زباله تفکیک کنید و صاحب خودرو شوید!

تظاهرات و تیراندازی در پایتخت سودان

ضرب و شتم مدیر مسجدالاقصی به دست نظامیان اشغالگر

وام یک میلیارد یورویی فرانسه برای بازسازی عراق

شهادت یک زن یمنی در حملات موشکی عربستان به صعده

انواع کاتالوگ کالیته سازی ممتاز ساعی

گسترش بیماری در یمن ناشی از تخریب مراکز بهداشتی

حمایت روسیه از مواضع دمشق درباره لزوم خروج کامل آمریکا از سوریه

افتتاح ایستگاه رادیویی حماس در اسرائیل

تظاهرات شهروندان بحرینی در گرامیداشت "شهدای الفجر"

با تفکیک زباله در منازل برنده خودرو شوید!

توییت وزیر جنگ مستعفی رژیم صهیونیستی علیه نتانیاهو

شلیک ۲ موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان

واشنگتن کمک‌ها برای بازسازی سوریه را به خروج ایران مشروط کرد

مشارکت ۸۴ هزار فرانسوی در نهمین شنبه اعتراضات

اعلام آمادگی قطر برای سرمایه گذاری در بازسازی عراق

شهادت یک نفر و زخمی شدن ۱۸۵ نفر در ۴۲مین راهپیمایی بازگشت

انفجار،‌ پالایشگاه عدن را طعمه حریق کرد

با عضویت در سامانه تمو و تفکیک زباله خودرو برنده شوید!

انواع آلبوم کالیته سازی ممتاز ساعی

سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۴
کد مطلب: ۶۳۵۸۵
داخلی آرشيو گفتگو صفحه جمهوری اسلامی ایران
لزوم تأکید NGO‌ها بر «مردمی بودن» انقلاب اسلامی ایران
در گفتگو با «حسین باقری» مطرح شد؛
لزوم تأکید NGO‌ها بر «مردمی بودن» انقلاب اسلامی ایران
از مهم‌ترین مؤلفه‌های انقلاب اسلامی ایران مردمی بودن آن است؛ NGO‌ها که از بطن مردم هستند باید روی این بعد انقلاب تأکید کنند.
حسین باقری خرقانی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با جبهه جهانی مستضعفین به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی در خصوص تفاوت انقلاب ایران و انقلابهایی که در منطقه انجام شده است، گفت: "انقلاب اسلامی ایران دو تفاوت عمده با دیگر انقلاب‌های منطقه دارد که این دو تفاوت عمده تا حدود زیادی می‌تواند عدم موفقیت دیگر انقلاب‌های منطقه را توجیه کند.

تفاوت اول انقلاب ایران و سایر انقلاب‌ها، جایگاه ژئوپولتیک و منابع منحصر به فرد ایران در منطقه است که باعث شده کشورمان از سایر کشورهایی که دارای جنبش‌های مردمی هستند مهم‌تر باشد تا جایی‌که یک کارشناس مطرح غربی گفته بود ایران های‌لند است.

تفاوت دوم شکل و تداوم این انقلاب است؛ انقلاب اسلامی ایران با این مختصات و با این حجم قابل تصور نبود و حتی اگر هم کسی آن را پیش‌بینی می‌کرد هرگز تداوم و قدرت آن پیش‌بینی نمی‌شد."


انقلاب‌ اسلامی از عدم وابستگی به دیگر کشورها و محوریت در حوزه تمدنی اسلامی

باقری در ادامه در خصوص نتایجی که این تفاوت‌ها در پی داشته است افزود: "اولین نتیجه که از تفاوت اول ناشی می‌شود این است که چون ایران شرایط جغرافیایی خاصی دارد انقلاب در آن باید با عدم وابستگی همراه باشد چون اگر کوچک‌ترین وابستگی به وجود بیاید جریان سهم‌خواهی بین همه ابرقدرت‌ها ایجاد می‌شود و وابستگی اصلی‌ترین نقطه‌ای است که در اتمام این روند پیشرفتی انقلاب تأثیرگذار است و اگر زمانی این وابستگی به وجود بیاید انقلاب در سراشیبی خواهد افتاد.

دومین نتیجه که در پی دومین تفاوت به دست می‌آید این است که بحث امتداد این انقلاب که منجر به یک اتفاق می‌شود و آن قدرت رهبری در منطقه است؛ موج بیداری در منطقه نتیجه جریانی‌ست که تداوم انقلاب ایجاد کرده و می‌تواند نقش محوریت را در حوزه تمدنی اسلامی داشته باشد."


وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد انتقال پیام مردمی بودن و استقلال انقلاب اسلامی است
این کارشناس حوزه بین‌المللی در مورد وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد و NGO‌ها در پیگیری یکی از آرمان‌های انقلاب یعنی «حمایت از مستضعفان جهان» بیان داشت: "از مهم‌ترین مؤلفه‌های انقلاب اسلامی ایران مردمی بودن آن است؛ افراد مهمی که در این خصوص اظهار نظر کرده‌اند تأکید داشتند که این انقلاب تنها انقلابی است که با خواست مردم بوده است و NGO‌ها که از بطن مردم هستند باید روی این بعد انقلاب تأکید کنند.

فعالان فضای مجازی و سازمان‌ها‌ی مردم‌نهاد باید بر عدم وابستگی انقلاب تأکید داشته باشند و نشان دهند که انقلاب در چارچوب هیچ جناح و قدرتی نمی‌گنجد؛ همین بهترین کمک به صدور انقلاب است. در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، و غیره این عدم وابستگی باید تعریف شود؛ تا زمانی‌که استقلال این انقلاب حفظ شود هیچ‌کس نمی‌تواند به آن تعدی کند."
Share/Save/Bookmark