تظاهرات در مقابل کنسولگری آمریکا در استانبول

دمشق اظهارات اردوغان درباره ایجاد منطقه امن در سوریه را محکوم کرد

هشدار حماس به رژیم اشغالگر درباره هتک حرمت به مسجدالاقصی

۴۳۷ بار نقض آتش‌بس در الحدیده در عرض ۷۲ ساعت

زباله تفکیک کنید و صاحب خودرو شوید!

تظاهرات و تیراندازی در پایتخت سودان

ضرب و شتم مدیر مسجدالاقصی به دست نظامیان اشغالگر

وام یک میلیارد یورویی فرانسه برای بازسازی عراق

شهادت یک زن یمنی در حملات موشکی عربستان به صعده

انواع کاتالوگ کالیته سازی ممتاز ساعی

گسترش بیماری در یمن ناشی از تخریب مراکز بهداشتی

حمایت روسیه از مواضع دمشق درباره لزوم خروج کامل آمریکا از سوریه

افتتاح ایستگاه رادیویی حماس در اسرائیل

تظاهرات شهروندان بحرینی در گرامیداشت "شهدای الفجر"

با تفکیک زباله در منازل برنده خودرو شوید!

توییت وزیر جنگ مستعفی رژیم صهیونیستی علیه نتانیاهو

شلیک ۲ موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان

واشنگتن کمک‌ها برای بازسازی سوریه را به خروج ایران مشروط کرد

مشارکت ۸۴ هزار فرانسوی در نهمین شنبه اعتراضات

اعلام آمادگی قطر برای سرمایه گذاری در بازسازی عراق

چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
کد مطلب: ۷۹۹۷۲
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
تظاهرات در ارمنستان و تایید سرژ سرکسیان در مقام نخست وزیری ادامه دارد
تظاهرات در ارمنستان و تایید سرژ سرکسیان در مقام نخست وزیری ادامه دارد
پارلمان ارمنستان در حالی به "سرژسرکسیان" بعنوان نخست وزیر رای اعتماد داد که حدود ده هزار نفر از طرفداران مخالفان پارلمان را در محاصره گرفته بودند، البته به عقیده کارشناسان، هنوز نمی توان از بروز «انقلاب مخملی» در ارمنستان صحبت کرد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری تسنیم، تظاهرات ضددولتی در ارمنستان که دیروز (سه شنبه) سازماندهی شده بود تا مراسم تایید "سرژ سرکسیان" رئیس جمهوری سابق در مقام نخست وزیری در پارلمان این کشور را بهم بزند، در رسیدن به این هدف، موفق نبود. البته رهبران مخالفان از مردم خواستند تا به اعتراضات خیابانی خود ادامه بدهند و آغاز «انقلاب مخملی» در ارمنستان را اعلام کردند.

 

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو، نوشته است، اولین آشوب‌های گسترده در ارمنستان ممکن است این جمهوری را به یک مرکز جدید بی ثباتی در حوزه نفوذ شوروی سابق تبدیل کند.

مراسم تایید سرژ سرکسیان بعنوان نخست وزیر جدید ارمنستان در پارلمان که در چارچوب اصلاح قانون اساسی و تبدیل نظام حاکم بر این کشور به یک جمهوری پارلمانی، بر اساس همه پرسی سال 2015 صورت گرفت، با اعتراضات گسترده همراه بود. "نیکول پاشینیان" رقیب سابق سرکسیان و رهبر فراکسیون مخالف «یولکا» از طرفداران خود خواست تا ساختمان پارلمان را در محاصره خود درآورند تا مانع از رای گیری برای تایید نخست وزیر جدید شوند.

پاشینیان از اواخر ماه مارس تلاش بی نتیجه‌ای را برای سازماندهی تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف ارمنستان آغاز کرده بود و در نهایت تصمیم گرفت تا در ایروان به مبارزه با سرژ سرکسیان بپردازد. وی 10 سال قبل، در ماه مارس سال 2008 نیز به همراه "لیوان پتروسیان" نخستین رئیس جمهوری ارمنستان، بعد از انتخاب سرکسیان به سمت ریاست جمهوری، اعتراضات چندین هزارنفری را در خیابانهای پایتخت براه انداخته بودند. در آن زمان مخالفان موفق نشدند سناریوی «انقلاب مخملی» را تحقق بخشند. اکنون پاشینیان تصمیم گرفته تا انتقام بگیرد.

اعتراضات خیابانی در ایروان از 13 آوریل (24 فروردین) آغاز شد، ولی روز دوشنبه، گسترش بیشتری یافته  و به درگیری با پلیس منجر شد. روز سه شنبه، چند ساعت قبل از رای گیری در پارلمان، پانیشیان در کشور «وضعیت انقلابی» اعلام کرد و خواستار آن شد تا همه مردم به خیابان‌ها بریزند و گفت: من در همینجا آغاز «انقلاب مخملی» در ارمنستان را اعلام می‌کنم.

البته تجمع اعتراض آمیز، آنطور که وی انتظار داشت، گسترده نبود. با این وجود، حدود 10 هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند. روز سه شنبه تعداد افرادی که پلیس در مقابل ساختمان پارلمان بازداشت کرد، حدود 80 نفر اعلام شده است.

در چنین شرایطی، 77 نفر از 105 نماینده پارلمان ارمنستان به انتخاب سرژ سرکسیان، نامزد ائتلاف حاکم حزب جمهوریخواه و جناح فدراسیون انقلابی ارمنستان، بعنوان نخست وزیر جدید کشور رای دادند. ائتلاف حاکم دارای 65 کرسی پارلمانی است و 12 نماینده احزاب مخالف هم به سرکسیان رای دادند.  

نتیجه رای گیری باعث نشد که نیکولا پاشینیان شکست خود را بپذیرد. وی شب گذشته از همه طرفداران خود درخواست کرد تا در تظاهرات ضددولتی جدید شرکت کنند تا دولت قدرت و اراده ملت ارمنستان را مشاهده کند.

منابع خبری روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» روسیه، امکان موفقیت مخالفان در ارمنستان را چندان بالا ارزیابی نکرده‌اند، حتی با توجه به اینکه علاوه بر ایروان، چند شهر دیگر این کشور نیز روز سه شنبه، نسبتا ناآرام بود.   

"گالوست ساکیان" نماینده کنونی و رئیس سابق پارلمان ارمنستان، در تفسیر اوضاع کنونی یادآور شده، مردم کاملا حق دارند تجمع کرده و نظرات خود را اعلام کنند. ولی آنچه اکنون شاهد آن هستیم را نمی توان «انقلاب مخملی» نامید.

"استپان گریگوریان" کارشناس مسائل سیاسی نیز به این روزنامه گفته: «پیش بینی روند اوضاع هنوز دشوار است. البته دولت ارمنستان برای هر شرایطی خود را آماده کرده و قطعا با شدت عمل با مخالفان برخورد خواهد کرد.»

اکثر کارشناسان بر این عقیده هستند که اعتراضات خیابانی کنونی نمی تواند موفقیت آمیز باشد، برای اینکه ایراوان طی سالهای اخیر شاهد تطاهرات بسیار گسترده ای بود و تمامی آنها بی نتیجه پایان یافتند.   

اعتراضات خیابانی ایروان به هدف اصلی خود، عدم تایید نخست وزیر جدید نرسید

کارشناسانی که روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» روسیه با آنها به گفت‌وگو نشسته نیز یادآور شده‌اند، جنبش مخالفان ارمنستان بعید است به مرحله جدی برسد. "ولادیمیر ژاریخین" نائب رئیس موسسه کشورهای جامعه مشترک المنافع روسیه به این نکته توجه کرده است که سرژ سرکسیان در هر صورت از سوی نمایندگان پارلمان ارمنستان به مقام نخست وزیری رسید و مهمترین هدف مخالفان تحقق پیدا نکرد. وی افزود: «به عقیده من، اعتراضات کنونی در نهایت خاموش شده و منجر به گسترش تظاهرات نشده و مردم بیشتری به جنبش مخالفان نخواهند پیوست. البته مردم ارمنستان آزادند تا دیدگاه خود را با اعتراضات مسالمت آمیز خیابانی نشان دهند.»  

"آریگ گالستیان" رئیس مرکز عملی-تجزیه و تحلیلی «The Armenian Interest» نیز به این روزنامه گفته: «اگر بخواهیم از عواقب سیاسی اعتراضات کنونی در ایروان صحبت کنیم، من بشدت تردید دارم که تغییرات اساسی در کشور بوجود آید. شعار مخالفان این است که سرکسیان باید برود. ولی جایگزینی برای آن معرفی نکرده. پاشینیان نگفته که قصد دارد خود نخست وزیر شود. این در حالی است که نخست وزیری سرکسیان از سوی پارلمان تایید شده و دولت وی کاملا قانونی است. البته این واقعیتی است که مردم ارمنستان از مشکلات اجتماعی و اقتصادی در کشور خسته شده اند. با این وجود جایگزینی برای نیروهای سیاسی کنونی وجود ندارد.»  

این کارشناس تاکید کرد: «حداقل این است که نخست وزیر جدید، برخلاف مخالفان، برنامه واقعی برای اداره امور کشور دارد. به عقیده من، سرکسیان باید تمام تلاش خود را برای انجام اصلاحات در کشور انجام دهد. اولین اقدام وی نیز دقت بسیار در تشکیل کابینه جدید وزرای دولت خواهد بود.»  

Share/Save/Bookmark