گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم

مجموعه پوستر: رهبرانقلاب: امروز دنیا قربانیان #کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمیکند؟

پوستر: خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی ادامه دارد

پوستر: لجبازی و دعوای کودکانه دونالد ترامپ و نانسی پلوسی

مجموعه پوستر: تحریم حامیان اسرائیل

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

گفتگو با «میشل اسپرینگمن» درباره معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل + فیلم

ویدئو کلیپ: تفاوت زندگی در اسرائیل و فلسطین

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: رمضان در یمن

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

پوستر: خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان

پوستر: تحریم‌های آمریکا در بحبوحه کرونا تروریسم پزشکی است

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

نظرسنجی: به نظر شما راه حل نهایی مسئله فلسطین کدام است؟

پوستر: یک جمله در وصف این عکس بنویسید...

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: پایان اشغالگری نزدیک است

دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
کد مطلب: ۸۳۷۹۶
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
فرانسه در زمینه تجمعات اعتراضی رکورد زد
فرانسه در زمینه تجمعات اعتراضی رکورد زد
با گذشت شش ماه از آغاز اعتراض های جنبش جلیقه زردها در فرانسه ؛ این کشور همچنان شاهد تجمعات اعتراضی به سیاست های اقتصادی دولت امانوئل مکرون است و بررسی های آماری نشان می دهد که دست کم روزانه به طور میانگین ۲۶۵ تجمع و تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور بویژه پاریس برگزار شده است .
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از ایرنا، طبق آمار وزارت کشور فرانسه و بررسی های آماری صورت گرفته از سوی رسانه های این کشور از زمان آغاز اعتراض های جلیقه زردها در ۲۶ آبانماه سال گذشته تاکنون ( شش ماه گذشته ) ۴۷ هزار و ۶۹۵ تجمع و تظاهرات از سوی معترضان به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه برگزار شده است.
'فرانس اینفو' در گزارشی آماری از وضعیت تجمع های اعتراضی که طی ماههای اخیر در فرانسه برگزار شده است ؛ نوشت : آمارها نشان می دهد که در نخستین روز اعتراضات دست کم ۲۸۲هزار نفر تظاهر کننده به خیابان ها آمده بودند که این رقم در ۲۴ نوامبر به ۱۶۶هزار نفر رسید و در دو هفته پس از آن ۱۳۶هزار نفر تظاهرکننده ثبت شد.
واکنش خشونت آمیز و تند پلیس فرانسه در برخورد با تظاهرکنندگان که در شش ماه اخیر از چشم صدها دوربین مخفی نمانده نیز منجر به زخمی شدن دستکم دو هزار و ۴۴۸نفر در جریان این اعتراض ها شده است.
فرانس اینفو در گزارش خود با اشاره به کشته شدن ۱۱ نفر از شهروندان فرانسوی در ضرب و شتم مردم توسط نیروهای پلیس نوشت: این رقم ؛ یک رکورد بی سابقه برای یک تجمع اجتماعی است که با هدف بهبود وضعیت معیشت و اقتصادی مردم تشکیل شده است .
در این مدت ۱۲هزار و ۹۰۸ گلوله پلاستیکی به سوی معترضان شلیک شده و ۲۵۶ پرونده تحقیقاتی برای خشونت های پلیس فرانسه علیه شهروندان گشوده شده است.
همچنین آمارها نشان می دهد که تاکنون ۱۲هزار و ۱۰۷ نفر از مردم دستگیر شده اند که از این تعداد ۱۰هزار و ۷۱۸ نفر تحت پیگرد هستند.
همچنین طبق ارقام وزارت دارایی فرانسه که در اواخر ماه مارس منتشر شد، از زمان آغاز جنبش، هزینه خسارت وارده در این حوادث به ۲۰۰ میلیون یورو رسید.
اعتراض های مردمی به سیاست های نظام سرمایه داری در فرانسه در حالی از شنبه این هفته وارد هفتمین ماه متوالی خود شده است که خشونت های پلیس بار دیگر تبعاتی به دنبال داشت؛ شهرهای 'ریمز' و 'نانسی' به عنوان نقاط همگرایی تجمع ها صحنه خشونت، درگیری و دستگیری معترضان بود.
در این روز ۱۵ هزار و ۵۰۰نفر بنا به اعلام وزیر کشور فرانسه دست به تجمع و اعتراض در خیابان ها زدند که یک هزار و ۶۰۰نفر از این ها معترضان پاریسی بودند.
اظهارات روز جمعه «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه که ادعا کرده بود' ۶ماه اعتراض متوالی جلیقه زردها هیچ گونه نتیجه سیاسی نداشته است' خشم طرفداران این جنبش را برانگیخته است .
از سوی دیگر ؛ حمایت اکثر احزاب اصلی فرانسه از شهروندان معترض یا همان جلیقه زردها نشان می دهد که دولت مکرون که حدود دوسال از آغاز بکارش می گذرد ؛ برای آرام کردن معترضان و ایجاد ثبات و ارامش در جامعه با بحران و مشکلات فزاینده ای مواجه است .
همزمان با این ناآرامی ها ؛ نظرسنجی های انجام شده در فرانسه نشان می دهد که میزان محبوبیت امانوئل مکرون ۴۰ ساله ؛ به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است و نشان می دهد دولت مکرون برای کنترل نظم عمومی و بازگردان ثبات به این کشور و ایجاد رضایت نسبتی در میان شهروندان فرانسوی با مشکلات جدی روبرو خواهد بود.
تجمع های اعتراض در فرانسه درحالی وارد هفتمین ماه خود شده است که تنها یک هفته به انتخابات پارلمانی اروپا زمان باقی است؛ انتخاباتی که می توان گفت کارزار سختی برای مکرون جوان خواهد بود؛ چرا که مکرون برای پیروزی در این انتخابات نیازمند همگرایی مردمی است.
Share/Save/Bookmark