نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اخبار سایر رسانه‌ها

یک ماه از آغاز اعتصاب آزادی و کرامت گذشت

۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳

یک ماه از اعتصاب غذای اسیران فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی گذشت و این مقاومت سیاسی تاثیرات زیادی بر عموم اسیران فلسطین، جامعه فلسطینی و بسیاری از جوامع دیگر گذاشته است.

به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از قدسنا، در اعتصاب عمومی اسرای فلسطینی موسوم به آزادی و کرامت حدود ۱۸۰۰ نفر از اسیران فلسطینی مشارکت داشته اند و نخستین اعتصاب گسترده و فراگیر اسیران به شمار می رود که محیط زندان را با امساک از غذا به عرصه ای برای مبارزه با دشمن اشغالگر تبدیل کرده اند.

اعتصاب آزادی و کرامت واکنش های گسترده ای را در جامعه فلسطینی دنبال داشته است و طی یک ماه گذشته، روزی نبود که برنامه هایی را در جهت همبستگی با اسرا در جای جای سرزمین های اشغالی اجرا نکنند به گونه ای که برخی مطبوعات رژیم صهیونیستی اعلام کردند که همبستگی با اسرا در سرتاسر فلسطین از جمله در بخش اشغالی ۱۹۴۸ نیز جریان داشته است و اسیران محور شکل گیری وحدت سیاسی جامعه فلسطین قرار گرفته اند.


همچنین برخی از اسیران لبنانی آزاد شده از زندان های رژیم صهیونیسشتی در مقابل ساختمان اسکولای سازمان ملل متحد در بیروت، خیمه ای را بر پا کرده و همزمان با اسرای فلسطینی دست به اعتصاب غذا زده اند. مراسم مشابهی در تونس و چند کشور عربی دیگر برگزار شده و جوامع مختلف بهبود شرایط اسرای فلسطینی را خواستار شده اند. این اعلام همبستگی با اسیران فلسطین به صورت اعلام اعتصاب برخی شخصیت های بین المللی مانند سلیم الحص نخست وزیر اسبق لبنان، و یا کشیش بطریک لحام» کشیش اعظم کلیسای دمشق پایتخت سوریه و یا نمایندگان پارلمان و مسئولین دولتی برخی کشورهای اروپایی و افریقایی و یا به صورت چالش آب و نمک در عرصه بین المللی خود را نشان داده و روز به روز در حال گسترش نیز است.در مقابل رژیم صهیونیستی با جابجایی اسیران فلسطینی تلاش دارد اتحاد این اسیران را از هم بگسلد و با این جابجایی ها شبکه ارتباطی اسیران را منهدم سازد. در یک ماه گذشته ده ها تن از ۱۷۰۰ اسیر فلسطینی دچار عوارض مختلف شده و در زندان های رژیم صهیونیستی بستری شده اند.


نامه اخیر آقای مروان برغوثی و آقای کریم یونس از رهبران اعتصاب غذای اسیران و تاکید بر ادامه اعتصاب تا تحقق اهداف آن، نشان از استواری اسیران فلسطینی دارد. اتحاد اسرا به پیروی از رهبری این اعتصاب و در راس آن مروان برغوثی، یکی از مهمترین ویژگی های این اعتصاب است. دشمن اشغالگر صهیونیست تلاش داشت با گفتگو با برخی از رهبران فلسطین مانند احمد سعدات دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین، مروان برغوثی را دور بزند ولی مخالفت این رهبران و اسرای فلسطینی با هرگونه گفتگو با رژیم صهیونیستی نشان از بلوغ، سازماندهی و نظم حاکم بر این اعتصاب دارد.


در نامه آقای مروان برغوثی خطاب به مردم فلسطین که توسط وکیل وی از زندان منتقل و منتشر شده است، از جامعه فلسطینی درخواست شده تا فعالیت های همبستگی با اسرا را به یک انتفاضه فراگیر تبدیل کنند و دشمن صهیونیستی را تحت فشار جدی قرار دهند.


آنچه که در این یک ماه گذشته کاملا بارز بوده است:


همبستگی برخی چهره های بین المللی با اسرای فلسطینی


همبستگی برخی نمایندگان و شخصیت های دولتی در جهان


محیط اردوگاه های فلسطینی در خارج از فلسطین اشغالی درگیر شرایط انقلابی شده است. شرایطی که در گذشته کمتر دیده شده است.


متاسفانه عدم تحرک سازمان ملل متحد در مقابل اقدامات غیر قانونی رژیم صهیونیستی کاملا مشهود است. حال آنکه بدیهی ترین انتظار از آن، واکنش مناسب در حمایت از حقوق تضییع شده اسرای فلسطینی است، خصوصا که بسیاری از این زندانیان سال هاست در شرایط بازداشت اداری بدون تفهیم اتهام و محاکمه به سر می برند که این موضوع بر اساس قوانین بین المللی غیر قانونی بوده و سازمان های بین المللی می بایست نسبت به ان واکنش مناسب داشته باشند.خصوصا صلیب سرخ جهانی که انفعال کامل قرار دارد.


به اعتقاد کارشناسان اقدام اسرای فلسطینی در تغییر فضای بسته زندان به میدان مبارزه با دشمن و تحت فشار قرار دادن دشمن، نشان می دهد که راه مبارزه با دشمن بسته نیست و اگر اراده لازم وجود داشته باشد نه تنها می توان انتفاضه ای را از زندان آغاز کرد، بلکه می توان جامعه فلسطین را نیز به حرکت در آورد. با توجه به احتمال شهادت برخی از این اسرا به علت طولانی شدن مدت اعتصاب بر اساس نظر بسیاری از پزشکان، قطعا شهادت هر کدام از این اسیران می تواند زمینه ای برای شعله ور ساختن این انتفاضه و گسترش آن باشد.