یک مسئول صهیونیست: بن‌سلمان و بن‌زاید بیشتر از یهودیان از اسرائیل حمایت می‌کنند

پوستر: گرسنگی و مرگ، هدیه سعودی‌ها به کودکان یمنی

نمونه کارهایی از کالیته و سرکالیته

تولید جدیدترین کالیته و سرکالیته در شهر کالیته

کلیپ: قدرت پوشالی آمریکا

تظاهرات محیط زیستی در لبنان

عزل برادر ناتنی ولیعهد عربستان از سازمان گردشگری

شهر کالیته

پویش ضد دولتی مردم مصر در جام ملت‌های آفریقا + نماهنگ

پوستر: آرزوهای کودکان مظلوم غزه

حمله پهپادهای یمنی به ۲ فرودگاه سعودی «ابها» و «جازان»

اعتصاب عمومی فلسطینیان در روز برگزاری نشست منامه

اعطای حق شهروندی افتخاری فرانسه به زن فعال سیاسی عربستانی

تظاهرات كردهای استرالیا علیه دخالت تركیه در امور عراق و سوریه

پویش فعالان عرب علیه دست داشتن آمریكا و عربستان در حمله به نفت‌كش‌ها + عکس

درخواست فعالان آمریکایی از رئیس جمهور برای مخالفت با سلاح هسته ای

پوستر: یمن را دریابید

شهر کالیته

نامه ۹۱ نماینده پارلمان ایرلند علیه جنایات رژیم آل خلیفه

لندن میزبان بزرگ‌ترین كنفرانس حمایت از فلسطین در اروپا

سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۷
کد مطلب: ۷۸۵۶۸
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
شکست اسطوره پوشالی اسرائیل
شکست اسطوره پوشالی اسرائیل
عبدالباری عطوان نویسنده تحلیلگر برجسته جهان عرب درباره پیروزی حزب الله در جنگ 33 روزه نوشت: زمانی که مقاومت لبنان به رهبری حزب الله بر متجاوزان صهیونیست پیروز شد و 33 روز پایداری کرد و هزاران موشک را 10 سال پیش به قلب فلسطین اشغالی شلیک نمود، موازنه قوا تغییر کرد و اسطوره برتری رژیم صهیونیستی و توانمندی نیروی هوایی برای در یکسره کردن جنگ‌ها از بین رفت و این رژیم قدرت بازدارندگی خود را از دست داد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از قدسنا، از آن برهه افتخار آمیز در تاریخ این امت، "اتاق های سیاه" در غرب برگزاری نشست‌ها و تحقیقات و مطالعات راهبردی را برای تدوین طرحی به منظور محاصره این پدیده و گرفتن این پیروزی و از بین بردن ارتش‌های عرب و ایجاد گسست در کشورهای اردوگاه مقاوم (در برابر طرح های استکباری در منطقه) با وارد کردن آنها به هرج و مرج‌های خونین و ریشه کن کردن دکترین مقاومت با همه اشکال آن را آغاز کردند.


باید اندکی به عقب برگردیم و به طور مشخص به گزارش کمیته وینوگراد - که برای شناسایی علل نظامی و روانی شکست ارتش صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه تشکیل شد- و اعتراف های غیرمنتظره ژنرال ها و مسؤولان بلندپایه و ارزیابی های آنها از این جنگ بازگردیم تا نکات زیر را از باب یادآوری از این گزارش و اعترافها بیرون بکشیم.


اولا؛ شیمون پرز نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی اذعان کرد که تصمیم دست او بود، وارد این جنگ نمی شد زیرا آمادگی طرف مقابل کامل بود و ارتش این رژیم آماده نبود.


دوما؛ دان حالوتس رییس ستاد ارتش صهیونیستی در آن زمان اذعان کرد که دو علت باعث شکست نیروهایش در این جنگ شد.


الف: ناتوانی در متوقف کردن باران موشک‌های کاتیوشا به مناطق صهیونیست نشین الجلیل و به طور کلی مناطق شمال فلسطین اشغالی.(مقاومت لبنان بیش از پنج هزار موشک شلیک کرد).


ب: طولانی شدن جنگ برای مدت بیش از ۳۳ روز (به علت پایداری مقاومت) و ناتوانی نیروی هوایی در یکسره کردن جنگ به نفع رژیم صهیونیستی در طول چند روز نظیر همه جنگ های گذشته این رژیم که معمولا نیروی هوایی کار را در طول چند روز یکسره می کرد.


سوما؛ دفاع ایهود اولمرت نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در برابر انتقادهای صورت گرفته از خودش و کابینه. بارزترین انتقاد مطرح شده علیه او این بود که چرا دستور یورش زمینی ارتش صهیونیستی به جنوب لبنان را صادر نکرد؟ اولمرت در دفاع از تصمیم خود در برابر این انتقاد گفت: "اگر ارتش ما وارد لبنان می‌شد؛ نمی‌دانست که چطور از آن خارج شود" و اینگونه شکست بزرگتر می‌شد. حق با اولمرت بود.


چهارما؛ بسیاری از ژنرال ها و مسؤولان صهیونیست از جمله دان حالتوس به این نتیجه رسیدند که یک عقیده را نمی توان شکست داد. وی این مطلب را در اشاره به مقاومت لبنان بیان داشت. این ژنرال ها و مسؤولان صهیونیستی همچنین اذعان کردند که ارتش صهیونیستی در این جنگ به یک "کیسه بوکس" تبدیل شد.


ایجاد گسست در بین مسلمانان از طریق "فتنه انگیزی طایفه ای" و تقسیم منطقه و ملت های آن براساس گرایش های مذهبی از طریق تبلیغات و کار رسانه ای برنامه ریزی شده و کارشناسی شده واکنش سریع برای تکرار نشدن شکست رژیم صهیونیستی و از بین بردن پیروزی عربی - اسلامی بود. اولین گام در این چارچوب، تصمیم اتحادیه عرب برای قرار دادن مقاومت لبنان در فهرست تروریسم و اعمال محاصره ظالمانه علیه همتایانش در نوار غزه و به طور مشخص جنبش های حماس و جهاد اسلامی و نیز حمایت پنهانی از دو تجاوزگر اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه بود. آنها اینکارها را به امید ریشه کن کردن فرهنگ مقاومت و از بین بردن بستر مردمی و عقیدتی آنها و متنفر کردن مردم از مقاومت صورت دادند.اما باوجود همه این اقدامات علیه مقاومت، حرتسی هالوی رییس بخش اطلاعات نظامی ارتش صهیونیستی در سخنان خود در کنفرانس امنیتی هرتزلیا در یک ماه پیش با حضور ژنرال های نخبه و نخست وزیران و مسؤولان کنونی و گذشته رژیم صهیونیستی گفت: جنگ آینده آسان نخواهد بود زیرا حزب الله مقادیر زیادی موشک با بردها و اندازه های مختلف بدست آورده است. حزب الله همچنین تجربه رزمی و جنگی جدیدی را در سایه جنگ خود در سوریه کسب کرده است.


عطوان افزود: من دو سال پیش از جنوب لبنان و شهرک ملیتا دیدن کردم که موزه جنگ ۳۳ روزه مقاومت لبنان در آنجا قرار دارد. تونل‌هایی را که باعث پیروزی شد دیدم. تانک‌های منهدم شده میرکاوا را که افتخار صنعت رژیم صهیونیستی به شمار می رود، مشاهده کردم. دیدم که چطور ابهت آنها زیر ضربات سنگین مقاومت در هم شکسته شده است. اذعان می‌کنم که احساس افتخار کردم و این اعتقاد راسخ در من تقویت شد که این امت و این اندیشه و عقیده هرگز شکست نخواهد خورد.


ما در این روز تاریخی از کسانی که بدنبال عادی سازی روابط با صهیونیست ها و توطئه علیه این ملت و نیز نقشه‌های آنها برای ریشه کردن پدیده مقاومت شرافتمندانه در برابر اشغالگری و قلدری اسرائیلی ها هستند، سخن نخواهیم گفت؛ زیرا نمی‌خواهیم فضای جشن این پیروزی بزرگ را مُکَدر کنیم
Share/Save/Bookmark