لغو کنسرت خواننده زن حامی اسرائیل در اردن

عدم شایستگی عربستان برای ریاست بر كنفرانس گروه 20

درخواست تشكیل كمیته حقیقت‌یاب برای مرگ محمد مرسی

انتشار گزارش شکنجه زندانیان سیاسی در ترکیه

فیلم/ گدایی به اسم آوارگان سوری در فرانسه

«معامله قرن» از نگاه تحلیل‌گران خارجی + فیلم

یک مسئول صهیونیست: بن‌سلمان و بن‌زاید بیشتر از یهودیان از اسرائیل حمایت می‌کنند

پوستر: گرسنگی و مرگ، هدیه سعودی‌ها به کودکان یمنی

نمونه کارهایی از کالیته و سرکالیته

تولید جدیدترین کالیته و سرکالیته در شهر کالیته

کلیپ: قدرت پوشالی آمریکا

تظاهرات محیط زیستی در لبنان

عزل برادر ناتنی ولیعهد عربستان از سازمان گردشگری

شهر کالیته

پویش ضد دولتی مردم مصر در جام ملت‌های آفریقا + نماهنگ

پوستر: آرزوهای کودکان مظلوم غزه

حمله پهپادهای یمنی به ۲ فرودگاه سعودی «ابها» و «جازان»

اعتصاب عمومی فلسطینیان در روز برگزاری نشست منامه

اعطای حق شهروندی افتخاری فرانسه به زن فعال سیاسی عربستانی

تظاهرات كردهای استرالیا علیه دخالت تركیه در امور عراق و سوریه

پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۴
کد مطلب: ۱۶۱۶
داخلی آرشيو گزارش صفحه کانادا
بررسی سازمان مردمی آلترناتیو
بررسی سازمان مردمی آلترناتیو
سازمان غیردولتی آلترناتیو (Alternative) از جمله سازمان های کانادایی است که در راه برقراری صلح و دموکراسی، حمایت از حقوق بشر و حفاظت از محیط زیست فعال است.
گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - تا کنون سازمان های مردمی فعال زیادی را معرفی کرده ایم. معرفی این سازمان ها به معنای تأیید عملکرد آنها نیست بلکه گزارشی است از تأثیر فعالیت های مردمی و شبه مردمی در شکل گیری و تغییر نهادهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی.

آنچه مهم است پی بردن به قدرت فعالیت های مردمی و سازمان های مردم نهاد در جهان است که متأسفانه بیش از آن که جبهه مستضعفین این قدرت بهره ببرند، جهان استکبار از آنها سوء استفاده می کند.

در ادامه معرفی سازمان های غیردولتی فعال در زمینه حقوق بشر، در گزارش پیش رو به معرفی سازمان آلترناتیو (Alternatives) می پردازیم. 

آلترناتیو سازمانی غیردولتی است که در سال ۱۹۹۴ در مونترال کانادا تأسیس شد. هدف این سازمان ایجاد جهانی است که در آن همبستگی بین المللی، حقوق زیست محیطی، حقوق دموکراتیک و ارزش و شرافت انسانی، پذیرفته شود و مورد احترام قرار  گیرد. 

در سایت رسمی سازمان آمده است: 

"ما این را می دانیم که این اهداف تحقق پذیر است، زیرا از زمان شکل گیری سازمان در سال ۱۹۹۴ شاهد پیشرفت چشمگیری در این زمینه بوده ایم؛ اجرای پروژه ها، برگزاری کمپین های متعدد در کنار همکاری با جنبش های اجتماعی گوناگون و مشارکت هزاران داوطلبی که تاکنون مجدانه در راه تحقق اهدافمان تلاش کرده اند، شاهدی بر این مدعاست". 

ویژگی هایی که این سازمان برای جهان مورد نظر خود بر می شمارد عبارتند از: 

- ارزش و شرافت زنان، مردان و کودکان حفظ می شود و قدرت و منابع مورد نیاز به شکل برابر توزیع می گردد. 

- تنوع انسان ها در عین حقوق انسانی، مدنی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شان مورد احترام قرار می گیرد. 

- همبستگی، همکاری، احترام به محیط زیست و طبیعت، احترام به دموکراسی مشارکتی و صلح، اصیل و با ارزش شمرده می شود. 

- توسعه اجتماعی و اقتصادی پایدار و عادلانه در سطوح ملی، محلی و جهانی، تحقق پیدا می کند. 

به طور کلی اقتصاد جهانی کنونی و بحران های زیست محیطی هر روز بیشتر از گذشته جوامع را تحت تأثیر قرار می دهند، لذا نیاز به جایگزین های پایدار بیش از پیش احساس می شود. از جمله جایگزین هایی برای جنگ، بی عدالتی، و برای فقر و محرومیت. 

در راستای دستیابی به این اهداف، سازمان آلترناتیو به وسیله ائتلافی از سازمان هایی غیر دولتی که در راه تحقق عدالت اجتماعی فعالیت می کردند، شکل گرفت. 

فعالیت این سازمان در بیش از ۳۵ کشور در آفریقا، آمریکای لاتین، خاورمیانه و آسیا و در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و حقوق سیاسی جوامعی که در آنها فقر فزاینده، تبعیض و خشونت وجود دارد، متمرکز شده است.

همچنین تلاش های این سازمان و متحدین آن بر مبنای ارائه جایگزین های اجتماعی و اقتصادی در این کشورها استوار است. لذا اهداف این سازمان بر مواردی نظیر: توسعه اجتماعی و اشتغال زایی، حفاظت از محیط زیست، عدالت آب و هوایی، حمایت از حقوق بشر، دموکراسی مشارکتی، حمایت از حقوق شهروندی، کشاورزی پایدار و حمایت از شرافت انسانی در راستای تغییرات اجتماعی، حکمرانی خوب، عدالت اجتماعی، برقراری صلح، رفع تعارضات و ایجاد همگرایی، تمرکز می یابد. 

فعالیت های آلترناتیو بر سه محور اصلی آموزش، اطلاع رسانی و بسیج افراد و نهادها بنا نهاده شده است. 


آموزش

در زمینه آموزش سالانه تعداد زیادی از جوانان در برنامه های کارآموزی این سازمان که راهی برای ایجاد حس همبستگی و مشارکت میان جوانان است، مشارکت می کنند. در واقع این سازمان تلاش دارد زنان و مردان را به گونه ای پرورش دهد که بتوانند حامل پیام عدالت اجتماعی باشند. 


اطلاع رسانی

این سازمان دارای بولتنی است با نام فرانسوی “Le journal des alternatives” و انگلیسی "Alternatives International Journal که بولتنی است برای تجزیه و تحلیل رویدادها و مسائل جاری تمامی کشورها و اطلاعات مرتبط با اهداف این سازمان را به صورت گزارش ارائه می نماید.

غزه و فلسطین یکی از مباحثی است که در سایت این سازمان به طور ویژه مورد بررسی قرار می گیرد؛ از جمله: انتشار اخبار مربوط به گروه های مردمی حامی غزه، بیانیه ها، کاروان های حامی مردم فلسطین، امدادرسانی ها و...

یکی دیگر از موضوعات کانونی مورد توجه این گروه جنگ و کشتار مردم است. پوشش خبری فعالیت های ضدجنگ، حامی صلح، فعالیت های خیریه در مناطق جنگ زده، آوارگان و... از جمله این موضوعات است.


بسیج افراد و نهادها

از سال ۱۹۹۴ این سازمان میتینگ های متعددی را برگزار می کند. از جمله نشست سالانه سازمان که با حضور بیش از ۵۰۰ شرکت کننده، شامل مهمانان بین المللی برای بحث و بررسی پیرامون همبستگی و اقدامات بین المللی برگزار می شود. 

آلترناتیو تاکنون توانسته است از طریق این نشست ها و گردهم آیی ها نقش شایانی در ارتباط و همکاری افراد و نهادهای فعال در این عرصه ایفا کند. 


به شکل موضوعی پروژه های آلترناتیو بر سه محور استوار است: 


۱- محیط زیست و آب و هوا 

در چارچوب حفاظت از محیط زیست و عدالت آب و هوایی، این سازمان تاکنون پروژه های متعددی را اجرا کرده است، مانند پروژه " کوبا و هائیتی: انرژی جایگزین" 

هدف این پروژه حفاظت از محیط زیست و توسعه کیفیت زندگی برای کشاورزان در کوبا و هائیتی بود. در چارچوب این برنامه مرکزی برای توسعه و گسترش "بیوگاز"  با هدف گسترش، آموزش و توسعه آگاهی و انتقال تکنولوژی برای استفاده از بیوگاز در کوبا و هائیتی ایجاد شد. 

در این حوزه پروژه گسترش فضای سبز در مونترال نیز از دیگر فعالیت های سازمان است. آلترناتیو از سال ۲۰۰۳ تلاش کرده است از فضاهایی نظیر پشت بام ها، تراس ها و بالکن ها، برای توسعه فضای سبز استفاده کند. 

در این رابطه سازمان کمپین هایی نیز برگزار کرده است. 


۲- کرامت انسانی 

 آلترناتیو تاکنون پروژه هایی را در این زمینه اجرا کرده است، مانند پروژه "اشتغال زایی در مونترال" و یا پروژه "استقلال کارگران در هندوراس و نیکاراگوئه". 


۳- صلح 

" عراق: ایجاد جامعه مدنی" از پروژه های این سازمان در خصوص ترویج صلح است. اعتقاد سازمان بر این است که در عراق فرصت کمی برای مردم جهت مشارکت در فعالیت های اجتماعی و سیاسی به شکل هدفمند، صلح آمیز و پلورالیستی وجود دارد. 

ولی علیرغم چالش های متعددی که در این کشور به چشم می خورد، عراق جمعیت تحصیل کرده و آگاهی دارد که می توانند در ایجاد انجمن های مدنی که عنصر اصلی دموکراسی است، نقش شایانی را ایفا نمایند. 

به طور کلی، سازمان های جامعه مدنی (CSOs) ثابت کرده اند که می توانند نقش مثبتی در ثبات کشور از راه وارد شدن در موضوعات اساسی حقوق بشر و گسترش ارزش های فراگیر و چند قومی به عنوان هسته اصلی ناسیونالیسم مدنی عراق داشته باشند. 

این نهادها همچنین توانسته اند از طریق گردهم آوردن شهروندان، نمایندگان منتخب آنها، و کارمندان دولت، راه حل هایی عملی برای مشکلات کنونی عراق بیابند. این سازمان بر این اعتقاد است که چالش عمده در جامعه مدنی در حال رشد عراق، فقدان دانش و تجربه در اداره نهادهای دموکراتیک پس از سال ها دیکتاتوری و استبداد است. 

از این رو از سال ۲۰۰۳ سازمان غیردولتی آلترناتیو فعالیت هایی را در راستای آگاه سازی افراد و گسترش دموکراسی در این کشور انجام داد. در سایت سازمان آمده است: 

"ما یک برنامه اختصاصی برای عراق به منظور ظهور یک جامعه مدنی پویا و رسانه های مستقل و کثرت گرا، که با هم به طور موثر می تواند به ترویج حقوق اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تمامی عراقی ها یاری رساند، در نظر گرفته ایم". 

به طور کلی می توان گفت، سازمان آلترناتیو توانسته است با اجرای پروژه ها و برگزاری کمپین های متعدد، به موفقیت های متعددی در راه دستیابی به اهداف خود دست پیدا کند.
Share/Save/Bookmark