تظاهرات مقابل مقر دولت در لندن در مخالفت با جنگ یمن

یونیسف: 60 هزار دانش آموز یمنی در الحدیده از تحصیل محروم شده اند

معاون ابوبکر البغدادی در سوریه به دام افتاد

عراقی‌ها جنایات سعودی و آمریکا را در یمن محکوم کردند

شکایت زنان ایزدی عراق از شرکت فرانسوی حامی داعش

تصویب ۶ قطعنامه ضد صهیونیستی در سازمان ملل

تظاهرات مردمی در شرق افغانستان در اعتراض به کشتار غیرنظامیان توسط آمریکا

وقوع سیل در موصل عراق و اعلام حالت فوق العاده

صهیونیست ها به کاهدان زدند

عکس/ کشف موشک‌های آمریکایی «تاو» در مقرهای تروریست‌ها در جنوب سوریه

اردوغان: بحران یمن قلب بشریت را به درد آورده است

تظاهرات در گرجستان در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

تماس‌های «هنیه» با سران کشورها برای مقابله با آمریکا

«قباد طالبانی» نامزد اتحادیه میهنی برای ریاست پارلمان منطقه کردستان عراق

انصارالله یمن پیش‌شرط‌های ائتلاف سعودی‌ برای مذاکرات «استکهلم» را رد کرد

زباله تفکیک کنید و جایزه بگیرید

تظاهرات هزاران انگلیسی در خیابان‌های لندن علیه طرح برگزیت

زخمی شدن 11 صهیونیست در رام الله

دفع حملات تروریست‌ها از چند محور توسط ارتش سوریه

سازمان ملل: حدیده پیچیده‌ترین مساله در مذاکرات سوئد است

بازداشت و زخمی شدن هزاران نفر در تظاهرات فرانسه

محمود عباس: به زودی پارلمان فلسطین را منحل خواهیم کرد

کشته و زخمی شدن دهها یمنی در حمله ائتلاف سعودی به الحدیده

با عضویت در سامانه تمو و تفکیک زباله خودرو برنده شوید!

زباله‌هایتان را تفکیک کنید و در قرعه‌کشی خودرو شرکت کنید!

ورود هیات مذاکره کننده انصار الله یمن به سوئد

تظاهرات اعتراضی مردم لیبی به حمله هوایی آمریکا

با جدا کردن پسماند در قرعه‌کشی خودرو شرکت کنید!

تظاهرات اعتراضی رانندگان آمبولانس در فرانسه

شهادت جوان فلسطینی در شمال کرانه باختری

استفاده ائتلاف ضد یمن از تسلیحات ممنوعه

قرائت نخستین گزارش جنایات داعش در شورای امنیت

تظاهرات در گرجستان در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

تماس‌های «هنیه» با سران کشورها برای مقابله با آمریکا

«قباد طالبانی» نامزد اتحادیه میهنی برای ریاست پارلمان منطقه کردستان عراق

يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
کد مطلب: ۷۸۲۴۵
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
ابزار همکاری اعراب با رژیم‌صهیونیستی چیست؟
ابزار همکاری اعراب با رژیم‌صهیونیستی چیست؟
مقامات رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند با بزرگ‌نمایی در تهدیدات ایران برای اولین بار در تاریخ بعد از تولد رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی وارد همکاری‌های دیپلماتیک شوند. آنها با پی‌ بردن به خواست اعراب برای مقابله با تهدید تهران در منطقه قصد دارند با بهره‌برداری از فرصت ائتلاف کشورهای عربی را با خود متحقق سازند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از الوقت؛ کنفرانس هرتزلیا به‌ طور سالانه در سرزمین‌های اشغالی از سوی رژیم صهیونیستی برگزار می‌شود. این کنفرانس امنیتی که از سال ۲۰۰۰ همه‌ ساله در شهر ساحلی هرتزلیا در اراضی اشغالی برگزار می‌شود، امسال ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) آغاز به کار کرد. ایده برگزاری این کنفرانس در سال ۲۰۰۰ با ابتکار عوزی آراد، افسر سابق موساد مطرح شد. کنفرانس هرتزلیا که با هدف توسعه امنیت ملی رژیم صهیونیستی و از سوی موسسه سیاست و استراتژی (IPS) این رژیم برگزار می‌شود، به دنبال آن است تا با برگزاری چنین رویدادی «به سیاست‌گذاری ملی رژیم صهیونیستی و ارتقای روند تصمیم‌گیری استراتژیک آن کمک کند.»

در واقع، کنفرانس هرتزلیا را می‌توان در مقام مرجع اصلی دولت‌های حاکم بر رژیم صهیونیستی در نظر گرفت. طبق برنامه اعلام‌ شده، محورهای این کنفرانس عبارتند از: خاورمیانه، چشم‌انداز جهانی و عرصه داخلی. یکی از موضوعات مورد بررسی این کنفرانس «تهدید ایران و آمادگی یا عدم آمادگی اسرائیل» در این رابطه است. هفدهمین دوره کنفرانس امنیتی سالانه هرتزلیا با عنوان "توازن راهبردی اسرائیل، فرصت‌ها و چالش‌ها" همزمان با هفتادمین سالروز تاسیس اسرائیل از ۲۰ تا ۲۲ ژوئن ۲۰۱۷، با حضور بیش از ۱۸۰ شخصیت نظامی، سیاسی و امنیتی برگزار شد. علاوه بر آن برخی از شخصیت‌های دانشگاهی، رسانه‌ای و قضایی اسرائیلی و غیر‌اسرائیلی در این کنفرانس شرکت کرده‌اند. مهم‌ترین موضوعات و ابعاد این کنفرانس را می‌توان در چهار محور مورد بحث قرار داد:

۱- شرکت جنبش فتح و اعتراض گروه‌های فلسطینی نسبت به خیانت سران فتح:

یکی از موارد قابل توجه در کنفرانس هرتزلیا امسال، حضور جنبش فتح و هیاتی از تشکیلات خودگردان فلسطین بود. این حضور در شرایطی رخ داد که طی ماه های اخیر و بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ و متعاقب آن سفر او به عربستان در ۳۰ اردیبهشت سال جاری، بحث ایجاد دو دولت و سازش اعراب با رژیم صهیونیستی به شکلی جدی مطرح شد. متعاقب همین روند شاهد دیدار جنبش فتح به ریاست محمود عباس در رام الله با رئیس جمهور آمریکا بودیم و بعد از آن نمایندگانی از این جریان در کنفرانس هرتزلیا حاضر شدند. این اقدام جنبش فتح با مخالفت شدید دیگر جریان‌های فلسطینی از جمله جریان های مقاومت اسلامی «حماس» و جهاد اسلامی فلسطین همراه بود. این جریان‌ها ضمن محکوم کردن حضور نمایندگان تشکیلات خودگردان فلسطین، آن را ضربه‌ای از پشت به رشادت‌های ملت فلسطین عنوان کردند.

در همین ارتباط، عبداللطیف قانوع، سخنگوی حماس خاطرنشان کرد که مشارکت هیات تشکیلات رام الله و جنبش فتح در کنفرانس هرتزلیا ضربه‌ای به رشادت‌ها و ایثارگری‌های ملت فلسطین و بی‌توجهی به درد و رنج روزمره آن در نتیجه جنایت‌های بی‌وقفه رژیم صهیونیستی علیه این ملت است. قانوع خاطرنشان کرد: مشارکت تشکیلات خودگردان در این کنفرانس با اجماع ملی و مردمی مبنی بر تحریم رژیم صهیونیستی و مقابله با آن مغایرت دارد و این رژیم از آن به عنوان ابزاری برای تقویت امنیت خود، نهادینه کردن نژاد پرستی و ارتکاب جنایت‌های بیشتر استفاده خواهد کرد.

۲- قلمداد کردن حزب الله به عنوان تهدید اصلی برای امنیت اسرائیل:

یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در کنفرانس اخیر هرتزلیا در ارتباط با برجسته‌ کردن نقش حزب الله به عنوان مهم‌ترین تهدید امنیتی برای امنیت رژیم صهیونیستی می باشد. در همین زمینه عاموس گلعاد، رئیس مرکز هرتزلیا که تا سال گذشته ریاست بخش سیاسی و راهبردی وزارت امنیت اسرائیل را برعهده داشت و همچنین گادی آیزنکات، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی که از بارزترین سخنرانان این کنفرانس بودند، بارها در سخنان خود به جنبش حزب الله، ایران، سوریه و روابط اسرائیل با کشورهای عربی اشاره کردند. سخنرانان این همایش همگی اتفاق نظر داشتند که جنبش حزب الله لبنان به خصوص در سایه تجربه عملی که در چند سال گذشته کسب کرده است، خطر جدی برای اسرائیل است. در ادامه سخنان آیزنکات در کنفرانس هرتزلیا منتشر شد که گفت: جنبش حزب الله تهدید اصلی برای اسرائیل تلقی می‌شود. حزب الله قوی‌تر شده است و ده ها هزار موشک دارد. ارتش اسرائیل برای جلوگیری از رسیدن سلاح پیشرفته به این جنبش تلاش می کند. در ادامه عاموس گلعاد گفت: حزب الله تهدید راهبردی برای جبهه داخلی اسرائیل است. حزب الله هر روز مجهزتر و مسلح تر شود.

۳- تمرکز بر کنترل و مهار قدرت ایران در منطقه:

از جمله موضوعاتی که در کنفرانس اخیر به شدت مورد بحث و توجه قرار گرفت در ارتباط با ضرورت مقابله با قدرت‌گیری فزاینده تهران در منطقه بود. در واقع، شرکت کنندگان در این کنفرانس همچنین بر ضرورت جلوگیری از قدرتمند شدن ایران که تهدیدی مستقیم برای اسرائیل است، تاکید کردند. به گزارش المیادین در این زمینه گادی آیزنکات گفت: جلوگیری از پیشرفت تسلیحاتی ایران هدف امنیتی برای همه کشورهای منطقه است. ایران دو روز پیش موشک هایی را به سوی سوریه شلیک کرد. این امر پیام های خاص خود را دارد. مقابله با ایران هدف اسرائیل و برخی از کشورهای عربی است.

این موضوع از جمله مواردی بود که همه سخنرانان در کنفرانس هرتزلیا بر سر آن توافق نظر داشتند.

۴- تاکید بر ضرورت همکاری میان کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی:

یکی دیگر از محورهای کنفرانش هرتزلیا دعوت رسمی رژیم صهیونیستی از کشورهای عربی برای سفر به اسرائیل بود. در این زمینه اسرائیل کاتص، وزیر حمل‌ونقل، اطلاعات و انرژی اتمی رژیم صهیونیستی، در کنفرانس سالانه هرتزلیا،‌ کشورهای عربی را به عادی‌سازی روابط با اسرائیل دعوت کرد و از عربستان خواست که نخست‌وزیر این رژیم را به ریاض دعوت کند. وی تاکید کرد: اسرائیل نیاز دارد که در مقابل عادی‌سازی تدریجی روابط، همکاری امنیتی و اطلاعاتی با هدف مهار ایران و متحدانش را به عربستان و کشورهای (حاشیه) خلیج (فارس) پیشنهاد دهد؛ من یک محور امنیتی منطقه‌ای در مقابل صلح اقتصادی منطقه‌ای را پیشنهاد می‌دهم. اگر اسرائیل قوی باشد شما قوی هستید و اگر با یکدیگر قوی باشیم، ایران ضعیف خواهد بود.

در مجموع محورهای کنفرانس امسال هرتزلیا نشان می‌دهد که شاهد تغییر یا دگرگونی بزرگی در رویکرد امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی خواهیم بود. بر این مبنا آنها تلاش می‌کنند با بزرگ‌نمایی در تهدیدات ایران و ایران‌هراسی برای اولین بار در تاریخ بعد از تولد رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی وارد همکاری‌های دیپلماتیک در سطح کلان باشند. آنها با پی‌بردن به خواست اعراب برای مقابله با تهدید تهران در منطقه قصد دارند با بهره‌برداری از فرصت، ائتلاف کشورهای عربی را با خود همراه سازند.
Share/Save/Bookmark