يکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
کد مطلب: ۸۱۵۱۱
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
عدم رضایت فرانسوی‌ها از پوشش ضعیف خبری جنبش جلیقه زردها
عدم رضایت فرانسوی‌ها از پوشش ضعیف خبری جنبش جلیقه زردها
نتایج یک نظرسنجی در فرانسه نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد فرانسوی ها از رسانه های این کشور به خاطر پوشش ضعیف خبری جنبش اعتراضی جلیقه زردها رضایت ندارند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، ایرنا به نقل از کانال تلویزیونی'ال سی ای'(LCI) فرانسه روز یکشنبه در تارنمای خود نوشت: براساس نظرسنجی «ویا وویس» (Via Voice) که توسط «فرانس اینفو» منتشر شده، از هر دو فرانسوی یک نفر بر این عقیده است که جنبش جلیقه زردها به درستی پوشش خبری داده نشده و دلایل این مساله را متعدد و گاهی متناقض می دانند.
در این بین عدم توجه به اعمال خشونت، حملات شدید و بعضی اوقات خشونت فیزیکی موجب شده تا روزنامه نگاران از آغاز حرکت جلیقه های زرد در کانون انتقادها قرار داشته باشند که طبق این نظرسنجی، ۵۳ درصد از فرانسوی ها معتقدند 'رسانه ها با نحوه پوشش خود جنبش جلیقه های زرد را تحت تاثیر قرار داده اند.'
نتایج این نظرسنجی که برای دوازدهمین کنفرانس بین المللی روزنامه نگاری - Tours - تهیه شده، نشان می دهد که ۵۳درصد از پاسخ دهندگان بر این باورند که پوشش رسانه ای این بحران بی سابقه، بد بوده است.
۳۵درصد از این تعداد، که تقریبا نیمی از آنها کارمند یا کارگر هستند، براین باورند که اکثریت دولت و به طور ویژه ریاست جمهوری زمان زیادی برای گفت و گو پیرامون این مساله ندارند.برعکس، ۲۰درصد فرانسوی ها که ۲۸درصد آنها مدیران و متخصصانی هستند که در مناطق پاریس زندگی می کنند ترجیح می دهند که جلیقه زردها کمتر مورد سوال قرار گیرند.
با این حال، ۳۶ درصد از پاسخ دهندگان فرانسوی از کار روزنامه نگاران راضی هستند و معتقدند که با نشان دادن جنبه های مختلف جنبش و به اشتراک گذاشتن این اصطلاح به طور صحیح، این چالش را به خوبی تحت پوشش قرار داده اند.
همچنین یک نظرسنجی که با همکاری تلویزیون دولتی عمومی فرانسه، رادیو فرانسه و روزنامه های «لو موند» و «ژورنال دو دیمانش» انجام شده رایج ترین انتقادها را نیز به نمایش می گذارد.اکثر پاسخ دهندگان که ۷۷درصد را شامل می شوند از این موضوع که رسانه ها همیشه از اطلاعات حساس و توام با خشونت استفاده می کنند اظهار نارضایتی داشته و از این موضوع ناراحت هستند.
طبق نتایج این نظرسنجی، ۴۶درصد پاسخ دهندگان معتقدند'روزنامه نگاران نمی توانند مردم را درک کنند، چرا که اکثر آنها با درآمد بالا در پاریس زندگی می کنند.'

**حضور کمتر از ۳۰هزار جلیقه زرد درهفته هفدهم
هفدهمین شنبه(دیروز) اعتراض های مردمی به سیاست های اقتصادی دولت موسوم به جنبش جلیقه زردها در حالی سپری شد که طبق آمار وزارت کشور فرانسه درتجمع های دیروز ۲۸هزار و ۶۰۰نفر شرکت داشتندکه نسبت به ۳۹هزار و ۳۰۰نفرتجمعات شنبه ماقبل آن کاهش چشمگیری دارد.
خبرگزاری فرانسه با اشاره به اینکه کمترین درگیری در اعتراضات جنبش جلیقه زردها در روز گذشته گزارش شده است، نوشت: این جنبش مردمی بدترین بحرانی است که رئیس جمهور امانوئل مکرون، از زمان انتخاب شدنش در سال ۲۰۱۷ تاکنون با آن روبه رو بوده است.
خبرگزاری فرانسه افزود: در حدود چهار ماه از آغاز این جنبش، تعداد معترضان همچنان رو به کاهش است.
درحالی که شنبه آتی آخرین زمان گفت و گوی ملی است اما معترضان اطمینان می دهند که اعتراض های آنها در هفته های پس از آن نیز ادامه خواهد داشت.
خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: در روز ۱۶ مارس و در هجدهمین شنبه اعتراض های جنبش جلیقه زردها، بعد از پایان رسمی گفت و گوی ملی گردهمایی بزرگ جلیقه زردها برگزار خواهد شد و امیدوارند بتوانند تمام پاریس را برای هشدار به دولت دور هم گردآورند.
به گزارش ایرنا، اعتراض‌های جلیقه زردها ابتدا در واکنش به سیاست‌های اقتصادی مکرون بویژه در حوزه سوخت و مالیات آغاز شد، اما به سرعت جنبه‌ سیاسی پیدا کرد.
دولت این کشور در هفته‌های گذشته با عقب‌نشینی ازبرخی سیاست‌های خود و اختصاص بودجه بیشتر به کارگران و بازنشسته‌ها، سعی در مدیریت بحران ایجاد شده داشته، اما در این مسیر موفق نبوده است.
از آغاز تظاهرات علیه دولت مکرون تاکنون دست کم ۲ هزار تظاهرکننده و یک هزار نیروی پلیس زخمی شده اند. این اعتراضات ۱۱ کشته نیز در پی داشته است.
Share/Save/Bookmark