عکس/ هدایای کودکان سوری، فلسطینی و لبنانی به کودکان ایرانی سیل‌زده

پوستر: تفاوت سفره‌های افطاری در عربستان و یمن

مقابله خیابانی دانشجویان لهستانی با نژادپرستان

مرگ 760 فعال سیاسی در زندان‌های مصر

افشای عصبانیت «بن سلمان» از عملیات پهپادی یمنی‌ها

عکس/ سفره افطاری مقامات معبدی در اندونزی برای مسلمانان

عملیات ضد تروریستی ارتش سوریه در حومه شمالی حماه

اعتراض فعالان مراکشی به اقدام پارلمان آلمان علیه جنبش تحریم اسرائیل

انفجار پایتخت سومالی را لرزاند

حامیان استیضاح ترامپ در مجلس آمریکا افزایش یافتند

درخواست امارات، عربستان و بحرین برای میزبانی جام‌جهانی!

هشدار سازمان ملل درباره جنگ داخلی در لیبی

شرکت «جرمی کوربین» در مراسم افطار مسلمانان

صحبت‌های اخیر درباره مهاجران افغانی از منظر برادری ما با مردم ایران درست نبود

طومار فعالان آمریکایی برای توقف جنگ علیه ایران

تحصن فعالان انگلیسی در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی در امارات + عکس

عکس/ سفره افطار مسلمانان سارایوو

کشف و ضبط تسلیحات ساخت آمریکا و ترکیه در مواضع تروریستها در سوریه

تلاش رژیم آل‌سعود برای آتش افروزی در خاورمیانه

تظاهرات گسترده مردم «صنعا» علیه رژیم سعودی

پنجشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۴
کد مطلب: ۲۲۲۵۰
داخلی آرشيو مقاله صفحه زنان و خانواده
بررسی روند فروپاشی خانواده در غرب
بررسی روند فروپاشی خانواده در غرب
به مناسبت روز جهانی خانواده؛
فرهنگ اخلاق‌مدار، خانواده را هسته جامعه برای رسیدن حیات طیبه می‌داند؛ اما در فرهنگ امروز غرب، خانواده مفهوم و ارزش خود را از دست داده است و در مسیر سقوط نهایی قدم برمی‌دارد.
جبهه جهانی مستضعفین - نهاد «خانواده» یکی از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین نهادهایی است که اجتماع بشری آن را تجربه کرده است. در دنیای متغیّر امروز، در خانواده نیز تغییرات عمده‌ای ایجاد شده است.

به مناسبت روز جهانی خانواده به بررسی نظام خانواده در غرب و عوامل فروپاشی این نهاد مهم می‌پردازیم.


تاریخچه روز جهانی خانواده
روز جهانی خانواده فرصتی را برای دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد فراهم می‌آورد تا دانش خود را پیرامون مشکلات، نقاط قوت و خواسته‌ها و نیازهای خانواده‌ها تقویت کنند.

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۳ به علت اهمیت خانواده در جامعه بین‌الملل، روز ۱۵ می را به عنوان روز جهانی خانواده نام‌گذاری کرد.


مجمع عمومی در این قطعنامه یادآور شد که تبصره‌های مرتبط با خانواده از نتایج کنفرانس ها و اجلاس های اصلی سازمان ملل متحد در دهه ۱۹۹۰ و فرآیندهای پیرو آن، راهنمای سیاستی را در مورد راههای تقویت اجزای سیاستی با محوریت خانواده به عنوان بخشی از یک رویکرد جامع یکپارچه برای توسعه، دنبال می‌کند.

سال ۱۹۹۴ به عنوان سال جهانی خانواده از سوی سازمان ملل نامیده شد، این کار به علت تغییر ساختارهای مالی و اجتماعی صورت گرفت که همچنان بر روی ساختار و ثبات واحد خانواده در بسیاری از کشورهای جهان اثر دارد.(+)


نماد روز جهانی خانواده
بازنمایی روز جهانی خانواده شامل یک حلقه سبز تیره با یک تصویر قرمز رنگ است. این تصویر متشکل از عناصر نقاشی های ساده از یک قلب و یک خانه است. این نماد به این مسئله اشاره دارد که خانواده مرکز فعالیت جامعه است و یک خانه پشتیبان و پایدار را برای افراد در تمام سنین فراهم می آورد.

هدف روز جهانی خانواده
مراسم سالانه روز جهانی خانواده، اهمیت اتصال جامعه جهانی به خانواده ها به عنوان واحدهای اساسی جوامع و نگرانی از وضعیت امور خانواده در اطراف جهان را منعکس می سازد . هم چنین این روز موقعیتی را فراهم می کند تا بتوان به واقعیت هایی از روش های اقتصادی، ادبی، اجتماعی و جمعیت شناختی موثر بر خانواده ها دست یافت.
برنامه سازمان ملل در روز خانواده، نقطه مرکزی در طرح سازمان ملل در مسائل مربوط به خانواده است. به عنوان یک نقطه بسیار مهم، اقدامات و فعالیتهای اصلی این روز عبارتند از :
• فراهم آوردن خدمات اساسی در حوزه خانواده و سیاست خانواده در سازمان ملل متحد، نهادهای بین دولتی، مجمع عمومی سازمان ملل، کمیسیون توسعه اجتماعی و شورای اقتصادی و اجتماعی؛
• ارتقاء درک از هدف روز جهانی خانواده ؛
• ارتقاء توجه به خانواده در سیاست گذاری در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی؛
• تبادل دانش و مهارت، گردش اطلاعات و حفظ شبکه سازی در مورد مسائل خانواده؛
• حفظ پژوهش خانواده و مطالعات تشخیصی؛
• پشتیبانی و ارتقاء سیاست ها و برنامه های خانواده در قوانین سراسر کشورها و سیستم سازمان ملل؛
• ارائه کمک های فنی و پشتیبانی از ظرفیت سازی برای دولتهای کشورهای درحال توسعه در حوزه خانواده؛
• برقراری ارتباط و گفتگو با دولتها، نهادهای مدنی و بخش خصوصی در زمینه امور مرتبط با خانواده؛

فعالیت ها و رویدادهای روز جهانی خانواده
اقدامات وسیعی در سطوح منطقه ای، ملی، و بین المللی در زمینه روز جهانی خانواده برنامه ریزی می شود. این اقدامات عبارتند از: کارگاهها، کنفرانسها، برنامه های رادیویی و تلویزیونی و نشست هایی برای مقامات دولتی، بحث های سازمان یافته و آشکار در جهت بالا بردن آگاهی از مضمون هر ساله، جلسات آموزنده برای جوانان، و بازگشایی کمپین هایی برای برنامه های عمومی جهت تقویت و حفظ واحدهای خانواده.(+)


سیر تغییرات در شکل خانواده
در حقیقت خانواده نخستین نهاد اجتماعى است که در زندگى جمعى انسان شکل گرفته و مهمترین نقش را در توسعه و رشد مراحل حیات بشر در امتداد تاریخ انسان از خود نشان داده است، بنابراین انحطاط و رو به زوال گذاردن این نهاد زنگ خطری جدی برای تمامی جوامع بشری در دنیای امروز به حساب می‌آید.

 امروزه نهاد خانواده در کتب فلسفی غربی تعاریف کاملا متفاوتی با تعاریف سنتی از نهاد خانواده دارد. خانواده متشکل از گروهی از افراد است که به واسطه همزیستی و یا قرابت نسبی با یکدیکر مرتبط می‌شوند.


خانواده گسترده که زمانی اصلی‌ترین شکل از بنیان خانواده به حساب می‌آمد در جهان امروز به ندرت در جوامع قابل مشاهده است.

روند زندگی در جوامع غربی به گونه‌ای تغییر کرده که در حال حاضر خانواده هسته‌ای متشکل از یک پدر و مادر و فرزندان در این کشورها دیگر یک خانواده مدرن به حساب نمی‌آید و با عنوان یک ساختار خانوادگی سنتی از آن یاد می‌شود. علت این امر نیز افزایش خانواده‌های تک‌والدینی، افزایش بارداری‌های ناشی از روابط خارج از نهاد ازدواج در سنین نوجوانی و یا حتی افزایش ازدواج همجنس‌گرایان در غرب است.

به طور کلی در جوامع غربی، تغییر شیوه‌های زندگی و حتی تغییر در نگرش مردم به زندگی و خانواده و موضوع فرزنددار شدن باعث شده تا حتی بسیاری از افراد به نگهداری حیوانات به جای فرزنددار شدن روی بیاورند و یا حتی تصمیم بگیرند به تنهایی و به همراه بچه‌ای که وی را به فرزندی می‌پذیرند زندگی خود را ادامه دهند.

به هر طریق گستردگی خانواده در جوامع مختلف جهان فرق می‌کند، در برخی از جوامع امروزی به ویژه در غرب حتی خانواده تک نفری نیز در حال رواج یافتن است چراکه بسیاری از نوجوانان در این جوامع به محض اتمام مدرسه تصمیم به جدایی از خانواده خود و تشکیل یک زندگی مستقل تک نفری می‌گیرند. این در شرایطی است که در نزد برخی از قبایل و یا بافت‌های خانوادگی سنتی که اغلب نیز ممکن است در کشورهای جهان سوم و یا در حال توسعه همچنان پابرجا باشد، گاهی عده اعضای خانواده تا صد نفر هم دیده می‌شود که هر کدام به تناسب امکانات مسئولیتی را بر عهده دارند ولی از نظر کلی تحت تکفل رئیس خانواده‌اند.(+)دلایل تضعیف نهاد خانواده در غرب
در حال حاضر نهاد سنتی- اخلاقی خانواده در غرب در مسیر فروپاشی قرار گرفته است. در حقیقت هم اکنون سونامی طلاق، فرزندان نامشروع، خیانت جنسی و ... حاکی از تضعیف این نهاد در غرب است. در ادامه برخی دلایل تضعیف نهاد خانواده در غرب را به نقل از سایت مشرق برمی‌شماریم.

1- مسائل اقتصادی
مشکلات اقتصادی غرب باعث شده تا خانواده های غربی بویژه جوانان نتوانند فشار سخت مسائل مالی را تحمل کنند و به خاطر آن از زندگی مسئولیت آور در چهارچوب خانواده خارج شوند. این مسئله در زمانی شدت می گیرد که شیوع تفکرات مفسدانه و مروج فحشاء باعث شده است که از دید مردم غرب تعهد زناشویی مسئله چندان حائز اهمیت و مقدسی به چشم نیاید.

2- زوال بیش از پیش کلیسا
در جوامع غربی، مجموعه ای از عوامل همچون سیطره ی نگاه فیلسوفان، اندیشمندان و روشنفکران ملحد یا سکولار، توسعه گروه های شیطان پرستی، ترویج عرفان های کاذب شرقی، ارائه تصویری خشونت آمیز از دین و ... باعث از معیار افتادن ارزش های اخلاقی همچون ازدواج و رابطه دو جنس مخالف بر پایه عقود شرعی شده است.

3- تغییر سبک زندگی
غرب هم اکنون تفسیری جدید برای خانواده قائل است. غرب در تعریف نوین خود هدف از ارتباط زوجیت را "آرامش" میداند و از این رو سعی می کند با بسط دادن این عبارت در کنار هدف جنسی و "شناخت بیشتر"، قالب اخلاقی خانواده را به حاشیه براند.

این تعریف صرفاً جنسی- خلقی غرب از خانواده باعث شده است تا نظام ارزشی حاکم بر نهاد خانواده دگرگون شود و پیرو آن سبک زندگی در این جوامع نیز متفاوت شود که می توان مهمترین تبعات آن را به شرح زیر دانست:

4- بالا رفتن سن ازدواج
با توجه به تغییر سبک زندگی و تعریف آن در غرب و قرار گرفتن افراد در معرض حجم بالای بی بند و باری و ارتباط جنسی بی هدف و یا مبتنی بر خواسته های شهوانی، به طور کلی میل به ازدواج و تشکیل خانواده در جوامع غربی کاهش پیدا کرده است. و از آنجا که در حال حاضر غرب گرفتار فشار های اقتصادی و بی هویتی روانی- اخلاقی است، سن ازدواج و تشکیل خانواده در آن بالارفته است.

5- ترویج خیانت

بخش بزرگی از نسل جوان غربی به جای داشتن رابطه پایدار، ماجراهای عاشقانه موقتی مختلفی را تجربه می کنند و این مسئله سبب می شود تا نتوانند خود را در یک رابطه ی پایدار و تعهد آور حفظ کنند. این دسته از روابط در زمانی شکل می‌گیرند، گسترش می‌یابند و حفظ می‌شوند که فرد چهارچوب تعهد آور رابطه زوجیت برخاسته از نظام اخلاقی را حفظ کند.

در واقع بی بند و باری جنسی موجود در جامعه غرب باعث شده است افراد نتواند در دراز مدت خود را در یک رابطه طولانی مدت و تعهد آور ببینند. نتیجتاً دچار حس روزمرگی می شوند و برای فرار از آن روی به رابطه خارج از خانواده می آورند و این مسئله خود موجب تزلزل بیشتر جایگاه خانواده می شود.

6- هم خانگی در غرب
هم‌خانگی (Cohabitation) نیز یکی دیگر از مظاهر فساد اخلاقی و گرایشات مفسدانه جامعه غرب است که می توان آن را نتیجه مستقیم تغییر سبک زندگی و تعریف آن دانست. هم خانگی به معنی این است که دو جنس به زندگی مشترک و زیر یک سقف، اما بدون هیچ گونه پیوند شرعی، رسمی و تعهد الزام آور می آورند. در واقع از آنجا که در جامعه معاصر غرب، خانواده صرفاً محل آرامش روانی و لذت جنسی تعریف شده است، نسل جوان غرب به این سبک مفسدانه از رابطه گرایش پیدا کرده است.


7- نبود ساختاری جهت ترویج ازدواج
همزمان با تضعیف جایگاه کلیسا در این جوامع و دین گریزی نسل جوان غربی، معیارهای اخلاقی و مذهبی نادیده انگاشته شده، معیارهایی که همواره تعهد آور و دارای قیود مخصوص به خود هستند. در حالی که مجموع عوامل موصوف نسل جوان غرب را تعهد گریز کرده و از این رو این نسل رو به افزایش رابطه نامشروع آورده است، هیچ ساختار مناسبی برای ترویج ازدواج و یا ارزش های اخلاقی در این جوامع وجود ندارد.

8- قواعد خشک و کهنه مسیحیت
شریعت و قوانین مسیحیت بسیار کهنه و فاقد هرگونه تطابقی با نیازهای روز جوامع هستند. کهنگی و بی ربط بودن این قوانین بیشترین اثر سوء خود را بر نظام خانواده گذاشته است. از آنجا که قوانین مسیحی، مسئله طلاق را حرام می داند و در حقیقت ازدواج را پیوند غیرقابل گسست تعریف می کند، خیانت جنسی و روابط خارج از خانواده تبدیل به فرهنگ و پدیده ای مرسوم در بین مسیحیان شده است.

9- ترویج تفکرات مفسدانه و ظهور جنبش های ضد اخلاقی
یکی دیگر از عوامل فروپاشی و سقوط نظام خانواده در جهان غرب، ترویج و اشاعه تفکرات مفسدانه چون فمینیسم و ... در این جوامع است


فمینیسم
فمینیسم که در نخست برای احقاق حقوق زنان و اجتناب از دید ابزاری به ایشان ظهور کرد، پس از اندک زمانی تبدیل به فرقه ای خانمان برانداز شد که هم با مرد و هم با خانواده ضدیت داشت. آنان با این تفکرات بر ترویج بی بند و باری، خانواده ستیزی و اشاعه فحشاء و فساد اخلاقی تاکید ورزیدند.

تفکر فمینیستی که یکی از اصول آن بی قید و تعهد بودن زن است، این دسته از تفکرات با طرح کردن اهداف اخلاق ستیزانه خود در قالب مواردی همچون استقلال و آزادی زنان که در واقع همان فرار از قیود خانوادگی و تعهدات زنا شویی است، باعث ترویج روابط نامشروع و ازدیاد فرزندان نامشروع می شوند.

با توجه به برپایی مراسمات آنها در سطح جهانی ابعاد این حملات ضد ارزشی بسیار توسعه یافته تر است و مخاطبان بیشتری را به خود جلب می نماید.


جنبش هیپیها

با دریده شدن پرده تمدن و اخلاق بشری، فسادهای اخلاقی در قالب جنبش های اجتماعی پدید آمدند که اوج آن در جنبش هیپی‌های(Hippie) آمریکا نمایان شد.

هیپی ها مدافع روابط جنسی آزاد بین دختر و پسر و فرار از هر گونه رابطه تعهد آور شدند.

رشد این قبیل حرکتهای اجتماعی منحرفانه همراه با انفعال نهادهای مذهبی مسیحیت، باعث شد در گذر زمان فساد جنسی تبدیل به فرهنگ غالب بسیاری از جوامع غربی گردد.

البته این فساد محدود به غرب نشد، بلکه در حال حاضر از یک سو با تسلط غرب و ابر سرمایه‌داران بر صنعت فیلم سازی و شبکه های اجتماعی و از سوی دیگر با سیاست صدور فرهنگ آمریکایی، این بیماری به دیگر مناطق جهان نیز سرایت کرده است.

نتیجه آن نیز چیزی جز سقوط ارزش های اخلاقی و به دنبالش افول نهاد مقدس خانواده بخاطر ماهیت تعهد ستیز این حرکات، نخواهد بود.


نگاهی آماری به میراث سبک زندگی غربی
در این بخش نگاهی آماری به نتایج رویکرد غربی به خانواده که در سایت سدید منتشر شده است می‌اندازیم.

 40 درصد فرزندان اروپایی حاصل از ازدواج نیستند
!

بر اساس آمار European Union's statistics agency Eurostat در سال 2011 ،40 درصد فرزندان اروپایی حاصل از ازدواج نیستند!
همچنین به گزارش  the Office for National Statistics) ONC ) در سال 2011،  47.2 درصد از موالید انگلیسی حاصل ازدواج نبوده اند(یا حرام زاده بوده اند و یا ازدواج ثبت نشده بوده که در نتیجه مسئولیت پذیری در قبال فرزند نداشته اند)

نمودار رشد تولد فرزندان اروپایی که حاصل ازدواج نبوده اند بین 1980 تا 2004
خانواده سبک زندگی غربی

بر اساس آمار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا، رشد تولد فرزندان اروپایی که حاصل ازدواج نبوده اند بین 1980 تا 2007 این چنین است. آمار موالیدی که حاصل ازدواج نبوده اند در سال 2007 در ایسلند 66 درصد، سوئد55%، نروژ54%، فرانسه50% !!!...

خانواده سبک زندگی غربی

سبک زندگی مدرن و تنها زندگی کردن ...

بر اساس آمار  the Office for National Statistics) ONC )  در سال 2012 در انگلستان،  نیمی  از افراد میانسال(45 تا 64 سال) تنها زندگی می کنند(به صورت جدا از اعضای خانواده و یا همسر) این آمار نسبت به سال 1990، 50 درصد افزایش داشته است.

خانواده سبک زندگی غربی

- امریکا
در سال 2013،  48 درصد نوزادان حاصل ازدواج نبوده اند
!
آمار زیر مربوط به امریکا در سال 2009 است:
خانواده سبک زندگی غربی

آزادی روابط جنسی

97درصد امریکایی ها قبل از ازدواج رابطه جنسی را تجربه  کرده اند!
تنها 3درصد از امریکایی ها پس از ازدواج رابطه جنسی را تجربه کرده اند!
خانواده سبک زندگی غربی

مقایسه افرادی که پس از ازدواج، رابطه جنسی را تجربه کرده اند طی سال ها 1954 تا 2003
خانواده سبک زندگی غربی

کودکان بی سرپرست
بیش از نیمی از زنان زایمان کننده زیر 30 سال آمریکایی فرزندانی به دنیا می آورند که حاصل ازدواج نیستند. هم اکنون بیش از یک کودک از هر چهار کودک آمریکایی به صورت تک والدی بزرگ می شود. تقریبا 42 درصد از تمامی مادران مجرد برای تامین غذای خود به کمک دولت محتاجند و در شرایط مالی بسیار بدی زندگی می کنند. رسیدگی کامل به این کودکان برای مادران مقدور نبوده و این کودکان در اکثر جنبه های زندگی خود با مشکل مواجه هستند.
خانواده سبک زندگی غربی
بیشترین تعداد سقط جنین در سنین 20 تا 24 سالگی یعنی بهترین دوران برای زادآوری انجام می گیرد.

روابط جنسی پیش از ازدواج در آمریکا به امری عادی تبدیل شده و درصد بالایی از جوانان این کشور تجربه رابطه پیش از ازدواج را داشته اند. این امر به حدی در جامعه آمریکا رواج یافته که سارا پالین، معاون جان مک کین کاندیدای جمهوری خواهان در سال ۲۰۰۸، اعلام کرد که دختر ۱۷ ساله اش در شرف بچه دار شدن است و این خبر برای جامعه آمریکا چندان عجیب به نظر نمی رسید. آن چه مردم این کشور را متعجب ساخته بود تصمیم دختر سارا پالین به تولد فرزندش به جای سقط جنین بود.


خشونت و تجاوز جنسی
در آمریکا در هر دو دقیقه یک زن مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد.
خانواده سبک زندگی غربی

بر اساس گزارش مرکز مواد مخدر و جنایت سازمان ملل از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ آمریکا پس از آفریقای جنوبی بالاترین تعداد تجاوز جنسی را دارا بوده است. وحشت از آزار جنسی، جامعه‌ زنان آمریکایی را فرا گرفته است. در آمریکا در هر دو دقیقه یک زن مورد تجاوز جنسی کامل قرار می‌ گیرد.
در واقع در هر روز 720 زن و یا در سال 262.800 زن مورد تجاوز جنسی قرار می‌ گیرند. این درحالیست که که دختران و زنان بسیاری به خاطر ترس از آبرو، بر هم خوردن زندگی شخصی، ترس از مطرح شدن نامشان در اداره‌ پلیس یا محاکم قضایی از شکایت و یا گزارش خودداری می‌ کنند و هر روز نیز اخبار و گزارشات بسیاری از آزار و اذیت جنسی زنان توسط اساتید، پزشکان، روحانیون کلیسا و حتی پلیس منتشر می‌ شود.

عدم امنیت زنان
زنان در آمریکا از احساس امنیت پایینی برخوردارند و این در حدی است که برای حفاظت از خود به حمل اسلحه روی می آورند. در می 2012 اعلام شد شمار زنان آمریکایی که به منظور دفاع از خود اقدام به خرید اسلحه کرده و در کلاس های تمرین تیراندازی شرکت می کنند رو به افزایش است.

آمارها نشان می داد شمار زیادی از زنان در آمریکا به منظور محافظت از خویش به سراغ خرید اسلحه رفته و به طور همزمان، به عضویت در باشگاه های تیراندازی درآمده و در کلاس های تمرین تیراندازی و شکار نیز شرکت می کنند. صاحبان فروشگاه های اسلحه در آمریکا از افزایش مشتریان زن در این فروشگاه ها به میزان هفتاد و پنج درصد خبر دادند.
طبق آمار و ارقام منتشر شده در گزارش سالانه فدراسیون ملی ورزش تیراندازی آمریکا نیز، بیش از هشتاد و سه درصد زنان این کشور برای محافظت از خود اقدام به خرید اسلحه می نمایند.
خانواده سبک زندگی غربی
گروه های اجتماعی فراوانی به وضعیت امنیت جسمی و روانی زنان در آمریکا معترضند.

خانواده در آمریکا
در ادامه به عنوان بررسی موردی به بررسی بیشتر وضعیت خانواده در امریکا می‌پردازیم. در این کشور از دهه ۱۹۵۰ به بعد، همزمان با آغاز جنگ سرد و رواج سرمایه‌داری، خانواده گسترده دیگر به عنوان خانواده سنتی مطرح نیست و خانواده هسته‌ای جایگزین خانواده سنتی شده است و هم اکنون که بیش از ۶ دهه از آن زمان گذشته دیگر خانواده هسته‌ای نیز خود به عنوان یک سنت قدیمی مطرح است و دیگر افراد حتی به تشکیل چنین خانواده‌هایی نیز رغبت ندارند.

آمار منتشر شده از این امر حکایت دارد که در سال ۱۹۶۰ حدود ۴۵ درصد از مردم آمریکا در خانواده‌های هسته‌ای زندگی می‌کردند که این میزان در سال ۱۹۹۰ به ۲۵ درصد و در سال ۲۰۰۰ میلادی همزمان با ورود به قرن ۲۱ به حدود ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده است. این امر در دیگر کشورهای غربی نیز کاملا مشهود و ملموس است. برای مثال در انگلیس نیز در سال ۱۹۶۸ حدود ۳۹ درصد از مردم در خانواده‌های هسته‌ای زندگی می‌کردند در حالی که این آمار در سال ۱۹۹۲ به ۲۸ درصد کاهش یافت. که البته این کاهش تعداد خانواده‌های هسته‌ای با افزایش خانوارهای تک والدینی نیز همراه بوده است.

آمار دیگری که اداره آمار آمریکا منتشر کرده از این امر حکایت دارد که از میان کودکان آمریکایی تنها ۶۰ درصد با والدینی زندگی می‌کنند که رسما با یکدیگر ازدواج کرده‌اند. علاوه بر این، در جامعه آمریکا تعداد خانواده‌های تک والدینی نیز رو به افزایش است به طوری که ۳۰ درصد از کودکان آمریکایی تنها با یکی از پدر و یا مادر خود زندگی می‌کنند.

در سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ یعنی نیمه اول قرن بیستم تعداد چنین خانواده‌هایی در آمریکا سه برابر شده است و آماری که در ابتدای قرن ۲۱ منتشر شده نشان داد که در حال حاضر بیش از ۲۵ درصد از خانواده‌های آمریکایی را چنین خانواده‌هایی تشکیل می‌دهند.

یکی دیگر از آمارهای تکان‌دهنده در آمریکا، آمار مربوط به طلاق است که نشان می‌دهد دست کم ۷۵ درصد از ازدواج‌ها در این کشور به طلاق و در نهایت به ازدواج مجدد یکی از والدین منجر می‌شود که همین امر نیز بنیان خانواده و تربیت و رشد فرزندان را با مشکلات بسیار جدی مواجه می‌کند.

به دنبال این تغییرها در جوامع غربی، در حال حاضر جامعه‌شناسان غربی ازدواج را دیگر میان یک زن و مرد تعریف نمی‌کنند بلکه از دیدگاه آنها هر دو نفر حتی با جنسیت یکسان نیز باید بتوانند با یکدیگر ازدواج کرده و همزیستی داشته باشند. همین مسئله تعداد زوج‌های همجنس‌گرا را در این جوامع افزایش داده است.

در شرایطی که تعداد زوج‌های همزیست خارج از نهاد ازدواج در آمریکا در سال ۱۹۶۰، حدود ۴۰۰ هزار مورد عنوان شده بود این رقم در سال ۲۰۰۵ میلادی به بیش از ۵ میلیون زوج رسیده است که از این میان دست کم ۱۰ درصد را نیز زوج‌های همجنس‌گرا تشکیل می‌دهند.

تبدیل خانواده گسترده به خانواده هسته‌ای و هم اکنون نیز تبدیل خانواده هسته‌ای متشکل از یک پدر و مادر در کنار فرزندانشان به انواع دیگری از خانواده تنها شامل جامعه آمریکایی نمی‌شود بلکه هم اکنون بسیاری از کشورهای غربی با چنین معضلی مواجه هستند، با وجود تمام این مسائل هنوز هم در برخی نقاط از جنوب اروپا، کشورهای آسیایی، کشورهای خاورمیانه، کشورهای آفریقایی و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و جزایر اقیانوس آرام خانواده‌های گسترده جایگاه ویژه‌ای دارند.(+)


جایگاه خانواده در اسلام
در پایان نگاهی کوتاه به جایگاه خانواده در اسلام می‌اندازیم و این جایگاه را با غرب مقایسه می‌کنیم.

اسلام زندگی خانوادگی را یک اجتماع طبیعی می‌داند و برای این اجتماع طبیعی یک مکانیسم مخصوص تشخیص داده است، و رعایت آن مکانیسم را لازم و غیر قابل تخلف دانسته است بزرگترین اعجاز اسلام در تشخیص این مکانیسم است.

علت اینکه دنیای غرب نتوانسته است بر مشکلات خانوادگی فائق آید و هر روز مشکلی بر مشکلات آن افزوده است عدم توجه به همین جهت است. اما خوشبختانه تحقیقات علمی تدریجا آنرا روشن میکند.(+)

اهمیت این کانون از منظر دین مبین اسلام تا به حدی است که تشکیل خانواده به مثابه کامل کردن نیمی از دین مومن است.

با گذر زمان و پیچیده تر شدن ابعاد زندگی بشری و پیدایش ادیان الهی بالاخص دین مبین اسلام که بر حقوق زنان و اطفال تاکید دارد و تحجر یهودیت و مسیحیت تحریف شده را به خود راه نداده است، نظام خانواده از نظامی دارای ضوابط ارباب- رعیتی به نظامی عضو- عضو تغییر می کند و مرد به عنوان سرپرست خانواده(مسئول) به ایفای نقش می پردازد.

از دید اسلام، خانواده از اهم ارکان جامعه است و در حقیقت رابطه بین خانواده و جامعه موضوعیت دارد و آنها به نوعی لازم و ملزوم یکدیگر قرار گرفته اند.

فرهنگ اخلاق‌مدار، خانواده را هسته و رأس الخیمه جامعه، و خانواده اخلاقی را خمیر مایه برپایی حیات طیبه می داند. اما تمام جهان به این تعریف اخلاقی وفادار نماند، به‌طوری‌که در روزگار فعلی نهاد خانواده در غرب در مسیر سقوط نهایی قدم بر می دارد و کانون خانواده ارزش گذشته خود را در جوامع غربی از دست داده است.

منابع:
http://mehrkhane.com/fa/news/۳۸۶۲/۱۵
http://www.dokhtiran.com/report/۱۳۹۱_۱۱_۰۱/۰۰۰۸۷۳.php?q=print
http://tebyan-zn.ir/News-Article/blest_family/-%D۸%AE%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۹%۸۸%D۸%A۷%D۸%AF%D۹%۸۷-%D۸%AE%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۹%۸۸%D۸%A۷%D۸%AF%D۹%۸۷-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%BA%D۸%B۱%D۸%A۸-/۲۰۱۱/۳/۳/۱۹۲۰۵.html
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/۲۳۶۹۳۴
http://khadije-esfahan.womenhc.com/?p=۴۶۰۰۷&more=۱&c=۱&tb=۱&pb=۱
http://mwfpress.com/vdch.wnqt۲۳nqxftd۲.html
http://uzbek.irib.ir/persian/
http://www.lifesitenews.com/news/the-number-of-children-living-in-single-parent-homes-has-nearly-doubled-in/
http://old.jamnews.ir/NSite/FUllStory/News/?ID=۴۶۷۹۶&Serv=۱۹
http://www.mckinleyirvin.com/blog/divorce/۳۲-shocking-divorce-statistics/
http://www.ons.gov.uk/ons/rel/vsob۱/divorces-in-england-and-wales/۲۰۱۱/stb-divorces-۲۰۱۱.html
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Marriage_and_divorce_statistics
http://www.tabnak.ir/fa/news/۹۶۷۰۰
http://www.prb.org/Publications/Articles/۲۰۱۳/nonmarital-births.aspx
http://www.theguardian.com/news/datablog/۲۰۱۳/jul/۱۲/babies-out-of-marriage-data
http://sadyd.mihanblog.com/post/۷۴
http://www.ensani.ir/fa/content/۱۰۷۱۲۸/default.aspx
Share/Save/Bookmark