شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
کد مطلب: ۸۲۱۰۰
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
کودکان افغانستان قربانیان اصلی انفجار مین در سال گذشته
کودکان افغانستان قربانیان اصلی انفجار مین در سال گذشته
مقامات افغان اعلام کردند که در سال گذشته میلادی بیش از ۱۴۰۰ نفر قربانی انفجار مین، بمب‌های دست‌ساز و دیگر مواد انفجاری شدند که بیشتر قربانیان را کودکان تشکیل می‌دادند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری تسنیم، «شفیق یوسفی» رئیس اداره انسجام و هماهنگی پاکسازی مین در افغانستان گفت: در سال ۲۰۱۸ میلادی در این کشور انفجار مین، بمب‌های دست‌ساز و دیگر مواد انفجاری بیش از یکهزار و ۴۰۰ قربانی گرفت.

این مقام افغان در گفت‌وگو با «بی.بی.سی» اظهارداشت: ۵۸درصد از قربانیان را کودکان و ۱۰ درصد دیگر را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

یوسفی ادامه داد که برای پاکسازی میدان‌های مین در افغانستان سالانه به بودجه‌ای ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلاری نیاز است اما در گذشته تنها حدود نیمی از بودجه مورد نیاز دراختیار این اداره قرار گرفته است.

«نجیب آقا فهیم» وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز در نشستی که به مناسبت روز جهانی اطلاع‌رسانی درباره خطرات مین در کابل برگزار شده بود اظهار داشت که ماهانه بطور متوسط حدود ۱۲۰ نفر در افغانستان بر اثر انفجار مین و باقی مانده مواد منفجره جان خود را از دست داده و یا دچار معلولیت می‌شوند.
Share/Save/Bookmark