خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

تحریم کالاهای ژاپنی در کره جنوبی

عملیات جدید پاکسازی داعش با حضور حشد الشعبی

حمله پهپادی یمن به پایگاه هوایی عربستان

پوستر: نفتکش انگلیسی در دستان پر توان مردان ایرانی

وزیر عربستانی، عامل بزرگ‌ترین اختلاس خاورمیانه

۷۰ درصد مراکشی‌ها در فکر مهاجرت

مصر در مسیر تحکیم استبداد

شکایت ائتلاف جهانی وکلا علیه اردوغان

برکناری امام جماعت سعودی به دلیل درخواست کاهش مالیات مردم

پوستر: به زانو در آمدن دزدان دریایی انگلیس به دست نیروهای انقلابی ایران

یک شهید در تظاهرات حامیان شیخ زکزاکی

افشای بودجه ۴۰ میلیون دلاری ترامپ برای مخالفان مادورو

ایتالیا، رتبه آخر آموزش در اروپا

سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۳
کد مطلب: ۸۷۳
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستکبرین
حکومت سعودی به زودی با انقلابی بنیان‌برانداز روبه‌رو خواهد شد
فعال سیاسی و حقوقی عربستانی:
حکومت سعودی به زودی با انقلابی بنیان‌برانداز روبه‌رو خواهد شد
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از فارس، کشور عربستان سعودی از جمله کشورهای منطقه به شمار می‌آید که دارای نظام پادشاهی مطلق است و خاندان سعودی از زمان تاسیس سلطنت سعودی به دست «عبد العزیز آل سعود» بیش از هشت دهه است که بر این کشور حکومت می‌کند و خود را مالک جان و مال مردم و تمام ثروت‌های عربستان می‌داند.

رژیم حاکم بر عربستان سعودی به گواه تاریخ یکی از مستبدترین رژیم‌ها و حکومت‌ها در تاریخ نوین بشری است. مردم در این کشور از هیچ حق و حقوقی برخوردار نیستند و همه چیز در آل سعود و شاهزادگان سعودی خلاصه می‌شود.

از زمان آغاز بیداری اسلامی در منطقه و سرنگونی شماری از رژیم‌های دیکتاتور‌ی در منطقه مردم عربستان و البته مردم مناطق شرقی این کشور که اکثر آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند، همسو با انقلاب‌های جهان اسلام اعتراض‌هایی را علیه رژیم سعودی آغاز کرده‌اند که تاکنون نیز ادامه دارد و به شدت نیز توسط حکومت سعودی سرکوب شده است.

با وجود تمام این سرکوبگری‌ها نه تنها از میزان اعتراض‌های مردمی کاسته نشده، بلکه هر روز بر دامنه و گستره آن نیز افزوده می‌شود، به گونه‌ای که اعتراض‌هایی که زمانی تنها محدود به مناطق شرقی عربستان و شیعیان این کشور می‌شد، هم اکنون حتی پای به ریاض، پایتخت رژیم سعودی نیز گذاشته و اهل سنت این کشور را هم به عرصه تظاهرات‌ها و اعتراض‌ها کشانده است.

هم اکنون راهپیمایی و تظاهرات و تحصن به یکی از شاخص‌های کشور عربستان تبدیل شده و روزی نمی‌گذرد که از گوشه‌ای از این کشور خبر برگزاری تظاهرات و تحصن به رسانه‌ها درز پیدا نکند.

در این باره خبرنگار خبرگزاری فارس با « ماجد فهد الهزا»، فعال حقوقی و سیاسی عربستانی به گفت‌وگو نشسته تا آخرین وضعیت سیاسی و اجتماعی جاری در عربستان سعودی و اقدامات مردمی صورت گرفته و واکنش رژیم سعودی به این اعتراض‌ها را تشریح و تبیین کند.

الهزا بر این باور است که اوضاع جاری در عربستان در سایه بی‌توجهی حکومت به خواسته‌ها و مطالبات مردمی و ادامه سیاست سرکوب و مشت آهنین رو به انفجار می‌گذارد و آل سعودی دیر یا زود با انقلابی بزرگ در این کشور مواجه خواهند شد که تغییر و تحولات و اصلاحات ریشه‌ای را در این کشور به دنبال خواهد داشت.

این فعال حقوقی و سیاسی عربستانی عدم بهره مندی شهروندان عربستانی از آزادی‌های سیاسی و حقوقی، مملو بودن زندان‌ها از زندانیان سیاسی و آزادی بیان و بی‌احترامی به زنان و تبعیض طایفه‌ای و مذهبی را از مشخصه‌های کنونی جامعه عربستان می‌داند که موجب می‌شود، مردم عربستان بیش از پیش بر مطالبات خود تا تحقق آنها پافشاری کنند که مهمترین آن برقراری نظام مشروطه سلطنتی در کشور و مشارکت مردم در اداره امور کشور است.

***آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است***

فارس: اوضاع سیاسی عربستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

الهزا: درباره اوضاع و احوال جاری در عربستان سعودی باید گفت که این کشور شاهد تغییر و تحولاتی سیاسی به تبع تغییر و تحولات جاری در جهان عرب و سرنگونی دیکتاتوری‌های بزرگ در منطقه و جایگزین شدن نظام‌های دمکراتیک به جای آنهاست. این موجب شده تا دیدگاه‌ها و اندیشه‌های سیاسی در داخل جامعه سعودی نیز شاهد تغییر و تحولاتی باشد و مردم عربستان نیز از انقلاب‌هایی که در هر یک از کشورهای مصر و تونس و یمن رخ داده درس عبرت بگیرند. در واقع تغییر و تحولاتی که جهان عرب شاهد آن بوده و نظام‌های دمکراتیکی که در این کشورها برقرار شده موجب شده تا آنها نیز در اندیشه ایجاد تغییر و تحولاتی در کشور خود باشند و تاسیس نظامی دمکراتیک را در کشور خواستار شوند، موضوعی که در گذشته به هیچ وجه نمی‌شد، آن را در جامعه سعودی ملاحظه کرد، در حالی‌که هم اکنون ایجاد تغییر و اصلاح ساختار اجتماعی و سیاسی به امری ضروری و لازم تبدیل شده است، به ویژه پس از آنکه مردم عربستان شاهد براندازی رژیم دیکتاتوری در مصر و ریختن میلیون‌ها نفر به خیابان‌ها و افتادن «حسنی مبارک»، رئیس جمهوری مصر پشت میله‌های زندان بودند و این موجب شد به این باور برسند که امکان تغییر و اصلاحات در عربستان نیز نه تنها وجود دارد، بلکه امری ضروری و الزامی است. در واقع باید گفت که در میان مردم عربستان و به ویژه جوانان این کشور هم اکنون شاهد شکل گیری مفاهیم و ارزش‌های سیاسی و حقوقی هستیم که موجب می‌شود، روند درخواست اصلاحات و تغییر و تحولات و ساخت و بنای واقعیت‌های سیاسی جدید و مورد انتظار مردم عربستان به شکلی سیستماتیک و سازمان یافته دنبال شود.

فارس: ممکن است، وضعیت حقوق بشر جاری در عربستان سعودی را توضیح دهید و تصویری از آن برای ما شرح دهید؟

الهزا: درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی باید گفت که عربستان فاقد هرگونه سازمان و موسسه حقوقی یا نهاد اجتماعی است، در واقع در عربستان هیچ نهاد و موسسه اجتماعی و حقوقی وجود ندارد که مردم این کشور را از حق و حقوق‌شان مطلع و آگاه سازد و آنان را با حق و حقوق‌ آشنا کند. این موضوع تنها در حوزه موسسات و نهادهای حقوق بشری و اجتماعی نیست، بلکه عربستان سعودی حتی فاقد قانون اساسی مدون و مکتوب است و این شامل دستگاه و سیستم قضا و قوانین حقوقی نیز می‌شود. این فقدان قانون و موسسات و نهادهای حکومتی و رسمی بر نحوه تعامل حکومت با مردم نیز تاثیر گذاشته و موجب شده تعامل این موسسات و نهادها سلیقه‌ای و خارج از قواعد و چارچوب‌های قانونی رایج در جوامع دیگر جهان باشد. همچنین نبود موسسات و نهادهای رسمی و حکومتی و فرهنگ تعامل قانونی و سیستماتیک با مردم بر عملکرد موسسات و نهادهای موجود در کشور نیز مانند مساجد و حسینیه‌ها و مطبوعات و نشست‌ها و کنفرانس‌ها تاثیر بگذارد. به گونه‌ای که نه آنها از حق و حقوق خود آگاه باشند و نه مردم بدانند که عملکرد این موسسات چیست و تعامل متقابل آنها بر چه اساس و پایه‌ای باید انجام شود و صورت گیرد.

این به حاشیه رانده شدن موسسات و نهادهای اجتماعی و حقوقی بازتابی منفی را بر واقعیت و وضعیت حقوق بشر در جامعه عربستان می‌گذارد و موجب می‌شود تا حکومت هرگونه تعامل و برخورد با شهروندان و موسسات و نهادهای حقوقی و اجتماعی را حق خود بداند.

فارس: این اواخر شاهد اعتراض‌های مردمی در کشور عربستان سعودی هستیم و در مقابل مسئولان سعودی اعلام می‌کنند، کسانی‌که در این اعتراض‌ها مشارکت و حضور دارند، مشتی آشوب طلب و هرج و مرج طلب هستند، شما تا چه اندازه این ادعاها را تایید می‌کنید؟

الهزا: اعتراض‌های مردمی که عربستان سعودی مدتی است شاهد آن است، را باید رهاورد تعامل و برخورد منفی دستگاه‌های امنیتی سعودی با مردم عربستان به شمار آورد که آن نیز نتیجه نبود و غیبت فرهنگ حقوق بشری و اجتماعی در جامعه عربستان سعودی است. اما هم اکنون می‌توان گفت که جامعه عربستان به نوعی در حال پوست انداختن است، در واقع مردم عربستان در حال حاضر در حال تغییر فرهنگ و باورهای خود هستند، آنها هم اکنون دیگر تسلیم شدن در برابر حکومت و پذیرش ظلم و ستم آن را نمی‌پذیرند، بلکه خواستار احقاق حق و حقوق خود هستند و این اصلی است که در اسلام بر آن تاکید بسیار شده است. مردم عربستان هم اکنون خواهان برقراری نظامی دمکراتیک و پارلمانی منتخب هستند که در آن تمام طیف‌ها و اقشار جامعه عربستان مشارکت داشته باشند. نظامی که در آن اگر کسی قانون را زیر پا گذاشت، حتی اگر در بالاترین مقام و سمت هم باشد، مجازات و محاکمه شود. در واقع مردم عربستان در حال بنای فرهنگی جدید هستند که آن را مدیون حوادث و انقلاب‌های عربی و تغییر و تحولات «بهار عربی» هستند، اگرچه در این راه حکومت سعودی تلاش بسیاری به کار می‌برد تا مردم عربستان را از آنچه اطراف آنها در جهان عربی می‌گذرد، بی‌خبر و دور نگهدارد. به همین دلیل باید گفت که مردم عربستان هم اکنون در آستانه تغییر و تحولات بزرگی قرار دارند و حکومت سعودی در این راه مجبور است که باورها سیاسی و سیاست‌های خود را در قبال مردم خود تغییر دهد و خود را با تغییر و تحولات عرصه جهانی به طور کلی و عرصه منطقه‌ای به طور خاص هماهنگ و همراه سازد.

فارس: ممکن است از درد و رنج و مصایب زندانیان و بازداشت شدگان عربستانی در زندان‌های حکومت سعودی بگویید و گوشه‌ای از آن را توصیف کنید؟

الهزا: بازداشت شدگان و زندانیان عربستانی در زندان‌های حکومت سعودی تحت سخت‌ترین و شدیدترین مجازات‌ها و سرکوب‌ها قرار دارند که مهمترین آنها وارد آوردن اتهامات واهی و بی‌پایه و اساس به آنها و محاکمه‌های امنیتی و عدم اعمال قانون و وجود آن تا از آنها در قبال اتهاماتی که به آنها وارد می‌شود، حمایت و دفاع کند. افزون بر اینکه این فشارها و سرکوب‌ها و آزارها فقط خود فرد زندانی را شامل نمی‌شود، بلکه خانواده و بستگان او را نیز دربر می‌گیرد و در این بین فعالان اجتماعی و سیاسی و حقوقی در معرض فشارهای بیشتری نسبت به دیگران افراد قرار دارند، در حالی‌که حداقل درخواست آنها محاکمه عادلانه است. بارها مشاهده است که زندانیانی توسط دادگاه تبرئه می‌شوند و دادگاه حکم بی‌گناهی آنها را صادر می‌کند، اما وزارت کشور حکم دادگاه را نادیده می‌گیرد و همچنان به بازداشت این افراد ادامه می‌دهد. همچنین زندانیانی که خانواده‌های آنها در اعتراض‌ها و تحصن‌هایی مشارکت کرده باشند که خواستار آزادی آنها هستند، بسیار تحت فشار و آزار و اذیت قرار می‌گیرند و این آزار و اذیت‌ها تنها بعد جسمی و بدنی ندارد، بلکه بیشتر روحی و روانی است و به این ترتیب زندانیان و افراد بازداشت شده در معرض فشارهای روحی و روانی و جسمی شدیدی قرار دارند که پا را حتی به حوزه تعرض و تجاوز بدنی و جسمی به زندانیان و مشابه آن می‌گذارد.

فارس: آیا پیش بینی می‌کنید که در آینده نزدیک یا دور کشور عربستان شاهد انقلاب باشد؟

الهزا: بله، در حقیقت باید گفت که عربستان در آینده نزدیک باید در انتظار انقلابی واقعی باشد و از هم اکنون پیش زمینه چنین انقلابی درحال آماده و مهیا شدن به شکلی غیر آشکار و ناپیدا است. این انقلاب، انقلابی است که در بعد فکری و فرهنگی به سرعت در حال توسعه و گسترش دامنه آن است و در انتظار جرقه‌ای برای شعله‌ور شدن است تا سکوت چندین دهه‌ای مردم در قبال حکومت سعودی را در هم بشکند. به همین دلیل این انقلاب را باید عملیات و روند زایش بسیار طولانی مدتی به شمار آورد که بازتاب‌های بسیاری از خود در کشور عربستان برجای خواهد گذاشت، به ویژه آنکه مردم عربستان از هر یک از انقلاب‌های منطقه‌ نکته‌ای را فراگرفته‌اند، از جمله اینکه یاد گرفته‌اند، برای پیروزی هر انقلابی باید مراحلی را سپری کرد و برای تحقق و عملی کردن این پیروزی باید که خط مشی و راه و روش خاصی پیش گرفت. همچنین مردم عربستان بیش از هر کشور و هر طرفی به حقایق جاری در کشورشان آگاه هستند، از جمله اینکه می‌دانند، دستگاه‌های امنیتی و ارتش آنها در اوج ضعف به سر می‌برد و هواداران حکومت را مشتی مزدور تشکیل می‌دهند که این حمایت آنها در قبال دریافت مشتی اموال و املاک است و هیچ عشق و علاقه‌ای در وجود انها نسبت به وطن وجود ندارد و وفاداری برای آنها کاملا کلمه‌ای بی‌معنا و مفهوم است. به همین دلیل در صورتی‌که آتش انقلاب در عربستان شعله‌ور شود، پیش و بیش از هر چیز خود را به شکل عصیان مدنی نمایان خواهد کرد و در این عصیان مدنی بانک‌ها و ایستگاه‌های سوخت و پمپ بنزین‌ها هدف مستقیم مردم قرار خواهند گرفت تا امکان هرگونه اقدام علیه انقلاب را از بین ببرند و زمینه و انگیزه خروج مردم به خیابان‌ها و ملحق شدن به این انقلاب را فراهم کنند. همچنین این انقلاب تلاش خواهد کرد تا زمینه جدایی نظامیان از ارتش و نیروی نظامی و عدم پیروی و تبعیت از دستورات مافوق و عدم ایستادن در برابر مردم را فراهم کنند، به ویژه در خصوص گارد ملی که اکثر افراد آن از اعضای قبایل نجد و حجاز هستند و این موجب شده تا نوعی شکاف و اختلاف بین قبایل موجود در عربستان به وجود آید که حکومت سعودی به شکلی ویژه بر آن تکیه می‌کند و سیاستی است که همواره حاکمان سعودی در عربستان آن را در قبال مردم این کشور دنبال کرده‌اند. در واقع حکومت سعودی به عمد تلاش می‌کند که برخی قبایل را بر برخی قبایل دیگر مسلط کند و به عمد به برخی قبایل اهانت می‌کند و آنها را در معرض انواع و اشکال توهین‌ها قرار می‌دهد تا به این وسیله فکر مردم را از مطالبه حق و حقوق‌شان منصرف و آنها را به خود مشغول کند.

فارس: درباره آگاهی و بیداری مردم عربستان بفرمایید و اینکه آیا مردم عربستان به آن حد از بیداری و آگاهی رسیده‌اند که ماهیت واقعی سیاست‌های حکومت سعودی را درک کنند و خواستار انجام برخی اصلاحات و تغییر و تحولات باشند؟

الهزا: مردم عربستان، مردمی بسیار باهوش و زیرک هستند و به خوبی می‌دانند که حکومت از ابتدا تاکنون چه خط مشی و سیاستی را در قبال آنها دنبال کرده است، اما در تمام طول این مدت تلاش کرده که از راه‌ها مسالمت آمیز موجب تغییر و تحولاتی در حکومت سعودی شود و در این راه حکومت همواره وعده اصلاحات و تغییرات را به این مردم داده است، اما با وقوع تغییر و تحولات اخیر منطقه‌ای و انقلاب‌های بهار عربی و برملا شدن چهره واقعی حکومت سعودی از طریق اتخاذ سیاست‌های خاص خویش در قبال این انقلاب‌ها، مردم عربستان نیز دریافتند که آنچه تاکنون درباره اصلاحات به آنها توسط حکومت گفته شده، در حد همان وعده باقی خواهد ماند و پا را از حدود سخن و قول فراتر نخواهد گذاشت، به همین دلیل مردم عربستان هم اکنون در حال تجدید نظر در ارزش‌ها و باورهای خود هستند تا زمینه اصلاحات سیاسی و اجتماعی و حقوقی را در کشور فراهم کنند. این موضوع بیانگر دو امر است، از یک سو بیانگر تشدید فشارها بر مردم عربستان است که خود را به شکلی اساسی در فشارهای اقتصادی مانند بیکاری و فساد و تورم و بحران اقتصادی نمایان می‌کند و دیگری نشان دهنده میزان رشد بیداری و آگاهی در میان مردم عربستان و تاکید آنها بر ضرورت تغییر و اصلاحات در کشور است.

فارس: نقش رسانه‌های خارجی در پوشش حوادث عربستان سعودی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا به نظر شما این نقش مثبت است یا منفی؟

الهزا: رسانه‌های خارجی تاکنون تلاش کرده‌اند، اوضاع جاری در عربستان را تا جای ممکن هم به مردم این کشور و هم به خارج انتقال و آن را منعکس کنند که این در نشر و گسترش فرهنگ انقلابی موثر است. همچنین موجب آگاهی و بیداری افکار عمومی بین المللی در قبال اوضاع جاری در عربستان می‌شود و این به سهم خود سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر را وامی‌دارد تا حکومت را به خاطر اقداماتی که دست به آن می‌زند، مورد باز خواست قرار دهند. تمام آنچه گذشت موجب می‌شود تا مردم عربستان دریابند مورد توجه جامعه بین المللی هستند و این آنها را به تکاپوی بیشتر وامی‌دارد تا بر تحقق مطالبات خود از حکومت بیش از پیش تاکید و پافشاری کنند. هم اکنون بسیاری از مردم عربستان رسانه‌های خارجی را به دقت و با وسواس بسیار دنبال می‌کنند و این رسانه‌ها را اداتی برای اطلاع از حقایق جاری در کشور خود که توسط بسیاری از رسانه‌های داخلی سانسور می‌شود و همچنین بالا بردن فرهنگ انقلابی و مقاومت و بیداری و آگاهی سیاسی خود تلقی می‌کنند. پایگاه‌های اجتماعی اینترنتی همچون «فیس بوک» و «توئیتر» طبقه نخبه و تحصیلکرده و آگاه و مطلع را مورد خطاب قرار می‌دهد و اطلاع رسانی آن همچنان محدود باقی می‌ماند، اما تاثیر رسانه‌ای همچون تلویزیون بسیار بیشتر و فراتر از این رسانه‌های اینترنتی در میان مردم عربستان سعودی است و بالطبع تاثیر بیشتری هم بر رفتار و کردکار و تعامل افراد می‌گذارد. تلویزیون همچنان به عنوان وسیله ارتباطی راحت و آسان و بدون مانع مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی‌که بسیاری از شهروندان عربستانی در استفاده از پایگاه‌های اینترنتی با مشکلات بسیاری مواجه هستند. بی‌تردید هر گزارش و خبر و فیلمی که درباره واقعیت‌های جاری در عربستان سعودی از رسانه‌های دیداری و شنیداری منتشر شود، سهم بسزایی در تغییر رفتار و تعامل شهروندان سعودی با حکومت دارد و آنها را به سمت اصلاحات یا انقلاب چه مسالمت آمیز و چه غیر مسالمت آمیز سوق می‌دهد.

فارس: عربستان سعودی سرزمین نفت است، با این حال میانگین بیکاری در آن بسیار بالاست، آیا شما نیز این موضوع را تایید می‌کنید؟ نظر شما درباره اموالی که حکومت سعودی صرف حمایت از برخی حوادث و وقایع جاری در منطقه می‌کند، چیست؟

الهزا: کشور عربستان دارای جمعیتی حدود ۲۵ میلیون نفری است که ۷۰ درصد این جمعیت بین گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال قرار دارد. میزان مشاغلی که در دو بخش خصوصی و دولتی عربستان وجود دارد و از آن نان برده شده است،‌ حدود ۸ میلیون فرصت شغلی است. در این میان بخش عمومی یا همان دولتی فراهم کننده ۹۰۰ هزار فرصت شغلی برای مردم عربستان است،‌ به عبارتی ۹۰۰ هزار شهروند عربستانی می‌توانند، در این بخش مشغول به کار باشند، اما نکته بسیار مهم و در عین حال مبهم این است که این بخش از ۳۰ سال پیش تاکنون شاهد هیچ تغییر و تحولی نبوده است، به عبارتی پس از ۳۰ سال مردم عربستان با همان ۹۰۰ هزار فرصت شغلی که بخش عمومی سه دهه پیش فراهم کرده بود، هم اکنون نیز مواجه هستند و مابقی فرصت‌های شغلی بالطبع از آن بخش خصوصی است که بیش از ۷ میلیون شغل را در برمی‌گیرد. براساس آمار و ارقام موجود از این ۷ میلیون شغل ۴ میلیون فرصت شغلی را کارگران خارجی به خود اختصاص داده‌اند و در این میان برای جمعیت ۲۵ میلیون نفری عربستان تنها ۳ میلیون فرصت شغلی وجود دارد تا آنها بتوانند با به دست آوردن یکی از آنها جذب بازار کار شوند. مشکل یافتن کار زمانی بیش از پیش رخ می‌نماید که توجه داشته باشیم، بخش قابل توجهی از جمعیت عربستان سعودی را جوانان فارغ التحصیل از دانشگاه‌ها اختصاص می‌دهند که تاکنون حکومت راهی برای جذب آنها به بازار کار نیافته و نتوانسته فرصت‌های شغلی را برای آنها فراهم کند، به همین دلیل جوانان عربستانی با مشکل حاد و شدید بیکاری مواجه هستند. بنابر اظهار آمار و ارقام هم اکنون حدود ۱۳.۱ میلیون عربستانی بیکار هستند. اگر توجه داشته باشیم که جمعیت عربستان ۲۵ میلیون نفر است و ۷۰ درصد این جمعیت را جمعیت جوان تشکیل می‌دهند، به این ترتیب ۱۷ میلیون نفر از جمعیت عربستان سعودی در گروه سنی جوانان قرار دارند که با احتساب ۹۰۰ هزار شغل در بخش عمومی و ۳ میلیون شغل در بخش خصوصی که به آنها اختصاص داده می‌شود، ملاحظه می‌شود که حدود ۱۳.۱ میلیون جوان سعودی با مشکل بیکاری مواجه هستند و با مقایسه آمار و ارقام می‌توان به میزان بیکاری در کشور پی برد. مشکل جوانان عربستانی تنها در بیکاری خلاصه نمی‌شود، بلکه آنها با مشکل بزرگ‌تری مواجه هستند و آن عدم انعطاف پذیری حکومت در ایجاد تغییر در ساختارهای اداری کشور است تا شاید با تجدید نظر در این ساختارها و به روز کردن آنها بتوان افراد بیشتری را جذب بازار کار کرد، اما حکومت نمی‌تواند این موضوع و اهمیت آن را دریابد و به همین دلیل اقتصاد عربستان هم اکنون جزو بزرگترین اقتصادهای مصرف کننده و غیر مولد جهان است.

فارس: در خبرها آمده بود که حکومت سعودی در این اواخر حملات گسترده‌ بازداشت و دستگیری را علیه شهروندان سعودی به ویژه در دو شهر ریاض و جده آغاز کرده است، شما دلایل این حملات، بازداشت و سرکوب را در چه عوامل یا دلایلی ملاحظه می‌کنید؟

الهزا: می‌توان گفت به نوعی حکومت سعودی اینگونه تلاش می‌کند که نگاه‌ها را قضیه شهر «البریده» و بازداشت زنان این شهر منصرف کند که از جمله ترفندهای قدیمی حکومت است، این دیگر برای ما امری قدیمی شده که این بازداشت‌ها را گاهی به تروریسم و گاهی به ارتباط با خارج و مزدوری برای بیگانگان ارتباط می‌دهند. در واقع باید گفت تلاشی است برای برافروختن مجدد آتش اختلافات طایفه‌ای و مذهبی که سال‌هاست در عربستان مشاهده می‌شود. در واقع حکومت به هر دستاویزی برای سرکوب و جلوگیری از انجام هرگونه تغییر و اصلاحات استفاده می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد، با مرگ شاهزاده «نایف بن عبد العزیز»، ولی عهد سابق سعودی پایه‌های نظام آشکار و به شدت لرزان و ضعیف شده و هم اکنون ماهیت واقعی سیاست‌های در پیش گرفته شده توسط حکومت به ویژه وزارت کشور و دستگاه‌های امنیتی برای مردم کاملا آشکار شده است. همه در عربستان می‌دانند که حادثه انفجار تانکر سوخت بهانه‌ای بیش نبود تا وزیر نفت عربستان از سمت خود برکنار شود و بیش از پیش نزاع و اختلافات موجود بین خاندان حاکم را آشکار کند و این تنها وزارت را در برنمی‌گیرد، بلکه وزارت کشور و سراسر حکومت و تمام اعضای خاندان سعودی را شامل می‌شود.

فارس: زنان عربستانی بسیاری هستند که در زندان‌های حکومت سعودی به سر می‌برند، ممکن است وضعیت آنها را برای ما تشریح کنید و اینکه حکومت سعودی چه تعاملی با آنها دارد؟

الهزا: زنان عربستان سعودی از هیچ حق و حقوق و احترامی از سوی حکومت برخوردار نیستند و سال‌های سال است که تحت سرکوب حکومت و مورد بهره‌برداری آن قرار دارند. سوء استفاده‌ها و بهره‌برداری‌هایی که از زنان در عربستان سعودی صورت می‌گیرد، در اشکال مختلف اجتماعی و مادی و جنسی مشاهده می‌شود که هم در خانواده‌ها و هم در سطح حکومتی وجود دارد. در عربستان ما با نهادها یا سازمان‌هایی مواجه نیستیم که تضمین کننده حقوق زنان یا دفاع کننده از آن باشند و این برای حکومتی که مدعی است،‌ حکومتی اسلامی است و مجری شریعت اسلام است، شرم‌آور است. زنان در عربستان آشکارا مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند، بی‌آنکه نهادی حکومتی یا خصوصی یافت شود که وی را از این آزارها در امان نگهدارد و این موجب شده تا کارگران خارجی نیز به خود اجازه دهند، زنان عربستانی را مورد تعرض‌ها و آزار و اذیت قرار دهند. این وضعیت بسیاری از خانواده‌ها و قبایل عربستانی را واداشته تا از خروج زنان از منزل و حضور آنها در اجتماع خودداری کنند.

فارس: آشکارا مشخص است که آمریکا از حکومت سعودی جانبداری و حمایت می‌کند و در برابر حوادثی که در عربستان رخ می‌دهد، سکوت اختیار می‌کند، نظر شما در این ارتباط چیست؟

الهزا: آمریکا به دنبال منافع خویش در عربستان سعودی است. اگرچه گفته می‌شود که دولت کنونی آمریکا به ریاست «باراک اوباما» همچون دولت سابق این کشور به رهبری «جرج بوش» چندان به عربستان سعودی گرایش ندارد و روابطی تنگاتنگ بین ریاض و واشنگتن ملاحظه نمی‌شود، با این حال این به این معنا نیست که کاخ سفید منافع خود در عربستان را نادیده بگیرد و از هرگونه تغییر و تحول در حکومت سعودی استقبال کند یا در برابر آن بی‌تفاوت باشد. چون هرگونه تغییر و تحولی که به زیان حکومت سعودی و آل سعود باشد به زیان آمریکا و کاخ سفید نیز خواهد بود. به همین دلیل هرگونه سخن گفتن از اصلاحات سیاسی در عربستان به معنای پایان کار رژیم سعودی است و این نمی‌تواند، خواسته آمریکا باشد. به همین دلیل آمریکا تلاش می‌کند، به لایه‌های درونی و اعماق رژیم سعودی نفوذ کند و یکی از راه‌های چنین نفوذی منعقد کردن توافقنامه‌های امنیتی با ریاض است که ایران را در منطقه بزرگترین تهدید برای خود به شمار می‌آورند، به همین دلیل تهدیدات اخیر آمریکا علیه ایران را باید آغاز مرحله‌ای جدید از تعامل آمریکا با ایران از یک سو و کشورهای منطقه از سوی دیگر ملاحظه کرد. البته سیاست آمریکا در تعامل با کشورهای منطقه از جمله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس شاهد تغییر چندانی نخواهد بود و در واقع باید آن را ادامه سیاست گذشته این کشور در خلیج فارس دانست، یعنی اشراف و نظارت کامل بر حکومت‌های منطقه و دستگاه‌های آنها از جمله سیستم مالی و اداری و ارتباطات و امنیت و این تنها راهی است که به واسطه آن آمریکا می‌تواند مانع از هرگونه تغییر و تحولات در منطقه شود که به زیان منافع این کشور است.

فارس: به نظر شما با تکیه بر چه خط مشی‌ها و سیاست‌هایی می‌توان اصلاحات و تغییر را در کشوری چون عربستان سعودی محقق کرد؟

الهزا: راه‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد که یکی از آنها روی آوردن مردم به اقدام مستقیم میدانی اما هوشمند و نافرمانی مدنی است. این دو شیوه می‌تواند، مراکز حساس و استراتژیک حکومتی را فلج کند که همان بانک‌ها و ایستگاه‌های سوخت و پمپ بنزین‌ها هستند. در شیوه دوم می‌توان بر فشارهای خارجی تکیه کرد، به ویژه کشورهای قدرتمند و با نفوذی همچون آمریکا. در چنین حالتی معارضان باید وضعیت خود را به خارج انتقال دهند و کشورهای دیگر و جامعه بین المللی را از اوضاع جاری در عربستان آگاه کنند و خواستار اقدام و فشار جامعه بین المللی علیه حکومت سعودی شوند. در راهکار سوم می‌توان از شخصیت‌ها و بزرگان قبایل و شیوخ عشایر به عنوان افراد صاحب نفوذ در کشور برای مطالبه حق و حقوق خود و مردم از حکومت استفاده کرد و در این حتی می‌توان از شخصیت‌های امنیتی و نظامی در ارتش نیز کمک گرفت تا شاید به این طریق زمینه تغییر مسالمت آمیز در کشور فراهم شود.

فارس: خواسته‌ها و مطالبات مردم عربستان از حکومت چیست؟

الهزا: پس از افزایش مشکلات مردم و بی‌توجهی حکومت سعودی در حل آنها هم اکنون خواسته‌ها و مطالبات مردم عربستان صرف رسیدگی به این مشکلات و حل آنها نیست، بلکه آنها خواهان اصلاحات ریشه‌ای در کشور از جمله در ساختار حکومت هستند تا امکان حضور و مشارکت مردم در تصمیم گیری‌های سیاسی وجود داشته باشد و مردم از تمام امور جاری در کشور آگاه و مطلع باشند و همه تابع قانون باشند و هر کس قانون را زیر پا بگذارد، توسط همین قانون مجازات و محاکمه شود. در واقع مردم عربستان خواستار تغییر نظام حکومتی کشور را سلطنت مطلقه به مشروطه هستند تا پادشاه دخالتی در انتخاب نخست وزیر و اعضای دولت و پارلمان نداشته باشد و مردم کسانی را برای تصدی این پست‌ها انتخاب کنند و افرادی را روی کار بیاورند که مورد اعتماد آنها باشند و این اساسی‌ترین چالش پیش روی مردم عربستان در برابر حکومت است.

فارس: چشم داشت‌های مردم عربستان به حکومتی که می‌خواهند در آینده در این کشور تشکیل دهند، چیست؟ و آنها خواستار چه حکومتی هستند؟

الهزا: به نظر من ساختار حکومتی آینده عربستان می‌تواند، نظامی فدرالیسم مبتنی بر پارلمان منتخب و قانون اساسی مدون باشد. تبدیل ساختار و نظام کشور به نظامی پارلمانی برای هر شهروند عربستانی یک افتخار بزرگ است تا شاید در این نظام مشکلاتی همچون بیکاری جوانان حل شود و حق و حقوق مردم و آزادی‌های آنها سلب نشود. مردم عربستان می‌خواهند که کشورشان کشوری باشد که در آن به همه ارزش‌ها و معیارهای اخلاقی بها داده شود.
Share/Save/Bookmark