ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

پوستر: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

پوستر: گسترش اختلاف و درگیری امارات با عربستان در یمن

تصاویری جدید از نفت‌کش آزاده‌شده ایران

دانمارکی‌ها ایده جدید ترامپ را تمسخر کردند

پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۴
کد مطلب: ۴۳۴۹
داخلی آرشيو خبر صفحه باشگاه خبرنگاران
ارزش ها و عناصر خبری
آنچه هر خبرنگار باید بداند(2)
ارزش ها و عناصر خبری
ارزش های خبری کدامند؟
پیام باید دارای ویژگی هایی باشد که به آن بتوانیم خبر اطلاق کنیم بر همین اساس ۷ ارزش برای یک پیام قایل خواهیم بود تا به آن خبر گفته شود:

این ارزش ها عبارتند از:

۱-شهرت(Fame/ Prominence)

(اشخاص، اشیاء و نهادهایی که از شهرت و اعتبار بیشتری برخوردار هستند به همان میزان از ارزش خبری بالاتری برخوردارند البته شهرت شخص ممکن است حقیقی یا حقوقی باشد در هر صورت هر چه شاخص معروف تر باشد ارزش خبری بیشتر است. علت مهم بودن شهرت در ارزش های خبری داشتن سندیت، اهمیت و ذهنیت برای خوانندگان است. خبر مسافرت رییس جمهور به استان آذربایجان شرقی و افتتاح نیروگاه در این استان از خبر مسافرت یک وزیر به همین استان و افتتاح یک سد مهمتر است.( در صورت ارجح نبودن سایر ارزش های خبری)

دیدگاهی منتقدانه در این زمینه وجود دارد و آن این است که خبرها مردم عادی را پوشش نمی دهند چونکه اینان از شهرت برخودار نیستند روزنامه نگاران فقط به مشاهیر آن هم بیشتر از نوع قدرتمند و قدرتمدار آنان می پردازند حال آنکه قهرمانان واقعی مردم هستند.

مثال: معاون اول رییس جمهور در همایش کانون های فکر: دولت احمدی نژاد از کانون های فکر حمایت می کند.

خبرگزاری ایسنا: دکتر پرویز داودی معاون اول رییس جمهور گفت: دولت نهم با توجه به توانی که در اختیار دارد از کانون های فکر حمایت می کند.

وی با مبارک دانستن تقارن هفته بسیج با همایش کانون های فکر افزود:...

۲-بزرگی کثرت و فراوانی ( تعداد و مقدار)(Magnitube)


این ارزش خبری به طور عمده اعداد و ارقام را شامل میش شود و هرچه حجم و آمار بیشتر باشد ارزش خبری بیشتر است. ارزش خبر سانحه تصادف و کشته شدن ۷ نفر بیشتر از خبر سانحه تصادف و کشته شدن دو نفر است.
مثال:۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموخته دانشگاهی بیکارند

دبیرکل مجمع متخصصان ایران با اعلام این خبر افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده از ۴ میلیون ایرانی ساکن در خارج از کشور ۶۰ درصد دانش اموخته دانشگاه ها هستند که باید زمینه جذب آنان که در نوع خود از تخصص های بالایی نیز برخوردارند، فراهم شود.

۳-درگیری ( اختلاف و منازعه، حوادث ، برخورد آراء)(Confict)

این گونه از رویدادها حاوی برخوردهایی هستند که در شکل های مختلف جلوه گر می شوند و بین افراد، گروه ها، ملتها و کشورهای مختلف صورت می گیرد.

اخبار مربوط به سرقتها، جنگ ها، قتل ها ، تصادفات، زلزله و آتشفشان ها و نظایر آن از این جمله هستند مثال: حل اختلاف هسته ای ایران از طریق مذاکره مستقیم

خبرگزاری فرانسه: دو تن از سناتورهای آمریکایی خواستار حل اختلاف فناوری هسته ای ایران از طریق مذاکره مستقیم شدند.

مثال: اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد برای حل مشکل صنفی ] به خیابان کشیده شد

گروه اجتماعی- تجمع صنفی دانشجویان دانشکده فنی مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران که ظهر دیرو.ز آغاز شده بود، به بیرون از دانشکده فنی کشیده شد

۴- مجاورت(Proximity)

مجاورت جغرافیایی که توجه و حساسیت را برمی انگیزاند و مجاورت معنوی( زبان ، دین ، ملیت و اشتراکات)

خوانندگان و مخاطبان مایلند که ابتدا خبرهای مربوط به محله، شهر، کشور و کشورهای همجوار خود را برای خواندن در اولویت قرار دهند. مجاورت ممکن است به صورت جغرافیایی، معنوی ، فرهنگی ، هنری، صنفی ، تحصیلی و حتی به صورت جنسیتی باشد. مثال: یک سوم اعضای هیئت علمی دانشگاه ها زن هستند

تهران- خبرگزاری مهر- به رغم این که در دهه های گذشت زنان نقش کمرنگی در عرصه های مختلف علمی و فرهنگی داشته اند امروزه بیش از یک سوم اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی در تصاحب زنان است.

دکتر محمد علیپوری دبیر ستاد رفاه اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این مطلب افزود:

۵-استثناء و شگفتی (Oddity)

این نوع خبرها از نظر کم سابقه بودن، غیرعادی بودن ، نادر بودن، و عجیب بودن دارای ارزش خبری هستند. مانند تولد گوساله دو سر، قدبلندترین فرد جهان، کسب مقام نخست در المپیاد های جهانی توسط دانشجویان ایرانی از آن جمله اند.

مثال: رییس جهاد دانشگاهی کشور: نخستین حیوان شبیه سازی شده در ایران تا پایان امسال متولد می شود خبرگزاری ایسنا: رییس جهاد دانشگاهی کشور گفت: امیدواریم بتوانیم تا پایان امسال ، خبر تولد نخستین حیوان شبیه سازی شده توسط پژوهشگران این نهاد علمی را به مردم شریف ایران بدهیم.

۶- تازگی و زمان (Timelyness)

هرچه زمان وقوع رویداد تا انعکاس خبر کمتر باشد ارزش خبری بیشتر است. در دنیای امروز که رقابت بین مطبوعات بسیار زیاد است روزنامه هایی موفق تر هستند که حاوی اخبار تازه تر و به موقع باشند

عضو بسیج دانشجویی دیروز از تشکیل پارلمان دانشجویی حمایت کرد.

ایسنا: عضو شورای تبیین بسیج دانشجویی دانشگاه های استان تهران روز گذشته با حمایت از پارلمان دانشجویی بر غیر دولتی بودن آن تاکید کرد.

حمید موسوی گفت:

۷-دربرگیری(Impact)

یک رویداد هر چه بر افراد و گروه های بیشتر در یک جامعه تاثیر بگذارد اعم از تاثیر مثبت یا منفی مستقیم یا غیرمستقیم دارای ارزش خبری بیشتری است. مانند خبر بازگشایی مدارس سراسر کشور، خبر در مورد وام دانشجویی و نظایر از آن جمله اند

کلید خبرنویسی کجا قرار دارد؟

اگر ارزش های خبری به اخبار شکل می دهند“ عناصر خبری ” اخبار را به نمایش می گذارند و این عناصر خبری کلیدی برای خبرنویسی به شمار می روند.

۱-که(چه کسی) (Who)شخص یا اشخاص و اشیایی که در واقعه و رویداد شرکت یا مداخله دانرد یا به نحوی با آن ارتباط دارند

۲- کی( When)زمان وقوع رویداد

۳-کجا(Where) مکان وقوع رویداد

۴-چه( ماهیت- چه چیزی) (What)
آنچه که رویداد را تشکیل می دهد و موضوع و نوع واقعهو ماهیت آن را مشخص می کند

۵-چرا(Why) علت و انگیزه ای که سبب وقوع رویداد شده است

۶-چطور- چگونه(How) نحوه وقوع رویداد و تریکب و کیفیت آن را توصیف و تشریح می کند

البته باید یادآور شویم بین عناصر خبری و ارزش های خبری رابطه مستقیم وجود دارد:

چه کسی با شهرت- چه چیزی با دربرگیری، شگفتی و فراوانی-کجا با مجاورت- چه وقت با تازگی

خبرنگار کارآزموده هر گاه می خواهد رویدادی را به خبر تبدیل کند تلاش می کند تا هر شش عنصر فوق را در خبر و گزارش خود لحاظ کند .در نظر گرفتن این عناصر به غنای خبر می افزاید و تصویر جامعی از رویداد را به مخاطب ارایه می کند و در واقع خبرنگار برای آنکه بتواند خبر جامعی را ارایه دهد در برابر هر رویداد این شش پرسش را برای تکمیل خبر، از دیگران می پرسد تا خبری کامل و بی نقص تهیه کند.

مثال ها: وزیر امور خارجه عازم دهلی نو شد- وزیر امور خارجه امروز عازم دهلی نو شد-وزیر امور خارجه امروز برای مذاکره در مورد بحران کشمیر عازم دهلی نو شد

پاره ای نکات مهم: تنها در صورتی می توان از نام و نام خانوادگی یک فرد در آغاز خبر استفاده کرد که ذکر نام وی تداعی چهره او را در ذهن مخاطب ایجاد کند-روزنامه نگاران در مواردی که عنصر چه چیزی از ویژگی های فراوانی و دربرگیر برخوردار است از آن به عنوان عنصر جذاب خبر در پاراگراف اول استفاده می کنند. -عنصر کجا از لحاظ مجاورت در دو شکل جغرافیایی و معنوی بروز می کند- عناصر خبری چرا و چطور جنبه های تحلیلی و توصیفی رویدادها را تبیین می کنند.

منبع(+)
Share/Save/Bookmark