تظاهرات شهروندان گرجستان در اعتراض به افزایش قیمت سوخت

نتانیاهو: خان الاحمر را منهدم می کنیم

نزدیکترین دروازه کربلا امسال هم بسته ماند

شلیک 2 فروند موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان سعودی

7569 تروریست در درگیری با ارتش سوریه کشته شده اند

موضع تازه آمریکا درباره ایران، بشار اسد و سوریه

عکس/ تظاهرات گسترده مخالفان برکسیت در بریتانیا

صهیونیست‌ها از تخریب روستای «خان الاحمر» عقب‌نشینی کردند

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کردستان عراق اعلام شد

بیمارستان‌های عدن یمن با بحران رو به رو شدند

زخمی شدن چندین فلسطینی از جمله یک وزیر در راهپیمایی خان الاحمر

استقرار نیروهای داوطلب الحشد الشعبی در مناطق مختلف نجف اشرف

«ماهر عبد العزيز مطرب» کیست؟

بازگشت آرام آوارگان سوری از طریق گذرگاه «نصیب»

زائران اربعینی پاکستانی راهی کربلا شدند

فعالان محیط زیست انگلیسی در اعتراض به اکتشافات نفتی تظاهرات کردند

نبیه بری: راه حل موضوع فلسطین تنها با مقاومت قابل دستیابی است

چهار داعشی در عراق دستگیر شدند

شلیک 2 موشک بالستیک به سمت پایگاه‌های مزدوران ائتلاف سعودی در مرکز یمن

حمله «النصره» به یک روستا در منطقه «عاری از سلاح» ادلب سوریه

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۲
کد مطلب: ۷۹۰۵۵
داخلی آرشيو خبر صفحه عربستان
بحران دینی سعودی؛ تغییر تدریجی و حذف وهابیت
بحران دینی سعودی؛ تغییر تدریجی و حذف وهابیت
وضعیت اجتماعی و دینی عربستان سعودی بازتابی از تناقض های رفتار سیاسی و نگرش مذهبی در این کشور است.
جبهه جهانی مستضعفین - بخوبی می توان درک کرد که این وضعیت تا چه اندازه از رویکرد سیاسی ریاض تاثیر پذیرفته است. تغییرات در ساختار سیاسی و روی کار آمدن بن سلمان بگونه ای است که حوزه اعتقادی جامعه سعودی را نیز در برگرفته است.

اگرچه جامعه سعودی با پذیرش های اجباری وهابیت از آغاز تا کنون دچار تناقض و استبداد مذهبی است اما منتظر یک فرصت برای فوران اجتماعی و ملی است. جامعه ای که حوزه اعتقادی آن نیز بر اساس مساحت جغرافیای شهرهای ان متفاوت است.

با اینکه علمای وهابیت ماموریت اصلی و حیات خود را در تضمین پادشاهان سعودی می دانند اما بنظر می رسد فصل نوینی از پوست اندازی وهابیت فرا رسیده است. و این تغییر یک گزینه اجباری و براساس شرایط جدید جامعه سعودی است.

حال آنکه انگیزه های تغییر در پوسته و محتوای وهابیت با اهداف تاسیسی آن یکسان است که در تضمین حیات سیاسی پادشاهان سیاسی و ارائه بسته های دینی جعلی برای توجیه رفتارهای آنان و نیز محدود کردن جامعه سعودی در دیوارهای خرافه ای وهابیت و فاصله گرفتن از الگوی اسلام واقعی باز تعریف می شود.

وهابیت که با کمک طرف های خارجی و حاکمیت ال سعود و نیز القای نگرش های سطحی و برداشت های غیر واقعی از اسلام و تبلیغ علمای متعصب در جامعه سعودی حکفرما شد امروز در حل تناقض های اعتقادی و نیز همسان سازی ان با نیازهای امروزی جامعه ناتوان مانده است.

راهکاری جدیدی برای اداره جامعه ندارد و محتوای ان پوسیده است. نتوانست خود را با وجود جعلی بودن با نیازهای امروزی جامعه سعودی هماهنگ کند. در تعامل با مدرنیته شکست خورد. چنان بسته و دارای جمود است که قادر به ارائه احکام فقهی در برخورد با موضوعات جدید نیست یا دست کم تلاش می کند به آن ورود نکند.

واقعیت این است که سعودی ها به کارکرد وهابیت دیگر اعتقادی ندارند و به دنبال حذف تدریجی یا تغییر محتوای و تعدیل ان هستند. بعبارتی وهابیت تاثیر و کارکرد خود را از دست داده است. جامعه سعودی به یکباره دچار شکست مذهبی شده است تا جایی ازادی روابط جنسی بعنوان یک ازادی اجتماعی تلقی می شود.
آبشخور وهابیت که ریاض براساس آن تفکرات و نقشه راه اعتقادی جامعه سعودی را ترسیم کرد امروز با خطر بحران هویتی و تناقض تهدید شده است.
حریص بودن جامعه سعودی نسبت به این تغییرات و آزادی های نامشروع را می توان در تمایل به ایوانکا ترامپ دید . رفتاری که ناشی از پدیده خطرناک و بسته بودن سعودی ها داشت. اکنون نیز روابط نامشروع جنسی به ترند نخست در سعودی تبدیل شده است .
در نتیجه همین ناکارآمدی ها ، ریاض به مدیریت بن سلمان به دنبال ایجاد مدل جایگزین وهابیت است که البته باید بطور تدریجی و با اشاعه مفاهیم غیر دینی انجام گیرد تا هم جامعه سعودی دچار انفجار نشود و نیازهای انان را بروز کند و هم اسلام واقعی در این میان متهم نشان داده شود. چرا که تلقی از وهابیت در جامعه سعودی همان تلقی اسلام اصیل است.
بنابراین باید در روزهای اینده منتظر تغییرات بیشتری بود که از سوی بن سلمان مدیریت می شود اما مشخص نیست که این تعدیل تا چه اندازه می تواند در مواجه با خود وی و ساختار سیاسی عربستان بکار گرفته نشود. تغییراتی که با اجازه دادن به زنان سعودی برای رانندگی و نیز اشاعه روابط ازاد جنسی آغاز شده است و در اینده قرار است چه مفاهیم دینی را در معررض اسیب قرار دهد.

-iuvmpress
Share/Save/Bookmark