راه طی‌شده‌ای که نباید دوباره پیموده شود

رسانه های بین المللی در موردخروج احتمالی آمریکا از برجام چه گفتند؟

کمپین سودانی‌ها برای بررسی وضعیت مراکز حفظ قرآن

پایان اعتبار آمریکا و اقدامات نامتعارف

جریان شناسی معارضه سیاسی در سوریه

عکس/ شعارنویسی بر مرکز اسلامی سوئیس

ایران و حزب‌الله بزرگترین برنده آشتی ملی گروه‌های فلسطینی

کشتار مسلمانان میانمار در نشست بین المجالس محکوم شد

وزارت پیشمرگه تجهیزات بیشتری به کرکوک ارسال کرد

۳۹ مظنون داعشی در استانبول ترکیه بازداشت شدند

فیلم/ قانون کاتسا و واکنش ایران

اینفوگرافی/ نگاهی به لطف های آمریکا به ملت های مختلف!

عکس/ آمریکا بدون روتوش

یک بام و دو هوای سیاست خارجی ترکیه

اعتماد و مذاکره با آمریکا

تردید سفرای سابق آمریکایی درباره توان واشنگتن برای مهار ایران!

رسانه های ایتالیا؛ ترامپ در جنگ صلیبی علیه تهران منزوی شد

آخرین تحولات میدانی یمن

تظاهرات لس آنجلسی‌ها علیه فرمان جدید ترامپ

تیراندازی نظامیان صهیونیست به سمت مناطقی در نوار غزه

چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
کد مطلب: ۷۷۹۱۰
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
صهیونیستها بر 90 درصد منابع آبی‎ سیطره دارند
صهیونیستها بر 90 درصد منابع آبی‎ سیطره دارند
«مازن البنا» معاون رئیس اداره آب و فاضلاب غزه تاکید کرد قطع مستمر برق برای ساعات طولانی خطری برای فعال سازی تاسیسات آبی به شمار می رود و در نتیجه تاثیر منفی بر توزیع آب در میان شهروندان می گذارد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری قدس (قدسنا): معاون رئیس اداره آب و فاضلاب غزه با اشاره به بحران آبی در نوارغزه، شهرداری ها قادر به خرید گازوئیل نیستند و این مسئله به کاهش مقادیر آبی می شود که در دسترس شهروندان قرار می گیرد.


البنا در گفتگو با برنامه موسوم به «لقاء مع مسئوول»(دیدار با مسئولان) که دفتر اطلاع رسانی غزه برگزار کرد، هشدار داد قطع برق منجر به افزایش قیمت آب آشامیدنی خواهد شد چرا که تاسیسات تصفیه آب به انرژی نیاز دارند و مزارع شهروندان در سایه این اوضاع با دشواری زیادی در تامین آب از چاه های مخصوص کشاورزی روبرو خواهند شد در نتیجه این مسئله تاثیر منفی بر امنیت غذایی شهروندان فلسطینی خواهد داشت.وی درباره تاثیر بحران برق بر وضعیت فاضلاب خاطر نشان کرد نبود منابع انرژی تهدیدی آشکاری برای سلامت و بهداشت شهروندان و آلوده شدن آب مخازن زیر زمینی به عنوان منبع اصلی آب فلسطین تشکیل می دهد.


البنا همچنین تاکید کرد که اشغالگران بر بیش از ۹۰ درصد منابع آبی فلسطین مسلط هستند و فلسطین از فقیرترین کشورها در زمینه آبی به شمار می رود.معاون رئیس اداره آب و فاضلاب غزه گفت فلسطین به طور کلی و نوار غزه به طور خاص با بحران شدیدی در زمینه منابع آبی روبرو هستند که به طور گسترده در حال کاهش یافتن است.این مسئول فلسطینی خاطر نشان کرد سالیانه ۵۰ میلیون متر مکعب در مخازن آبهای زیرزمینی فلسطین جبران می شود در حالی که میزان مصرف از ظرفیت آبهای زیرزمینی به بیش از ۲۰۰ میلیون متر مکعب می رسد.

وی افزود سهم هر شهروند فلسطینی در کرانه باختری ۶۰ لیتر در روز است در مقایسه با استانداردهای بین المللی که سهم هر فرد بر اساس آن از ۱۵۰ تا ۱۶۰۰ لیتر در روز است به همین سبب شهروندان فلسطینی نمی توانند زندگی بهداشتی سالمی داشته باشند.


معاون اداره آب و فاضلاب در نوار غزه افزود این در حالی است که سهم هر شهرک نشین صهیونیست در هر روز ۴۰۰ لیتر است که هفت برابر میزان مصرف یک شهروند فلسطینی است.البنا تاکید کرد برخی استانهای کرانه باختری با کمبود شدید آب در برخی اوقات سال به سبب اقدامات اشغالگران و سیطره آنها بر منابع آبی و مصادره آن روبرو هستند.


وی خاطر نشان کرد منابع آبی در نوار غزه شامل مخازن آبهای زیرزمینی ساحلی است و بخش اعظم آب شرب فلسطینیها از مخازن زیرزمینی تامین می شود.


البنا درباره کاهش منابع آبی به سبب برداشت گسترده از آبهای زیرزمینی هشدار داد و گفت سالیانه ۲۰۰ تا ۲۲۰ میلیون متر مکعب از مخازن زیرزمینی مصرف می شود در حالی که میزان استفاده از آب ناشی از بارانهای موسمی به ۵۰ تا ۷۰ متر مکعب می رسد در نتیجه سالیانه حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب از منابع زیرزمینی کاسته می شود.


وی افزود شاهد کاهش مستمر و پیوسته سطح آبهای زیرزمینی هستیم و همچنین به سبب طغیان آب دریا شاهد ورود آبهای شور به آبهای زیرمینی و همچنین وارد شدن آب فاضلاب به مخازن آبهای زیرزمینی در برخی مناطق هستیم در نتیجه این آب برای آشامیدن در نوار غزه مناسب نیست که این وضع سلامت و بهداشت شهروندان فلسطینی به ویژه کودکان را تهدید می کند.


بر اساس گزارش پایگاه خبری المشرق نیوز، وی درباره طرحها و راهکارهای اداره آب و فاضلاب برای حل بحران آب در نوار غزه به ویژه با توجه به اندک بودن منابع آبی موجود که پاسخگوی نیازهای این منطقه نیست، خاطر نشان کرد طرحی وجود دارد که بر ایجاد تاسیساتی برای تصفیه آب فاضلاب به منظور استفاده آن در کشاورزی طرح تصفیه و شیرین سازی آب دریا و طرحهایی هم برای افزایش استفاده از آب باران وجود دارد که البته اجرای این طرحها به پول زیادی نیاز دارد که ملت فلسطین چنین پولی را در اختیار ندارد.


البنا افزود بسیاری از کشورهایی که متعهد شده بودند از اجرای چنین طرحهایی حمایت مالی کنند، در عمل به خاطر مسائل سیاسی به تعهدات خود عمل نکرده اند.

وی درباره راه حل‌های آینده برای حل بحران آب اظهار داشت سخنانی درباره احداث تاسیسات تصفیه آب منطقه ای با توان ظرفیت ۶۰ میلیون متر مکعب گفته شده در حالی که دو مرحله از مراحل تصفیه آب فاضلاب اجرا شده و مرحله سوم در دست اجراست.
Share/Save/Bookmark