نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اخبار سایر رسانه‌ها

نام الیزابت دوم در میان اسناد فرارمالیاتی بهشت

فرار ملکه

۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۸

به تازگی انتشار اسنادی موسوم به اسناد پارادایز (بهشت) منجر به افشای فرار مالیاتی برخی سیاستمداران، صاحب منصبان، افراد سرشناس و مقامات کشور‌های مختلف از جمله ملکه انگلیس شده است.

به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از الوقت:

جریان اسناد بهشت از چه قرار است؟

اسناد موسوم به بهشت‌ که گفته شده تعداد آن به حدود ۱۳ میلیون نسخه می‌رسد برای نخستین بار در یک روزنامه آلمانی منتشر شد.

این دومین بار است که اسناد فرار مالیاتی برخی از معروف‌ترین شخصیت‌های سیاسی منتشر می‌شود. حدود دو سال پیش نیز انتشاراسنادی موسوم به پاناما به رسوایی مالی برخی از معروف‌ترین شخصیت‌های سیاسی از جمله رهبران وقت پاکستان، قطر و برخی دیگر از کشورها در ارتباط با فرار مالیاتی منجر شد و حال افشای اسناد بهشت به افشای فرار مالیاتی برخی از معروف‌ترین سیاستمداران غربی از جمله در بریتانیا، کانادا و آمریکا منجر شده است.این اسناد لو رفته همچون اسناد پاناما از یک شرکت فراساحلی به دست روزنامه آلمانی زودویچه تسایتونگ رسیده تا اقدام مخفیانه صدها فرد و شرکت بر ملا شود و از سرمایه‌گذاری‌های عجیب و فرارهای مالیاتی استادانه ثروتمندان پرده برداشته است. این افشاگری توسط یک تیم بین‌المللی خبرنگاران صورت گرفته که پیش‌تر "اسناد پاناما" را منتشر کرده بودند.نام چه کسانی در اسناد بهشت است؟

در میان فهرست بلند بالایی که از چهره‌های سیاسی و حتی غیرسیاسی در اسناد جدید فرار مالیاتی وجود دارد، نام‌های بسیار معروفی به چشم می‌خورد. از "ویلبر راس"، وزیر بازرگانی کابینه دونالد ترامپ تا نام "بونو" خواننده و فعال مدنی آمریکایی در فهرست فرارهای مالیاتی دیده می‌شود.طبق اسناد بهشت ویلبر راس، وزیر بازرگانی کابینه دونالد ترامپ در یک شرکت پتروشیمی روس منافعی داشته است. راس اکنون متهم شده که در جلسه شنود اظهارات خود در کنگره آمریکا نتوانسته توجیهی قانع‌کننده در مورد ارتباطاتش با روسیه ارائه کند. راس استدلال کرده، این کمپانی جزو کمپانی‌های تحریم‌شده از سوی آمریکا به شمار نمی‌رود و به همین دلیل او مجبور به افشای ارتباطاتش نیست.در میان این فهرست، نام ملکه انگلیس بیش از همه برجسته شده است. گفته شده دارایی‌های شخصی ملکه الیزابت دوم توسط بنیاد املاک سلطنتی لنکستر اداره می‌شوند. در اسناد پارادایز آمده، این بنیاد ده میلیون پوند (۱۳ میلیون دلار) از دارایی‌های ملکه را در صندوق‌های فراساحلی در برمودا و جزیره کیمن سرمایه‌گذاری کرده است. با این حال بنیاد املاک سلطنتی لنکستر گفته این سرمایه‌گذاری‌ها قانونی بوده‌اند.همچنین در اسناد پارادایز آمده لوییس همیلتون، قهرمان مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک، به واسطه یک طرح استادانه فرار مالیاتی از پرداخت مالیات جت شخصی‌اش خودداری کرده است. سند‌های فاش‌شده نشان می‌دهند همیلتون در سال ۲۰۱۳ زمانی که جت‌شخصی‌اش به جزیره "من" (واقع در دریای ایرلند) وارد شده، مبلغ سه میلیون و ۳۰۰ هزار پوند در پرداخت مالیات صرفه‌جویی کرده است.نام گرهارد شرودر، صدراعظم آلمان در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ نیز به دلیل نقش مدیریتی او در کمپانی انرژی «تی‌ان‌کی _ بی‌پی»، یک کمپانی روسی بریتانیایی در اسناد بهشت ذکر شده است. این کمپانی که در جزایر ویرجین بریتانیا به ثبت رسیده، یک پناهگاه مالیاتی به شمار می‌رود. در سال ۲۰۱۳ کمپانی یادشده توسط شرکت نفتی "رزنفت"، غول انرژی روسیه، خریداری شد. شرودر اکنون رییس مستقل «شورای نظارت رزنفت» است.فرهاد مشیری، میلیونر ایرانی بریتانیایی و سهامدار عمده باشگاه فوتبال اورتون، نیز جزو کسانی بوده که نامش در اسناد بهشت به میان آمده است. اطلاعات فاش شده در این اسناد پرسش‌هایی را در مورد نحوه خرید سهام اورتون توسط مشیری و نقش علیشیر عثمانف، میلیاردر روسی‌تبار ازبکستان مطرح کرده‌اند.طبق اسناد بهشت استیون برانفمن، یکی از نزدیکان و حامیان جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا، نیز به فرار از پرداخت مالیات متهم شده است. برانفمن از خانواده‌ای ثروتمند می‌آید که از جمله در کار مستغلات فعالیت دارند. او برای ستاد انتخاباتی ترودو کمک مالی جمع‌آوری کرد. ترودو پس از پیروزی در انتخابات برانفمن را به سمت مسئولیت امور مالی حزب لیبرال کانادا برگزید.جنجال بر سر سرمایه‌گذاری ملکه بریتانیا در خارج از بریتانیا

اسناد پارادایز نشان می‌دهند که سیزده میلیون دلار (۱۰ میلیون پوند) از دارایی شخصی ملکه بریتانیا در صندوق‌های فراساحلی سرمایه‌گذاری شده‌ است.

این پول را بنیاد املاک سلطنتی لنکستر در صندوق‌هایی در جزایر کیمن و برمودا سرمایه‌گذاری کرده است. بنیاد املاک سلطنتی لنکستر پانصد میلیون پوند املاک شخصی، سرمایه‌گذاری و درآمد ملکه بریتانیا را اداره می‌کند.

این سرمایه‌گذاری اگرچه غیرقانونی نیست، اما این سوال را مطرح می‌کند که آیا ملکه بریتانیا باید در تجارت‌های فراساحلی و خارج از بریتانیا سرمایه‌گذاری کند؟ این سرمایه‌گذاری شامل سرمایه‌گذاری اندکی در خرید شرکت خرده فروشی برایت‌هاوس بصورت اجاره به شرط تملیک بوده، شرکتی که به سوء استفاده از فقرا متهم شده و همچنین سرمایه‌گذاری در فروشگاه زنجیره‌ای ترشرز که بعد ورشکست شد، ۱۷.۵ میلیون دلار بدهی مالیاتی بجا گذاشت و شش هزار نفر کارکنانش بیکار شدند.با این حال رسانه‌های در غرب و حتی در انگلیس واکنش سردی به مسئله سرمایه‌گذاری برخی از شرکت‌های وابسته به ملکه بریتانیا در مناطق معاف از مالیات نشان داده‌اند، هرچند بسیاری از آنان این پرسش را مطرح کرده‌اند که اصولا چرا شرکت‌های سلطنتی انگلیس باید در مناطق معاف از مالیات در خارج از خاک بریتانیا سرمایه‌گذاری کرده باشند؟مراکز مالی فراساحل چیست؟

در میان افشای اسناد صورت گرفته در مورد فرار مالیاتی یک موضوع زیاد به چشم می‌خورد و آن استفاده از مراکز مالی فراساحل برای فرار مالیاتی است. مراکز مالی فراساحل در اصل به این معنی است که افراد یا شرکتها می‌توانند خارج از حوزه قضایی کشور خودشان، پول، اموال یا منفعت را به این حوزه‌های قضایی منتقل کنند و از مزیت مالیات کم بهره‌مند شوند.مردم این حوزه‌های قضایی را به عنوان پناهگاه یا گریزگاه مالیاتی می‌شناسند، اسم دولتی‌تر آن مراکز مالی فراساحل است. آنها اکثرا جزایر کوچک، باثبات، قابل اعتماد و محرمانه‌ای هستند و از نظر قوانین مالیاتی با هم فرق دارند.

بریتانیا یکی از بازیگران بزرگ است، نه فقط به دلیل سرزمین‌های ماورای دریا و زیر مجموعه‌های خود بلکه به این دلیل که بسیاری از وکلا، حسابداران و بانکداران سیتی- مرکز مالی لندن- در واقع برای فراساحل کار می‌کنند.تجارت فراساحل برای ابرثروتمندان است. بروک هرینگتون نویسنده کتاب سرمایه بدون مرز، می‌گوید تجارت فراساحل برای یک درصد افراد ثروتمند دنیا نیست بلکه برای یک هزارم درصد ثروتمندان دنیا است. دارایی زیر پانصد هزار دلار نمی‌تواند هزینه برخورداری از خدمات فراساحل را تامین کند.با این حال انتشار این اسناد بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه صاحبان اصلی قدرت و ثروت، به‌ویژه در کشورهای دموکراتیک غربی با پیروی از اصل سود، سرمایه‌های خود را به گریزگاه‌های مالیاتی منتقل و میلیون‌ها شهروندان را از درآمدهای مالیاتی محروم می‌کنند.