دو شهید در کرانه باختری و نوار غزه

حمله افراد مسلح به استانداری اربیل عراق

امارات حمله به الحدیده یمن را از سر می گیرد

حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به سوریه

فلسطینی‌ها علیه معامله قرن تظاهرات کردند

عکس/ تصاویر شهدای فلسطین در خیابان‌های آمریکا

واکنش گردان‌های حزب‌الله عراق به احتمال حمله رژیم صهیونیستی

امام جماعت مسجدی در جنوب يمن ترور شد

یک مدرسه در سوریه به زندان مخوف آمریکا تبدیل شد

چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

تظاهرات خونین عراق

فیلم/ سخت‌ترین خبری که خبرنگار فلسطینی مخابره کرد

تامین سوخت نیروگاه‌های برق عراق توسط کویت

تاکید انصارالله بر دستیابی به راهکار سیاسی برای حل بحران یمن

وقوع انفجار در اطراف بیمارستان ملی «حسکه» در سوریه

تظاهرات فلسطینی‌ها در محکومیت «معامله قرن»

40 داعشی در عراق کشته و زخمی شدند

تداوم بمباران استان‌های یمن توسط جنگنده‌های ائتلاف سعودی

ایران کابوسی برای نتانیاهو

حصول توافق دربارۀ خروج مردم از مناطق تحت محاصرۀ فوعه و کفریا

چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۲
کد مطلب: ۳۴۰۷
داخلی آرشيو گفتگو صفحه جمهوری اسلامی ایران
هنوز متولی اصلی امور NGO‌ها در ایران مشخص نیست
مدیر عامل موسسه آرماگدون:
هنوز متولی اصلی امور NGO‌ها در ایران مشخص نیست
علی صابونچی گفت: "متاسفانه به علت دولتی بودن تعداد کثیری از سازمان‌های مردم نهاد، حس رقابتی بین این سازمان ها وجود ندارد."
علی صابونچی مدیر عامل موسسه فرهنگی آرماگدون و نماینده سازمان های مردم نهاد در هیئت نظارت وزارت کشور در گفتگو با جبهه جهانی مستضعفین در خصوص مشکلات NGO ها در ایران گفت: " اولین مشکل عدم شناخت فعالیت‌های یک سازمان مردم نهاد است. با هجمه ای که به سمت این سازمانها وجود دارد خیل‌ها گمان می کنند که NGO در راستای اهداف غربی است و در کشور ما فایده ای ندارد. متاسفانه همین نگاه تهدید محور به جای فرصت‌محور سبب شده تا نگاه به سازمان های مردم نهاد نگاهی منفی باشد."


تعداد کثیری از NGOها در ایران دولتی هستند

صابونچی با اشاره به دولتی بودن بسیاری از NGOها در ایران افزود: "متاسفانه به علت دولتی بودن تعداد کثیری از سازمان‌های مردم نهاد، حس رقابتی بین این سازمان ها وجود ندارد. چون این سازمان ها از نظر بودجه و هزینه مشکلی ندارند و همین باعث دلسردی و از بین رفتن حس رقابت بین سازمان های مردم نهاد می شود."


امور سازمان های مردم نهاد، متولی مشخص ندارد

مدیر عامل موسسه فرهنگی آرماگدون همچنین با بیان اینکه هنوز قانون واحد و سازمان خاصی متولی رسیدگی به امور NGO ها نیست ادامه داد: "سال ۸۴ آیین نامه ای تصویب شد که وزارت کشور را متولی دادن مجوز به NGO ها اعلام می کرد ولی متاسفانه خیلی از دستگاه ها با آیین نامه داخلی مصوب خودشان اقدام به این کار می کنند. که خب این عمل سبب موازی کاری در دادن مجوز می شود. از طرفی بسیاری از دستگاه های مجوز دهنده در کار یکدیگر دخالت می کنند که این موضوع هم سبب ایجاد اختلال در کار سازمان های مردم نهاد می شود."


عدم شبکه سازی NGOها و موازی کاری

نماینده سازمان های مردم نهاد در هیئت نظارت وزارت کشور به عدم شبکه سازی در NGO ها اشاره کرد و گفت: "همین نبود شبکه سازی میان سازمان های مردم نهادی که در یک حوزه فعالیت می کنند سبب موازی کاری و از بین رفتن انرژی زیادی در میان اعضا می شود. در حالی که NGO ها می توانند با هم افزایی داشته باشند به نتایج خیلی بهتری برسند ولی این موازی کاری این ظرفیت ها را از بین می برد."


استفاده حداقلی از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد
صابونچی در پایان خاطر نشان کرد: "علاوه بر این مشکلات محدود کردن فعالیت NGO ها در اصل کاهش ظرفیت‌های آن‌هاست. در کل دنیا از ظرفیت NGO ها حداکثر استفاده می‌شود ولی در کشور ما هنوز به قابلیت‌های یک سازمان مردم نهاد پی برده نشده است."
Share/Save/Bookmark