ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

پوستر: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

پوستر: گسترش اختلاف و درگیری امارات با عربستان در یمن

تصاویری جدید از نفت‌کش آزاده‌شده ایران

دانمارکی‌ها ایده جدید ترامپ را تمسخر کردند

پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۹
کد مطلب: ۸۸۴
۲ نظر
داخلی آرشيو مقاله صفحه نژاد پرستی
نگاهی به تبعیض نژادی علیه سیاهان در امریکا
نگاهی به تبعیض نژادی علیه سیاهان در امریکا
بر اساس آمارهای منتشر شده، در این کشور به طور متوسط هر ۳۶ ساعت یک سیاه پوست به دست پلیس کشته می‌شود.

گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - تبعیض‌های نژادی در ایالات متحده آمریکا که با نظام برده‌داری در سده ۱۷ آغاز شد، همچنان تا عصر حاضر ادامه یافته ‌است. با گذشت سال‌ها از سخنراني معروف "مارتين لوتر کينگ" با عنوان "رویایی دارم"، سياهپوستان آمريکا همچنان به دلیل سیاست‌های نژادپرستانه دولت این کشور، در محدودیت و محرومیت به سر می‌برند.

در واقع شرایط نابسامان سیاه پوستان ایالات متحده آمریکا و برخوردهای تبعیض‌‌آمیزی که با آن‌ها صورت می‌گیرد، از جمله معضلاتی است که نگرانی بسیاری از فعالان حقوق بشر را به دنبال داشته است.

آمارها حاکی از آن است که حدود يک ميليون نفر از مجموع دو ميليون و ۳۰۰ هزار نفر زنداني آمريکا را سياهپوستان تشکيل مي‌دهند و این در حالی است که شمار آمریکایی‌های سفيدپوستي که مواد مخدر مصرف مي‌کنند، ۵ برابر بيشتر از سياهپوستان است.


میانگین ثروت یک خانواده سفید پوست 20 برابر ثروت یک خانواده سیاه پوست

همچنین از نظر امکانات مالی و رفاهی، سیاهان در شرایط بسیار پائین‌تری نسبت به سفید پوستان قرار دارند. به گونه‌‌ای که ميانگين ثروت يک خانواده سفيدپوست (۱۱۳ هزار دلار)، ۲۰ برابر درآمد يک خانواده سياهپوست است و ۱۸ درصد از سياهپوستان زير ۲۵ سال آمریکایی، از بيمه درمانی محرومند.(+)

یکی از اشکال این تبعیض نژاد پرستانه، نحوه برخورد پلیس با سیاهان است. گسترش نژاد پرستی در بخش‌های دولتی آمریکا باعث شده بسیاری از افسران پلیس در ایالات مختلف بی‌مبالاتانه به مظنونان سیاهپوست خود شلیک و آنان را به قتل برسانند. بر اساس آمارهای منتشر شده، در این کشور به طور متوسط هر ۳۶ ساعت یک سیاه پوست به دست پلیس کشته می‌شود. (+)

در پیوست شماره یک به برخی آمارها در این زمینه اشاره شده است. 

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ۶۴ درصد از مردم نیویورک رویکرد تبعیض‌آمیز پلیس ضد سیاهپوستان را تصدیق می‌کنند. این وضعیت تاکنون خشم بسیاری از سیاهان را برانگیخته و سبب اعتراضات گسترده‌ای شده است.(+) "مرکز بین‌المللی اقدادم" اعلام کرده است، در تاریخ ۱۱ الی ۱۳ ماه می سال جاری کمپینی را در مخالفت با اقدامات وحشیانه پلیس و کشتار سیاهان برگزار می‌کند. (+)


وضعیت سیاه پوستان بعد از اوباما

به طور کلی نژادپرستی همواره به عنوان یک مسأله مهم در ایالات متحده از دوره استعمار و برده‌داری مطرح بوده است. با انتخاب اوباما به عنوان نماینده‌ای سیاهپوست در کاخ سفید، انتظار می‌رفت شرایط سیاهان بهبود یابد، اما گزینه "اتخاذ اقدامات انضباطی جدی برای جلوگیری و سرکوب رفتارهای ناهنجار" در دستور کار پلیس قرار گرفت.

آمار قتل، زندانی شدن بدون تفهیم اتهام و برگزاری دادگاه، دستگیری‌های بی‌علت و تضییع حقوق اجتماعی سیاهپوستان در دوران ریاست جمهوری اوباما، نه تنها کاهش نداشت؛ بلکه بیشتر نیز شده است. (+)

 


هفت گلوله مستقیم بر بدن یک نوجوان سیاه پوست


در این راستا ۱۳ مارس سال جاری یک نوجوان سیاه پوست به نام "کیمانی گری" به دست پلیس اوکلند به قتل رسید.(+) وی که فقط شانزده سال داشت، از فاصله نزدیک هفت بار هدف گلوله قرار گرفت. این مساله مردم را خشمگین کرده و به خیابان‌ها کشاند.

این در حالیست که تنها بخش کوچکی از موارد متعدد خشونت نیروهای پلیس امریکا علیه رنگین پوستان و سیاه‌پوستان آمریکایی در مطبوعات و رسانه‌ها منتشر می‌شود و اعتراضات در این زمینه نیز به شدت سرکوب می‌گردد. اوت گذشته نیز "شانتا دیویس" زن جوان بیست و سه ساله هدف گلوله پلیس قرار گرفت و در حالیکه زخمی بود روی زمین کشیده شد تا در نهایت بر اثر خونریزی جان خود را از دست داد.


قتل سیاه پوستان توسط پلیس

به طور کلی در ارتباط با سیاهان بحرانی حقوق بشری در ایالات متحده آمریکا به چشم می‌خورد. از ژانویه سال ۲۰۱۲ نیروهای پلیس و امنیتی حداقل ۱۲۰ نفر از زنان و مردان سیاه پوست را به قتل رسانده‌اند که قطعا نمی‌توان آن‌ها را تصادفی و غیر عمدی دانست. (+"رندی شورت" - فعال حقوق بشر و تحلیل‌گر- در این زمینه هشدار داد، روندی جدید از خشونت و جنون برای قتل‌های نژادپرستانه امریکایی‌های آفریقای تبار در میان پلیس آمریکا آغاز شده است. (+)

"الحاج مالک الشهباز"، نوه مالکوم ایکس - مبارز مدنی سیاهپوستان امریکا- در خصوص اعمال تبعیض پلیس امریکا علیه رنگین پوستان معتقد است، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار به دلیل سیستم ناعادلانه حاکم در این کشور به راحتی به قتل می‌رسند، بدون آن‎که قاتلان آنان مورد مجازات قرار گیرند. (+)

وی در مصاحبه‌ای گفت، پدربزرگ من زمانی انقلاب را به آتش‌سوزی در جنگل تشبیه کرد و اظهار داشت، هدف یک انقلاب مانند یک آتش‌سوزی در یک جنگل است که تمام جنگل را از بین می‌برد. وی گفت، "ما باید سیستم را به طور کامل سرنگون کنیم و نظام خود را که عادلانه‌تر است، بر پا کنیم."شهباز علت این امر را "نهادینه شدن نژاد پرستی در آمریکا" دانست.


ایست و بازرسی های ستوه آور برای سیاهان

"ایست و بازرسی" نیز از دیگر سیاست‌های تبعیض‌آمیز پلیس آمریکا در قبال سیاهان است. گزارش‌های منتشر شده حاکی از این امر است که در سال ۲۰۱۱ پلیس نیویورک ۷۰۰ هزار نفر از کسانی‌که نزدیک به ۸۵ درصد آن‌ها سیاهپوست و یا مردان جوان اسپانیایی بودند را متوقف کرده است. شمار قابل توجهی از افراد سیاهپوست شرکت کننده در این نظرسنجی، اعلام کردند تاکتیک توقف و بازرسی پلیس، آنها را به ستوه آورده است. (+)جالب توجه آنکه علیرغم این رفتارهای خشونت‌بار و قتل سیاهان، پلیس آن را انکار کرده و به طرق مختلف آن را توجیه می‌کند. فعالان سرشناس حقوق بشر می‌گویند، اسناد و مدارک کافی وجود دارد که ثابت می‌کند هرگاه پلیس یک سیاهپوست یا لاتین تبار را می‌کشد آن را قتلی موجه و قانونی تلقی می‌کند. (+تاکنون اقدامات متعددی در این زمینه از سوی نهادهای متعدد حقوق بشر و فعالین این عرصه انجام شده است که از آن میان به کمپین Trayvon Martin is All of US اشاره کرد. در قالب این کمپین فعالان حقوق بشر از دولت اوباما درخواست کردند تا اقداماتی در جهت برقراری عدالت نژادی و پایان دادن به نابرابری‌ها در این زمینه در پیش گرفته شود و کشتار بی دلیل سیاهان متوقف گردد. (+)


تبعیض نژادی و قتل روازنه سیاه پوستان در کشوری که ادعای نشر دموکراسی و حقوق بشر را در دنیا دارد، به رویه ای عادی تبدیل شده است. از دولت مردانی که به مردم خودشان رحم نمی کنند انتظاری نیست که برای مردم سایر کشورها خصوصا مسلمانان عراق، افغانستان و فلسطین دل بسوزانند.

پیوست شماره یک:

تعداد کشته شدگان در هر یک میلیون نفر سیاه پوست

جمعیت سیاه پوست

تعداد کشته‌شدگان از تاریخ 1/1/2012 الی 30/6/2012

نام شهر

25

396,115

10

Atlanta Metro(includes Clayton County)

10

946,745

9

Chicago Metro(includes Calumet

4

2,084,659

9

New York City

15

532,831

8

Dallas

15

409,481

6

Memphis

23

212,935

5

NewOrleans  (includes Gretna)

16

252,288

4

Jacksonville, FL

10

395,552

4

Baltimore

126

23,745

3

Saginaw

48

62,313

3

Tulsa

13

227,282

3

Cleveland (incl.Maple Heights)

6

521,925

3

Miami/Dade County (and Pompano Beach)

94

21,286

2

Dothan

24

84,036

2

Fayetteville, NC

13

156,535

2

Sacramento County (incl Sac’to), CA

13

155,791

2

Birmingham, AL

6

323,974

2

Washington DC (includes Landover)

 

برخی منابع
۱- http://fa.alalam.ir/news/۲۴۱۰۶۴
۲- www.peoplesjustice.org
۳- http://www.afkarnews.ir/vdchxxniw۲۳nvxd.tft۲.html
۴- http://www.irna.ir/fa/Photo/۸۰۵۹۰۸۹۸
۵- http://mxgm.org/report-on-the-extrajudicial-killings-of-۱۲۰-black-people/
۶- http://www.siasatema.com/vdce.p۸nbjh۸pp۹bij.html
۷- www.humanrights-iran.ir/news-۲۹۱۶۶.aspx
۸- www.siasatema.com/vdce.p۸nbjh۸pp۹bij.html
۹- http://www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=۱۸۷۶۱۷۸
۱۰- http://mxgm.org/trayvon-martin-is-all-of-us/
۱۱- http://www.iacenter.org/actions/popr-people-campaign۰۳۲۶۱۳
۱۲- http://www.iranvij.ir

 

Share/Save/Bookmark
آزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۷-۰۵ ۱۰:۲۸:۴۹
بسیاری از تجار،نیروهای پلیس ،وکلا ،اساتید دانشگاه ورده های بالای کشور آمریکا سیاه پوست هستند،آماری از این دست را از ناراضیان هر کشوری حتی ایران ،می توان براحتی بدست آورد! (3724)
 
علی
United States
۱۳۹۴-۰۸-۲۰ ۱۳:۰۰:۳۵
سیاه پوست جماعت رو فقط باید کشت (14961)