پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

تحریم کالاهای ژاپنی در کره جنوبی

عملیات جدید پاکسازی داعش با حضور حشد الشعبی

حمله پهپادی یمن به پایگاه هوایی عربستان

پوستر: نفتکش انگلیسی در دستان پر توان مردان ایرانی

وزیر عربستانی، عامل بزرگ‌ترین اختلاس خاورمیانه

۷۰ درصد مراکشی‌ها در فکر مهاجرت

مصر در مسیر تحکیم استبداد

شکایت ائتلاف جهانی وکلا علیه اردوغان

برکناری امام جماعت سعودی به دلیل درخواست کاهش مالیات مردم

پوستر: به زانو در آمدن دزدان دریایی انگلیس به دست نیروهای انقلابی ایران

یک شهید در تظاهرات حامیان شیخ زکزاکی

سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
کد مطلب: ۸۲۶۵۲
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
وضعیت فوق‌العاده در پایتخت لیبی تشدید شد
وضعیت فوق‌العاده در پایتخت لیبی تشدید شد
هم‌زمان با پیشروی شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» تحت امر خلیفه حفتر به سمت پایتخت این کشور، وزارت کشور دولت وفاق ملی، وضعیت فوق‌العاده در طرابلس را تشدید کرد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری فارس، لیبی همچنان شاهد درگیری دو قدرت در خود است؛ نیروهای وابسته به پارلمان طبرق (شرق) و نیروهای متحد «دولت وفاق ملی» در طرابلس (غرب).

وزارت کشور دولت وفاق ملی لیبی وضعیت فوق‌العاده در پایتخت این کشور را تشدید کرده و به دستگاه‌های امنیتی برای مقابله با هر گونه تهدیدی علیه امنیت طرابلس، دستور داد.

«فتحی باشاغا» وزیر کشور دولت وفاق ملی لیبی گفت که نیروهای حفتر جرایم ضدبشری مرتکب شده و مناطق مسکونی در طرابلس و غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند.

طبق گزارش شبکه الجزیره، وزارت کشور دولت وفاق ملی لیبی همچنین از یک طرح تروریستی برای هدف قرار دادن برخی سازمان‌ها و زیرساخت‌ها در طرابلس خبر داد.

جبهه جدید نیروهای حفتر در جنوب طرابلس

نیروهای حفتر همچنان به پیشروی خود به سمت طرابلس ادامه می‌دهند و در همین ارتباط جبهه جدیدی در منطقه الخله با هدف ورود به مناطق جنوب طرابلس، گشودند اما نیروهای «برکان الغضب» (آتشفشان خشم) با آنها مقابله کردند.

برکان الغضب نام عملیات نیروهای وابسته به طرابلس برای مقابله با حمله نیروهای حفتر است. نیروهای حفتر از یازده روز گذشته عملیات تصرف طرابلس را آغاز کرده‌ و به سوی پایتخت لشکرکشی کرده‌اند. نیروهای حفتر در روزهای گذشته پس از تصرف فرودگاه طرابلس،‌ ناچار شدند از آن عقب‌نشینی کنند و از مسیرهای دیگری حمله را ادامه بدهند.

«احمد المسماری» سخنگوی نیروهای حفتر روز دوشنبه (دیروز) گفت که نیروهای آنها جبهه جدیدی با هدف قطع امداد و ارتباط با نیروهای داخل طرابلس، خواهند گشود.

شهروندان لیبی نیز با برگزاری تظاهراتی در مقابل وزارت خارجه در طرابلس، خواستار احضار سفرای مصر، امارات، عربستان و فرانسه به دلیل دخالت کشورشان در امور داخلی لیبی و حمایت از عملیات حفتر شدند.

تظاهرات‌کنندگان همچنین از نمایندگان لیبی در سازمان ملل، اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا خواستند تا اقدامات قانونی و دیپلماتیک در خصوص حمله نیروهای حفتر به طرابلس اتخاذ کنند.

هشدار السراج به اروپا

«فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی درباره سرازیر شدن موج مهاجران به سمت اروپا در نتیجه جنگ در لیبی هشدار داد؛ امری که اروپا از آن نگران است.

السراج گفت، جنگ در لیبی ممکن است به سرازیر شدن بیش از ۸۰۰ هزار مهاجر به سمت سواحل اروپا منجر شود و شمار زیادی از مردم لیبی از این درگیری‌ها فرار خواهند کرد به خصوص اینکه داعش فعالیت خود در جنوب لیبی را ازسر گرفته است.

وی افزود که خلیفه حفتر مدعی است با تروریست‌ها می‌جنگد اما در حقیقت تنها غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد. السراج از جامعه جهانی خواست تا از نیروهای دولت وفاق ملی حمایت به عمل آورند.

نیروهای تحت امر حفتر از یازده روز پیش، عملیات نظامی به سمت طرابلس پایتخت لیبی با هدف تصرف این شهر را آغاز کرده‌اند اما با مقاومت نیروهای دولت وفاق ملی مواجه شده و هنوز نتوانسته‌اند این شهر را تصرف کنند.

حفتر از حمایت‌های مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی، مصر، امارات عربی متحده، روسیه و فرانسه برخوردار است و حتی گفته می‌شود خلبانان مصری در برخی از حملات هوایی نیروهای حفتر مشارکت دارند.
Share/Save/Bookmark