زباله تفکیک کنید و صاحب خودرو شوید!

تظاهرات و تیراندازی در پایتخت سودان

ضرب و شتم مدیر مسجدالاقصی به دست نظامیان اشغالگر

وام یک میلیارد یورویی فرانسه برای بازسازی عراق

شهادت یک زن یمنی در حملات موشکی عربستان به صعده

انواع کاتالوگ کالیته سازی ممتاز ساعی

گسترش بیماری در یمن ناشی از تخریب مراکز بهداشتی

حمایت روسیه از مواضع دمشق درباره لزوم خروج کامل آمریکا از سوریه

افتتاح ایستگاه رادیویی حماس در اسرائیل

تظاهرات شهروندان بحرینی در گرامیداشت "شهدای الفجر"

با تفکیک زباله در منازل برنده خودرو شوید!

توییت وزیر جنگ مستعفی رژیم صهیونیستی علیه نتانیاهو

شلیک ۲ موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان

واشنگتن کمک‌ها برای بازسازی سوریه را به خروج ایران مشروط کرد

مشارکت ۸۴ هزار فرانسوی در نهمین شنبه اعتراضات

اعلام آمادگی قطر برای سرمایه گذاری در بازسازی عراق

شهادت یک نفر و زخمی شدن ۱۸۵ نفر در ۴۲مین راهپیمایی بازگشت

انفجار،‌ پالایشگاه عدن را طعمه حریق کرد

با عضویت در سامانه تمو و تفکیک زباله خودرو برنده شوید!

انواع آلبوم کالیته سازی ممتاز ساعی

دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
کد مطلب: ۸۰۸۲۵
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
حمایت روسیه از مواضع دمشق درباره لزوم خروج کامل آمریکا از سوریه
حمایت روسیه از مواضع دمشق درباره لزوم خروج کامل آمریکا از سوریه
دولت سوریه از طریق نظامیان روسی از طرف آمریکایی خواسته تا پایگاه التنف را بسته و تمامی نظامیانش را از خاک این کشور خارج کند، کنترل منطقه التنف و الرکبان توسط اردن، ترکیه یا شرکت‌های نظامی نیز مورد قبول دمشق قرار نخواهد داشت.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، العالم به نقل از روزنامه «ایزوستیا» نوشت، مقامات دمشق از واشنگتن خواسته‌اند تا پایگاه نظامی خود در منطقه التنف را تعطیل کرده و بدون استثنا تمامی نیروهای نظامی خود را از خاک سوریه خارج کنند. یک مقام دفتر مطبوعاتی حزب حاکم «بعث» سوریه این مسئله را به این روزنامه گفته است.

سفارت آمریکا نیز با استناد به سخنان اخیر "مایک پامپئو" وزیر خارجه این کشور خبر داده که نظامیان آمریکایی در آینده نزدیک همچنان به حفاظت از منطقه التنف به همراه نظامیان اردنی ادامه خواهند داد.

این امکان هم وجود دارد که پایگاه التنف در آینده تحت کنترل ترکیه قرار بگیرد که به این مسئله علاقه مند است یا اینکه توسط شرکت‌های نظامی خصوصی اداره شود. البته روسیه در این رابطه به طور کامل از مواضع دمشق حمایت می‌کند.

سرنوشت بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در سوریه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد

بر اساس اطلاعات دفتر مطبوعاتی حزب بعث، آینده بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاک سوریه که در منطقه‌ التنف در نزدیکی مرز سوریه و اردن قرار دارد، از دیدگاه مقامات دمشق کاملا مشخص است: این پایگاه که به طور غیرقانونی از سوی نیروهای نظامی خارجی ایجاد شده، باید به طور کامل تعطیل شود. به گفته یک مقام حزب بعث، دولت سوریه خواستار خروج تمامی نظامیان آمریکایی از این کشور شده. البته تماس مستقیمی بین وزارت دفاع سوریه و آمریکا وجود ندارند و به همین دلیل این مسئله با میانجی‌گری نظامیان روسیه به طرف آمریکایی اعلام شده است.

سفارت آمریکا در پاسخ به سئوال این روزنامه درباره آینده منطقه التنف به استناد به سخنان مایک پامپئو چنین پاسخ داده که نظامیان آمریکایی به تامین امنیت مناطق مرزی سوریه و اردن در منطقه التنف و اردوگاه پناهجویان سوری "الرکبان" ادامه خواهند داد. وزیر خارجه آمریکا این مسئله را در پایان مذاکرات خود با همتای اردنی‌اش در چارچوب سفر هفته گذشته خود به عمان گفته بود.

همزمان با این مسئله رسانه‌های گروهی آمریکایی نیز به نقل از مقامات آگاه در پنتاگون خبر داده بودند که واشنگتن قصد دارد برای مدت نامشخصی این پایگاه را در اختیار نظامیان اردنی قرار دهند. البته چنین مسئله نیز قطعاً مورد رضایت مقامات تامین قرار نخواهد گرفت.

در دفتر مطبوعاتی حزب بعث در این باره تاکید شده، همانطور که از قبل اعلام شده این پایگاه نظامی باید بسته شود و همه نیروهای نظامی خارجی که به طور غیرقانونی در خاک سوریه حضور دارند، باید این کشور را ترک کنند.

"ولادیمیر شامانوف" رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه در گفت‌وگو با «ایزوستیا» گفت، یکی دیگر از نقش آفرینان بانفوذ در منطقه، یعنی ترکیه، نیز ممکن است به در اختیار داشتن کنترل این پایگاه علاقه‌مند باشد. وی افزود: «ترکیه ظاهرا در حال انجام مذاکراتی با آمریکایی‌ها است تا کنترل پایگاهی التنف را به دست بگیرد، البته ما هیچ اطلاعی از نتیجه این مذاکرات نداریم.»

این مقام پارلمانی یادآور شد که یکی دیگر از گزینه‌ها این است که آمریکایی‌ها ممکن است اداره پایگاه التنف را به شرکت‌های نظامی خصوصی واگذار کنند. وی افزود: «مشخص است که آمریکایی‌ها هرگز به طور کامل از سوریه خارج نخواهند شد. به احتمال زیاد این تاسیسات در اختیار شرکت‌های نظامی خصوصی قرار خواهد گرفت. در واقع این اقدام نقض وعده دونالد ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه هم نخواهد بود، برای اینکه شرکت‌های نظامی خصوصی بخشی از نیروهای مسلح آمریکا نیستند.»

در جریان مذاکرات وزرای خارجه آمریکا و اردن، مسئله ضرورت رایزنی‌های سه جانبه بین نمایندگان آمریکا، اردن و روسیه نیز مطرح شد که از جمله مسائل مورد بررسی در این رایزنی‌ها می‌تواند آینده سرنوشت مناطق جنوبی خاک سوریه، از جمله نحوه کنترل بر منطقه التنف و الرکبان باشد. ولی هنوز انجام چنین مذاکراتی رسما اعلام نشده است. جالب است در این بین، طرف‌های خارجی اصلا به این مسئله فکر نمی‌کنند که کنترل این مناطق باید بدست دولت قانونی سوریه سپرده شود.

مسکو از مواضع دمشق درباره لزوم خروج کامل آمریکا از سوریه حمایت می‌کند

"فرانتس کلینتسویچ" عضو ارشد کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز در گفت‌وگو با این روزنامه تأکید کرد: «وجود پایگاه نظامی التنف در خاک سوریه غیرقانونی است و رهبران سوریه کاملا حق دارند تا خواستار خروج کامل نظامیان آمریکایی از کشور خود شوند. سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین المللی نیز باید به این مسئله توجه کنند که نظامیان آمریکایی برخلاف خواست دولت قانونی سوریه در خاک این کشور حضور دارند. به همین دلیل روسیه از تصمیم مقامات دمشق در این باره کاملا حمایت می کند.»

پایگاه نظامی التنف، توسط نیروهای ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا در اوایل سال ۲۰۱۷ و در نزدیکی مرز سوریه با عراق و اردن به وجود آمد. بعد از آن پیرامون این پایگاه منطقه‌ای به وسعت حدود ۵۵ کیلومتر منطقه امنیتی اعلام شد که تحت کنترل نظامیان آمریکایی قرار گرفت و برخی گروه‌های مسلح مخالف سوری که مورد حمایت واشنگتن قرار دارند نیز در آنجا مستقر شدند که هر از چند گاهی هم حملاتی را به نیروهای دولتی سوریه انجام می‌دهند.

این روزنامه در آخر یادآور شد، مشکل اینجاست که مواضع ضدونقیضی از سوی مقامات آمریکایی در باره ادامه حضور نظامی این کشور در سوریه شنیده شده است: رئیس جمهوری آمریکا در اواسط ماه دسامبر مدعی شد که این کشور بر داعش پیروز شده و دیگر دلیلی برای باقی ماندن نظامیان آمریکایی در خاک سوریه وجود ندارد و آنها بزودی از این کشور خارج خواهند شد.

سپس کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا نظامیانش را از سوریه خارج می‌کند، ولی این به منزله توقف اقدامات ائتلاف بین المللی به اصطلاح "ضدداعش" نیست.

این در حالی است که روز جمعه یک مقام پنتاگون که نامش فاش نشده، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» اعلام کرد که آمریکا تجهیزات نظامی خود را از سوریه خارج خواهد کرد، ولی نیروهای نظامی آمریکایی همچنان در این کشور باقی خواهند ماند.
Share/Save/Bookmark