ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

پوستر: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

پوستر: گسترش اختلاف و درگیری امارات با عربستان در یمن

تصاویری جدید از نفت‌کش آزاده‌شده ایران

دانمارکی‌ها ایده جدید ترامپ را تمسخر کردند

پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۴
کد مطلب: ۳۶۵۰۹
داخلی آرشيو يادداشت صفحه ایالات متحده امریکا
سال ۲۰۱۴، سال سیاه حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا
سال ۲۰۱۴، سال سیاه حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا
نقض حقوق سیاه پوستان توسط پلیس آمریکا و تبرئه قاتلان سفید‌پوست در دادگاه‌های آمریکا از یک طرف و افشای ابعاد شکنجه‌های سازمان سیا علیه مظنونان تروریستی و بی‌میلی دولت آمریکا در پی‌گیری عاملان این شکنجه‌ها بیش از هر واقعه‌ای در سال ۲۰۱۴، ادعای آمریکا در پیشرو بودن در زمینه حقوق‌بشر را زیر سوال برد.
جبهه جهانی مستضعفین -  وسعت فاجعه حقوق بشری این دو مورد در سال ۲۰۱۴ آنچنان گسترده بوده است که می توان سال ۲۰۱۴ را سال سیاه حقوق بشر در ایالات متحده نامید.

سال ۲۰۱۴ سال خوبی برای حقوق بشر در آمریکا نبود زیرا مردم این کشور شاهد موارد بزرگی از نقض حقوق بشر در ایالات متحده بودند. آمریکا همیشه در زمینه حقوق بشر مدعی بوده که یکی از پیشرو ترین کشورهای جهان در زمینه رعایت معیارهای حقوق بشری است. اما سال ۲۰۱۴ و وقایع ضد حقوق بشری این سال نشان داد که آمریکا عکس این ادعا عمل کرده است.

دو مورد از مهمترین موارد نقض حقوق بشر که در سال ۲۰۱۴ در آمریکا رخ داد و یا افشا شدند، آنقدر وسیع و گسترده بود که توجه نهادهای حقوق بشری را بیش از پیش به نقض حقوق بشر در آمریکا جلب کرد؛ یکی نقض حقوق سیاه پوستان و دیگری افشای شکنجه های ضد حقوق بشری سیا علیه مظنونان تروریستی بوده است.

نقض گسترده حقوق سیاه پوستان
مهمترین مورد نقض حقوق بشر در این سال نقض حقوق سیاه پوستان توسط پلیس و نیروهای امنیتی از یک طرف و توسط دادگاه های آمریکا از طرف دیگر بود. سال ۲۰۱۴ را می توان سالی سیاه برای سیاه پوستان نامید زیرا هم در این سال آمار مربوط به قربانی شدن سیاه پوست در خشونت پلیس بالا بود و هم دادگاه های مختلف در سراسر ایالات متحده حکم های تبعیض آمیزی برای عاملان سفید پوست قتل های سیاه پوستان صادر کرد.

طبق آخرین آمارهایی که توسط نهادهای غیر دولتی و مردمی منتشر شده است، خشونت پلیس آمریکا در سال ۲۰۱۴ حدود یک هزار و ۳۰ سیاه پوست را قربانی کرد.

سال ۲۰۱۴، سال خیزش سیاه‌پوستان علیه این تبعیض امنیتی و قضایی بود که از شهر میسوری آغاز شد و به شهر نیویورک ختم شد. اعتراضات بی سابقه سیاه‌پوستان در سال ۲۰۱۴ در ایالت هایی مانند میسوری، کالیفرنیا و واشنگتن در پی کشته شدن مایکل براون و اریگ گارنر آغاز شد و در بسیاری موارد با خشونت شدید پلیس رو به رو شد.

زمانی که اعتراضات سیاه‌پوستان در شهرهای مختلف بالا گرفت، پلیس برخورد شدیدی با آنها کرد و بارها با استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی آنها را سرکوب کرد. همچنین تعداد زیادی از معترضان توسط نیروهای امنیتی و گارد ملی آمریکا بازداشت و روانه زندان شدند.

سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر در سال ۲۰۱۴ بارها در مورد برخورد پلیس با معترضان فرگوسنی و پس از آن با معترضان در نیویورک به مقامات ایالتی و فدرال آمریکا هشدار داد.

سازمان عفو بین الملل در گزارشی که ۲۳ اکتبر سال ۲۰۱۴ منتشر کرد، شیوه برخورد پلیس با معترضان به قتل مایکل براون را مورد انتقاد قرار داده است و از دولت آمریکا و دولت ایالت میسوری خواسته است به حق اعتراض مسالمت آمیز مردم شهر فرگوسن احترام بگذارد.

سازمان دیدبان حقوق بشر هم در ۱۹ نوامبر سال ۲۰۱۴، در گزارشی از آمریکا خواست که با معترضان در ایالت میسوری برخورد نامتناسب نداشته باشند و حقوق اساسی آنها برای اعتراض علیه وضعیت موجود علیه سیاه پوستان را رعایت کنند. دیدبان حقوق بشر استفاده گسترده از گاز اشک آور و ممانعت از برگزاری تظاهرات های مسالمت آمیز را نقض حقوق بشر تلقی کرد.

تنها در طول دو ماه و نیم تظاهرات ضد نژادپرستی سیاه پوستان در ایالت میسوری نزدیک به یک هزار تن در این شهر توسط پلیس بازداشت شدند.

نقض حقوق زندانیان مظنون به ترویست و عدم پی گیری قضایی عاملان شکنجه

دومین مورد نقض حقوق بشر که در سال ۲۰۱۴ در ایالات متحده افشا شد؛ نقض حقوق بشر در زندان هایی بود که مظنونان تروریستی در آنجا توسط ماموران سیا مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

گزارش مربوط به کاربرد تکنیک های خشن بازجویی و شکنجه توسط ماموران سازمان سیا که در ماه دسامبر توسط کمیته اطلاعات مجلس سنا منتشر شد، ابعاد گسترده این مورد از نقض حقوق بشر را در سال ۲۰۱۴ نشان داد.

کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا تنها ۴۸۰ صفحه از گزارش شش هزار صفحه ای خود را منتشر کرد. گزارش اصلی جزئیاتی را در مورد اقدامات سازمان سیا علیه القاعده و مظنونان تروریستی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در بر داشت.

جزئیاتی که در مورد شیوه های شکنجه سیا از جمله احساس خفگی مصنوعی، سرمازدگی، محرومیت از خواب، تحقیر روحی و روانی و عریان کردن مظنونان تروریستی بود.

اگر چه این گزارش که توسط کمیته اطلاعاتی سنا و تحت نظر سناتور دایان فاینستاین رئیس این کمیته تهیه شده، اطلاعات مهمی در مورد عاملین شکنجه در بر داشت اما منجر به پیگرد قضایی هیچ فردی در ایالات متحده آمریکا نشد. گزارش های شکنجه سیاه نه تنها نقض جدی حقوق بشر را نشان داد بلکه عدم مجازات عاملان این شکنجه ها خود مورد بزرگی از نقض حقوق بشر در این سال بوده است.

نقض حقوق سیاه پوستان توسط پلیس آمریکا و تبرئه قاتلان سفید پوست در دادگاه های آمریکا از یک طرف و افشای ابعاد شکنجه های سازمان سیاه علیه مظنونان تروریستی و بی میلی دولت آمریکا در پی گیری عاملان این شکنجه ها بیش از هر واقعه ای در سال ۲۰۱۴، ادعای آمریکا در پیشرو بودن در زمینه حقوق بشر را زیر سوال برد. وسعت فاجعه حقوق بشری این دو مورد در سال ۲۰۱۴ آنچنان گسترده بوده است که می توان سال ۲۰۱۴ را سال سیاه حقوق بشر در ایالات متحده نامید.

منبع: دیدبان آمریکا

Share/Save/Bookmark