حضور نیمی از وزیران کابینه در تظاهرات علیه نتانیاهو

جوان ۱۸ ساله فلسطینی به ۳۵ سال حبس محکوم شد

نقض آتش بس الحدیده توسط ائتلاف سعودی

هشدار سوریه به عربستان درباره پیش نویس قطعنامه ضدسوری

آخرین تلاش های اردوگاه توطئه گران در شمال و جنوب سوریه

تظاهرات مردم مجارستان در مخالفت با دولت

تصویب طرح قانون اخراج خانواده های مبارزان فلسطینی در کنست

هلاکت چند نظامی متجاوز سعودی در نجران

با تفکیک زباله، صاحب خودرو شوید!

تظاهرات هزاران اتریشی به سیاست‌های دولت وین

تداوم عملیات ضد تروریستی ترکیه در عراق

برگزاری رژه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین

انصارالله: زمان برقراری آتش بس در الحدیده یمن۲۷ آذر تعیین شد

عکس/ تظاهرات جلیقه زردها به اسرائیل رسید

۲۱ بار نقض توافقنامه سوئد توسط عربستان طی ۲۴ ساعت

مخالفت‌ها با اعلام انتقال سفارت استرالیا به بیت المقدس

تاکید ائتلاف آمریکایی بر ادامه عملیات در سوریه

با جداسازی پسماند در منزل، صاحب خودرو شوید!

با تفکیک زباله در منازل برنده خودرو شوید!

شرکت بازیگران سرشناس سینما در تظاهرات فرانسه

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۸
کد مطلب: ۹۲۳۹
داخلی آرشيو مقاله صفحه یونان
نگاهی به جاذبه‌های توریسم دینی یونان
توریسم دینی(2)
نگاهی به جاذبه‌های توریسم دینی یونان
از دید معلمان و آموزگاران، یونان مکانی است که روزگاری بزرگ‌ترین شاعران و فلاسفه در آن گام نهاده‌اند، و از نظر کشیشان و عالمان مذهبی، این کشور جایی است که مسیحیت نخستین بار از آنجا وارد اروپا شد.
گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - در ادامه سری مطالب توریسم دینی در کشورهای مختلف دنیا، در این مقاله نگاهی به جاذبه‌های این نوع توریسم در کشور یونان می‌اندازیم.

توریسم دینی مسئله‌ای جدید و تازه کشف شده نیست، بلکه سفرهای مذهبی، ریشه در تاریخ دینی و مذهبی در کشورهای مختلف دارد. در یونان نیز، به دلیل وجود مناطق باستانی مذهبی فراوان تمایل به سفرهای زیارتی میان شهروندان یونانی و غیریونانی رایج است.

از زمان‌های دور، نشان دادن عمق عقاید مذهبی برای یونانیان ارتودوکس از ارزش‌ها و سنت‌های فراموش نشدنی محسوب می‌شده است. این خصوصیت از ۲۰۰۰ سال پیش تاکنون در یونانیان وجود داشته و نشان دادن اعتقاد خالص خود به خدای یکتا از افتخارات آن‌ها بوده است.

در سایت جبهه جهانی مستضعفین قصد داریم جاذبه های توریسم دینی در کشورهای مختلف را معرفی کنیم. متدینین، موحدین و مؤمنین در سراسر جهان علاقمند به آشنایی با اماکنی هستند که در آن طعم معنویت را چشیده و به خدای خویش نزدیکتر شوند.

این توجه علاوه بر ایجاد زمینه‌های مناسب برای تبادل فکری و فرهنگی بین ملل و ادیان مختلف، می تواند زمینه گسترش تفکر خدامحور و جریان حق را در مقابل جریان باطل فراهم کند.


توریسم دینی در یونان
مذهب و توریسم ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و توریسم مذهبی یکی از رایج‌ترین راه‌های معرفی مکان‌های مذهبی و دینی دنیاست. زائرانی که به قصد دیدن مکان‌های مذهبی به یونان سفر می‌کنند، از دیدن کلیساهای زیبای عصر بیزانس شگفت‌زده می‌شوند.

هزاران بازدیدکننده مکان‌های توریستی یونان، علاقمند به مشاهده آثاری با زمینه‌های مذهبی از جمله مجسمه‌ها، کاشی‌ها و نمادهای فرهنگی هستند و رابطه میان هنر و مذهب طرفداران زیادی در این کشور باستانی دارد. بخش زیادی از توریست‌هایی که به یونان سفر می‌کنند، به قصد دیدن مناظر زیبا و حمام آفتاب در کنار سواحل به آنجا نرفته‌اند، بلکه دیدن جاذبه‌های توریستی مذهبی در اولویت بازدیدهای این عده قرار دارد.

از دید معلمان و آموزگاران، یونان مکانی است که روزگاری بزرگ‌ترین شاعران و فلاسفه در آن گام نهاده‌اند، و از نظر کشیشان و عالمان مذهبی، این کشور مکانی است که مسیحیت نخستین بار از آنجا وارد اروپا شد.

اکثریت مسیحیان یونان، پیرو مکتب ارتودکس هستند که در سال ۱۰۵۴ از مکتب کاتولیک جدا شد. کلیساهای این کشور، از کلیساهای جامع بسیار بزرگ و قدیمی گرفته، تا عبادتگاه‌های سنگی کوچک، همه نشان‌دهنده قدمت این دین در یونان باستان است.

در توریسم جهانی امروزی، هنوز افراد بسیاری هستند که علاقمند با بازدید از مکان‌های دورافتاده و بی سر و صدای تاریخی هستند که در این میان، سه مکان مذهبی باستانی یونان، توجه توریست‌های کشورهای مختلف را به خود جلب می‌کند: مونت آتوس، مته‌ئورا و پاتموس.


مونت آتوس
مونت آتوس (کوه مقدس) یکی از مکان‌های مذهبی و مقدسی است که از ۹۰۰ سال پیش تاکنون در آن ورود زنان به کلی ممنوع شده است. هیچ کس نمی‌داند این قانون از کجا سرچشمه می‌گیرد، اما مقامات مذهبی این کشور همچنان بر اجرای آن تاکید دارند. هر ساله ده ها هزار مرد با مذهب ارتودوکس از سراسر دنیا به مونت آتوس سفر می‌کنند و از این مکان زیارتی بازدید می‌کنند.

عید پاک ارتودوکس، که ۵ هفته با عید پاک غربی اختلاف دارد، بهترین زمان برای بازدید از این مکان زیارتی است، زیرا طنین صدای نماز عیدپاک مردان، نمازهای عصر بیزانس را انعکاس می‌دهند و زیبایی این مکان را صد چندان می‌کنند.


مته‌ئورا
دومین جاذبه گردشگری دینی یونان، مته‌ئورا است. مته‌ئورا مجموعه‌ای از صومعه‌هاست که به صورت برج‌های بسیار بلند در ارتفاع ۱۸۰۰ پایی غرب دشت تسالیان قرار گرفته‌اند. تنها ۶ صومعه از ۱۲ صومعه ایجاد شده در قرن ۱۴ باقی مانده‌اند. در گذشته اگر فردی قصد بازدید از این اماکن را داشت، بوسیله کیسه‌های مخصوصی به بالا کشیده می‌شد، اما امروزه مسیرهای بهتری برای بالا رفتن و رسیدن به این صومعه‌ها تعبیه شده‌اند.


پاتموس
پاتموس سومین زیارتگاه معروف یونان است. جزیره‌ای کوچک در شرق آگیان که سنت جان، کتاب خود با نام "وحی" را در آنجا نوشت. هرساله هزاران زائر از سراسر جهان از بندر اصلی پاتموس به صومعه‌های باستانی این جزیره سفر می‌کنند. گاهی ممکن است در طول یک روز، بیش از ۳۰۰۰ گردشگر به پاتموس قدم بگذارند و از غاری که سنت جان در آن زندگی کرده و کتاب خود را نوشته بود بازدید کنند.

یادگارهای فراوان عصر بیزانس، یونان را تبدیل به یکی از بهترین مکان‌های زیارتی باستانی مسیحیت کرده است و گردشگران حرفه‌ای حداقل یک بار در طول زندگی توریستی خود از این کشور بازدید می‌کنند.

کلیساهای عصر بیزانس یا پس از آن در شهرها و روستاها، و صومعه‌هایی که با کاشی‌ها، نقاشی‌ها و رنگ‌آمیزی‌های بی نظیر تزئین شده‌اند، هنر و عقاید عمیق یونانیان باستان را به نمایش می‌گذارند. تمامی معابد و زیارتگاه‌های ارتودوکس یونان در فهرست میراث ملی قرار دارند.

در ادامه تصاویری از برخی جاذبه های گردشگری دینی یونان را مشاهده می‌کنید.برخی منابع:
http://www.visitgreece.gr/en/religion
http://gogreecenow.com/alternative-tourism/religious-tourism/
http://www.pilgrimtours.gr/contents_en.asp?id=۳۱
Share/Save/Bookmark