عکس/ تظاهرات مردم مراکش در اعتراض به کنفرانس منامه و معامله قرن

ویدئو کلیپ: رؤیای کودکان یمنی

تظاهرات گسترده مردم نیجریه برای آزادی فوری شیخ زکزاکی + فیلم

مجوعه پوستر: رؤیای کودکان یمنی

شهر کالیته

بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم

تظاهرات صدها هزار نفری مردم جمهوری چک برای استعفای نخست‌وزیر + عکس

دولت میانمار اینترنت مسلمانان را قطع کرد!

بحران استقلال در دستگاه قضایی ترکیه

ویدئو کلیپ: سرانجام محمد مرسی و بشار اسد

پوستر: ۹۱۰۰۰ شمار کشته‌شدگان حمله ائتلاف سعودی به یمن

جمع‌آوری ۶ میلیون امضا در مخالفت با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

طومار فعالان آمریکایی در حمایت از فلسطین

عکس/ تشییع جنازه نمادین محمد مرسی در بوسنی و هرزگوین

دیدار روحانی وابسته به امارات با افسران اسرائیل

پوستر: آتش‌افروزی در منطقه با دلارهای نفتی

راهپیمایی اتوبوس‌ها در لندن علیه اعدام عالمان دینی در عربستان + تصاویر

پیام داعش به مناسبت مرگ محمد مرسی

تحصن مردم تركیه علیه نشست منامه و معامله قرن

فیلم/ اعتراض شجاعانه زن آمریکایی در مراسم جشن سفارت عربستان

چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۰
کد مطلب: ۶۰۶۸۵
داخلی آرشيو گفتگو صفحه جمهوری اسلامی ایران
تفرقه در جامعه اسلامی حاصل ناآگاهی است
در گفتگو با یک فعال رسانه‌ای اهل سنت مطرح شد؛
تفرقه در جامعه اسلامی حاصل ناآگاهی است
یاشار نیازی: نبود فرهنگ و آگاهی لازم باعث می‌شود که خود به خود بین مسلمانان تفرقه ایجاد شود./ برای ایجاد تفرقه دشمن از هیچ حرکتی فروگذار نخواهد کرد.
یاشار نیازی فعال رسانه‌ای و حوزه وحدت اسلامی در گنبد کاووس و همچنین یکی از اعضای کاروان زیارتی امت محمد(ص) در سفر اربعین به کربلا در گفتگو با جبهه جهانی مستضعفین در خصوص هفته وحدت و کسانی که از تفرقه بین مسلمانان سود می‌برند گفت: "تمام کسانی‌که ما به عنوان دشمن اسلام و امت اسلامی می‌شناسیم از این قضیه سود می‌برند؛ چه آمریکا و اسراییل که سردمداران هستند و از قدیم به تفرقهافکنی بین مسلمانان معروف بوده‌اند و چه کسانی‌که با اسم شیعه و سنی بین مسلمانان تفرقهافکنی می‌کنند که البته ما آنها را نه شیعه و نه سنی بلکه کسانی می‌دانیم که زیر سایه تشیع و تسنن به دنبال اهداف شخصی خود هستند."

عدم آگاهی عامل اصلی ایجاد تفرقه در جامعه اسلامی
نیازی در ادامه مهم‌ترین عامل ایجاد تفرقه در جامعه اسلامی را ناآگاهی دانست و افزود: "نبود فرهنگ، اطلاعات و آگاهی لازم باعث می‌شود که خود به خود بین مسلمانان تفرقه ایجاد شود.

تمام کسانی‌که در خصوص آداب و رسوم دینی اهل سنت و اهل تشیع اطلاعات درست و کافی ندارند و نمی‌دانند چقدر عقاید و اصول ما به هم نزدیک است باعث ایجاد تفرقه می‌شوند؛ کسانی‌که هیچ اطلاعاتی درمورد این آموزه‌ها ندارند دچار تعصب‌‌های خشک و بی‌جا شده و باعث ایجاد تفرقه هستند؛ مثلاً عدم آگاهی در خصوص نظر اهل تشیع درباره اهل قبور و عدم آگاهی در خصوص نظر اهل تسنن درباره اهل بیت(ع) باعث ایجاد تفرقه و جدایی می‌شود."


دشمن برای ایجاد تفرقه داعش را «سنی» و ارتش عراق را «شیعه» می‌نامد
این فعال رسانه‌ای در پاسخ به این سؤال که چرا رسانه‌های غربی از داعش به عنوان شبه نظامیان سنی نام برده و بسیج مردمی عراق را شبه نظامیان شیعه می‌نامند گفت: "برای ایجاد تفرقه دشمن از هیچ حرکتی فروگذار نخواهد کرد.

آنان سعی می‌کنند داعش را اهل تسنن معرفی کنند در حالی‌که اعضای این گروهک تروریستی بویی از انسانیت نبرده‌اند و از آن طرف هم وقتی عراقی‌ها را شیعه نشان می‌دهند می‌خواهند آنان را گروهی معرفی کنند که زیر سایه مستکبرین هستند در صورتی‌که اهل تشیع و اهل تسنن مشکلی با هم ندارند و در صلح زندگی می‌کنند. خوشبختانه امسال ایام هفته وحدت با برنامه‌های متنوع‌تر و پربار‌تری همراه بوده و هست که جای بسی خرسندی است."


پیشرفت جمهوری اسلامی در زمینه ایجاد وحدت
نیازی در مورد فعالیت‌های جمهوری اسلامی در ۳۶ سال گذشته در خصوص تقویت وحدت بیان داشت: "در معارف اسلامی داریم که علم انسان تدریجی است؛ یعنی نسبت به گذشته کامل ولی نسبت به آینده ناقص است.
وقتی به اول انقلاب نگاه می‌کنیم خیلی‌ها می‌خواستند از اختلاف افکنی بین شیعه و سنی سود ببرند همین موضوع را وقتی با الان مقایسه می‌کنیم خیلی پیشرفت داشته‌ایم و ان‌‌شالله کامل‌‌تر خواهد شد.
به امید اینکه روزی این تعصبات خشک و بی‌جا هم که بر اثر ناآگاهی است از بین برود."


وظایف فعالان و سازمان‌های مردم‌نهاد برای تحکیم وحدت
وی در پایان در مورد وظیفه امروز ما در قبال تحکیم وحدت در جامعه افزود: "ما به عنوان رسانه و فعالان در این حوزه خیلی می‌توانیم خوب و قوی عمل کنیم.

دنیای امروز دنیای رسانه است و در جامعه‌ای که ماهواره و شبکه‌های اجتماعی و اینترنت وجود دارد می‌توان از همین طریق به دیگران آگاهی و اطلاعات داد.

همین آگاهی‌هاست که باعث می‌شود تعصباتی که در اثر ناآگاهی است از بین برود، به امید آنکه بتوانیم جامعه‌ای داشته باشیم که نمونه بارزی از جامعه متحد و مستحکم اسلامی است."
Share/Save/Bookmark