پوستر: آمریکا بدون روتوش

پوستر: ترامپ قصد دارد بار دیگر با دور زدن کنگره، به عربستان سلاح بفروشد

پوستر: اول آمریکا

گفتگو با «ایان ویلیامز» درباره جهان پس از کرونا و افول امریکا + فیلم

پوستر: ترامپ نژادپرست

پوستر: کشف بالن آتش‌زای آمریکایی در زمین‌های کشاورزی سوریه

پوستر: امام خمینی(ره): باید نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین در تمام عالم گسترده شود

پوستر: نژادپرستی در آمریکا ادامه دارد...

پوستر: آمریکا بدون روتوش

گفتگو با مکس پری درباره وحشیگری پلیس آمریکا

پوستر: تیتر: فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید در پی اعتراضات مردم

پوستر: ولیعهد سعودی وقت و هزینه زیادی را صرف بازی‌ رایانه‌ای می‎‌کند

پوستر: ترامپ، ارتباط آمریکا را با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع کرد

پوستر: نژادپرستان بزرگ قرن 21

ویدئو کلیپ: قضاوت با شما...

ویدئو کلیپ: اقتدار دریایی از خلیج فارس تا دریای کارائیب

گفتگو با دکتر میشل جونز درباره مسئله اقدامات ضد انسانی اسرائیل+ فیلم

پوستر: آزادی فلسطین، هدف اصلی محور مقاومت

پوستر: همه دستاوردهای ترامپ در مقابله با ایران

پوستر: نژادپرست

چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
کد مطلب: ۵۷۰۰۶
داخلی آرشيو خبر صفحه فلسطین
«انتفاضه قدس» از نگاه نخبگان آمریکایی
قسمت هفتم مجموعه The Fact
«انتفاضه قدس» از نگاه نخبگان آمریکایی
در این قسمت از مجموعه ویدئوکنفرانس‌های The Fact با حضور شماری از فعالان و نخبگان آمریکایی در تهران، ابعاد مختلف «انتفاضه قدس» مورد بررسی و بحث قرار گرفت.
هفتمین قسمت از مجموعه کنفرانس‌های سایت جبهه جهانی مستضعفین با موضوع «انتفاضه قدس» با حضور سه تن از نخبگان آمریکایی برگزار شد.

ویدئوکنفرانس‌های آنلاین سایت در این نوبت به دلیل حضور شماری از فعالان و نخبگان آمریکایی در تهران (برای حضور در کنفرانس افق نو) به صورت چهره به چهره انجام و در آن پیرامون انتفاضه سوم مردم فلسطین و جنایات اسرائیل علیه مسجد الاقصی بحث و گفتگو شد.

میهمانان این کنفرانس:
* ویلمر جوزف (Wilmer Joseph Leon) / نویسنده و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه Howard آمریکا
* اکبر محمد (Akbar Muhammad) / فعال حقوقی از آمریکا، از مبارزان فعال ضد نژادپرستی و مدافع حقوق سیاه‌پوستان آمریکا
* کالب تود مائوپین (Caleb Todd Maupin) / روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی آمریکایی و از اعضای Workers World Party & Fight Imperialism – Stand Together


در ادامه، متن بخشی از این نشست را مشاهده می‌کنید:

mwfpress (فاطمه محمدی‌نژاد/ سردبیر انگلیسی سایت و مدرس دانشگاه): دلایل اصلی انتفاضه قدس چیست؟ آیا می‌توانیم وقایع اخیر را دور جدیدی از مبارزات و انتفاضه بدانیم؟
اکبر محمد (Akbar Muhammad): در ابتدا می‌خواهم از شما به خاطر دعوتی که از من کرده‌اید تشکر کنم.
به نظر من انتفاضه و به پا خواستن جوانان فلسطینی باید برای اسراییل یک درس باشد. اینکه ملتی تصمیم گرفته است آزاد باشد، هرگز شکست نخواهد خورد و حقانیت مبارزه برای انسانیت و شرافت (بدون در نظر گرفتن اینکه تاکنون چه تعداد از خانه‌های فلسطینیان تخریب شده است) هرگز ناپدید نخواهد شد؛ اینکه تاکنون چند درخت زیتون قطع شده است و چه تعداد زن و مرد فلسطینی بازداشت یا کشته شده‌اند. این مبارزه پایان نخواهد داشت.

درسی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها می‌توانند از این مبارزه بیاموزند این است که مردمی که تصمیم می‌گیرند آزاد باشند تا حد مرگ به مبارزه خود ادامه خواهند داد و حقانیت مبارزه را به فرزندانشان هم انتقال خواهند داد.

در ایران بودن و صحبت از چنین چیزهایی، معنی خاصی به مبارزات چندین ساله من می‌دهند. فلسطینیان برای سال‌های متمادی با امید به مبارزات خود ادامه می‌دهند در حالی که دنیا این مبارزات را نادیده گرفته استکه این مبارزه مبارزه‌ای برحق است.

من سه بار از سرزمین‌های اشغالی بازدید کرده‌ام و از نزدیک این مبارزات را شاهد بوده‌ام. بعد از کشته شدن ابوجهاد من متوجه انتفاضه شدم. او پدر جهاد نام گرفت چرا که نخستین جرقه بین جوانان فلسطینی علیه اسراییل بود.

ما می‌بینیم که تداوم مبارزه و قیام علیه اسراییل از آن زمان به انتفاضه دوم و هم اکنون به انتفاضه سوم انجامید. اقدام او جوانان فلسطینی را تشویق کرد تا زمانی‌که از تسلیحات جنگی برخوردار نیستند از بدن خود برای نابودی اسراییل استفاده کنند پس عملیات‌های انتحاری آنان خودکشی نیست؛ و این می‌تواند برای دنیای غرب یک نشانه باشد از ملتی که تصمیم گرفته‌اند آزاد باشند.


mwfpress :اسراییلی‌ها می‌دانند که مسجد الاقصی برای مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ اما همچنان به بی‌احترامی و حملات خود به این مسجد ادامه می‌دهند به نظر شما دلیل این اقدام آنان چیست؟
اکبر محمد (Akbar Muhammad): سه مکان مقدس مهم برای همه مسلمانان مکه، مدینه و بیت‌المقدس است. همانطور که می‌دانید مسلمانان مدت‌ها به سوی بیت المقدس نماز می‌خواندند. از طرفی بیت المقدس جایی است که پیامبر از آنجا به معراج رفته‌اند. اما اسراییلی‌ها همچنان به اقدامات توهین‌آمیز خود در زمان برگزاری نماز، ماه مبارک رمضان و اعیاد مذهبی ادامه می‌دهند و با گازهای اشک‌آور و هدف قرار دادن مسلمانان در این مکان آن‌ها را می‌ترسانند.

افراط گرایان اسراییلی حتی مسلمانان را بدون هیچ دلیلی در مسجد می‌کشند. این سوالی است که مسلمانان همواره از اسراییلی‌ها می‌پرسند: شما ما را می‌کشید، ما را قتل عام می‌کنید، از رسانه‌های خود استفاده می‌کنید تا چهره‌ای شیطانی از ما نشان دهید پس باید دلیلی برای اقدامات سرکوبگرانه خود داشته باشید.

در جوامع آمریکایی سیاه‌پوستانی که مسلمان هستند یا از علم کافی برخوردار هستند حقیقت کثیف صهیونیست‌ها را فهمیده‌اند. صهیونیست‌ها به ویژه صهیونیست‌های اروپایی همواره می‌خواهند خود را پیروز بر همه مردم کره زمین بدانند و معرفی کنند. می‌خواهند بگویند این سرزمین ما است و ما بر مسلمانان پیروز شده‌ایم. اما حقیقت آن است که آنان شکست خورده‌اند و با اینکه ما در این مدت زجر بسیار کشیده‌ایم اما خدا با ماست.

آنان می‌خواهند یک چیزی را ثابت کنند چیزی که حتی در برنامه‌های فرهنگی آمریکا نفوذ پیدا کرد و بسیاری از سیاه‌پوستان نیز آن را در برنامه‌های خود می‌خوانند. آنان در سرود‌ها و فیلم‌های آمریکایی این را القا می‌کنند و این یعنی "این سرزمین از آن ماست."

آنان از بی‌سوادی سیاسی مردم در امریکا استفاده می‌کنند و به القائات فرهنگی به نفع خودشان می‌پردازند. یکی از مسائلی که اسراییلی‌ها از آن بهره می‌برند بی‌اطلاعی مردم درباره مسائل بین‌المللی است؛ چیزی که متاسفانه بیشتر از همه به سیاه‌پوستان آمریکایی القا شده و آن اینکه مسائل بین‌المللی ربطی به ما ندارد. بنابراین آنان حقوق بشر را تنها حقوق مدنی می‌شمارند و این یک اشتباه استراتژیکی است برای جمعیت سیاه‌پوستان آمریکا و رهبران مبارزاتی آنان که به مسائل بین‌المللی زیاد توجهی نمی‌کنند.

این در حالی است که مسائل بین‌المللی اتفاقا به روی مسائل آمریکا بسیار تأثیر دارد و مبارزه برای حقوق بشر، شرافت و انسانیت، مبارزه علیه دیکتاتورها، مبارزه برای به دست آوردن دموکراسی و حق رأی و آزادی زنان اگر بین‌المللی و فراگیر باشد تاثیر بهتری خواهد داشت. به عنوان مثال می‌توان به نمونه‌ای قدیمی از مبارزه مردم سیاه‌پوست آفریقای جنوبی اشاره کرد .اگر می‌خواستند مسائل را درونی حل کنند نمی‌توانستند به مبارزات خود ادامه دهند.

از سال‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۴۸ و زمانی‌که فلسطینیان از سرزمین مادری‌شان بیرون رانده و مجبور به زندگی در اردوگاه‌ها شدند من به قیام و مبارزه آنان احترام می‌گذارم.


mwfpress: شما عکسالعمل سازمان‌ها و نهاد‌های بینالمللی را در قبال انتفاضه مردم فلسطین چگونه ارزیابی می‌کنید ؟
اکبر محمد (Akbar Muhammad): این طرفداران و حامیان هستند که باعث تداوم مبارزه و دلگرمی مبارزان می‌شوند. این همانند مبارزه است؛ ما با صهیونیست‌هایی که کنترل فلسطین را در دست گرفته‌اند وارد مبارزه شده‌ایم.
حتما اگر همه فلسطینیان بتوانند به کشورشان بازگردند به تشکیل یک کشور واحد فلسطین رأی می‌دهند؛ آن‌گاه اسراییلی‌ها یا باید جایی دیگر برای خود اختیار کنند و یا به سرنوشتی که سفیدپوستان در آفریقای جنوبی با آن روبه‌رو شوند تن بدهند و زیر سلطه حاکمیت فلسطینیان باشند. آن‌گاه این معنای واقعی دموکراسی خواهد بود که آنچه اکثریت مردم می‌خواهند اجرا می‌شود.

اتفاقی که در آفریقای جنوبی افتاد این بود که تعدادی از سفیدپوستان این کشور را ترک کردند ولی عده‌ای که باقی ماندند تحت حکومت سیاه‌پوستان درآمدند؛ اما یهودیان بر اشغال کل فلسطین پافشاری می‌کنند. آنان نمی‌خواهند آوارگان فلسطینی بتوانند رأی بدهند و این کاملا ناعادلانه است.


mwfpress: ما شاهد حضور پررنگ زنان فلسطینی در این انتفاضه هستیم به نظر شما شجاعت بی‌نظیر این زنان از کجا نشأت می‌گیرد؟
اکبر محمد (Akbar Muhammad): اگر شما به چیزی که برای آن می‌جنگید اعتقاد داشته باشید با تمام قوا ایستادگی خواهید کرد. در اسلام از زمان پیامبر زن‌ها همواره نقش اساسی داشته‌اند.


mwfpress: شما آینده انتفاضه را چگونه می‌بینید؟
اکبر محمد (Akbar Muhammad): من نمی‌توانم هیچ پیشگویی راجع به آن داشته باشم؛ اما مطالعات تاریخی به من آموخته آنانی که به مبارزات خود ادامه می‌دهند پیروز خواهند شد.

ادامه دارد...
Share/Save/Bookmark