عکس/ تظاهرات مردم مراکش در اعتراض به کنفرانس منامه و معامله قرن

ویدئو کلیپ: رؤیای کودکان یمنی

تظاهرات گسترده مردم نیجریه برای آزادی فوری شیخ زکزاکی + فیلم

مجوعه پوستر: رؤیای کودکان یمنی

شهر کالیته

بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم

تظاهرات صدها هزار نفری مردم جمهوری چک برای استعفای نخست‌وزیر + عکس

دولت میانمار اینترنت مسلمانان را قطع کرد!

بحران استقلال در دستگاه قضایی ترکیه

ویدئو کلیپ: سرانجام محمد مرسی و بشار اسد

پوستر: ۹۱۰۰۰ شمار کشته‌شدگان حمله ائتلاف سعودی به یمن

جمع‌آوری ۶ میلیون امضا در مخالفت با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

طومار فعالان آمریکایی در حمایت از فلسطین

عکس/ تشییع جنازه نمادین محمد مرسی در بوسنی و هرزگوین

دیدار روحانی وابسته به امارات با افسران اسرائیل

پوستر: آتش‌افروزی در منطقه با دلارهای نفتی

راهپیمایی اتوبوس‌ها در لندن علیه اعدام عالمان دینی در عربستان + تصاویر

پیام داعش به مناسبت مرگ محمد مرسی

تحصن مردم تركیه علیه نشست منامه و معامله قرن

فیلم/ اعتراض شجاعانه زن آمریکایی در مراسم جشن سفارت عربستان

شنبه ۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۸
کد مطلب: ۵۵۸۹۸
داخلی آرشيو گفتگو صفحه جمهوری اسلامی ایران
مستضعفان جهان باید دور هم جمع شوند/ امام حسین(ع) به جای «مذاکره» راه «قیام» را برگزید
در گفتگو با «حجت‌الاسلام سید نژاد» مطرح شد:
مستضعفان جهان باید دور هم جمع شوند/ امام حسین(ع) به جای «مذاکره» راه «قیام» را برگزید
در طول تاریخ هیچ گاه کوتاه آمدن مظلوم باعث نشده که ظالم از ظلمش دست بکشد./ به امیدی روزی که مستضعفان جهان گرد هم جمع شوند.
حجت الاسلام و المسلمین سید عباس سید نژاد کارشناس مذهبی در گفتگو با جبهه جهانی مستضعفین در خصوص واقعه عاشورا و مصادیق آن در دنیای امروز گفت: "از ابتدای خلقت حضرت آدم تا امروز همیشه دو جبهه خیر و شر در مقابل هم قرار داشتهاند. تا زمانیکه شر وجود نداشته باشد خیر معنا پیدا نمیکند. علت به وجود آمدن جبهه خیر، وجود ظلم و شر در دنیاست.از زمان هابیل و قابیل تا امروز که در دنیای ما هم این دو جبهه وجود دارند.
به طور کلی ۵ مصداق برای شناخت این دو جبهه وجود دارد تا زمانی که این مصادیق را نشناسیم نمیتوانیم این دو جبهه را به وضوح درک کنیم. این ۵ مصداق هنوز که هنوز است برای مردم جهان ناشناس است. خیلی از افرادی که در کشورهای مستکبر زندگی می‌کنند و یا افرادی که در کشورهای جهان سوم یا همین کشور ما زندگی می‌کنند هنوز این مصادیق را نمی‌شناسند به همین دلیل هم درک درستی از مبارزه با شر و همراهی با خیر ندارند."


5 مصداق شناخت حق از باطل: شناخت ظلم، ظالم، مظلوم، مصادیق نجات از ظلم و نجات‌دهنده
سید نژاد با برشمردن این مصادیق در دنیای امروزی که در واقعه عاشورا هم نمود دارند افزود: "اولین مصادق شناخت ظلم است. مثل آدم‌کشی، ربا، استعمار. شناخت ظلم برای خیلی از جوامع نسبت به مصادیق دیگر ممکن است.
دوم شناخت مصداق ظالم است. در دنیای امروز آمریکا و اسراییل مصادیق ظالم هستند ولی خب خیلی از مردم حتی در کشور خود ما این مصادیق را نمی‌شناسند.
ما در جامعه کنونی فریاد می‌زنیم که جبهه مستضعفان وجود دارد و این یعنی سومین مصداق که مصداق شناخت مظلوم است. مثلا کشور ما به علت ظلم ظالمان مورد تحریم قرار گرفته است. این ظلم است. و ما مظلوم هستیم.
خداوند در آیه (و نريد ان نمن علي الذين استضعفوا في الارض و نجعلهم الائمه و نجعلهم الوارثين ) به دو نکته اشاره دارد. اول آنکه برای وارث زمین شدن باید در ابتدا مستضعفان دور هم جمع شوند و خودشان را به عنوان مستضعف بشناسند. هنوز خیلی از کشورها و ملت‌ها نمی‌دانند که مستضعف هستند. این یعنی استکبار اینها را استحمار کرده است و در نادانی شناخت خود قرار دارند.
اگر این شرایط به وجود بیاید خدا وعده داده که برایشان امام فرستاده می‌شود و اگر همراه امام باشند وارثین زمین می‌شوند.
چهارم شناخت مصادیق نجات از ظلم و آخرین مصادیق شناخت نجات‌دهنده ظلم است."


در طول تاریخ هیچ گاه کوتاه آمدن مظلوم باعث نشده که ظالم از ظلمش دست بکشد
این کارشناس مذهبی در ادامه با اشاره به واقعه عاشورا و مصداق ظلم، ظالم و مظلوم در زمان حاضر بیان داشت: "زمانی‌که امام حسین(ع) به همراه فرزندان و خانواده خود به سوی کربلا حرکت کردند، می‌فرمودند هر کس با ما بیاید جزء کشته‌شدگان است. این یعنی راه نجات در واقعه عاشورا کشته شدن است.
در جامعه امروز ما مصداق ظلم و ظالم و مظلوم مشخص است. مثلا کشور ما به عنوان مظلوم که توسط ظالم که آمریکا است مورد ظلمی قرار گرفته و بی‌دلیل تحریم شده است ولی متاسفانه راه‌های نجات از این ظلم هنوز برای عده‌ای مشخص نیست.
اگر راه نجات، مذاکره با ظالم بود امام حسین(ع) هم همین راه را انتخاب می‌کردند و همه یاران و خانواده ایشان به شهادت نمی‌رسیدند.
خداوند در آیه ۱۴۸ سوره نسا می‌فرماید: "خداوند بدگویی بلند و آشکار (مانند غیبت، بهتان، نکوهش و نفرین ) را دوست ندارد (کراهت تشریعی شدید یا خفیف دارد) جز برای کسی که بر او ستم رفته باشد، و خداوند همواره شنوا و داناست."
امام حسین(ع) هم دقیقا همین کار را کردند. در خطبه عاشورا ظالمین را مورد خطاب قرار داد که شما شکم‌هایتان از حرام پر شده است و دین لقلقه زبان‌های شماست. این سخنان را فقط می‌ توان در مقابل ظالم بیان کرد.
از طرفی خداوند در آیه ۱۹۴ سوره بقره هم می‌فرماید: "پس هر کس برشما ستم کرد شما هم به همان اندازه که بر شما ستم کردند بر آنان ستم کنید."
امروز، آمریکا و اسراییل ظالم هستند و همه به این اصل واقف هستند ولی آیا ما با آنها همان طور که با ما رفتار کرده‌اند رفتار کرده‌ایم؟ ظالم با ما مذاکره کرده که ما با او مذاکره کنیم؟
در طول تاریخ هیچ گاه کوتاه آمدن مظلوم باعث نشده که ظالم از ظلمش دست بکشد.
مصداق بعدی شناخت نجات‌دهنده است. در زمان امام حسین(ع) هم خیلی‌ها به او می‌گفتند چرا نمی‌گذارید مردم نماز و روزه خود را بگیرند و به حج بروند چرا به جای قیام با لشگریان یزید کنار نمی‌آیید؟
دقیقا حرف‌هایی که در دنیای امروز هم می‌زنند. ولی امام به جای مذاکره راه قیام را انتخاب کردند.
چندی پیش پرچم فلسطین به عنوان یکی از پرچم‌ها در سازمان ملل گذاشته شد. خیلی‌ها خوشحال شدند ولی نمی‌دانستند که این حرکت بیشتر یک حرکت نمایشی است.
اسراییل به دنبال تقسیم فلسطین به دو بخش است در صورتی که فلسطینی‌ها از سرزمین خود کوتاه نمی‌آیند. دقیقا بعد از برافراشته شدن پرچم فلسطین در سازمان ملل به جای توقف شهرک‌سازی اسراییل این حرکت ادامه پیدا کرد و اسراییل به چپاول خود ادامه داد.
اگر مستضعفان مصادیق ظلم را بشناسند دیگر آن را از سوی ظالمین قبول نمی‌کنند."


به امیدی روزی که مستضعفان جهان گرد هم جمع شوند...
حجت الاسلام سید نژاد در خصوص وظیفه ان‌جی‌اوها و فعالان رسانه‌ای درباره رابطه با شناخت مصادیق ظلم و ظالم  گفت: "افرادی که دست به قلم هستند باید بکوشند با مقاله، پوستر، خبر و... این مصادیق را بشناسانند.
چون مشکل کنونی جامعه ما عدم آگاهی است. همین نشناختن این مصادیق باعث افزایش ظلم و ظالم می‌شود.
به امیدی روزی که مستضعفان جهان گرد هم جمع شوند و خود را بشناسند تا وعده خدا برای فرستادن امام تحقق یابد و جامعه به مستضعفان جهان میراث برسد."
Share/Save/Bookmark