کلیپ: نسل کشی مسلمانان در میانمار را متوقف کنید

پوستر: مقایسه محمد مرسی و بشار اسد

اعلام آمادگی ۵۰ شهر آلمان برای استقبال از آوارگان

اعتراض به تعلیق ارسال کمک‌های غذایی به مناطق تحت سیطره حوثی‌ها در یمن

برگزاری کنفرانس «قتل عامدانه محمد مرسی» در استانبول ترکیه

تحصن در الجزایر علیه تعطیلی رسانه‌های منتقد

برگزاری نمایشگاه پناهندگان در لندن

تظاهرات فعالان آمریکایی علیه تعطیلی اردوگاه پناهندگان + تصاویر

لغو کنسرت خواننده زن حامی اسرائیل در اردن

عدم شایستگی عربستان برای ریاست بر كنفرانس گروه 20

درخواست تشكیل كمیته حقیقت‌یاب برای مرگ محمد مرسی

انتشار گزارش شکنجه زندانیان سیاسی در ترکیه

فیلم/ گدایی به اسم آوارگان سوری در فرانسه

«معامله قرن» از نگاه تحلیل‌گران خارجی + فیلم

یک مسئول صهیونیست: بن‌سلمان و بن‌زاید بیشتر از یهودیان از اسرائیل حمایت می‌کنند

پوستر: گرسنگی و مرگ، هدیه سعودی‌ها به کودکان یمنی

نمونه کارهایی از کالیته و سرکالیته

تولید جدیدترین کالیته و سرکالیته در شهر کالیته

کلیپ: قدرت پوشالی آمریکا

تظاهرات محیط زیستی در لبنان

پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۴
کد مطلب: ۷۳۲
۱ نظر
داخلی آرشيو گزارش صفحه شیعه ستیری
بررسی وضعیت حقوق بشر شیعیان در مالزی
بررسی وضعیت حقوق بشر شیعیان در مالزی
شیعیان مالزی به دلیل فشارها و تهدیدها اغلب تقیه کرده و طبق مذهب شافعی عمل می کنند.
گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - شیعیان همواره در طول تاریخ با فراز و نشیب‌های زیادی دست و پنجه نرم کرده‌اند. فرهنگ شیعه خواستار حقوق بشر عادلانه برای همه است. اختلافات ایدئولوژیک شیعیان با دیگر مسلمانان باعث شکل‌گیری گروه‌های افراطی ضدشیعی شد. امروزه تبلیغات ضدشیعی در سراسر دنیا در حال گسترش است.

از زمان شکل‌گیری انقلاب های عربی، شیعیان در کشورهای مختلف توسط افراطیون مدام مورد تهدید و اذیت و آزار قرار گرفته‌اند، هزاران نفر کشته و زخمی و زنان و کودکان زیادی دستگیر و شکنجه شده‌اند. با این حال، بسیاری از رسانه‌ها در مورد این جنایات علیه شیعیان سکوت اختیار کرده‌اند و سازمان‌های حقوق بشری نیز سکوت را به اعتراض ترجیح  داده‌اند.

در این میان، یکی از کشورهایی که شیعیان در آن از بدیهیات حقوق بشر محروم هستند، کشور مالزی است. به علت برخی محدودیت‌ها، جمعیت شیعیان در بعضی کشورها از جمله مالزی به طور دقیق مشخص نیست. طبق یکی از آمار ارائه شده، گفته می‌شود از حدود ۲۶ میلیون جمعیت مالزی، حدود ۲۰۰ هزار نفر شیعه هستند. مذهب تشیع نخستین بار توسط تجار ایرانی و هندی وارد مالزی شد.

در سال ۱۹۹۶ قانون اساسی مالزی، به منظور اعلام قانونی شیعیان به عنوان گروهی منحرف، اصلاح شد. در تاسوعای سال ۲۰۱۰، ۲۰۲ زن، کودک و مرد دستگیر شده و بر اساس قوانین مالزی محاکمه شدند. در بین این افراد شیعیان ایرانی، اندونزیایی و پاکستانی نیز حضور داشتند. شیعیان مالزی به دلیل اینکه اقلیت بسیار کوچکی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، اغلب تقیه کرده و طبق مذهب شافعی عمل می کنند.

در جلسه‌ای که کمیته فتوا در سال ۱۹۹۶ برگزار کرد، تصویب شد تنها شیعه زیدی و جعفری مورد پذیرش واقع شوند. مصوبات دیگری نیز در این جلسه ثبت شد؛ مسلمانان مالزی تنها باید تحت تعالیم مذهب سنی قرار گیرند؛ دین رسمی مالزی باید دین اسلام بر پایه اعتقادات سنی در اصول، قانون و اخلاق اسلامی باشد؛ تعالیم اسلامی غیر از مذهب سنی، خلاف قانون شریعت و قانون اسلامی است؛ تمام مسلمانان این کشور باید به قوانین اسلامی بر پایه اعتقادات سنی عمل کنند؛ انتشار کتاب، نشریه، فیلم، ویدئو، و ... که مربوط به تعالیم اسلامی غیر از مذهب سنی باشند ممنوع است.

در فوریه ۲۰۱۱، به دلیل اتهامات علیه ۷۲ کودک و ۳۰ بزرگسال شیعه، ۱۰۰ نفر برای محاکمه به دادگاه فرستاده شدند و احکامی علیه آن ها صادر شد.

در اقدامی دیگر، افسران دایره مذهبی مالزی، به افرادی که برای جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) جمع شده بودند حمله کرده و تعدادی از آن‌ها را دستگیر کردند. وهاب عمر، یکی از رهبران جامعه شیعیان می‌گوید: "ما با ۲۰۰ نفر دیگر که بیشتر آن‌ها غیرمسلمان بودند، در حال خوردن ناهار جشن بودیم که به ما حمله شد."

برخی از رهبران جامعه شیعیان که در این جشن حضور داشتند، دستگیر شدند. این افراد پیش از این به سیاست‌های دولت مالزی در قبال شیعیان اعتراض کرده بودند.

در تاریخ دوم دسامبر ۲۰۱۱، ماهاتیر محمد نخست‌وزیر سابق مالزی، بیانیه‌ای منتشر کرد که نشان‌دهنده اوج ستیز وی با شیعیان بود. ولی در این بیانیه خود ضمن درخواست از پاکستان و هند برای حل مسالمت‌آمیز اختلافات، جمعیت شیعیان پاکستان را به عنوان مشکلی داخلی برای این کشور قلمداد کرد که به مراتب از مشکلات خارجی با هند بزرگ‌تر است.

اوضاع شیعیان مالزی نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر نیازمند رسیدگی سازمان های حقوق بشری و خصوصا توجه جهان اسلام اس. شیعیان مالزی باید حق برخورداری از آزادی بیان و آزادی های مذهبی را داشته باشند.

بعضی منابع:
http://rafidahanswerback.wordpress.com/۲۰۱۱/۰۲/۰۹/justice-for-malaysian-shia/
http://shiarightswatch.org/index.php?option=com_content&view=article&id=۲۲۲&Itemid=۱۹۶
http://www.presstv.ir/detail/۱۸۱۴۸۱.html
Share/Save/Bookmark
Romania
۱۳۹۴-۰۱-۰۵ ۱۴:۴۱:۵۱
سنگ شیعیان نمی دانم چقدر بزرگ است که خورده تو سر آن ها نمیتوانند تحمل کنند ۰به فضل خدا هرکاری کنند که شیعه را نابود کنند ولی بر عکس میشودوسرافرازانه به اوج میرسد انشالله (7923)