انتقاد فعالان فرانسوی از محرومیت ۷۰ هزار عربستانی از حقوق اولیه زندگی

عدم تایید عملکرد دونالد ترامپ رکورد زد

نماهنگ «قلب امید»

انتقاد کمیسیون حقوق بشر اسلامی از تبعیض در اماکن دینی انگلیس

داعش تهدید به انتقام‌گیری از حادثه نیوزیلند کرده است

طومار ۲۵۰ هزار نفری برای تحریم فروش سلاح به عربستان

کمک 4.5 میلیون دلاری مردمی برای بازماندگان حادثه تروریستی نیوزیلند

کمپین جمع‌آوری کمک برای نوجوان استرالیایی حامی مسلمانان

عملیات موفق ارتش سوریه علیه تروریست‌های «جبهه النصره»

سازمان ملل: محرومیت میلیون‌ها فلسطینی از آب آشامیدنی

تاکید آمریکا و فرانسه بر همکاری در شمال شرق سوریه

انتقاد نماینده مسلمان کنگره از موضع گیری آمریکا در برابر ایران و ونزوئلا

تایید طرح ساخت ۸۴۰ واحد مسکونی برای شهرک‌نشینان صهیونیست

رئیس‌جمهور سابق تونس: پول‌های عربستان و امارات علیه آرمان‌ اعراب صرف می‌شود

دستگیری عامل تیراندازی اوترخت هلند

حزب الله: ابتکار عمل در دستان مبارزان مقاومت است

عکس/ تجمع فعالان عراقی در حمایت از ملت مظلوم بحرین و یمن

بازنمایی ۸ سال بحران سوریه در قالب رمان

سازمان ملل: اسرائیل علیه فلسطینیان از سلاح مرگبار استفاده نکند

نقض بیش از 1000 بار توافق الحدیده توسط ائتلاف سعودی

سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۲
کد مطلب: ۹۳۵۷
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستکبرین
مسکو آمریکا را از گرفتار شدن در باتلاق سوریه نجات داد
دیپلمات سابق روس:
مسکو آمریکا را از گرفتار شدن در باتلاق سوریه نجات داد
دیپلمات سابق روس با انتقاد از عملکرد هیات اعزامی سازمان ملل به سوریه، تاکید کرد که طرح و ابتکار روسیه، آمریکا را از غرق و گرفتار شدن در باتلاق سوریه نجات داد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، "ویچسلاو موتوزوف" دیپلمات سابق روس تسنیم به دیدار اخیر مقامات روسیه و سوریه در دمشق اشاره کرد و با بیان اینکه طرف روس از طریق سفر به سوریه و گفت‌وگو با مقامات این کشور به اقدامات ناظران سازمان ملل پی برده است اظهار داشت: آنچه که از شواهد امر بر می‌آید فرستادگان ویژه سازمان ملل به سوریه در قضیه بکارگیری سلاح شیمیایی در این کشور موضع بیطرفانه نداشته، به مناطقی که نظام سوریه اعلام کرده بود سرکشی نکرده‌ و تحقیقات خود را در این مناطق به انجام نرسانده‌اند.

وی بار دیگر بر ضرورت بی‌طرف بودن هیات‌های اعزامی از سوی سازمان ملل به کشورهای هدف تاکید کرد و گفت: پرواضح است که هیات اعزامی سازمان ملل به سوریه در بعضی از قضایا جانبدارانه وارد عمل شده، جانب گروه‌های مسلح را گرفته و به مناطقی سرکشی کرده‌ که از سوی گروه‌های معارض به این هیات اعلام شده بود.

دیپلمات سابق روس، مواضع هیات اعزامی سازمان ملل به سوریه را سیاسی خواند و تاکید کرد: شکایت از هیات اعزامی سازمان ملل به قوت خود باقی است و به زودی به این سازمان ارائه خواهد شد؛ زیرا گزارشی که هیات اعزامی به سوریه منتشر کرده‌اند بر اساس رفتارها و سیاست‌هایی است که این فرستادگان به نفع گروه‌های مسلح در سوریه در پیش گرفته‌اند.

موتوزوف در ادامه با بیان اینکه از هیات اعزامی به سوریه خواسته شده بود تا تنها مشاهدات واقعی خود را به ثبت برسانند و به هیچ گروهی متمایل نشوند توضیح داد: از هیات اعزامی به سوریه خواسته شده بود تا به شکل بیطرفانه روش و برنامه سازمان ملل را در سوریه پیاده و اجرایی کنند اما در عمل مشاهده می‌شود که این هیات به وظایف خود عمل نکرده و با اتخاذ مواضع جانبدارانه بعضا در اموری دخالت کرده است که در حیطه وظایف این هیات نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه همه این موارد و اسناد و مدارک دیگری از طرف سوری به طرف روس تحویل داده شده است خاطر نشان کرد: اینک طرف روسی اطلاعاتی از طرف سوری در اختیار دارد که نشان می‌دهد افراد مسلح و گروه‌های تروریستی از سلاح شیمیایی در غوطه شرقی استفاده کرده بودند و همه این اسناد و مدارک را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

دیپلمات سابق روس همچنین به تلاش‌های روسیه در راستای جلوگیری از حمله نظامی به سوریه و در مقابل به تلاش‌های برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در راستای به شکست کشانیدن طرح روسیه در قبال تحولات سوریه اشاره کرد و توضیح داد: برخی کشورهای عربی که از نظر سیاسی مواضع مستقلی از خود ندارند و به اجرا کننده طرح‌ها و برنامه‌های آمریکایی در منطقه تبدیل شده‌اند اینک با عقب‌نشینی آمریکا از موضوع حمله به سوریه دچار سردرگمی شده و به ورطه ناامیدی افتاده‌اند.

موتوزوف با بیان اینکه حمله آمریکا و تهدیدات این کشور برای حمله به سوریه به هیچ وجه جدی نبوده است تصریح کرد: در حقیقت مواضع و تهدیدات آمریکا به مانند کسی بود که بالای درخت سیب رفته باشد تا میوه سیب را از شاخه بچیند اما قادر به پایین آمدن نبود و در این میان طرح روسیه به مثابه نردبانی بود که به طرف آمریکایی داده شد تا با استفاده از این نردبان از جایی که بالا رفته بود پایین بیاید.

وی با بیان اینکه طرح و ابتکار روسیه آمریکا را از غرق و گرفتار شدن در باتلاق سوریه نجات داد تاکید کرد: آمریکا ناخواسته به سمت فرو رفتن در باتلاق سوریه به پیش می‌رفت و اکنون که از موضوع حمله نظامی عقب‌نشینی کرده است تلاش خود را آغاز کرده است تا این بار از راه‌های سیاسی و دیپلماتیک به سیاست‌ها و منافع خود دست پیدا کند.

دیپلمات سابق روس، مواضع سیاسی آمریکا در مقطع کنونی را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: آمریکایی‌ها در حقیقت حقایق را وارونه کرده و به دروغ‌پردازی روی آورده‌اند تا بتوانند نسبت به اثبات ادعاهای خود اقدام کنند این در حالی است که در پیش گرفتن چنین رویکردی آنها را به نتیجه دلخواه نمی‌رساند.

موتوزوف با تاکید بر اینکه روسیه کارشناسانی دارد که تجربه آنها از کارشناسان آمریکایی کمتر نیست خاطر نشان کرد: این گونه نیست که روسیه پس از جلوگیری از موضوع حمله به سوریه این کشور را به حال خود رها کند بلکه طرف روس تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا به بحران سوریه پایان دهد.

وی با بیان اینکه استفاده افراد مسلح از سلاح شیمیایی در غوطه شرقی و خان العسل برای کارشناسان روسیه به اثبات رسیده است تاکید کرد: کارشناسان روس در سوریه پس بررسی و تحقیقات گسترده در خصوص کاربرد سلاح شیمیایی در این دو منطقه اسناد و مدارک لازم را گردآوری کرده و به هیچ وجه مدارک دروغین ارائه شده در این خصوص را نخواهد پذیرفت.
Share/Save/Bookmark