کلیپ: رمضان در عربستان و یمن

ابراز نگرانی شورای اروپا نسبت به وضعیت پناهجویان در مجارستان

مرکز بین‌المللی مقابله با تروریسم در سوریه افتتاح شد

شهادت سه غیرنظامی در حمله جنگنده‌های سعودی به حجه یمن

مرگ نوجوان مهاجر گواتمالایی در ایستگاه پلیس مرزی آمریکا

قانونگذاران آمریکایی خواستار مهار فروش تجهیزات جاسوسی به دولت‌های خارجی شدند

افزایش آمار نژادپرستی در انگلیس پس از همه پرسی برگزیت

سازمان ملل ۱۲ گور جمعی در شمال عراق کشف کرد

بیانیه تداوم تظاهرات مسالمت آمیز بازگشت

روسیه و سوریه در «قنیطره» مانور نظامی مشترک برگزار کردند

عامل حمله به مساجد «کرایست‌چرچ» به «اقدام تروریستی» متهم شد

هشتگ اعتراضی فعالان عرب به سوء استفاده عربستان از حج

عکس/ افطاری ساده مسلمانان در ایتالیا

تجمع اعتراضی اهالی رسانه یمن در الحدیده

سفر کمیسیونر عالی امور آوارگان سازمان ملل به میانمار

'جوکو ویدودو'، برای بار دوم رئیس جمهور اندونزی شد

دعوت آمریکا از اسرائیل برای شرکت در کنفرانس اقتصادی منامه

درخواست ۴۰۰ عضو کنگره برای دخالت ترامپ در حل بحران سوریه

درخواست مادورو برای برگزاری انتخابات زودهنگام مجمع ملی ونزوئلا

اتحادیه اروپا به ترامپ هشدار داد

سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۹
کد مطلب: ۱۵۵
داخلی آرشيو مقاله صفحه سرخ پوستان امریکا
سرخپوستان در تاریخ آمریکای جدید
نسل‌کشی به وسعت یک قاره؛
سرخپوستان در تاریخ آمریکای جدید
تاریخ‌نگاران در قرون بیست و بیست و یک، حملات ارتش آمریکا به سرخپوستان را قتل‌عام خوانده و این اقدام را همواره محکوم کرده‌اند. در سال های اخیر نقد و محکوم کردن کشتار سرخپوستان توسط ارتش آمریکا، جایگزین جشن و پایکوبی در قرن نوزدهم شده است.
گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - نخستین بار، باربارا آلیس مان، مدارک کاملی از جنایات ارتش آمریکا در قبال سرخپوستان بدست آورد و سعی در جمع آوری اطلاعات بیشتر داشت. مان تنها به منابع و مدارک آمریکایی بسنده نکرده و منابع انگلیسی و سرخپوستی را نیز بررسی کرد. او چندین و چند مورد از جنایات ارتش آمریکا را که منجر به کشته شدن صدها سرخپوست و سران قبائل شده بود ثبت کرد.

مسئولین آمریکایی برای هر یک از این حملات بهانه‌ای داشتند: انتقام گرفتن از بی‌رحمی سرخپوستان، ایجاد امنیت در مرزها برای سکونت، بیرون نگه‌داشتن متحدان انگلیسی از جنگ و ... . با این حال به عقیده "مان"، دلیل اصلی این حملات، تصرف زمین‌های سرخپوستان برای آمریکا و از میان بردن کامل نسل سرخپوستان از طریق قتل‌عام بود.


دولت آمریکا، جنایات خود را با مهارت تمام پنهان کرده و در اقدامی تبلیغاتی تلاش در بزرگنمایی حملات کم تعداد سرخپوستان به آمریکایی‌ها دارد. این در حالی است که سرخپوستان هرگز با اسرا، چه نظامی چه شهروند عادی، بدرفتاری نکرده و به اسیران زن هرگز تجاوز نکردند؛ اما آمریکایی‌ها سرخپوستان نظامی و غیرنظامی را به‌طور یکسان به قتل رسانده و اغلب پوست سر یا بدن آن‌ها را می‌کندند. به اکثر زنان سرخپوست تجاوز می‌شد.

سرخپوستان که تعداد کمتری نسبت به دشمن داشته و توان مقاومت نداشتند شهرهای خود را ترک کرده و به دشمنی واگذار کردند که آن‌ها را قتل عام کرده و می‌سوزاند. به عنوان مثال، ارتش ۵۰۰۰ نفری سالیوان، ۴۱ شهر سرخپوستی، ۷۰۰ خانه چند خانواری، و ۴۰۰ هزار بسته غلات را از میان بردند. ده هزار سرخپوست پناهنده در زمستان سخت سال ۱۷۸۰ از سرما، گرسنگی، و بیماری از دنیا رفتند.

افسران فرمانده ارتش آمریکا، به جای توضیح این جنایت و تخریب، در گزارشات رسمی خود به بزرگنمایی مقاومت سرخپوستان پرداخته و حتی عنوان کردند سربازان در مقابل تعداد زیاد جنگجویان سرخپوست شجاعانه جنگیده‌اند.

در ۲۹ دسامبر سال ۱۸۹۰، ارتش آمریکا با توپ و سلاح‌های سنگین به قبیله‌ای از سرخپوستان به نام قبیله "سو" حمله کرد که طی آن حدود ۳۰۰ سرخپوست قتل عام شدند. "بیگ‌فوت" رئیس قبیله سو نیز در میان کشته شدگان بود.


جسد یخ زده بیگ فوت، رئیس قبیله سو

سرخپوستان آمریکا تا پیش از ورود اروپاییان به سرزمینشان، صدها و شاید هزاران سال در آنجا می‌زیسته‌اند و قبایل خود را تشکیل داده، شکار می‌کردند و در زمین‌های خود با آرامش زندگی می‌کردند. آن‌ها افرادی صلح‌طلب بودند که از داشتن خانواده و عبادت کردن لذت می‌بردند و برای آن‌ها احترام به طبیعت اهمیت بسیاری داشت.

حضور کریستف کلمب در آمریکا تبعاتی فاجعه‌بار برای ساکنین اصلی آن به بار آورد. یکی از اصلی‌ترین فجایع، شیوع بیماری بود. قبایل بدون دلیل مشخص با نخستین تماس با اروپاییان به بیماری‌های ناشناخته دچار شده و از بین می‌رفتند. و جمعیت آن‌ها بدون اینکه حتی یک گلوله شلیک شود، روز به روز کمتر می‌شد.

تاریخ‌دانان، فرهنگ‌های اولیه آمریکا را "پیش‌کلمبی" می‌نامند. ساکنان اصلی آمریکا در ابتدا هندی خوانده شدند صرفا به این دلیل که کریستف کلمب توهم رسیدن به هند را داشت. امروزه آمریکاییان بومی جایگزین اصطلاح پیشین شده است.


نخستین برخورد سرخپوستان با اروپاییان دوستانه بود. کشتی‌هایی از اروپا وارد جزایر آمریکا می‌شدند و سرخپوستان آن‌ها را به عنوان فرصتی برای تجارت می‌پذیرفتند. سرخپوستان به آن‌ها محصولات چرمی، مرجان، گوشت، ماهی، میوه و سبزیجات لذیذ تعارف می‌کردند. در عوض از آن‌ها ابزار فلزی می‌خواستند چون هیچ منبع آهنی نداشتند. اما روابط بدینگونه باقی نماند و زمانی که اروپاییان تصمیم به اقامت در آمریکا گرفتند همه چیز عوض شد. اروپاییان در ابتدا برای زنده ماندن به کمک سرخپوستان نیاز داشتند؛ با این حال، اقلیتی نگران و عصبی با سلاح‌های کشنده فراوان بودند.

هنگامی‌که اروپاییان به سرزمین آمریکا قدم نهادند، آرامش و صلح از میان رفت. سرخپوستان مجبور به ترک زمین‌های خود شدند و خون‌های بسیاری ریخته شد. بسیاری به قسمت‌های غربی آمریکا مهاجرت کرده و برخی قوانین سفیدپوستان را پذیرفتند.

با وجود اینکه تعداد سرخپوستان امروز، بسیار کمتر از گذشته است، اما همچنان به آنچه هستند افتخار می‌کنند.

برخی منابع:
http://muse.jhu.edu/journals/journal_of_the_early_republic/summary/v۰۳۱/۳۱.۳.leibiger.html
http://www.indians.org/articles/american-indians.html
http://www.historyworld.net/wrldhis/plaintexthistories.asp?historyid=ab۰۵
Share/Save/Bookmark