برگزاری تظاهرات گسترده در باکو

زخمی شدن ۱۰۰ زندانی فلسطینی در حمله نظامیان صهیونیست به زندان عوفر

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن رفت

حمله ارتش سوریه به مواضع تروریست‌ها در ادلب و حماه

شهادت ۴۵ نوجوان فلسطینی در غزه

ائتلاف سعودی صنعا را بمباران کرد

دمشق از «جنایت جدید» ائتلاف آمریکایی به سازمان ملل شکایت کرد

تظاهرات زنان آمریکایی علیه ترامپ

زباله تفکیک کنید و جایزه بگیرید

چهل و سومین تظاهرات بازگشت در غزه

شروط مصر برای بازگشایی گذرگاه رفح

توافق کُردهای تحت حمایت آمریکا با داعش در شرق سوریه

حمله پهپاد یمنی به مواضع نظامیان سعودی در جنوب عربستان

انواع کالیته کالیته سازی ممتاز ساعی

با فعالیت در سامانه تمو و تفکیک زباله جایزه بگیرید!

تظاهرات در مقابل کنسولگری آمریکا در استانبول

دمشق اظهارات اردوغان درباره ایجاد منطقه امن در سوریه را محکوم کرد

هشدار حماس به رژیم اشغالگر درباره هتک حرمت به مسجدالاقصی

۴۳۷ بار نقض آتش‌بس در الحدیده در عرض ۷۲ ساعت

زباله تفکیک کنید و صاحب خودرو شوید!

سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۴
کد مطلب: ۵۷۳۱۵
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستکبرین
اختلافات عربستان و امارات در یمن
اختلافات عربستان و امارات در یمن
اختلاف منافع و اولویت های عربستان و امارات متحده عربی و حامیان هر یک از طرفین در یمن موجب تشدید کشمکش بین آنان شده است و در این میان حزب الاصلاح در شعله ور کردن این اختلافات نقش زیادی داشته است.
به گزارش جبهه جهعانی مستضعفین، خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار نوشت، همزمان با تشدید کشمکش عربستان و امارات متحده عربی و حامیان هر یک از طرفین بر سر منافع و اولویت های خود در یمن نقش حزب الاصلاح در شعله ور کردن این اختلافات بیش از پیش رو شده است.

الاصلاح که تحت حمایت عربستان است در عملیات امنیتی جنوب یمن دست داشته و سرپیکان انتقادات خود را به سمت نقش امارات در یمن نشانه رفت و بار دیگر اختلاف کهنه بین ابوظبی و اخوانی ها را زنده کرد.

در این میان نخستین عقب نشینی نیروهای نظامی امارات از یمن بار دیگر موجب مطرح شدن موضوع کشمکش اماراتی – سعودی در مناطق جنوبی یمن شده است. این اختلافات در حالی دوباره رو شده است که چند هفته پیش نیروهای نظامی امارات در عدن و حامیان آن در هتل القصر این استان هدف قرار گرفتند.

انتقادهای رو به افزایش حزب الاصلاح ( شاخه اخوان المسلمین در یمن) از مواضع و عملکرد اماراتی‌ها در یمن ادامه دارد و زمینه درگیری بین دو طرف را تشدید کرده و علاوه بر این سؤالاتی را نیز در خصوص عملیات علیه اماراتی ها در عدن و سایر مناطق مطرح کرده است.

در این شرایط امارات اعلام کرده است که در پایان هفته گذشته و در پی خسارت های زیاد از جمله در مأرب بخشی از نیروهایش را از یمن خارج کرد.

خالی کردن زیر پای امارات در یمن

منابع محلی پیش از این اعلام کرده بودند که عامل حمله به نیروهای نظامی امارات در عدن و مقر دولت خالد بحاح، شبه نظامیان وابسته به داعش و همپیمانان حزب الاصلاح بودند که مورد حمایت سعودی ها هستند و هدف از آن وادار کردن بحاح و همراهانش به ترک عدن و سلب امکان تسلط نظامی اماراتی ها بر این منطقه بود تا به این ترتیب حضور آنان در کنار نیروهای سودانی که نقش واقعی در معادله مورد نظر عربستان در این استان ندارند، تضعیف شود.

نکته قابل ملاحظه اینکه از چند روز قبل رسانه های وابسته به حزب الاصلاح مورد حمایت سعودی ها ، حمله های شدیدی را علیه اماراتی ها و همپیمانان یمنی آن از جمله بحاح و تیمش شروع کرده‌اند.

تصمیم غیر رسمی منصور هادی برای برکناری خالد بحاح

این در حالی است که آتش اختلاف‌ها بین عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن وابسته به سعودی ها و بحاح نزدیک به اماراتی ها بیش از پیش شعله ور شده و تا جایی پیش رفت که منصور هادی تصمیم برکناری بحاح را هم اعلام کرده اما تاکنون این تصمیم او رسما اعلام نشده است.

رسانه های وابسته به الاصلاح ضمن بحث و بررسی گسترده این موضوع، بحاح را مزدور برشمرده که به طور پنهانی با انصارالله رابطه دارد.

بنابر اعلام منابع آگاه این تصمیم اختلافات شدیدی را بین بحاح و هادی شعله ور کرد که همین اختلافات تصویر روشنی از کشمکش بین عربستان و امارات است.

محور این اختلافات نقش اخوان المسلمین و نفوذ آنان در جنوب یمن و در بین عناصر گروههای مسلح ( ائتلاف سعودی علیه یمن) در مارب و تعز و نیز حضور نظامی آنان در جنوب و ائتلاف با هادی و شبه نظامیان او و گروههای افراطی تحت حمایت عربستان در مقابل برخی گروههای «جنبش جنوبی» و خالد بحاح و حامیان او تحت حمایت امارات است.

خروج نیروهای اماراتی از یمن

این در حالی است که امارات پس از خسارت های فراوان نیروهای خود در چند جبهه که آخرین مورد آن در مارب بود، هفته گذشته نیروهای خود را از یمن خارج کرد.

پس از آن امارت گروه دوم نیروهای خود را در حالی عازم یمن کرد که از نظر تعداد و سلاح نصف گروه اول هستند و این گروه جدید در و اقع نیروهایی هستند که امارات از شرکت بلاک واتر اجاره کرده تا نیروهای خارجی را عازم عدن کند.

اما حزب الاصلاح با صدور بیانیه ای تصمیم امارات برای خارج کردن نیروهایش از یمن را مانعی در برابر تحقق شعار تجدید امیدواری عربستان در جنگ علیه یمن دانسته و به شدت از آن انتقاد کرد.

حزب الاصلاح در این بیانیه که جمعه گذشته روی پایگاه اینترنتی آن قرار گرفته و سپس حذف شد، آورده است: برخی کشورها و دولت های عضو ائتلاف عربی از درون ائتلاف در صدد شکست عربستان هستند.

در این بیانیه آمده است: این کشورهای عضو ائتلاف با اقدامات مشکوک خود قصد دارند عربستان را وارد مسائل حاشیه ای کنند و این به نفع هدف کلی ائتلاف نیست و روند امور را به سمت شکست مفتضحانه سوق می دهد.

بر اساس این بیانیه کشورهای مزبور برای توجیه اقدامات خود گاه ترس از جریان اسلامی را مطرح کرده و گاه به لزوم حفظ موازنه قدرت حتی به نفع انصار الله و نفوذ آنان تاکید دارند.
به هر حال انتقادهای الاصلاح به طور آشکار متوجه امارات و موضع آن در قبال اخوان المسلمین است و الاصلاح شاخه یمنی آن می باشد.

اتهام زنی الاصلاح به امارات در جنوب یمن

بیانیه حزب الاصلاح امارات را به دست داشتن در عملیات ترورها و تسویه حساب ها در عدن متهم کرده و هدف از آن را متشنج کردن اوضاع عنوان کرده است.اما واقعیت ها نشان می دهد شخصیت هایی که ترور شده اند هوادار الاصلاح و یا جریان حای هادی و عربستان نبودند بلکه در این عملیات نشانه های دخالت داعش و القاعده که با الاصلاح و پسر هادی هم پیمان شده اند، دیده می شود.

همزمان با این اخبار پایگاه « امارات ۲۴» در گزارشی به حزب الاصلاح حمله و آن را به دروغگویی و تقلب متهم و تاکید کرد که در حالی که دلیل ترور اعضای الاصلاح تسویه حساب های داخلی آن است کشته شدن آنان به انصار الله نسبت داده شد.

جنگ و درگیری در ائتلاف تحت رهبری سعودی

از سوی دیگر منابع خبری دو روز قبل از انفجاری شدید در اردوگاه افراد مسلح در منطقه صحن الجن در استان مارب خبر داده و اعلام کردند که نیروهای اماراتی و شبه نظامیان طرفدار آنان در این اردوگاه مستقر بودند.

براساس آمار اولیه در این انفجار ۱۸ نفر کشته و دهها تن دیگر نیز زخمی شدند. براساس این گزارش، یک روز بعداز انفجار صحن الجن، درگیری ها بین طرفداران ائتلاف علیه یمن به رهبری سعودی آغاز شد و تاکنون ده ها کشته و مجروح به جا گذاشته است.
Share/Save/Bookmark