نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اخبار سایر رسانه‌ها

آغاز به کار خیمه بین المللی رمضان در مسکو

۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۱

خیمه بین المللی رمضان مسکو برای چهاردهمین سال متوالی با حضور شخصیت های مسلمان روسیه و مقامات رسمی این کشور آغاز بکار کرد.

به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری ایرنا، مراسم افتتاح خیمه رمضان با حضور مقام ها و شخصیت های سیاسی روس و سفرای کشورهای اسلامی و شخصیت های مذهبی اسلامی، مسیحی، یهودی و صدها نفر از ساکنان مسکو برگزار شد.
راویل عین الدین رئیس شورای مفتی های روسیه در حاشیه مراسم افتتاح خیمه رمضان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: بهترین آرزوها، آرامش، رحمت و برکت خداوند را می طلبم و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به همه مسلمانان از جمله مردم ایران تبریک می گویم.
عین الدین افزود: این ماه مبارک به هر مسلمان و مومن فرصت می دهد که از نظر روحانی به خدا نزدیک شود و تزکیه نفس کند.
دمیر گیزاتولین معاون شورای مفتی های روسیه نیز در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: در وهله اول می خواهم فرا رسیدن رمضان را به مردم ایران کشور دوست روسیه تبریک بگویم.
وی افزود: در همه امور برای ملت ایران آرزوی موفقیت و زندگی در آرامش و رفاه و محبت می کنم.
گیزاتولین با بیان اینکه ما کار زیاد داریم، اظهار کرد: می خواهیم پیشرفت کنیم و چنین آرزویی را برای ملت ایران داریم.
«ˈالدار علاء الدین اف»ˈ مفتی شهر مسکو نیز گفت: در ۳۰ روز برپایی خیمه رمضان نمایندگان اقوام مسلمان ساکن مسکو و کشور های مختلف ازجمله تاتارها، آذربایجانی ها، ترکمن ها و کشورهای اسلامی همچون ایران و ترکیه و پاکستان روزهای فرهنگی خود را برگزار می کنند.
یک زن مسلمان روس به نام زینب کوکالیف نیز در خیمه رمضان به خبرنگار ایرنا گفت:
در این ماه رمضان برای همه آرزوی تقویت ایمان می کنم و می خواهم در این ماه همه به آرزوهای خود برسند.
وی ادامه داد: آرزو می کنم همه مسلمانان و روزه داران بتوانند در این ماه امور عقب مانده را انجام دهند و خدا روزه های همه را قبول و گناهانمان را ببخشد.
وی خاطرنشان کرد: برای همه ازجمله برای ملت ایران آرزوی صلح و آرامش می کنم.
ˈخیمه رمضان از سال ۲۰۰۶ هر ساله در پارک پیروزی مسکو که نماد پیروزی روس ها در جنگ های دوران شوری است برگزار می شود و یک برنامه فرهنگی ـ خیریه ای به حساب می آید که به همت اداره روحانیون مسلمانان مسکو و با حمایت اداره روحانیون مسلمانان فدراسیون روسیه و شهرداری مسکو سازماندهی شده است.
این خیمه محلی برای افطار دسته جمعی و گوش دادن به سخنرانی ها و اجراهای خلاقانه گروه های حرفه ای ملی است.
برنامه های این خیمه را در ماه مبارک رمضان هر شب یک کشور اسلامی یا خطه اسلامی برگزار می کند.
هر ساله نمایندگان رسمی همه مذاهب روسیه، نمایندگان دولت مسکو، اعضای دومای دولتی و شورای فدراسیون، دانشمندان، هنرمندان، تجار و مردم از ملیت ها و ادیان متفاوت از چادر بازدید و با سخنرانی های خود به آن غنا و زیبایی می بخشند.
روزانه حدود ۷۰۰ نفر از این خیمه دیدن می کنند و در جریان این دیدار از آنها دعوت می شود در جلسات بحث وبررسی دینی و فلسفی و جلسات قرائت قرآن شرکت کنند.
همچنین هر روز این خیمه ارائه کننده افطاری به مسلمانان روزه دار است که از غیر مسلمانان نیز برای شرکت در این مراسم دعوت می شود.