تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

پوستر: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۰
کد مطلب: ۵۲۰۸۸
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستکبرین
ناگفته‌های اختلافات عربستان و امارات در یمن
ناگفته‌های اختلافات عربستان و امارات در یمن
پایگاه خبری الوقت در مقاله ای با عنوان اختلافات پنهان و آشکارا عربستان و امارات در مورد یمن، به بررسی علل و اسباب و نیز تاریخچه این اختلافات پرداخته و نوشت که اختلاف های ریاض و ابوظبی بسیار عمیق است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، ایرنا به نقل از پایگاه خبری الوقت روز شنبه در گزارشی به بررسی اختلافات عربستان و امارات در مورد میزان و تلاش برای تقسیم مناطق نفوذ خود پرداخت و آغاز این اختلافات را از زمان ورود زمینی و مستقیم نیروهای اماراتی به خاک یمن و نیز اشغال شهر عدن توسط شبه نظامیان طرفدار عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن دانست .
به نوشته الوقت، روزنامه القدس العربی در این باره نوشت که اختلاف های عربستان و امارات مانع پیشروی شبه نظامیان طرفدار منصور هادی به سوی شهر تعز شد .
این پایگاه خبری همچنین با اشاره به آنچه که منابع غربی پیرامون اختلافات عربستان و امارات در یمن بیان می کنند، اضافه کرد: افزایش اختلاف میان دو طرف در یمن زمانی بالا گرفت که جنگنده های ناشناسی نیروهای 'حراک جنوبی' طرفدار عربستان را در عدن و أبین مورد هدف قرار دادند و منابع یمنی از دست داشتن امارات در این حمله خبر دادند و هدف از این اقدام را رسیدن به یک موازنه و تعادل در مورد مکان های تحت نفوذ دو کشور در یمن اعلام کردند و این فصل تازه ای از اختلافات میان ریاض و ابوظبی را گشود.
الوقت در ادامه گزارش خود با تاکید بر اینکه امارات با وجود اینکه بیش از ۳۰ جنگنده خود را وارد جنگ یمن کرده، اما از ابتدا چندان مایل به شرکت در ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان نبود، افزود: امارات خواهان موفقیت عربستان در یمن نیست و این به رقابت آنها در مورد رهبری اهل سنت در جهان عرب باز می گردد.
از سوی دیگر امارات تلاش می کرد، در روند انتقال قدرت در یمن اخلال ایجاد کند و با حمایت از احمد علی صالح فرزند رییس جمهوری پیشین یمن و فرمانده سابق گارد ریاست جمهوری و سفیر سابق یمن در امارات، باعث به بن بست کشاندن دولت منصور هادی شد.
بسیاری از رسانه های منطقه پیش از این اعلام کرده اند که امارات پیشتر خبر حمله نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان را به علی عبدالله صالح و فرزندش اطلاع داده بود. همچنین مقام های اماراتی در خصوص موفقیت این عملیات در یمن ابراز تردید کرده بودند.
الوقت در خصوص علت های اختلافات میان عربستان و امارات و اینکه به لحاظ راهبردی چه عاملی سبب بروز این اختلافات شده، نوشت: از میان اسباب اختلافات دو کشور که برخی از آن راهبردی است، می توان به پنج مورد اشاره کرد:
- موقعیت راهبردی یمن: این کشور در میان دریای سرخ و اقیانوس هند قرار دارد و در کنار آبراهه مهمی است که امتیازات اقتصادی زیادی برای عربستان می تواند محقق کند و در نتیجه کسب این امتیازات از سوی ریاض نفوذ این کشور را در شورای همکاری های خلیج فارس افزایش داده و باعث کاهش نفوذ امارات در این شورا خواهد شد.
- رهبری اهل سنت: عربستان همواره خود را رهبر اهل سنت معرفی می کند، اما در این میان ترکیه نیز چنین ادعایی را داشته و در کنار ریاض قرار گرفته، اما امارات نیز به دنبال داشتن چنین نقشی به جای ترکیه است و خود را شایسته این مقام می داند و کار به جایی رسیده که مقام های اماراتی بارها این مساله را تکرار کرده اند.
- دشمنی سنتی امارات با گروه اخوان المسلمین: ابوظبی نگران نفوذ بیشتر این گروه در یمن و منطقه است و با توجه به اینکه حزب اصلاح یمن دارای چنین تفکراتی است و نیز در سایه بهبود روابط عربستان و گروه اخوان المسلمین که با به قدرت رسیدن ملک سلمان شاه سعودی این رابطه بهتر نیز شده است، امارات این خطر را بیش از گذشته احساس می کند.
- نگرانی امارات از ساخت شهر نور: عربستان به دنبال ساخت شهر و پلی است که میان یمن و جیبوتی ارتباط برقرار می کند و در نتیجه یک گذرگاه تجاری مهم و جهانی شکل خواهد گرفت که ممکن است بر نقش پیشتازانه بنادر امارات در حوزه تجارت جهانی تاثیر گذاشته و از نقش این بنادر بکاهد و همین مساله باعث نگرانی و ترس امارات شده است.
- چشم طمع عربستان به ذخایر نفتی یمن: عربستان سعودی تلاش می کند تا حوزه نفتی واعد را که در استان جوف قرار دارد، تصاحب کند و از این طریق میزان تولید نفت را افزایش داده و از طریق دریای عرب به جای تنگه هرمز به صادرت نفت بپردازد.
پایگاه خبری الوقت نوشت: نبردی که امروز میان نیروهای ائتلاف متجاوز به خاک یمن پدید آمده، چیز جدیدی نیست چرا که نتیجه طبیعی ائتلافی است که چشم به منافع خود در یمن دوخته و مردم فقیر و مظلوم این کشور را قربانی خواسته ها و طمع ورزی های خود کرده است.
همچنین کشورهای متجاوز به خاک یمن و گروه های تروریستی و تکفیری که در این کشور در حال قتل و کشتار مردم بی دفاع هستند، نمی توانند امنیت و آرامش را برای مردم یمن فراهم کنند و این دردها و رنج های مردم مظلوم این کشور عاملی برای اتحاد بیشتر مردم علیه این تجاوزات و همچنین اتحاد نیروهای شمالی و جنوبی یمن در مقابل دشمن واحد خود خواهد شد که موجبات پیروزی و استقلال مردم این کشور را فراهم خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark