«تیم مرگ» عربستان سعودی

مسلمانان آلمان خواستار تشدید تدابیر امنیتی در مساجد شدند

هنیه: فلسطینیان برای راهپیمایی میلیونی روز زمین آماده می‌شوند

رژیم صهیونیستی در معرض تحقیقات جنایی جدید

تمام قربانیان حملات تروریستی نیوزیلند شناسایی شدند

بازندگان حمله تروریستی نیوزیلند

کشف صدها پیکر عناصر داعش در باغوز سوریه

رایگان شدن ویزا ایران و عراق از اوایل ماه آینده میلادی

حمله افراطیون به ۴ مسجد در انگلیس

وقوع 3 انفجار پیاپی در کابل پاینخت افغانستان

برگزاری مراسم میلاد امیرالمومنین (ع) در نجف اشرف در سایه شرایط امنیتی بسیار مناسب

صدها آواره سوری پس از چند سال به حمص بازگشتند

عکس/ معاون سفیر مصر میلاد امیرالمومنین(ع) را به جهان اسلام تبریک گفت

حمله عناصر بوکو حرام در نیجریه منجر به کشته شدن 3 غیرنظامی شد

کاریکاتور/ تلاش تروریسم برای مبارزه با اسلام در اروپا!

شلیک یک فروند موشک بالستیک ارتش یمن به مواضع مزدوران عربستان

یک جوان فلسطینی دیگر به ضرب گلوله صهیونیست‌ها به شهادت رسید

قدردانی پامپئو از ولی‌عهد سعودی بابت تحولات یمن

گفتگوی شاهان سعودی و مغرب

رژیم صهیونیستی، نظامیان ارتش‌های سعودی و امارات را آموزش می‌دهد

سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۴
کد مطلب: ۶۳۵۸۵
داخلی آرشيو گفتگو صفحه جمهوری اسلامی ایران
لزوم تأکید NGO‌ها بر «مردمی بودن» انقلاب اسلامی ایران
در گفتگو با «حسین باقری» مطرح شد؛
لزوم تأکید NGO‌ها بر «مردمی بودن» انقلاب اسلامی ایران
از مهم‌ترین مؤلفه‌های انقلاب اسلامی ایران مردمی بودن آن است؛ NGO‌ها که از بطن مردم هستند باید روی این بعد انقلاب تأکید کنند.
حسین باقری خرقانی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با جبهه جهانی مستضعفین به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی در خصوص تفاوت انقلاب ایران و انقلابهایی که در منطقه انجام شده است، گفت: "انقلاب اسلامی ایران دو تفاوت عمده با دیگر انقلاب‌های منطقه دارد که این دو تفاوت عمده تا حدود زیادی می‌تواند عدم موفقیت دیگر انقلاب‌های منطقه را توجیه کند.

تفاوت اول انقلاب ایران و سایر انقلاب‌ها، جایگاه ژئوپولتیک و منابع منحصر به فرد ایران در منطقه است که باعث شده کشورمان از سایر کشورهایی که دارای جنبش‌های مردمی هستند مهم‌تر باشد تا جایی‌که یک کارشناس مطرح غربی گفته بود ایران های‌لند است.

تفاوت دوم شکل و تداوم این انقلاب است؛ انقلاب اسلامی ایران با این مختصات و با این حجم قابل تصور نبود و حتی اگر هم کسی آن را پیش‌بینی می‌کرد هرگز تداوم و قدرت آن پیش‌بینی نمی‌شد."


انقلاب‌ اسلامی از عدم وابستگی به دیگر کشورها و محوریت در حوزه تمدنی اسلامی

باقری در ادامه در خصوص نتایجی که این تفاوت‌ها در پی داشته است افزود: "اولین نتیجه که از تفاوت اول ناشی می‌شود این است که چون ایران شرایط جغرافیایی خاصی دارد انقلاب در آن باید با عدم وابستگی همراه باشد چون اگر کوچک‌ترین وابستگی به وجود بیاید جریان سهم‌خواهی بین همه ابرقدرت‌ها ایجاد می‌شود و وابستگی اصلی‌ترین نقطه‌ای است که در اتمام این روند پیشرفتی انقلاب تأثیرگذار است و اگر زمانی این وابستگی به وجود بیاید انقلاب در سراشیبی خواهد افتاد.

دومین نتیجه که در پی دومین تفاوت به دست می‌آید این است که بحث امتداد این انقلاب که منجر به یک اتفاق می‌شود و آن قدرت رهبری در منطقه است؛ موج بیداری در منطقه نتیجه جریانی‌ست که تداوم انقلاب ایجاد کرده و می‌تواند نقش محوریت را در حوزه تمدنی اسلامی داشته باشد."


وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد انتقال پیام مردمی بودن و استقلال انقلاب اسلامی است
این کارشناس حوزه بین‌المللی در مورد وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد و NGO‌ها در پیگیری یکی از آرمان‌های انقلاب یعنی «حمایت از مستضعفان جهان» بیان داشت: "از مهم‌ترین مؤلفه‌های انقلاب اسلامی ایران مردمی بودن آن است؛ افراد مهمی که در این خصوص اظهار نظر کرده‌اند تأکید داشتند که این انقلاب تنها انقلابی است که با خواست مردم بوده است و NGO‌ها که از بطن مردم هستند باید روی این بعد انقلاب تأکید کنند.

فعالان فضای مجازی و سازمان‌ها‌ی مردم‌نهاد باید بر عدم وابستگی انقلاب تأکید داشته باشند و نشان دهند که انقلاب در چارچوب هیچ جناح و قدرتی نمی‌گنجد؛ همین بهترین کمک به صدور انقلاب است. در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، و غیره این عدم وابستگی باید تعریف شود؛ تا زمانی‌که استقلال این انقلاب حفظ شود هیچ‌کس نمی‌تواند به آن تعدی کند."
Share/Save/Bookmark