پوستر: آمریکا بدون روتوش

پوستر: ترامپ قصد دارد بار دیگر با دور زدن کنگره، به عربستان سلاح بفروشد

پوستر: اول آمریکا

گفتگو با «ایان ویلیامز» درباره جهان پس از کرونا و افول امریکا + فیلم

پوستر: ترامپ نژادپرست

پوستر: کشف بالن آتش‌زای آمریکایی در زمین‌های کشاورزی سوریه

پوستر: امام خمینی(ره): باید نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین در تمام عالم گسترده شود

پوستر: نژادپرستی در آمریکا ادامه دارد...

پوستر: آمریکا بدون روتوش

گفتگو با مکس پری درباره وحشیگری پلیس آمریکا

پوستر: تیتر: فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید در پی اعتراضات مردم

پوستر: ولیعهد سعودی وقت و هزینه زیادی را صرف بازی‌ رایانه‌ای می‎‌کند

پوستر: ترامپ، ارتباط آمریکا را با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع کرد

پوستر: نژادپرستان بزرگ قرن 21

ویدئو کلیپ: قضاوت با شما...

ویدئو کلیپ: اقتدار دریایی از خلیج فارس تا دریای کارائیب

گفتگو با دکتر میشل جونز درباره مسئله اقدامات ضد انسانی اسرائیل+ فیلم

پوستر: آزادی فلسطین، هدف اصلی محور مقاومت

پوستر: همه دستاوردهای ترامپ در مقابله با ایران

پوستر: نژادپرست

يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۴
کد مطلب: ۴۰۲۰۵
داخلی آرشيو يادداشت صفحه افریقا
اسرائیل در کشورهای غرب آفریقا به دنبال چیست؟
اسماعیل طزری
اسرائیل در کشورهای غرب آفریقا به دنبال چیست؟
آفریقا در نگاه رهبران اسرائیل، همواره جایگاه مهمی داشته است. بخشی ازاین اهمیت به منابع غنی اقتصادی این قاره باز میگردد. ضمنا رهبران اسرائیل همواره درصدد گسترش دیانت یهود و آموزه های صهیونیستی میان مردمان این قاره بوده‌اند.
جبهه جهانی مستضعفین - قاره افریقا در استراتژی بنیانگذاران رژیم صهیونیستی اهمیت فراوانی داشته است، از این رو رهبران این رژیم از بدو تاسیس آن به این قاره و مناطق جغرافیایی و ژئوپلتیکی آن همواره توجه خاص داشته اند.

کشورهای غرب افریقا جزو اولین کشورهایی بودند که مناسبات سیاسی و اقتصادی خود را در دهه 1960 با رژیم صهیونیستی آغاز کردند. کشور لیبریا اولین کشور افریقایی و سومین کشور پس از شوروی و آمریکا بود که در سال 1948 رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت .

جمهوری غنا درست یک ماه پس از استقلال در سال 1957 با رژیم صهیونیستی روابط دیپلماتیک برقرار کرد .

مناسبات رژیم صهیونیستی و با کشورهای غرب افریقا  با گذار از مراحل سیاسی و تاریخی، در حال حاضر ابعاد مختلف و پیچیده ای به خود گرفته است. در این نوشتار بر آنیم تا به صورت چند مقاله جداگانه روابط این رژیم را با تعدادی از کشورهای این منطقه را مورد بررسی قرار دهیم .

غرب افریقا کجاست؟
غرب افریقا شامل کشورهای سنگال، گامبیا، گینه بیسائو، گینه کوناکری، سیرالئون، لیبریا، ساحل عاج، غنا،بنین، توگو، نیجر، نیجریه، کامرون، گینه استوایی و گابون می‌باشد.

این منطقه به چند علت همواره مورد توجه کشورهای استعمارگر غربی  بوده است که عبارتند از :

۱- منابع زیر‌زمینی : غرب افریقا از نظر منابع زیر زمینی جزو بهترین مناطق دنیا ، و از ثروت سرشاری برخوردار می باشد ، وجود منابع عظیم نفت و گاز در خلیج گینه ، اورانیوم در نیجر ، بوکسیت و فسفات در سنگال ، معادن سرشار از الماس در لیبریا و سیرالئون باعث شده تا این منطقه طی دهه های 1970 تا 1990 درگیر جنگ داخلی بوده و استعمارگران غربی با استفاده از شرایط  حاکم بر کشورهای این منطقه ،ثروت های آن را به تاراج ببرند .

۲- منابع کشاورزی: غرب افریقا از نظر محصولات کشاورزی نیز شرایط بسیار مطلوبی دارد؛ بادام زمینی ، کاکائو و روغن پالم از مهم ترین محصولات این منطقه است .

همانطور که گفتیم بادام زمینی یکی از محصولات این منطقه است که به بسیاری از کشورهای جهان خصوصا کشورهای اروپایی صادر می شود ، اما شاید مهم تر از بادام زمینی محصول کاکائو است که شهرت جهانی دارد . ساحل عاج بزرگترین صادر کننده کاکائو در سراسر افریقا است و محصولات آن به بسیاری از کشورهای پیشرفته نظیر آلمان ، فرانسه ، اسپانیا به قیمت بسیار ارزانی صادر و بعد از انجام فعالیتهای صنعتی بر روی آن با قیمتی بسیار بالا به فروش می رسد .

یکی دیگر از محصولات مهم و صادراتی این منطقه الوار می باشد ، چوب درختان گابن جزو بهترین و مرغوب ترین چوب های جهان و از آن در ساخت بسیاری از ساختمانها و بناهای مهم نظیر خانه کعبه و مسجد النبی استفاده شده است .

۳- جمعیت مسلمان: غرب افریقا یکی از مهم ترین مناطق افریقا از نظر سکونت مسلمانان می باشد ، حدود 200 میلیون مسلمان در این منطقه زندگی می کنند و در این میان نیجریه به تنهایی حدود 100 میلیون مسلمان را در خود جای داده است ، از این رو کشورهای غربی از بدو استقلال این منطقه با روی کار آوردن افراد مورد نظر خود به نوعی کنترل جامعه مسلمانان این منطقه را در دست داشته اند.

اهداف رژیم صهیونیستی در غرب افریقا

۱- اهداف سیاسی :
بهره برداری از آرای کشورهای افریقایی در محافل بین المللی قدیمی ترین هدف سیاست افریقایی رژیم صهیونیستی بوده و هنوز هم در قضیه منازعه اعراب و روند صلح خاور میانه از آرا کشورهای افریقایی استفاده می کند . رژیم صهیونیستی جهت رهایی از محاصره  کشورهای عربی در منطقه از این مناسبات بهره برداری کرده و همچنین برقراری روابط سیاسی و دیپلماتیک با کشورهای افریقایی مدخلی برای برقراری مناسبات اقتصادی و امنیتی با کشورهای این منطقه بوده است .رژیم صهیونیستی با داشتن روابط سیاسی با قاره افریقا توانسته است حجم زیادی از آرای سیاهان آمریکا را برای اهداف خود جذب کند .

۲-اهداف اقتصادی:
یکی دیگر از اهداف سیاست رژیم صهیونیستی در منطقه غرب افریقا تقویت روابط اقتصادی و مالی با کشورهای این منطقه است .رژیم صهیونیستی با افزایش صادرات خود به کشورهای این منطقه تا حدودی توانسته است بخشی از کسری بودجه خود را ترمیم و طی دو دهه اخیر میزان صادرات خدمات فنی به این کشورها را افزایش دهد . اسراییل از طریق تقویت روابط اقتصادی برای صنایع خود مواد خام ارزان تهیه کرده است . طی 10 سال گذشته این رژیم جهت مقابله با فلسطینی ها اقدام به جذب نیروی کار افریقایی ارزان نموده و مهاجران سیاهپوست از نیجریه ، بنین و لیبریا به عنوان نیروی کار ارزان در فلسطین مشغول به کار شده‌اند.

                 افتتاح پروژه کشاورزی در سنگال با حضور سفیر اسرائیل

۳- اهداف امنیتی:
مهم‌ترین اهداف رژیم صهیونیستی در این راستا عبارتند از :

- تقویت همکاری در زمینه تامین اسلحه و تجهیزات فنی نظامی.

- استفاده از گروههای جدایی طلب سودان ، چاد و نیجریه جهت تجزیه کشورهای اسلامی افریقا ، رژیم صهیونیستی نقش مهمی در مدیرت و هدایت مسیحیت صهیونیستی در منطقه داشته به ویژه در نیجریه ،سیرالئون ، گینه کوناکری و لیبریا با استفاده از این سیاست توانسته تا جامعه مسلمانان را تا حدود زیادی تضعیف کند .

- تلاش برای تحکیم نفوذ و قدرت امریکا در غرب افریقا به ویژه منطقه خلیج گینه تا در پرتوی این وضعیت به تقویت موجودیت و نفوذ خود در قاره افریقا بپردازد .

- همگرایی با سیاست های امنیتی آمریکا در منطقه.

- تقویت همکاری با کشورهای افریقایی در زمینه اطلاعات و جمع آوری گزارش‌های مورد نیاز.

                 ترویج یهودیت در نیجریه

زمینه های حضور رژیم صهیونیستی در غرب افریقا 

پایین بودن سطح سواد و تکنولوژی در غرب افریقا از یک سو و وجود کارشناسان با تجربه و تکنولوژی بالا از سوی رژیم صهیونیستی باعث شده تا این رژیم در بسیاری از زمینه ها فعالیت های خود را در کشورهای این حوزه تا سطح بسیار زیادی گسترش دهد که در ذیل به مهم ترین آنها اشاره میکنیم.

۱- کشاورزی:
هر چند غرب افریقا به علت واقع شدن در نزدیکی خط استوا از آب و هوای مساعد ی برای کشاورزی برخوردار است اما پایین بودن سطح دانش کشاورزی و عدم وجود ماشین آلات حتی در سطحی بسیار پایین مانند بیل و کلنگ باعث شده تا کشاورزی از رونق خوبی برخوردار نبوده و با وجود زمین های مستعد و وسیع بسیاری از مردم این منطقه  در فقر و گرسنگی بسر برند ، این شرایط زمینه مساعدی برای حضور کارشناسان رژیم صهیونیستی فراهم آورده و متخصصین کشاورزی سازمان کمک های خارجی اسراییل mashav تقریبا در تمامی کشورهای منطقه مشغول کار هستند و عمده فعالیت آنان معطوف به آموزش روشهای نوین کشاورزی و آبیاری می باشد .

۲- عمران و شهرسازی:
از دیگر زمینه های حضور کارشناسان صهیونیست در غرب افریقا بخش عمران و شهرسازی می باشد . نبود کارشناسان بومی و باعث شده تا کشورهای منطقه بسیاری از پروژه های عمرانی خود را به متخصصین اسراییلی سپرده ،ضمن صرف هزینه های فراوان برای تعمیر و نگهداری  نیز مبالغ گزافی را به رژیم صهیونیستی بپردازند.

 ۳- مخابرات و اینترنت:
با توجه به گسترش روز افزون استفاده از خدمات مخابراتی و اینترنتی و عدم تخصص تحصیل کردگان بومی ، این بخش نیز به طور کامل به جولانگاه صهیونیست ها تبدیل شده است .

حضور پر تعداد شرکتهای مخابراتی اسراییلی در غرب افریقا باعث شده تا این منطقه تحت اشراف مخابراتی اسراییل قرار گرفته و  دستگاههای جاسوسی این رژیم تقریبا ارتباطات مخابراتی و اینترنتی مردم کشورهای این منطقه را به طور کامل کنترل و از هرگونه اقدام علیه منافع این رژیم جلوگیری کنند .

۴- پزشکی:
وضعیت آب و هوایی غرب افریقا و نبود حداقل امکانات پزشکی در این منطقه  از یک سو و تلاش اسراییل بر پوشش نهادن بر اقدامات جنایتکارانه خود در خاورمیانه باعث شده تا سالانه دهها تیم پزشکی از رژصهیونیستی عازم غرب افریقا  شده و به درمان مردم این منطقه بپردازند ، البته این همه داستان نیست و دیده شده که اسراییل از این موقعیت سو استفاده کرده و به آزمایش داروهای جدید خود بر روی مردم این منطقه نیز پرداخته است.

                                          پزشکان اسراییلی در سنگال

نویسنده: اسماعیل طزری
منبع: فارس

Share/Save/Bookmark