انتقاد از قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی در مصر

حمله دوباره پهپادهای ارتش یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

خیانت جدید فرانسه به مردم لیبی

ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۰
کد مطلب: ۱۸۵۸۹
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستضعفین
۶ هزار راهپیمایی در بحرین برگزار شد
جمعیت وفاق:
۶ هزار راهپیمایی در بحرین برگزار شد
مسئول واحد آزادی‌ها و حقوق بشر در جمعیت وفاق بحرین، به مناسبت دومین سال انتشار گزارش کمیته مستقل حقیقت یاب بسیونی، گزارشی تحت عنوان «اجرای معکوس .. حمایت از جنایتکاران به جای قربانیان» منتشر کرد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، فارس به نقل از شبکه العالم نوشت، «سید هادی الموسوی» مسئول واحد آزادی‌ها و حقوق بشر در جمعیت وفاق بحرین، در کنفرانسی مطبوعاتی در مقر جمعیت وفاق، گفت: در حال حاضر هیأتی از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در بحرین به سر می‌برد و باید متذکر شویم که هیأت‌های حقوقی و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امور حقوقی هیچ گاه به یک کشور اعزام نمی‌شوند، مگر آن که اطمینان حاصل کنند که در آن کشور، حقوق بشر نقض شده است. چنین هیأت‌هایی، هیچ گاه بیهوده یا برای تبادل لبخند و تعارف به کشوری نمی‌روند، بلکه هدف آن‌ها از این گونه سفرها، انجام وظایف خود در قبال قوانین بین‌المللی است که معمولا به نقض حقوق بشر مرتبط می‌شود.

وی افزود: ما اعزام این هیأت به بحرین را گامی در مسیر درست می‌شماریم، هرچند این اتفاق، بسیار پیش از این باید رخ می داد، اما در هر صورت رژیم برای چنین مساله‌ای آمادگی نداشت، زیرا خوب می‌داند که این هیئت برای حقیقت یابی به بحرین نیامده است، بلکه ماموریتی فراتر از آن دارد.

الموسوی خاطر نشان کرد: حکومت بحرین، خلاف توصیه‌های کمیته حقیقت یاب، عمل کرد و در اجرای این توصیه‌ها شکست خورد. به همین سبب، واحد آزادی‌ها و حقوق بشر در جمعیت وفاق ملی اسلامی، در سال ۲۰۱۲ گزارشی درباره روند اجرای توصیه های گزارش بسیونی منتشر کرد و فکر می‌کنم، در سال ۲۰۱۳ نیز گزارش اجرای روند این توصیه‌ها، تغییر چندانی نکرد.

مسئول واحد آزادی‌ها و حقوق بشر در جمعیت وفاق تاکید کرد: یکی از دلایل اجرا نشدن توصیه‌های گزارش کمیته حقیقت یاب بسیونی آن است که علیرغم تشکیل کمیته‌ای برای اجرای توصیه‌های این گزارش و صدور دو گزارش از این کمیته، مواردی از نقض حقوق بشر که در سال ۲۰۱۱ ارتکاب شده بود، بیشتر شد و اوضاع در سال ۲۰۱۲ بدتر هم شد و حکومت، اعتراف کرد که در اجرای توصیه‌ها شکست خورده است و ثابت کرد که در سال ۲۰۱۳ نیز در اجرای این توصیه ناکام مانده است.

وی افزود: یورش به خانه‌ها، همان است که بود، وقتی قرار است یک نفر بازداشت شود، همه افراد خانواده او آسیب می بینند و فاجعه به وجود می‌آید.. دلیل ما بر اجرا نشدن توصیه‌های کمیته بسیونی آن است که پس از صدور گزارش کمیته بسیونی، سازمان‌های امنیتی، قاتلان را مجازات نکردند و در این مجال، نه عاملان قتل مجازات شدند نه آمران و نه مسئولان آن‌ها.

الموسوی در ادامه این سئوال را مطرح کرد که اگر تغییری در کشور حاصل شده بود، چرا بیش از شش هزار راهپیمایی، تحصن و تظاهرات اعتراض آمیز برگزار شد؟ آیا علت برگزاری این تعداد چشم گیر از تظاهرات اعتراض آمیز، وضع ناهنجار حقوق بشر است یا عدالت رژیم حاکم ؟

سید هادی الموسوی خاطر نشان کرد: بگذارید وضع کسانی را با هم مقایسه کنیم که در حق آن‌ها حکم صادر می‌شود با کسانی که باید حکمی برای آنان صادر شود. به راحتی متوجه می‌شویم که اشتباهی آشکار در این مجال اتفاق می افتد که هیچ انسان عاقلی نمی تواند آن را نبیند. هر کس، به حکومت وابسته باشد، تبرئه می شود، این گونه افراد، هم قبل از اتهام و هم بعد از اتهام مطمئن هستند که تبرئه می‌شوند، آن‌ها اجازه هر کاری را دارند و اگر متهم شوند نیز عزیز داشته می‌شوند تا جایی که گویی متهم شدن آن‌ها، تنها به مثابه اعاده حیثیت برای آن‌هاست. اما اگر شهروندی عادی باشی، از لحظه ای که بازداشت می‌شوی، متهم محسوب می شوی و حکمی در حق تو صادر می‌شود که هیچ کس نمی تواند آن را توجیه کند.

وی افزود: برخی از زنان، فقط به این دلیل در زندان به سر می برند که در تظاهرات شرکت یا با یک پلیس مشاجره کردند؛ این در حالی است که پای هیچ پلیس قاتلی به زندان نمی رسد. شگفت آور این که در گزارش بسیونی، موارد متعددی از جنایت‌ها برشمرده شده است، اما تاکنون هیچ کس به خاطر ارتکاب این جنایت های ثبت شده، پشت میله های زندان قرار نگرفته است.

مسئول واحد آزادی ها و حقوق بشر در جمعیت وفاق سپس با اشاره به افزایش موارد بازداشت کودکان و نوجوانان، به مشکل دیگری اشاره کرد که به مشکلی ریشه دار تبدیل شده است و آن، محروم کردن تعمدی و انتقام جویانۀ زخمی ها و بیماران از حق درمان است.

وی گفت: فهرستی بسیار بلندبالا در این زمینه در اختیار داریم و گزارش آن ها را به مراجع ذیربط بین المللی خواهیم داد و علت روی آوردن ما به گزارش چنین مواردی به خارج از کشور، نبود نهادهای حقوق بشری در داخل کشور است که به داد این افراد برسد.

سید هادی الموسوی در ادامه خاطر نشان کرد: گفته شد که سازمان ملی پلیس، تعطیل شد، اما واقعیت آن است که این سازمان، فعالیت خود را از طریق بازجویی هایی جنایی از سر گرفت و هر خبری که درباره بازداشت شهروندان پخش می شود، گواه تکرار همان نقشی است که پلیس در دوره فوق العاده تحت عنوان وضعیت "سلامت ملی" ایفا می کرد.

وی سپس به صدور احکام ظالمانه و فراتر از آن، وضع قوانینی اشاره کرد که بسیاری از امور مسلّمی که قوانین و پیمان های بین المللی آن را روا می‌داند، را جرم می‌شمارند.

مسئول واحد آزادی‌ها و حقوق بشر در جمعیت وفاق در این راستا، به بازداشت پنج هنرمند اشاره کرد که در تظاهرات بی سابقه ۱۵ فوریه ۲۰۱۴ شرکت داشتند. این افراد پس از بازداشت تفهیم اتهام و به مدت هفت روز بازداشت شدند و پس از آن، مدت بازداشت آن ها تمدید شد. من از وزیر کشور، وزیر دادگستری، وزیر رسانه و تبلیغات و وزیر خارجه و کسانی که دیروز با کمیساریای عالی حقوق بشر دیدار کردند، سئوال می‌کنم: چرا افرادی که در تظاهراتی گسترده و در حکم همه پرسی شرکت داشتند را بازداشت می‌کنید؟ آیا این کار جز محکوم کردن افراد بدون حکم قضایی معنای دیگری می دهد؟ اگر این کار ظلم نیست، پس چیست؟

سید هادی الموسوی افزود: این مساله، ما را وامی دارد که بگوییم اجرای توصیه‌های کمیته حقیقت یاب، روندی معکوس را طی کرده است، روزنامه "الوسط" چاپ بحرین در صفحه نخست خود، از قصد وزارت کشور برای تحقیق در خصوص پرتاب گاز اشک آور به یک مراسم ختم خبر داد، این در حالی است که وزارت کشور تاکنون در خصوص ده‌ها واقعه مشابه، تحقیقاتی انجام داده است که نتیجه هیچ یک از این تحقیقات علنی نشده است و هیچ کس به خاطر این وقایع بازخواست نشده است، بنابراین ناچاریم بگوییم که آن چه در این مجال، صورت می گیرد، "انتقام" نام دارد.
Share/Save/Bookmark