تظاهرات در ارمنستان و تایید سرژ سرکسیان در مقام نخست وزیری ادامه دارد

مجروحیت 5 فلسطینی در حمله توپخانه‌ای ارتش صهیونیستی به خان یونس

تجارت خونینی آمریکا و انگلیس در یمن

زنان خارجی داعش در عراق اعدام شدند

زمزمه‌های ترسناک برای رژیم صهیونیستی

عفو بین‌الملل خواستار توقف استفاده بی‌رویه از قدرت علیه فلسطینیان شد

تظاهرکنندگان حامی شیخ زکزاکی در نیجریه بازداشت شدند

متجاوزان سعودی انصارالله یمن را تهدید کردند

کوچ هزاران تروریست از عراق و سوریه به افغانستان

حمایت گروه 7 از اقدام نظامی غرب در سوریه

عکس/ تظاهرات حامیان آزادی حمل سلاح

خیمه شب بازی سعودی با مساله فلسطین

جنگ یمن و بی اعتباری معمار ائتلاف ناکارآمد

عملیات ارتش سوریه در ریف شرقی «حماه» آغاز شد+ نقشه

منع رژیم صهیونیستی از ورود شهردار دوبلین به فلسطین اشغالی

ارتش یمن مقر پشتیبانی نظامیان سعودی را با موشک هدف قرار داد

نخست‌وزیر عراق: نمی‌خواهیم روابطمان با ترکیه به خطر افتد

تحرکات نظامی آمریکا و متحدانش در اطراف سوریه افزایش یافت

حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به استان بیت المقدس اشغالی

تظاهرات یمنی‌های مقیم فرانسه در اعتراض به ولیعهد سعودی به پاریس

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۵
کد مطلب: ۷۹۰۵۳
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
پشت پرده دعوت ریاض از حیدرالعبادی
پشت پرده دعوت ریاض از حیدرالعبادی
سفر حیدرالعبادی به ریاض که به دعوت مقامات سعودی صورت گرفته است را باید در چارچوب رویکرد جدید عربستان به عراق مورد تبیین قرار داد. رویکردی که ریشه در تغییرات داخلی، محدودیت ها و شکست های منطقه ای و دنباله روی مقامات ریاض از سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا در غرب آسیا دارد
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از الوقت، نخست وزیر عراق روز شنبه در رأس هیأتی ۷۰ نفره و برای بار دوم در چند ماه گذشته وارد عربستان شد. سفری به منظور تشکیل شورای هماهنگی عربستان و عراق که بنا دارد مسائل سیاسی و اقتصادی بین دو کشور را مورد بررسی قرار دهد. هدف از تشکیل این شورای مشترک میان عربستان و عراق که در طول چند دهه گذشته روابط خوبی باهم نداشته اند تقویت همکاری های دو جانبه میان بغداد و ریاض است و بر اساس گزارش ها قرار شده «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا نیز در نشست روز یکشنبه حضور داشته باشد. یکی از اهداف این شورای مشترک در واقع موضوعات اقتصادی بخصوص سرمایه گذاری در موضوعات نفتی، بازگشایی خطوط هوایی، افتتاح کنسولگری و تکمیل بازگشایی گذرگاه مرزی بین عربستان و عراق است.

اما مهمتر از ابعاد اقتصادی، سفر حیدرالعبادی به ریاض که به دعوت مقامات سعودی صورت گرفته است را باید در چارچوب رویکرد جدید عربستان به عراق مورد تبیین قرار داد. رویکردی که ریشه در تغییرات داخلی، محدودیت ها و شکست های منطقه ای و دنباله روی مقامات ریاض از سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا در غرب آسیا دارد. محدودیت ها در این سطوح سه گانه باعث شده تا عربستان نوعی چرخش در روابط با عراق را در مقطع کنونی به نمایش بگذارد.

در واقع یکی از مهمترین تغییرات در رویکرد عربستان در قبال عراق به موضوع شکست ریاض در پرونده رقابت منطقه ای با ایران در عراق، سوریه و یمن بر می گردد که منجر به تغییر تاکتیک سعودی ها برای پیدا کردن جای پا و تاثیرگذاری بر تحولات آینده در این عرصه ها به منظور – به زعم خود آنها- جلوگیری از گسترش نفوذ ایران شده است. عربستان سعودی پس از آنکه در حوزه های یاد شده موفق به پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود برای محدود کردن قدرت مقاومت در منطقه نشد و متحمل هزینه های میلیارد دلاری و بی اعتباری سنگین گردید، به این نتیجه رسیده است تا مجددا حضور در عراق و و تأثیرگذاری بر روند تحولات این کشور را در یک فرآیند محدودتر به سامان برساند.

این روند سیاسی که مبتنی بر بازگشت به عرصه میدانی و سیاسی عراق و ارتباط گیری با گروه ها و جریانات مختلف در داخل عراق است، درصدد است تا نظر مقامات عراقی را نسبت به همکاری با عربستان جلب کند. رویکردی که در چارچوب تمایل مقامات عربستان به ایجاد هژمونی در منطقه قابل تبیین است که در این میان، عراق به عنوان یکی از مهمترین متحدان ایران جایگاه مهمی را برای سعودی ها دارد.

در عرصه داخلی نیز نیاز به مساعد کردن بستر انتقال قدرت به محمد بن سلمان از طریق سامان دادن به روابط خارجی یکی از دلایل دیگر در تغییر نگاه عربستان به تحولات عراق می‌باشد. محمد بن سلمان با نشان دادن یک رویه عملگرایانه از خود درصدد القای این نگاه است که رویکرد او در عرصه خارجی، تعامل با همسایگان در چارچوب همگرایی و همکاری متقابل است. موفقیت در این عرصه بخصوص مساعدکردن زمینه های همکاری اقتصادی و سیاسی با عراق به بن سلمان کمک می‌کند تا در عرصه داخلی بتواند چهره‌ای موجه از خود برای مردم و چهره‌های پرنفوذ خاندان سلطنتی نشان دهد.

متغیر سوم که به عرصه بین‌المللی بر می‌گردد، همگام شدن عربستان با آمریکا در جهت گسترش نفوذ در عراق است. این نفوذ که پیشتر در میان اهل سنت، عشایر و جریان‌های سیاسی اهل سنت عراق سازماندهی شده بود، به دنبال آن است تا دیگر جریان‌های سیاسی از جمله شیعیان را نیز در برگیرد. سعودی‌ها در سیاست خارجی خود همواره به دنباله‌روی از سیاست‌های کاخ سفید معروف بوده‌اند. بنابراین ریاض در چارچوب این رویکرد تلاش می کند تا ضمن تحکیم نفوذ خود در میان اهل سنت عراق، ارتباط با دیگر جریان های شیعی همچون جریان صدر، شیعیان سکولار به رهبری ایاد علاوی و حتی دیگر گروههای شیعی نزدیکتر به ایران مانند حزب الدعوه را نیز برقرار نماید. در واقع عربستان در قبال عراق نگاه و رویکرد صفر و صدی را کنار گذاشته است. آل سعود بعد از اسقاط صدام تلاش زیادی کردند تا از شکل گیری یک نظام دمکراتیک- که در آن شیعیان بطور طبیعی و بنا بر اکثریت جمعیتی، قدرت بیشتر را دارند- جلوگیری نمایند. آنها در این راستا از اقدامات تروریستی گسترده در عراق حمایت همه جانبه کردند و کشتار وسیعی نمودند. راه اندازی و حمایت از داعش، آخرین برنامه آنها با هماهنگی و همکاری آمریکا بود؛ که در نهایت شکست خوردند. در حال حاضر هم آمریکا و هم عربستان با تغییر رویکرد و سیاست خود در قبال این کشور، بدنبال حضور و نفوذ در این کشور از طرق توسعه روابط و همکاری می باشند. در رویکرد جدید تلاش می کنند اعتماد مقامات عراق را جلب نمایند. اما واقعیت این است که ماهیت اهداف آنها در قبال این کشور، تغییری نکرده بلکه با روشهای دیگری آن را دنبال می کنند. آمریکا و عربستان به وضوح نشان داده اند که در منطقه هیچگاه خیر خواه ملتی نبوده اند. این دو کشور که عوامل اصلی کشتارهای وسیع و ویرانیهای اخیر در عراق هستند آیا اینک پشیمان شده و دوست این مردم شده اند؟!
Share/Save/Bookmark