بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

تحریم کالاهای ژاپنی در کره جنوبی

عملیات جدید پاکسازی داعش با حضور حشد الشعبی

حمله پهپادی یمن به پایگاه هوایی عربستان

پوستر: نفتکش انگلیسی در دستان پر توان مردان ایرانی

وزیر عربستانی، عامل بزرگ‌ترین اختلاس خاورمیانه

۷۰ درصد مراکشی‌ها در فکر مهاجرت

يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
کد مطلب: ۸۳۲۱۳
داخلی آرشيو خبر صفحه جبهه جهانی مستضعفین
برگزاری وب‌کنفرانس با موضوع برگزیت + فیلم
The Fact, Se2 Ep6
برگزاری وب‌کنفرانس با موضوع برگزیت + فیلم
ششمین قسمت از مجموعه The Fact با موضوع بحران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و با حضور کارشناسانی از کشورهای انگلستان و اندونزی برگزار شد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، در ششمین قسمت از فصل دوم برنامه The Fact با حضور تحلیلگرانی از کشورهای انگلستان و اندونزی به بررسی مسئله برگزیت پرداختیم.

تیزر کنفرانس

مهمانان وب‌کنفرانس:
* ریاض کریم / Riaz Kerim
تحلیلگر و کارشناس مسائل سیاسی از کشور انگلستان* باری گروسمن / Barry Grossman
نویسنده و تحلیلگر سیاسی از کشور اندونزی


سوالات مطرح شده در کنفرانس:
۱. به نظر شما چرا مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند؟
۲. مخالفان چه دلایلی را در نقد برگزیت عنوان می کنند؟
۳. چرا باید خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تا این حد پیچیده و سخت و جدال برانگیز شود؟
۴. به نظر شما آیا امکان برگزاری رفراندوم و بازگشت انگلیس به اتحادیه اروپا وجود دارد؟
۵. مسئله برگزیت تا چه حد ممکن است که برکناری ترزا می بیانجامد؟
۶. وضعیت مهاجران بعد از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به چه شکل خواهد بود؟
۷. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافقنامه خروج، چه تبعاتی را بر اقتصاد انگلستان، اروپا و جهان خواهد داشت؟فیلم کامل کنفرانس


در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.


ریاض کریم / Riaz Kerim
تحلیلگر و کارشناس مسائل سیاسی از کشور انگلستان


۱. به نظر شما چرا مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند؟
مردم به این دلیل به خروج رأی دادند که به دروغ به آنها گفته شده بود که میلیاردها دلار از پولی که در حال حاضر برای اروپا صرف میکنیم ذخیره خواهد شد و قادر خواهیم بود هر سه ماه یک بیمارستان جدید تاسیس کنیم. مردم با این باور فریفته شده بودند که ما برای هیچ در اتحادیه اروپا هستیم. ما می‌توانیم تابع خود و مستقل باشیم و با هر کشوری در سراسر دنیا مبادلات تجاری انجام دهیم و از این طریق میلیاردها دلار ذخیره کنیم و بتوانیم بیمارستان‌ها و خدمات اجتماعی بیشتری داشته باشیم. مسئله اینجاست که این همهپرسی مانند هر همهپرسی دیگری نبود. پای دیوید کامرون نخست وزیر سابق در میان بود. کامرون اذعان داشته بود که برگزیت راه به جایی نخواهد برد و ما در اتحادیه خواهیم ماند ولی زمانیکه ترزا می به نخست وزیری رسید، خروج به معنی برگزیت را مطرح کرد. اکنون دو سال است که برای خروج از اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند و کماکان به توافقی در میان خود دست نیافته‌اند.


۲. چرا باید خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تا این حد پیچیده و سخت و جدال برانگیز شود؟
مسائل متعددی در این زمینه وجود دارد. یکی از بزرگترین مسائلی که به نظر می‌رسد اعضای پارلمان انگلستان در آن توافق آراء ندارند مسئله "شبکه‌ای امنیتی" (Backstop) است. اجازه دهید قدری بیشتر توضیح دهم. مرزی به طول ۳۱۰ مایل میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی کشیده شده است که در صورت خروج انگلستان از اتحادیه، این مرز خارجی بین انگلستان و اتحادیه اروپا محسوب خواهد شد. هیچ کدام از طرفین مایل نیستند پست های بازرسی، کنترل مرزی و یا دوربین های مدار بسته امنیتی در این مرز ایجاد شود که به نوعی تبادل آزاد کالا و مبادلات گمرکی را مختل کند. از اینرو، انگلستان موافقت خود را برای ایجاد این شبکه امنیتی که به نوعی به معنی ایجاد ضمانتی برای تبادل آزادانه کالا و جلوگیری از کنترل مرزی است اعلام کرد تا اطمینان حاصل کند که صرفنظر از نتیجه مذاکرات تجاری آینده میان انگلستان و اتحادیه اروپا، مرز سخت وجود نخواهد داشت. در چهارچوب شبکه امنیتی توافق شده بین دو حزب، جمهوری ایرلند همسو با برخی ضوابط اتحادیه اروپا در مواردی همچون محصولات غذایی و استانداردهایی که نیاز به نظارت گمرکی در مرز ایرلند دارند خواهد بود. این در حالی‌ست که برخی دیگر از محصولاتی که از سایر نقاط انگلستان به ایرلند شمالی وارد می‌شوند مشمول قوانین بازرسی و کنترل جدید خواهند شد. لذا "شبکه امنیتی" نیازمند قلمرو گمرکی موقت کارآمدی است که تمام بریتانیا و اتحادیه اروپا را در قالب یک اتحادیه گمرکی حفظ کند. اما در عمل افرادی هستند که از مسائل متفاوتی حمایت می‌کنند. و این بزرگترین مشکلی‌ست که با آن دست به گریبانیم. از طرفی گروه تحقیقاتی اروپایی به رهبری جیکوب ریسماگ را داریم و از سویی نیز حزب کارگر که بدنبال تضعیف برگزیت است تا بتواند به تجارت خود با اروپا در قالب اتحادیه گمرکی ادامه دهد. مشکل اینجاست هر آنچه را که دولت انگلستان انجام می‌دهد باید قبل از تصویب توسط اتحادیه اروپا به تایید پارلمان برسد؛ و اگر توافقی در این بین نباشد، اتحادیه به آن توجه نمی‌کند.


۳. به نظر شما آیا امکان برگزاری رفراندوم و بازگشت انگلیس به اتحادیه اروپا وجود دارد؟
بله کاملا. این مسئله به مانند یک دعوتنامه سر باز است. در صورت الغاء ماده ۵۰ معاهده لیسبون ناظر بر خروج این کشور از اتحادیه اروپا، امکان بازگشت به اتحادیه با همان شرایط پیشین که توسط اتحادیه ثبت شده است وجود دارد و توسط دادگاه نیز بتصویب رسیده است. حتی در این زمینه پتیشینی شکل گرفته است که در صدد است ماده ۵۰ لیسبون را ابطال کند و در این مورد بیش از ۶ میلیون امضاء در طی ۵ روز ثبت کرده اند. ۶ میلیون نفر به ابطال ماده ۵۰ رای داده اند تا پارلمان هیچ گزینه ای به جز گوش سپردن به صحبت‌های مردم نداشته باشد.


۴. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافقنامه خروج، چه تبعاتی را بر اقتصاد انگلستان، اروپا و جهان خواهد داشت؟
اجازه دهید با سازمان ملی تأمین بهداشت و درمان (NHS) شروع کنم. این سازمان با کمبود صد هزار پرستار مواجه است که برخی از این پرستاران از کشورهای عضو اتحادیه آمده بودند و پس از شکست مفتضحانه برگزیت، بسیاری از آنها اروپایی‌ها را ترک کردند. بسیاری از آنها به لهستان و رومانی و هر کشوری که از آن آمده بودند بازگشتند چرا که مطمئن نبودند انگلستان از آنها استقبال می‌کند. که با این اتفاق، خلاء عظیمی در سازمان ملی تأمین بهداشت و درمان ایجاد شد. در حال حاضر شرکت خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی (HSBC) و شرکت خودروسازی نیسان به نوعی دچار تهدیدی برای خروج دفاتر مرکزی خود از لندن و استقرار در بلژیک و یا هلند شده‌اند. نبود شغل، خروج شرکت‌ها، به تعلیق در آمدن وضعیت توسعه به قدری عظیم است که در کوتاه مدت انگلستان ناگزیر به برداشتن قدمی بزرگ برای بازگشت به نقطه‌ی فعلی خود و یا شاید روبه جلو باشد. به همان اندازه که بریتانیا خواهان خروج از اتحادیه اروپا نیست، اتحادیه اروپا نیز خواهان خروج بریتانیا نیست. مسئله‌ای که شرایط را بغرنج ساخته است فقط مردمی هستند که با دروغ به مسیر اشتباه هدایت شده‌اند.


سوال زیر را باری گروسمن از دکتر کریم می‌پرسد:
۵. فکر می‌کنید حمایت عمومی از تبلیغات انتخاباتی تا چه اندازه بر پایه¬ی این عقیده بود که قرار است روزهای خوب انگلستان خالی از مهاجر بازگردد؟ و مرتبط با همین موضوع، آیا پس از طرح برگزیت و فراگیر شدن آن توسط حامیان، شاهد هیچگونه رفتار تعصب آمیز در برخورد با مهاجرین بوده اید؟
اسلام هراسی در بالاترین حد ممکن خود به چشم می خورد. با آنچه در مورد برگزیت در حال وقوع است، گروه‌های طرفدار تفوق نژادی سفید پوستان در حال قدرت گرفتن و اعمال خشونت‌های بیشتری نسبت به مهاجرین هستند. هیچ اقدامی در این مورد انجام نگرفته است و ما شاهد تشدید و وخیم شدن تدریجی اوضاع هستیم. همه مهاجرین بر روی پوسته تخم مرغ گام بر می‌دارند چرا که نرخ جرم و جنایت علیه آنها در بالاترین حد خود قرار گرفته است.

باری گروسمن / Barry Grossman
نویسنده و تحلیلگر سیاسی از کشور اندونزی


۱. به نظر شما چرا مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند؟
۲. چرا باید خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تا این حد پیچیده، سخت و جدال برانگیز شود؟

انتقادها از همه جا و از همه طرف وارد می شود. فکر می کنم هیچ وقت کسی انتظار برگزاری همه‌پرسی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را نداشت. تمایل به برگزاری این رفراندوم در واقع از جدالی درون حزبی شکل گرفت. حزب محافظهکار توری و دیوید کامرون که مسئله‌شان مردمی بودند که به انگلستان مهاجرت می‌کردند و این حزب محافظهکار درصورتی حاضر به شرکت در انتخابات ۲۰۱۵ بودند که برنده میدان شوند و این رفراندوم برگزار شود اما در مورد خروج امکان نداشت این مردم به خروج از اتحادیه اروپا رای دهند. از یک سو، مردمی را داشتیم که دغدغه‌شان این بود که اخلاقیات نئولیبرالی به شدت در سیاست‌های اتحادیه اروپا فراگیر شده است و پارلمان اروپا تحت نفوذ راستی‌ها قرار گرفته است. مردم احساس کردند برای اینکه حقوق خود را حفظ کنند و بریتانیا سیاست‌های لیبرال خود را دنبال کند باید از اتحادیه خارج شوند. از سوی دیگر، حزبی محافظه‌کار وجود دارد که بیش از اتحادیه اروپا راستی است. و نیز حمایت عمومی قاطعانه ای از برگزیت به چشم می¬خورَد که بر اساس سیاست‌های مهاجرتی افراطی شکل گرفته است.
بریتانیا حاضر است در جهت منافع اقتصادی خود با هر گونه اصولی مصالحه کند. این از ویژگی‌های غالب حزب محافظه‌کار توری است. ترزا می نیز در عقیده خود بسیار صریح بوده است و معتقد است هیچ‌گونه ارتباطی نباید میان فروش اسلحه و تجارت با عملکرد حقوق بشر در کشور وجود داشته باشد. اما زمانیکه بحث برگزیت می‌شود، گویی هرگونه دغدغه اقتصادی از بین می‌رود تا طرح خروج پیش رود و این چیزی نیست جز تکاپوی قدرت. سیاستمداران بریتانیا می‌خواهند قدرت کامل داشته باشند و نسبت به هیچ‌ فردی پاسخگو نباشند. این مسئله بسیار به نفع آمریکا نیز هست. همه ما باید بدانیم که یک اروپای ضعیف و تجزیه شده و یک بریتانیای منزوی بسیار در جهت منافع ایالات متحده است. اگر برگزیت به موفقیت برسد، اروپایی زخمی شده و بریتانیایی منزوی شده خواهیم داشت که به میزان زیادی وابسته به آمریکا خواهد بود. این رفراندوم با اکثریت آراء برای خروج، بدون تردید از طرف حزب محافظه‌کار توری و در ناآگاهی کامل برگزار شد.


۳. به نظر شما آیا امکان برگزاری رفراندوم و بازگشت انگلیس به اتحادیه اروپا وجود دارد؟
۴. مسئله برگزیت تا چه حد ممکن است که برکناری ترزا می بیانجامد؟

کاملا واضح است که ترزا می به آخر کار خود رسیده است. من فکر میکنم ترزا می از خود میراثی به جای گذاشته است و آن میراثِ یک بازنده است؛ بازنده هم در قامت نخست وزیر یک کشور و هم در قامت یک انسان. هیچ کدام از اعضای حزب محافظه‌کار توری در پارلمان که ترزامی گرد هم آورده بود در حمایت از ترزا برنخواستند. راه حل به اصطلاح "شبکه‌ی امنیتی" ابدا به معنای خروج نیست بلکه اساسا مستلزم ماندن به عنوان بخشی از اتحادیه برای سالهای سال از نقطه نظر تجاری است. واقعیت امر این است که اگر مردم بریتانیا حق تعیین سرنوشت خود را دارند و می‌خواهند ارزش‌های فرهنگی‌شان مسلط شود و این حق را دارند که نخواهند مهاجرین وارد کشورشان شوند به همین صورت مردم ایرلند شمالی نیز باید دارای حق تعیین سرنوشت خود باشند؛ و نیز مردم اسکاتلند هم باید بتوانند آینده خود را تعریف کنند. افراد زیادی در ایرلند شمالی و همچنین در اسکاتلند هستند که اینگونه فکر می‌کنند. اگر قرار است "شبکه‌ی امنیتی" وجود داشته باشد، این شبکه باید در جایی میان اقیانوس که بریتانیا را از ایرلند جدا می‌کند قرار بگیرد و پس از آن این انگلستان است که باید به مسائلی که در ارتباطش با کشور اسکاتلند پیش می‌آید رسیدگی کند. اما صادقانه بگویم تصور نمی‌کنم چنین چیزی رخ دهد. دکتر کریم اشاره داشتند که اتحادیه اروپا صراحتا اعلام داشت که هر زمان بریتانیا بخواهد در اتحادیه بماند، می‌تواند بماند و نیاز به موافقت سایر اعضای اتحادیه نیست و ماندن بریتانیا در اتحادیه تصمیمی یک جانبه از سوی خود این کشور است. به زَعم من مسئله اقتصاد هیچ زمان موضوع برگزیت نبوده است بلکه مسئله صرفا مسئله‌ی قدرت و سیاستمدارانی است که بدنبال قدرت تام و بدون نیاز به پاسخگویی به پارلمان اروپا هستند. هرچند که از منظر عمومی و از سوی مردم، موضوع اصلی مهاجران بودند و انگلیسی‌هایی که درکشورشان مهاجر نمی‌خواهند.


۵. وضعیت مهاجران بعد از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به چه شکل خواهد بود؟
نخست آنکه در حال حاضر مشکلات عدیدهای برای مهاجرانی که از اروپا می‌آیند وجود دارد و قوانین جدیدی توسط حزب محافظه‌کار توری وضع شده است که محدودیت‌هایی برای مهاجرانی که از کشورهای عضو اتحادیه به انگلستان مهاجرت می‌کنند ایجاد کرده است و از سویی نیز مهاجرانی که بخواهند در آنجا بمانند ناگزیرند به سطح مشخصی از درآمد در طی چند سال نخست اقامت خود برسند. انگلستان شرایط سختی برای افراد واجد شرایط اقامت قانونی وضع کرده است. در وهله دوم، مدتهاست اقداماتی نیز در دولت محافظه‌کار در حال انجام است تا از افرادی که سالیان سال است در انگلستان سکونت دارند خلاص شوند. در پاسخ به سوال شما باید گفت بله برخی پیامدهای اولیه برای مهاجران وجود خواهد داشت، اما در نهایت بریتانیا کشور مهاجرین است. هیچ راهی وجود ندارد که بتوانند افرادی را که بصورت قانونی به این کشور مهاجرت کرده و تابعیت دائم گرفته اند را از کشور خارج کنند. این افراد از کشور خارج نخواهند شد و فکر میکنم تعداد زیادی از مردم انگلیس نیز با این موضوع مشکلی ندارند اما متاسفانه اقلیتی روبه رشد و صریح نیز هستند که با این موضوع مشکل اساسی دارند. این یک مشکل رو به رشد در سراسر اروپا و حتی در ایالات متحده و استرالیا و در سراسر آتلانتیک از جمله کانادا و هر جای دیگر است.


گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark