط گروه های معترض استفاده می شود و این افراد لباس های سیاه، روسری، عینک آفتابی، ماسک اسکی، کلاه ایمنی موتورسیکلت با بالشتک و یا دیگر اقلام محافظ بر صورت دارند.
این نوع پوشش برای مخفی کردن هویت هواداران استفاده و مانع پیگرد قانونی می شود، در این حالت تشخیص تظاهرکنندگان دشوار است.
این تاکتیک اجازه می دهد که گروه به عنوان یک توده متحد بزرگ ظاهر شود که تظاهرکنندگان در قالب چنین حرکتی اغلب با آنارشیسم، جنبش ضد جهانی سازی یا ضد فاشیسم مرتبط هستند.
روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» در گزارشی با این عنوان که 'آیا از تظاهرات بلوک های سیاه ممانعت می شود؟' نوشت: در شکل گیری چنین جنبشی، تشخیص افراد و کنترل سرویس های امنیتی بسیار دشوار است زیرا بدون جهت و سلسله مراتب است و گاهی اوقات اعضای جنبش برای انجام اقدام های خود پافشاری می کنند.
به نوشته 'اریک دلبک' نویسنده کتاب 'مجازات'، بلوک های سیاه یک جنبش نیست، بلکه حالت عملیاتی است.
'کریستف کاستانر' وزیر کشور فرانسه بارها بر این مساله تاکید کرده که بلوک های سیاه یک پدیده اما یک تهدید دائمی، قدرتمند و مکرر است.
'پیِریک گاردین' (Pierrick Gardien) وکیل آزادی های مدنی نیز می گوید: با این وجود، بر اساس قانون امنیت داخلی، ممکن است مقامات دولتی یک رویداد را در صورتی که احتمال ایجاد اختلال در نظم عمومی را داشته باشد، ممنوع اعلام کند.
مکرون در کنفرانس خبری اخیر خود این توصیف را در مورد جنبش جلیقه زردها ارائه کرد: «جنبشی نوظهور که خشم، نگرانی و بی صبری اش» را به نمایش گذاشته است.
با وجود وعده های رئیس جمهوری فرانسه به مردم فرانسه در کنفرانس خبری اخیر خود مشخصا' درباره کاهش مالیات ها، آتش خشم جلیقه زردها باز هم فروکش نکرد و خیابان های شهرهای مختلف این کشور شنبه گذشته و در بیست و چهارمین 'شنبه سیاه' از آغاز اعتراض ها تاکنون، بار دیگر شاهد حضور معترضان به سیاست های اقتصادی دولت حاکم در پاریس بود.
مکرون که بارها و بارها جلیقه زردها خواستار استعفای او شده اند، پیش از آغاز تظاهرات اخیر قول داد مالیات بر درامدها را کاهش دهد که این مساله نه تنها تظاهرکنندگان ناراضی در فرانسه را کاهش نداد، بلکه احزاب چپ و سندیکاهای فرانسه نیز در شنبه گذشته به این جنبش پیوستند.
اعضا و هواداران احزاب چپ فرانسه از جمله حزب کمونیست این کشور و حزب جدید ضدسرمایه‌داری هم در صفوف جلیقه‌زردها تظاهرات کردند.
با توجه به حضور سندیکاها و احزاب فرانسه در تجمع های شنبه گذشته بیم این می رود که یکم می روزی متفاوت تر از روزها و هفته های گذشته در فرانسه باشد به گونه ای که این مساله نگرانی عمده مقام های فرانسوی را بدنبال داشته است.
طبق آخرین نظرسنجی ها، محبوبیت امانوئل مکرون در فرانسه همچنان زیر ۳۰ درصد در مقابل ۶۰ درصد روزهای آغازین ریاست جمهوری وی است.
کریستوف کاستانر وزیر کشور فرانسه در جریان تجمعات هفته گذشته بار دیگر با اشاره به وجود برخی افراد در میان جلیقه زردها برای برهم زدن اعتراض ها گفته، هدف آنها کاملا روشن است؛ می خواهند حوادث شانزدهم مارس را بار دیگر تکرار کنند و نیروهای پلیس و ژاندارمری ماموریت دارند نظم شهرهای پاریس را تضمین کنند و اجازه ندهند حوادث ماه مارس تکرار شود. ماموریت این نیروها تضمین امنیت فرانسوی ها و تضمین آزادی تظاهرات بدون خطر است.
به گزارش ایرنا، در ۱۶ مارس سال میلادی جاری (۲۵ اسفند سال ۹۷)، حجم خشونت ها در میان معترضان به قدری بود که تعدادی از مغازه ها و اماکن عمومی در پاریس غارت شد؛ این خشونت ها واکنش و برخورد سریع و در عین حال سخت پلیس را به دنبال داشت.
در این روز، معترضان در محل 'طاق پیروزی'، سنگفرش‌ های خیابان را کنده و آنها را به سمت نیروهای پلیس پرتاب کردند که نیروهای پلیس برای متفرق ساختن معترضان از گاز اشک‌ آور و ماشین‌ های آب ‌پاش استفاده کردند و بدنبال اعتراض ۲۹ هزار نفری در این روز، دهها معترض بازداشت شدند.
Share/Save/Bookmark