عکاسی تبلیغاتی با مناسب ترین هزینه

کانال های تلگرام ویژه متاهلین

تظاهرات ضد سعودی در استان المهره یمن

دو فلسطینی در حمله هوایی صهیونیست‌ها شهید شدند

مقتدا صدر به منزل آیت الله سیستانی در نجف اشرف رفت+ تصاویر

تازه ترین اخبار از تحولات میدانی یمن

ارتش سوریه: حمله موشکی به لاذقیه 2 کشته برجای گذاشت

طراحی وب سایت و فروشگاه اینترنتی

تظاهرات مردمی در اعتراض به ممنوعیت واردات کالاهای ایرانی در غرب افغانستان

سه مجروح در حمله نظامیان اسرائیلی به شرق خانیونس و رفح

درگیری زائران ایرانی و عراقی را تکذیب کرد

7 عضو یمنی در تازه‌ترین تجاوز سعودی‌ها به شهادت رسیدند

نبرد بر سر تروریست‌های ادلب

با تفکیک زباله، برنده خودرو شوید!

آغاز رای‌گیری در انتخابات شوراها؛ رقابت بیش از ۴۰ هزار نامزد برای کسب بیش از ۱۸ هزار کرسی

عضو کنیست رژیم صهیونیستی خواستار ترور فرماندهان مقاومت فلسطین شد

سوری‌ها برای انتخاب اعضای شوراهای شهر پای صندوقهای رای رفتند

یمن| راز سقوط بالگرد عربستان در«المهره»

طراحی آرم و لوگو با قیمت های مناسب

تظاهرات معلمان در هانوفر آلمان در اعتراض به دستمزدهای پایین

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
کد مطلب: ۷۸۹۲۵
داخلی آرشيو خبر صفحه عراق
تراکم رفتارهای غیر منطقی و ریزش ها در جریان صدر
تراکم رفتارهای غیر منطقی و ریزش ها در جریان صدر
تحولات عراق پس از سال 2003 و همزمان با سرنگونی صدام به بازتولید، احیا و تشکیل برخی از جریانهای سیاسی عراقی انجامید که تا پیش از آن فرصت بروز در عرصه سیاسی را نداشتند و بیشتر فعالیت آنها در مراکز دینی و در قالب آموزه های اسلامی دیده می شد.
جبهه جهانی مستضعفین - جریان ها و احزابی که شکل گرفت اگر چه توسط علما و بزرگان عراقی بنیان نهاده شده بود و نتیجه سالها مبارزه و شهادت با نظام بعث بود اما برخی از آنان از آغاز شکل گیری تا کنون با وجود برخورداری از تاریخ عمیق و اندیشه های قدرتمند و داشتن الگویی قوی برای اداره دولت براساس اسلام ، در برخی جهات از اهداف موسسان آن فاصله گرفتند.
سرعت گذر تحولات عراق به اندازه ای بود که به این جریانها فرصت بالندگی سیاسی و استفاده از تجربه های سیاسی را نمی داد و از طرفی جوان بودن رهبران برخی از این جریانها نیز موجب از دست دادن فرصت های ارزشمند برای حضور موثر این جنبش ها در حکومت داری شد.
یکی از این جریانها، جریان صدر در عراق است که با وجود انتساب به خاندانی بزرگ و اندیشمند که سالها مبارزه و شهادت را در تاریخ خود دارد، اما نتوانست بعنوان منبع همگرایی و فرصت سازی ملت عراق تبدیل شود و با وجود برخی شایستگی های سیاسی و ظرفیت های اجتماعی و مردمی بالا اما دارای ضعف های گسترده ای است. ظرفیت های اجتماعی مردمی که مدیون پیشینه و احترام گسترده مردم عراق به سالها مبارزه و ایستادگی بزرگ خاندان صدر است .
اما شتاب زدگی در تصمیم گیری ها و نیز نداشتن شناخت کافی از توطئه سازی و در برخی اوقات همگامی با دشمنان عراق و سناریوپردازان تفرقه و تجزیه این فرصت عظیم اجتماعی را به یک تهدید تبدیل کرد.
به هر حال تراکم جمعی از رفتارهای غیر منطقی و سیاسی بدون درک مناسب و عمیق از تحولات منطقه و انگیزه های پشت پرده وهمنوایی با عناصر تجزیه عراق سبب شده است تا جریان صدر بخشی از بدنه عقلایی خود را از دست بدهد. افرادی که به دلیل پیشینه عمیق این جریان به آن پیوستند و اکنون احساس می کنند انچه در کف خیابان رخ می دهد با این تاریخ وپشتوانه فاصله زیادی دارد.
چنین بنظر می رسد که نزدیکی به سعودی و سفر به این کشور که حامی سیاسی و مالی داعش در عراق است و نسل کشی در یمن را به راه انداخته است و نیز همسویی با بارزانی در موضوع همه پرسی کردستان دارای هزینه های سنگینی برای مقتدی صدر است که ریزش یاران او را در پی داشته است.
اهمیت کناره گیری برخی از طرفداران این جریان و نیز مردم عراق از جریان صدر را می توان در استفتای جمعی از یاران صدر به دفتر وی و نیز پاسخ او دید. در این استفتاء با اشاره به کوتاهی و کناره گیری از مشارکت در تظاهرات از رهبر جریان صدر خواسته شده است که وی به طرفداران خود برای حضور بیشتر در تظاهراتی که تظاهرات اصلاح خوانده می شود ، توصیه کند.
در این نامه آمده است که برخی از طرفداران شما به بهانه های شخصی از حضور در میدان تحریر و میدان های دیگر خودداری می کنند.
مهمتر از این درخواست ، واکنش مقتدی صدر به این درخواست است که آشکارا مهر تایید بر آن می نهد و در پاسخ نامه نوشته شده است :
“بله در این مسئله یک کوتاهی واضح دیده می شود که بیانگر افزایش نفوذ فاسدان است ، العیاذ بالله.”
متن نامه به این شرح است :
جناب حجت الاسلام و المسلمین سید مقتدی صدر
سلام علیکم
از شما می خواهیم که توصیه ای به عموم مردم و به ویژه حامیان خود در زمینه حضور در اعتراضات برای انجام اصلاحات داشته باشید، به ویژه اینکه اخیرا شاهد کوتاهی و حتی رویگردانی و عدم پذیرش مردم برای حضور تظاهرات و اعتراضات در میدان التحریر و دیگر میادین اعتراضات هستیم. افراد در این مسئله به بهانه های شخصی از حضور در اعتراضات خودداری می کنند.
با تشکر و احترام
جمعی ازدوستداران شما در بصره
پاسخ مقتدی صدر: بله در این مسئله یک کوتاهی واضح دیده می شود که بیانگر افزایش نفوذ فاسدان است .
العیاذ بالله.
بایسته بود که بجای واکاوی انگیزه ها و دلایل واقعی کناره گیری مردم عراق از این جریان به وارد کردن اتهام نفوذ فاسدان بسنده می شود و همین موضوع نشان دهنده فاصله داشتن با فضای عمومی عراق است. تا زمانی که جریان صدر واقعیت های منطقه و عراق را به درستی تحلیل و درک نکند و نتواند برداشتی عمیق از پشت پرده تحولات عراق داشته باشد باید منتظر ریزش های بیشتری در میان طرفداران این جریان بود.


-iuvmpress
Share/Save/Bookmark