مالیات نفس کشیدن برای مسافران در کویت

پویش باشگاه بسکتبال کانادایی در حمایت از حجاب

تولید لباس‌های اسلامی برای زنان محجبه تیم بسکتبال کانادایی

اعتراف عربستان به توقف ۵۰ درصد تولید نفت این کشور در پی حملات پهپادی یمن

استخدام ٢٠ هزار فقیر يمنی برای دفاع از مرزهای جنوبی عربستان

بررسی پیامدهای حملات اخیر اسرائیل به کشورهای عربی + فیلم

ترامپ، السیسی را «دیکتاتور مورد علاقه» خود خواند

بازداشت ۱۲۰ هزار فلسطینی بعد از پیمان اسلو

سیل در بنگلادش ۱۵ هزار نفر را آواره کرد

۲۲ هزار مفقود طی یک دهه درگیری در نیجریه

آتش‌سوزی در مجتمع نفتی «آرامکو» عربستان در پی حملات پهپادی

خطر اعدام ۳۳ فعال در عربستان

ساخت زندان مخفی، زیر قصر «محمد بن سلمان»

کاهش بی‌سابقه محبوبیت ترامپ در آمریکا

بحران شدید کمبود دارو در غزه

تحصن در ژنو علیه جنایات دولت هند در کشمیر

پخش مراسم خطبه خوانی حرم مطهر رضوی از شبکه های سیما

اتحاد قبایل یک استان جنوبی یمن علیه عناصر امارات

پیام دختر بچه آواره سوری به رئیس جمهور ترکیه

تلاش‌های پنهانی برای از سرگیری روابط آلمان با عربستان

يکشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۸
کد مطلب: ۷۳۳
داخلی آرشيو گزارش صفحه بنیاد ادباستر
مبارزه مردمی  با سرمایه داری و مصرف گرایی
معرفی بنیاد ادباستر
مبارزه مردمی با سرمایه داری و مصرف گرایی
در این نوشتار به معرفی و بررسی بنیاد ادباستر از فعالان بین المللی ضد سرمایه داری و مصرف گرایی و از پایه گذاران جنبش اشغال وال استریت می پردازیم.
گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - بنیاد رسانه‌‌ای ادباستر سازمانی غیر انتفاعی، ضد مصرف‌‌گرایی و طرفدار محیط زیست واقع در کانادا است(۱). این سازمان در سال ۱۹۸۹ توسط "کاله لاسن" (Kalle Lasen) و "بیل اشمالتز" (Bill Schmalz) – دو تن از مستند سازان برجسته - در ونکوور تأسیس شد(۲).

این دو فعال، به خصوص کاله لاسن پیش از تأسیس بنیاد ادباستر نیز اقدامات متعددی را در زمینه مبارزه با سرمایه‌‌داری و فرهنگ مصرفی برآمده از آن انجام داده بودند. به عنوان مثال در اوایل دهه ۸۰، لاسن مستندی با مضمون فرهنگی مبنی بر اینکه غرب باید از تجربه ژاپنی ها در برخورد با سرمایه‌‌داری الگو برداری کند، ساخت(۳).

به طور کلی ادباستر با این ایده به وجود آمد که مردم در تبلیغات رسانه‌‌ای باید با واقعیات روبرو شده و اصول دموکراتیک و آزادی بیان به هر نحو لحاظ گردد. ادباستر خود را به عنوان شبکه‌‌ای جهانی از هنرمندان، فعالان، نویسندگان، دانشجویان، اساتید و کارآفرینانی می‌‌داند که در پی توسعه جنبش های فعال اجتماعی در عصر اطلاعات و ارتباطات هستند.

این بنیاد به زعم بسیاری به عنوان سازمانی ضدسرمایه‌‌داری شناخته می‌‌شود. این سازمان مجله‌‌ای را در سطح بین‌‌المللی با تیراژ ۱۲۰۰۰ به چاپ رسانده(۴) و در این مجله به انحای مختلف مصرف‌‌گرایی را با تکیه بر تاکتیک Culture jamming به چالش می‌‌کشد. برخی از نویسندگان این مجله عبارتند از:

- کریستوفر هگز (Christopher Hedges)،
- مت تایبی (Matt Taibbi)،
- بیل مک کیبن (Bill McKibben)
- جیم مونروئه (Jim Munroe)
- داگلاس راشکوف (Douglas Rushkoff)
- جاناتان بارن بروک (Jonathan Barnbrook)
- دیوید گرابر (David Graeber)
- سیمون کریچلی (Simon Critchley)
- سالووج ژیژک (Slavoj Zizek)
- میشل هارت (Michael Hardt)
- دیوید اورل (David Orrell) و ...

همچنین می‌‌توان این مجله را مجله‌‌ای زیست محیطی دانست، مجله ای که تعادل بین انسان و محیط زیست را مورد توجه و تأکید قرار می‌‌دهد.

ادباستر تاکنون کمپین های متعددی را سازماندهی کرده است، مانند Buy Nothing Day، TV Turnoff Week و جنبش اشغال وال استریت(۵). این بنیاد به دلیل رویه ساختارشکنانه در تبلیغات شناخته می‌‌شود. دوماهنامه‌‌ای در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا و نسخه‌‌ای بین‌‌المللی راجع به هر موضوع به زبان انگلیسی توسط بنیاد ادباستر منتشر می‌‌کند. برخی از سازمان های همکاری کننده با بنیاد ادباستر عبارتند از انتشاراتRésistance à l'Aggression و Casseurs de Pub در فرانسه، Adbusters Norge در نروژ ، Adbusters Sverige در سوئد و Culture Jammers در ژاپن.

در سال ۱۹۹۶ لاسن هدف بنیاد را در مصاحبه‌‌ای اینگونه شرح داد:

آنچه ما تلاش می‌‌کنیم انجام دهیم این است که شکل جدیدی از فعالیت های اجتماعی را ایجاد کنیم که از تمام قدرت رسانه‌‌های ارتباط جمعی برای عرضه ایده‌‌هایشان استفاده کنند؛ نه صرفا برای عرضه و فروش محصولات و تولیدات. ما تحت تاثیر نوعی ایدئولوژی که برآمده از جنبش های زیست محیطی است، قرار داریم؛ ایدئولوژی که درگیر افکار چپ و راست نیست. در مقابل، ما به دنبال نوعی اخلاق گرایی هستیم و تلاش می‌‌کنیم افکار مسموم را از ذهن خود بزداییم. شما نمی توانید یک شهروند زیست محیطی خوب باشید و در عین حال چهار ساعت پای تلوزیون نوشته و پیام های مصرفی دریافت کنید(۶).


بر این اساس می‌‌توان گفت بنیاد ادباستر سازمانی ضد تبلیغاتی است و تبلیغات را به دلیل داشتن نقش محوری در شکل‌دهی و حفظ فرهنگ سرمایه‌‌داری، مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌‌دهد. ادباستر بر این عقیده است که تبلیغات به ناحق فضاهای عمومی، استدلالی و گفتمانی و همچنین فضاهای روانی را با ظاهر شدن در فیلم ها، ورزش، مدارس و ... استعمار کرده و راه را برای گسترش فرهنگ مدرن مصرفی هموار می‌‌کند.

این سازمان سیاست خود را بر این اساس قرار داده که چشم مردم را بر روی واقعیات گشوده و آنها را متوجه تبلیغات دورغین که پیش برنده منافع سرمایه داری است، بگشاید.

ادباستر به دنبال مبارزه با آثار منفی تبلیغات و قدرت بخشی به مخاطبان برای کنترل فرهنگ بومی بوده و بر این عقیده است که رسانه های عمومی باید واقعا عمومی باشند.

در این خصوص ادباستر در ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۰۴ علیه چند رسانه مهم کانادایی از جمله  (CanWest Global, Bell Globemedia, CHUM Ltd, CBC) به دلیل امتناع از خرید ویدئوهای پر شده توسط ادباستر، اعاده دعوی کرد(۷).

همچنین ادباستر در راستای تأکید بر فرهنگ بومی اقدام به عرضه کفش BLACKSPOT کرده است. این کفش با پلاستیک بازیافت شده، چرم و کنف ساخته شده و در کارخانه هایی تولید شده است که تنها به فکر سودآوری خود نیستند. در سایت رسمی بنیاد آمده: ما تنها فروشنده خرده فروش مستقل در سطح جهانیم که به دنبال بازگرداندن پول به چرخه اقتصاد محلی هستیم.یکی از مهمترین اقدامات این سازمان در مقابله با سرمایه‌‌داری، سازماندهی به جنبش اشغال وال استریت بود. در اواسط سال ۲۰۱۱ بنیاد ادباستر با تأثیرپذیری از گردهم‌‌آیی میدان التحریر و اعتراضات مردم اسپانیا، پیشنهاد اشغال مسالمت‌‌آمیز وال استریت را در اعتراض به نفوذ شرکت ها و صنایع و تأثیر آن بر دموکراسی، افزایش نابرابری در ثروت و رفاه و نبود پیگیری های قانونی در بحران مالی اخیر ارائه داد(۸).

سردبیر ارشد ادباستر "میشل وایت" اظهار داشت، این پیشنهاد از طریق ارسال ایمیل در سرتاسر جهان دریافت شده است(۹). آنها به تدریج این جریان اعتراضی را از طریق پوستر، فیس بوک، توئیتر و ... گسترش دادند.

همچنین این بنیاد به عنوان سازمانی ضد یهودی شناخته شده است. در مارس ۲۰۰۴، مجله ادباستر پس از انتشار مقاله‌ای تحت عنوان "چرا کسی به آنها نمی‌‌گوید شما یهودی هستید؟" به اتخاذ مواضع ضد یهودی متهم شد.

در این مقاله این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود که چرا با توجه به نقش اسراییل در دولت آمریکا، نفوذ یهودیان نو محافظه‌‌کار در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه موضوع بحث نیست(۱۰). پس از انتشار این مقاله و نیز مقالات و عکس هایی در این زمینه، بنیاد ادباستر توسط "کنگره یهودیان کانادا" متهم به یهودستیزی و بی‌‌اهمیت دانستن هولوکاست شد.

به طور کلی این بنیاد در قالب فعالیت های رسانه‌‌ای و انتشاراتی سعی کرده عموم مردم را در جریان ماهیت نابرابر سرمایه‌‌داری و ماهیت مصرف‌‌گرای این فرهنگ که منجر به تشدید نابرابری و شکاف می‌‌شود و به خصوص بازنمایی این فرهنگ در رسانه‌ها، آشنا کرده و مکانی را برای فعالیت عموم فراهم کند.

ادباستر به عنوان سازمانی غیرانتفاعی در سایت رسمی خود مقالات متعددی در این زمینه را در اختیار خوانندگان قرار داده، در خصوص کمپین ها و اقدامات دیگر خود اطلاع رسانی می کند که برای کسب اطلاع بیشتر می توان به آن مراجعه کنید.


برخی منابع:
۱. Adbusters Media Foundation. Retrieved ۳ October ۲۰۱۱.
۲. Adbusters Media Foundation. Retrieved ۱۹ December ۲۰۱۰.
۳. adbusters.cool.ne.jp
۴. May, Kevin (۱۱ September ۲۰۰۳). "Adbusters: Tackling Globalisation with Ad Subversion". Campaign. Retrieved ۲۹ April ۲۰۱۰
۵. Yardsley, William (۲۸ November ۲۰۱۱). "The Branding Of the Occupy Movement". The New York Times.
۶. Motavalli, Jim (۳۰ April ۱۹۹۶). "Cultural Jammin'". E - The Environmental Magazine ۷ (۳): ۴۱.
۷. http://depts.washington.edu/gcp/pdf/culturejamsandmemewarfare.pdf,
۸. http://www.vancourier.com/Adbusters+sparks+Wall+Street+protest/۵۴۶۶۳۳۲/story.html
۹. http://www.vancourier.com/Adbusters+sparks+Wall+Street+protest/۵۴۶۶۳۳۲/story.html
۱۰. ^ "Adbusters, Max Cleland, and more". The Weekly Standard. ۸ March ۲۰۰۴. Archived from the original on ۲۶ December ۲۰۰۷. Retrieved ۲۰ November ۲۰۰۷
Share/Save/Bookmark