ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

پوستر: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

پوستر: گسترش اختلاف و درگیری امارات با عربستان در یمن

تصاویری جدید از نفت‌کش آزاده‌شده ایران

دانمارکی‌ها ایده جدید ترامپ را تمسخر کردند

پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
کد مطلب: ۸۲۸۸۵
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
مخالف آمریکا با قطعنامه خشونت علیه زنان سازمان ملل
مخالف آمریکا با قطعنامه خشونت علیه زنان سازمان ملل
سازمان ملل متحد قطعنامه ای را در حمایت از مقابله با خشونت علیه زنان در درگیری ها تصویب کرده است که با مخالفت کامل و تهدید به وتوی آمریکا به بهانه خودداری از اشاره به برخی مسائل موردنظر این کشور در محتوای آن مواجه شده است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه در گزارشی در این زمینه این قطعنامه را «ضعیف» توصیف کرد و نوشت، «نادیا مراد» و «دنیس موک وگه» برندگان جایزه صلح نوبل روز سه شنبه خواستار برپایی عدالت برای قربانیان خشونت جنسی درمناطق درگیر شدند.
رای گیری درباره این قطعنامه که پیش نویس آن از سوی آلمان ارائه شده بود، پس از مذاکرات فشرده و تغییراتی در عبارت بندی آن انجام شد.
۱۳ کشور به این قعطنامه رای دادند اما رای چین و روسیه ممتنع بود. آنها مخالف خود را با خشونت جنسی در درگیری ها ابراز اما «تفاسیر آسانگیرانه» در محتوای چنین قطعنامه هایی و تلاش ها برای «سوء استفاده» در ایجاد ساختارهای جدید در سازمان ملل و «ابطال موارد پذیرفته شده» را محکوم کردند.
فرانسه از تهدید آمریکا برای استفاده از حق وتوی خود به دلیل اشاره به 'حقوق باروری'در محتوای این قطعنامه انتقاد کرده است. واشنگتن اشاره به این موضوع را تشویق به سقط جنین قلمداد می کند که این کشور با آن مخالف است.
نادیا مراد و موک ویگه، قبل از رای گیری سازمان ملل ناتوانی جامعه بین المللی در مقابله با خشونت علیه زنان در درگیری ها را محکوم کردند.
«امل کلونی» مدافع حقوق بشر واکنش ضعیف جامعه بین المللی به این پدیده را محکوم کرده است. وی آمریکا و روسیه را به مخالفت با نظام قضایی برای مقصر شناختن عاملان خشونت و تجاوز به زنان در درگیری ها متهم کرده است.
متن اولیه این قطعنامه خواستار تشکیل کارگروهی رسمی و ایجاد ساز وکاری برای کمک به برپایی عدالت در خصوص افراد مسئول در چنین جنایاتی بود. این قطعنامه همچنین با به رسمیت شناختن حقوق باروری و حقوق جنسی خواستار حمایت رسمی از قربانیان بود.
آمریکا اعلام کرده به دلیل اشاره به حقوق باروری در متن این قطعنامه آن را وتو می کند.
دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته موانع استفاده از پول مالیات پردازان در حمایت از سقط جنین در خارج از این کشور را تشدید کرد.
آمریکا در حالی خواستار حذف اشاره به بهداشت باروری و جنسی زنان در این قطعنامه شده است که این موضوعات در قطعنامه های دیگر سازمان ملل تصویب شده است.
دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد در بیانیه مشترکی از فقدان اشاره به حقوق این قربانیان در این قطعنامه به دلیل تهدید آمریکا به وتوی آن «عمیقا ابراز تاسف» کرده اند.
به گزارش ایرنا، دولت ترامپ درمخالفت با قطعنامه های سازمان ملل که این کشور با مفادی از آن مخالف است، سابقه دارد. چندی پیش آمریکا تنها مخالف پیش نویس سالانه قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره اقدام کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل (UNHVR) بود و دلیل مخالفتش را وجود مفادی در متن این قطعنامه در مغایرت با منافع مستقل دولت ترامپ عنوان کرد.
Share/Save/Bookmark