انتقاد IMPACT از کاهش کمک‌رسانی سازمان ملل به مردم یمن

انتقاد از قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی در مصر

حمله دوباره پهپادهای ارتش یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

خیانت جدید فرانسه به مردم لیبی

ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۹
کد مطلب: ۳۲۴۹۴
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستضعفین
نشانه های انتفاضه سوم با محوریت مسجد الاقصی
نشانه های انتفاضه سوم با محوریت مسجد الاقصی
نظامیان رژیم صهیونیستی در راستای موج تازه تجاوزات بی وقفه این رژیم به مسجد مبارک اقصی که با هدف سوء استفاده از اوضاع سیاسی و امنیتی منطقه و جهان برای تخریب این مسجد و احداث معبد کذایی بر روی خرابه های آن صورت می گیرد، به جوانان فلسطینی در بخش قدیمی قدس حمله می کند.
نشانه های انتفاضه سوم با محوریت مسجد الاقصی
[ ۲۶/۱۰/۲۰۱۴ - ۱۲:۲۹ ب.ظ ]

به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از منابع قدس اشغالی نوشت، پلیس صهیونیستی با تایید این خبر مدعی شد که سه جوان فلسطینی به اتهام پرتاب سنگ به سمت نظامیان صهیونیستی دستگیر شده اند. همین مساله باعث شد که برخی رسانه های عبری زبان حوادث قدس را به "انتفاضه جدید" تشبیه کنند.

نظامیان صهیونیستی همچنین روز جمعه گذشته محدودیت های شدیدی را بر ورود نمازگزاران فلسطینی به مسجد الاقصی اعمال کرده بودند و تنها به مردان بالای ۴۰ سال اجازه ورود به این مسجد را می دادند، اما با این وجود، از ورود برخی افراد بالای ۶۰ سال به این مسجد نیز جلوگیری کردند.

البته برنامه های رژیم صهیونیستی در قدس تنها محدود به ایجاد محدودیت برای نمازگزاران فلسطینی نبود، بلکه در کنار آن موارد ورود یهودیان افراطی به مسجد الاقصی نیز افزایش یافته است و کنست صهیونیستی هم قصد دارد پیش نویس قانونی را بررسی کند که حق یهودیان برای ورود به این مسجد بر اساس برنامه زمانی و مکانی را به رسمیت می شناسد.

با نگاهی دقیق تر به این مساله متوجه می شویم که رژیم صهیونیستی تا حد زیادی محوطه مسجد الاقصی را به سیطره خود در آورده است و مسلمانان تنها قبه الصخره و مسجد قبله ای را در اختیار دارند. این رژیم همچنین سعی در احداث موزه های متعدد در صحن های مسجد الاقصی به منظور تغییر چهره آن و جذب گردشگران به شهر قدس و مسجد الاقصی و در نهایت ترویج روایت صهیونیستی درباره قدس را دارد.

در همین راستا، شیخ محمد حسین مفتی قدس و اراضی فلسطین اظهار داشت که هدف از این طرح رژیم صهیونیستی، یهودی سازی قدس از طریق تغییر اوضاع مسجد الاقصی است که نخستین اقدام در این زمینه مصادره کلیدهای ورودی باب المغاربه و اختصاص دادن آن به ورود شهرک نشینان صهیونیست بود و اخیرا نیز برخی نهادهای صهیونیستی خواستار اختصاص باب القطانین برای ورود صهیونیست ها شده اند. رژیم صهیونیستی همچنین از ورود مسلمانان به مسجد الاقصی در روزهای مصادف با اعیاد یهودی جلوگیری می کند و ضمن مصادره کارت های شناسایی نمازگزاران فلسطینی، محدودیت های زیادی نیز بر روند ورود آنها به این مسجد اعمال می کند و اکنون کار را به جایی رسانده است که می خواهد پیش نویس قانون تقسیم مسجد الاقصی را در کنست مورد بررسی قرار دهد. مفتی قدس و اراضی فلسطینی در همین راستا از اردن که مسئولیت نظارت بر مسجد الاقصی را بر عهده دارد، خواست موضعی فراتر از هشدارها نسبت به اقدامات و عملیات های رژیم اشغالگر قدس اتخاذ کند.

بی شک، حمایت از مسجد الاقصی مسئولیت تمامی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مسلمان است و نه یک دولت خاص، اما این نمی تواند بهانه ای برای شانه خالی کردن دولت های عربی و به ویژه دولت اردن از مسئولیت خود در قبال مسجد الاقصی و اتخاذ اقدامات عملی سیاسی و حقوقی علیه مراجع صهیونیستی باشد.

به نظر می رسد که تجاوزات صورت گرفته علیه قبله گاه نخست مسلمانان و سومین حرم شریف الهی از نظر اردن آن قدر با اهمیت و خطرناک نبود که بخواهد اقدامات دیپلماتیک طبیعی و معمول مانند احضار سفیر این کشور از تل آویو یا اعلام مراتب اعتراض و هشدار به سفیر "اسرائیل" در امان اتخاذ کند.

شکی نیست که کوتاهی طرف های عربی در قبال حمایت از مسجد الاقصی، چراغ سبز جدی برای تداوم طرح های صهیونیستی در قدس و اقصی به شمار می رود که شاید منجر به تخریب این مسجد و احداث معبد کذایی به جای آن شود. از سوی دیگر، تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مسجد الاقصی نه تنها نقض خطرناک حقوق بین المللی به شمار می رود، بلکه تهدیدی مستقیم علیه امنیت منطقه ای و فرامنطقه ای نیز محسوب می شود که باید طرف های عربی واکنشی جامع و فراتر از حد تقسیم بندی های سیاسی در قبال آن اتخاذ کنند.

پافشاری رژیم صهیونیستی بر ورود به عرصه "جنگ توراتی صهیونیستی" از طریق احداث معبد بر اساس "معیارها و ویژگی های" ذکر شده در کتاب "سلیمان معبد را می سازد"، نمی تواند اقدامی جز برای تحریک احساسات مسلمانان سراسر جهان باشد که ممکن است هدف از آن دامن زدن به "جنگ مذهبی" باشد که در صورت وقوع نتایج غیر منتظره ای به دنبال خواهد داشت.

وقتی رسانه های عبری زبان حوادث اخیر قدس را "نشانه های انتفاضه" می دانند، مقامات عربی باید در معادلات و حساب و کتاب های خود بازنگری کنند؛ چرا که انتفاضه ای که از قدس و مسجد الاقصی آغاز شود، در محدوده خاصی متوقف نخواهد شد، بلکه می تواند اوضاع جدیدی را رقم بزند که به نابودی طرف های توطئه گر و همپیمان صهیونیست ها و نیز آنهایی تمام شود که در حق این مسجد کوتاهی کرده اند.
Share/Save/Bookmark