پوستر: ترامپ نژادپرست

پوستر: کشف بالن آتش‌زای آمریکایی در زمین‌های کشاورزی سوریه

پوستر: امام خمینی(ره): باید نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین در تمام عالم گسترده شود

پوستر: نژادپرستی در آمریکا ادامه دارد...

پوستر: آمریکا بدون روتوش

گفتگو با مکس پری درباره وحشیگری پلیس آمریکا

پوستر: تیتر: فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید در پی اعتراضات مردم

پوستر: ولیعهد سعودی وقت و هزینه زیادی را صرف بازی‌ رایانه‌ای می‎‌کند

پوستر: ترامپ، ارتباط آمریکا را با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع کرد

پوستر: نژادپرستان بزرگ قرن 21

ویدئو کلیپ: قضاوت با شما...

ویدئو کلیپ: اقتدار دریایی از خلیج فارس تا دریای کارائیب

گفتگو با دکتر میشل جونز درباره مسئله اقدامات ضد انسانی اسرائیل+ فیلم

پوستر: آزادی فلسطین، هدف اصلی محور مقاومت

پوستر: همه دستاوردهای ترامپ در مقابله با ایران

پوستر: نژادپرست

نظرسنجی: کدامیک نژادپرست‌تر هست؟

پوستر: رژیم‌های نژادپرست

نظرسنجی: آیا با حذف اسرائیل موافقید؟

پوستر: اخطار توئیتر به ترامپ به‌خاطر طرح ادعاهای نادرست

جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۰
کد مطلب: ۳۹۲۶۸
داخلی آرشيو گزارش صفحه لبنان
نگاهی به زندگی شهید عماد مغنیه، مغز متفکر حزب‌الله لبنان
به مناسبت هشتمین سالگرد شهادت؛
نگاهی به زندگی شهید عماد مغنیه، مغز متفکر حزب‌الله لبنان
شهید عماد مغنیه، مغز متفکر حزب الله و مجاهد بزرگی است كه بیش از ۲۵ سال تمام تلاش‌های نیروهای اطلاعاتی و امنیتی را بر باد داد و شبكه‌های اطلاعاتی آنان را تخریب كرد و هیبت بزرگ‌ترین ارتش‌های دنیا یعنی ارتش آمریكا و ارتش اسرائیل را نابود كرد.
جبهه جهانی مستضعفین - شهید عماد مغنیه، معروف به "مرد سایه" مقاومت اسلامی و مغز متفکر حزب الله یا حاج رضوان ایرانی‌ها، بزرگ‌مردی بود که به دور از رسانه‌ها شهرت جهانی داشت و بيشترين تعداد عمليات عليه رژيم صهيونيستی را در جهان به نام خود ثبت كرده است.

مغنیه مردی از تبار پاک‌تینتان و استکبار‌ستیزان که خواب شیرین دشمنان را آشفته کرده بود و با رشادت‌های بی‌نظیرش ابرقدرت‌های دنیا چون آمریکا را به زانو درآورده بود تا جایی‌که کنگره آمریکا برای کشتنش جایزه تعیین کرد.
 
در ادامه به مناسبت هشتمین سالگرد شهادت وی (23 بهمن)، به بررسی زندگی، رشادت‌ها و نحوه شهادت این فرمانده جبهه مقاومت اسلامی لبنان می‌پردازیم:
 
زندگی‌نامه شهید عماد مغنیه
شهيد "عماد فایز مغنیه" معروف به "حاج رضوان " در سال ۱۳۴۱ شمسی مصادف با ماه جولاي سال ۱۹۶۲ میلادی در روستای طیر دبا در شهر صور در جنوب لبنان به‌دنیا آمد، پدرش «فايز مغنيه» و مادرش «آمنه سلامه» است.

پدر عماد، شیخ جواد فردی معمولی و غیرمعمم بود که تمکن مالی چندانی نداشت، وی به‌همراه اعضای خانواده خود به کشت زیتون و لیمو در کشتزارهای اطراف صور در جنوب لبنان اشتغال داشت.

وی غیر از عماد، صاحب دو فرزند پسر دیگر نیز شد، جهاد و فؤاد که بعدها با شهادت خود موجب سربلندی شیخ جواد شدند.

خانواده مغنیه چند سال پس از تولد عماد به "عین‌ الدیلبا" یکی از محله‌های فقیرنشین جنوب بیروت مهاجرت کردند.

عماد مغنيه در سن ده سالگي به محل كار پدر كه رستوراني كوچك در خيابان «عبدالكريم» در منطقه شياح بود، مي‌رفت و عصرها اغلب اوقات را در مسجد «شيخ قبيسي» نزديك خانه سپري مي كرد.

در سن سيزده سالگي بود كه تصميم گرفت براي ادامه تحصيل علوم ديني به نجف سفر كند، ولي اين تصميم عملي نشد.

در سال ۱۹۷۵ ميلادي جنگ داخلي لبنان در نقطه ميدان «البريد» واقع در منطقه «عين الرمانه» در ۵۰ كيلومتري محل كار پدر مغنيه آغاز شد.

از آن هنگام بود كه زندگي نظامي و جهادي شهيد عماد مغنيه آغاز شد. در آن زمان بزرگراه قديمي «صيدا» به جبهه جنگ ميان دو منطقه «شياح» و «عين الرمانه» تبديل شده بود. در منطقه عين الرمانه نيروهاي حزب «كتائب» و نيروهاي آزاديخواه ملي‌گرا حضور داشتند و در منطقه شياح نيز نيروهاي ملي و گروه‌هاي فلسطيني سنگر گرفته بودند.

عماد مغنيه در سن چهارده سالگی با گروه‌هاي كمونيسم و ملی‌گرا آشنا شد و با ديگر گروه‌های اجتماعی ملی گرای سوری نيز در تماس بود، ولي اين آشنايی‌ها وی را از گرايش به سوی گروه‌های لبنانی باز نداشت.

عماد مغنيه با وجود سن كم، شب ها را با گروه‌هاي فلسطنيي مي گذراند و آنها را در ساختن سنگرها كمك مي‌كرد و كم‌كم با مسأله فلسطين آشنايي پيدا كرد و توانست در اردوگاه‌هاي فلسطيني زيادي در بيروت و بيرون از آن به آموزش دوره‌هاي نظامي بپردازد و بهترين اردوگاهي كه در آن آموزش نظامي ديد، اردوگاه «ابو‌لؤي» واقع در منطقه «زهراني» جنوب لبنان ـ كه جايگاه آموزش نظامي «دلال مغربي» يكي از رزمندگان فلسطيني است ـ بود.


مادر عماد مغنيه نيز در اين دوران نقش بارزي را ايفا كرد و شبها به دنبال پسرش از يك منطقه به منطقه ديگر مي‌رفت تا وي را سرانجام به خانه بازگرداند، ولي هنوز صبح نشده بار ديگر عماد مغنيه را در خانه نمي‌ديد و بار ديگر دنبالش مي‌رفت. او نمي‌دانست در آينده چه در پيش رو خواهد داشت.

عماد مغنیه پس از اتمام تحصيلات ابتدايي و دبيرستان در جوانی وارد دانشگاه آمريكايي بيروت (AUB) شد.

در سال ۱۹۸۴ ميلادي پيكر «جهاد مغنيه» برادر كوچكتر عماد كه در بمباران منزل مرحوم علامه «سيد محمد حسين فضل الله» ـ كه در منطقه «بئر العبد» به شهادت رسيد ـ تشيع شد. پس از گذشت يك دهه از شهادت جهاد، «فؤاد» فرزند مياني اين خانواده در عمليات تروريستي سازمان موساد در منطقه «صفير» به شهادت رسيد.

تربيت‌هاي ديني خانواده و محيط، اثر خود را در عماد مغنيه نشان داد. يكي از اين جنبه‌ها تأثير وي از انديشه و فكر امام «موسي صدر» و تأسيس جنبش محرومين بود. عماد مغنيه با الهام از همين تفكر بود كه همراه بچه‌هاي منطقه در بسياري از فعاليت‌هاي حركت محرومين شركت مي‌كرد.(+)

عماد و تأسیس گردان دانش آموزان 
در همین منطقه بود که عماد مغنیه به‌همراه یکی از بستگان نزدیکش به‌نام "مصطفی بدرالدین" در حالی که در عنفوان جوانی بود وارد فعالیت‌های جنبش فلسطینی فتح شد.

عماد با نشان‌دادن نبوغ و خوش‌فکری، توسط یکی از فرماندهان لبنانی فتح به‌نام "علی ابوحسن دیب" در رده‌های نظامی و امنیتی جنبش فتح صعود کرد و در حالی‌که به‌ تازگی وارد سنین جوانی خود شده بود توانست با بروز لیاقت و توانمندی‌های خود در اواسط دهه ۷۰ میلادی "گردان دانش‌آموزان" را تأسیس کند، این گردان که مشتمل بر یکصد مرد جوان بود، توانست بخشی از نیروهای نخبه موسوم به "واحد ۱۷" كه نيرويی ويژه برای حفاظت از مبارزانی مانند ابو‌عمار ، ابو‌جهاد و ابود‌اياد را تشكيل دهد.

او از همان زمان، در عمليات انتقال سلاح از جنبش آزاديی بخش فلسطين برای مقاومت اسلامی لبنان نقش اساسی داشت، تا اینکه در پی اشغال لبنان در سال ۱۹۸۲ ميلادي از سوی رژيم صهيونيستی، مبارزان جنبش آزادی ‌بخش فلسطين مجبور به ترك لبنان شدند.

شهید مغنیه و پیوستن به حزب الله
با خروج مبارزان فلسطينی و سازمان آزادی‌بخش از لبنان ، عماد مغنيه نيز به صفوف رزمندگان جنبش شیعی «افواج المقاومه اللبنانیه» پيوست كه از سوی امام موسی صدر و شهيد مصطفی چمران تأسيس شده بود، اما شهيد مغنيه در ادامه و همزمان با انتقال سيد حسن نصرالله از امل، به حزب تازه ‌تأسيس حزب‌الله پيوست.

شهيد مغنيه پس از اجراي موفقيت ‌آميز چند عمليات‌ به عنوان فرمانده گارد حفاظت مقامات بلند پايه حزب‌الله منصوب شد و پس از آن به عنوان مسؤول عمليات ويژه حزب‌الله انتخاب شد. (+)

آمریکا و رژیم صهیونیستی، طراحی و هدایت عمیات استشهادی علیه مقر تفنگداران دریایی آمریکایی و چتربازان فرانسوی در لبنان(۱۹۸۳) و عملیات استشهادی علیه سفارت آمریکا در بیروت غربی (۱۳۶۲) و عملیات استشهادی علیه سفارت آمریکا در بیروت شرقی (۱۳۶۳) و عملیات علیه مقر نظامیان صهیونیست در مدرسه الشجره (۱۳۶۲) در لبنان را به او نسبت می‌دهند.

این مجاهد مسلمان در آخرین مرحله حیات خود، جنگ ۳۳ روزه لبنان (۱۳۸۵) را علیه ارتش رژیم صهیونیستی فرماندهی کرد و اولین شکست حقیقی را به این رژیم غاصب تحمیل کرد.


نحوه شهادت عماد مغنیه
 
مغنیه همراه با کمیته جهادی حزب الله از لبنان وارد سوریه شده و مانند همیشه از محافظانش می‌خواهد، به یک مرکز نزدیک منطقه «زینبیه» (سلام‌الله‌علیها) در جنوب دمشق بروند تا او به جایی برود که می‌بایست به‌ تنهایی و بدون هیچ یک از محافظان امنیتی‌اش در آن حضور می‌یافت.

وی با کسی درباره رفت و آمدها و برنامه‌هایش سخن نمی‌گفت و به انجام دادن کارها در خفا و پنهانی تکیه می‌کرد تا جایی که به دلیل رفت و آمدهای پنهانی‌اش وی را «شبح» می‌خواندند.

رژیم صهیونیستی برنامه‌ها و نقشه رفت و آمدهای وی را از ۶ ماه قبل از ترور تهیه کرده بود، به گونه‌ای که دستگاه اطلاعات و جاسوسی که وی را در خفا و سکوت تعقیب می‌کرد.

روز ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ میلادی (۲۳ بهمن ۱۳۸۶) «عماد فایز مغنیه»، در کمیته جهادی حزب الله به منطقه «کفر سوسه» در دمشق می‌رسد و وارد آپارتمانی می‌شود که برخی از رهبران فلسطینی و مسئول یکی از بخش‌های جهادی حزب‌الله و تعدادی دیگر در آن حضور داشتند تا درباره آموزش‌های نظامی و هماهنگی‌های نظامی بحث و تبادل نظر کنند.

پیش از پایان نشست، شهید مغنیه نشست را ترک می‌کند و از حاضران می‌خواهد که گفت‌‌وگوها و هماهنگی‌ها را ادامه دهند.

دقایقی بعد صدای انفجار به گوش می‌رسد و تمام کسانی‌که در نشست شرکت داشتند، بر این باور بودند که هدف قرار گرفته‌اند، اما داد و فریاد مردم در حیاط جلوی ساختمان و حضور دستگاه‌ها و نیروهای امنیتی سوری در محل،‌ تعدادی از آنها را از خانه بیرون کشید تا ببینند، چه اتفاقی افتاده است که عماد مغنیه را یافتند که ۸ گوی آهنین به بدن وی اصابت کرده است.

یکی از گوی‌های آهنین به چشمش اصابت کرده و از پشت سرش بیرون آمده بود و او بلافاصله جان خود را از دست داده بود.


دوستانش پیکرش را به داخل ماشین برده و مستقیما راهی لبنان شدند، مسئول نظامی حزب‌الله که همراه شهید مغنیه در نشست حضور داشت، با سید «حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله لبنان تماس می‌گیرد تا خبر شهادت مغنیه را به او بدهد و پیکرش را به بیمارستان منتقل کند تا در آنجا «سید» حضور یابد و آخرین دیدار و نگاه را به رفیق راهش داشته باشد و او را در پرچم بارگاه امام حسین(ع) بپیچد که آن را از کربلای معلی دریافت کرده بود و خبر شهادت مغنیه را به خانواده‌اش و دوستانش برساند.

زمان عملیات ترور مغنیه به نحوی انتخاب شد تا مصادف با ماه و روز ترور «رفیق حریری»، نخست وزیر اسبق لبنان باشد که حزب‌الله متهم به دست داشتن در آن بود و این تاریخ در واقع هدیه‌ای از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و جاسوسی که شهید مغنیه را ترور کردند، به گروه ۱۴ مارس عنوان شد، به خصوص آنکه در آن زمان «جرج بوش»، رئیس جمهوری وقت آمریکا مسئولیت «قلم کردن دست حزب‌الله» را با مشارکتش با «موساد» در عملیات ترور برعهده گرفته بود و از این اصل معروف تبعیت می‌کرد که می‌گفت: «اگر نمی‌توانی دشمنت را در میدان جنگ شکست دهی، پس به وسیله عملیات امنیتی پیچیده به قتل برسان».(+)

افشای همکاری سیا و موساد در ترور عماد مغنیه
در حالی‌که برخی گزارش‌ها حاکی از نقش پشت پرده سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی بود، واشنگتن‌پست در گزارشی فاش کرد که این بمب‌گذاری عملیات مشترک موساد و سیا بوده است و سیا و موساد چندین ماه قبل از کشتن عماد مغنیه با یکدیگر همکاری داشتند تا وی را تحت نظر بگیرند و به این نتیجه برسند که بمب را در کجا قرار دهند.

یکی از مقامات اطلاعاتی سابق آمریکا می‌گوید که این اسرائیلی‌ها بودند که به سیا پیشنهاد دادند که عملیات مشترکی برای قتل مغنیه در دمشق صورت دهند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» زیرساخت‌های پیشرفته مخفیانه‌ای در دمشق داشتند که اسرائیلی‌ها می‌توانستند از آن استفاده کنند.

وقتی مکان مغنیه در دمشق مشخص شد، سازمان‌های اطلاعاتی، یک پروفایل «الگوی زندگی» وی را به وجود آوردند تا برنامه‌های او را مورد بررسی قرار دهند.

مقامات موساد پیشنهاد دادند که می‌توانند از پیاده‌روی‌های گهگاه او در زمان عصر به نفع خود بهره برند زیرا در آن زمان محافظانش همراهش نبودند. افسران سیا که تجارب گسترده‌ای داشتند یک مکان امن در ساختمانی در نزدیکی آپارتمان او برای خود فراهم آوردند.

این روزنامه آمریکایی در گزارشی نحوه شهادت عماد مغنیه را این چنین بیان می‌کند، روز ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ عماد مغنیه در خیابانی آرام در دمشق در نزدیکی رستورانی در حال راه رفتن بود و در نزدیکی او تیمی از مأموران سیا، حرکات او را زیر نظر داشتند.

وقتی مغنیه به خودروی میتسوبیشی پاجرو نقره‌ای رنگ پارک شده نزدیک شد، یک بمبی که در یک تایر یدکی در پشت خودرو نصب شده بود، منفجر شد و موجب شد که مغنیه به شهادت برسد.

پس از شهادت حاج رضوان یکی از مقامات سابق اطلاعاتی آمریکا افشا کرد، سیا در ساخت بمبی که مغنیه را هدف قرار داد، کمک کرده است.

برنامه‌ریزی برای این عملیات کامل بود؛ پیشنهاد اسرائیلی‌ها برای قرار دادن یک بمب در خورجین یک دوچرخه یا موتوسیکلت رد شد؛ زیرا این نگرانی وجود داشت وسیله منفجره خوب کار نکند.

این بمب به طور مداوم در تأسیسات سیا در کارولینای شمالی مورد آزمایش قرار داده شد تا اطمینان حاصل شود که این بمب تنها منطقه‌ای را هدف قرار دهد که در نظر داشتند و خسارات ناخواسته به بار نیاورد، مکانی که مغنیه در آن‌جا ترور شد، در نزدیکی یک مدرسه دخترانه بود.

بر اساس این گزارش، عملیات ترور مغنیه یکی از عملیات‌های بسیار پرخطر محرمانه آمریکا به حساب می‌آمد که مجوز این ترور نیازمند حکم ریاست‌جمهوری جرج بوش بود؛ دادستان کل، مدیر اطلاعات ملی، مشاور امنیت ملی و دفتر شورای قانونی وزارت دادگستری همگی این عملیات را تأیید کرده بودند.

این مقام سابق اطلاعاتی آمریکا ادامه داد که دریافت مجوز برای ترور مغنیه یک فرایند «سخت و خسته‌کننده بود». ما باید نشان می‌دادیم که او یک تهدید مداوم برای آمریکا است که سابقه طولانی در هدف قرار دادن آمریکایی‌ها در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ سفارت آمریکا در بیروت دارد.


براساس این گزارش، برای مدتها تردیدهایی درباره مشارکت آمریکا در ترور مغنیه وجود داشت. در کتاب «جاسوس خوب» کتابی درباره یکی از افسران سیا به نام «رابرت آمس»، «کای برد» نویسنده کتاب به نقل یکی از مقامات سابق اطلاعاتی سیا می‌نویسد که این عملیات در ابتدا توسط «لانجلی» تحت کنترل بود که تیمی از مأموران سیا بوده است که این ترور را انجام داده است.

در کتاب دیگری به نام «قتل کامل: ۲۱ قانون برای ترور»، «رابرت بائر» یکی از افسران سابق سیا می‌نویسد که چگونه به دنبال ترور مغنیه بوده است اما ظاهراً هیچ‌گاه فرصت انجام چنین کاری را پیدا نمی‌کند.

او می‌نویسد که بخش سانسور سیا، کتابش را مورد بررسی قرار داده است، و او متأسفانه نتوانسته درباره توطئه حقیقی علیه مغنیه بنویسد.

تلاش برای موجه جلوه دادن ترور شهید مغنیه
یکی از مقامات سابق آمریکا می‌گوید که دولت بوش از تئوری ملی دفاع از خود برای قتل مغنیه استفاده کرده است و مدعی است که مغنیه کاملاً یک هدف قانونی بوده است زیرا به طور دائم علیه آمریکا و نیروهای این کشور در عراق توطئه چینی می‌کرده است و به طور مداوم یک تهدید به حساب می آمده است و دستگیری او ممکن نبوده است.

دولت بوش، حزب‌الله و به ویژه مغنیه را تهدیدی برای آمریکا می‌دانست به طوری‌که در سال ۲۰۰۸، چند ماه بعد از شهادت مغنیه، «مایکل چرتوف» وزیر امنیت داخلی وقت آمریکا گفت که حزب‌الله در واقع تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا است و تصریح کرد که تهدید حزب‌الله به اندازه‌ای است که تهدید القاعده در مقابل آن بسیار ناچیز است.

«رایان کراکر» سفیر آمریکا در عراق در زمانی‌که مغنیه به قتل رسید، گفته بود: « تمام آنچه که می‌توانم بگویم این است، تا زمانیکه مغنیه نفس می‌کشد، تهدید به حساب می آید. خواه در لبنان باشد، خواه در عراق یا هرجای دیگر، به هرحال او یک مأمور باهوش، دلسوز و موثر است.

بلافاصله بعد از ترور، دفتر «ایهود اولمرت» نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای گفت: اسرائیل هرگونه تلاش گروه‌های تروریستی برای نسبت دادن هرگونه مشارکت اسرائیل در این حادثه را رد می‌کند.

«شان مک کورمک» سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا نیز اینگونه واکنش نشان داد: جهان بدون وجود این مرد، به مکان بهتری تبدیل شده است. او یک قاتل خونسرد و یک تروریست بود که مسئول از دست رفتن جان تعداد بی‌شماری از افراد بوده است.(+)
 

خاطرات دختر حاج رضوان از پدرش
رابطه من با پدرم یک رابطه بیشتر دوستانه بود تا پدر و فرزندی، حتی در خیلی از مسایل جزئی نیز از او مشورت می‌گرفتم.

حاج عماد پدری مهربان و مسؤولیت پذیر در خانه، دوستی واقعی و خیرخواه برای من و استادی دلسوز برای فرزندانش بود.

قبل از شهادتش من مشغول امتحانات علوم سیاسی بودم. پدرم یک بار یکی از کتاب‌های درسی‌ام را خلاصه کرد و بعضی موارد را برایم تشریح و تفسیر کرد. وقتی از او درباره یک موضوع سؤال می‌کردم بسیار با حوصله برایم توضیح می‌داد.

یکی از ویژگی‌های بارزی که در زندگی خانوادگی پدرم، حاج عماد مغنیه به چشم می‌خورد، تواضع ایشان بود.

ایشان با اعضای خانواده بسیار مهربان بودند و هر وقتی که در خانه بودند، ما احساس امنیت می‌کردیم. البته این برخورد تنها منحصر به افراد خانواده نمی‌شد، بلکه حتی کسانی که ایشان را نمی‌شناختند و از بیرون به خانه ما می‌آمدند و با ایشان همنشین می‌شدند، در برخورد با پدرم احساس غریبی نمی‌کردند چون محبت زیادی به آن‌ها می‌کرد. پدرم، شهید مغنیه، در عین حال که فردی مبارز بود، صفت تواضع در ایشان بسیار برجسته بود.

بعد از شهادت پدر ما دلتنگ ایشان می‌شویم زیرا بودنشان برای ما احساس امنیت به همراه داشت اما بعد از شهادتش نیز ما احساس می‌کنیم که خون ایشان به ما امنیت می‌دهد.


ما معتقدیم که پدرمان، حاج عماد مغنیه، برای دفاع از وطن و اسلام در مقابل رژیم صهیونیستی مبارزه کرده است و در راه مقاومت به شهادت رسیده است و به اینکه فرزندان این چنین پدری هستیم، افتخار می‌کنیم.

در دیدار‌هایی که در این چند سال داشتم به خصوص بعد از شهادت پدرم، علاقه مردم ایران به حزب الله و همچنین شخص حاج عماد به عینه دیده‌ام، حتی از یکی دوستان  شنیدم که بعد از شهادت حاج عماد بسیاری از ایرانی‌ها بر روی فرزندان خود پیشوند عماد و نام رضوان را گذاشته‌اند.(+)

شهید مغنیه و آشنایی وی با ایران
ارتباط حاج عماد مغنيه با تهران از زمان پيروزی انقلاب اسلامی ايران آغاز شد و در خلال اين ارتباطات بود که زبان فارسی را با لهجه فصيح ياد گرفت و با گويش کاملاً تهرانی صحبت می‌کرد.

وی پس از جنگ ۳۳ روزه، همراه سيد حسن نصرالله به تهران آمد و ديدارهایی علنی با مقامات ايرانی داشت که البته در آن هنگام، با نام حاج رضوان مقابل دوربين قرار می گرفت.

بنا به گفته دوستانش، عماد مغنيه بسيار به رهبر انقلاب نزديک بود، بسيار به ايشان علاقه داشت و به تحليل ها و نظرات ايشان در مورد حوادث مختلف اطمينان داشت.

در تمام ديدارهای حساسی که ايرانی‌ها با هم‌پيمانان استراتژيک خود در منطقه بويژه با سور‌ی‌ها داشتند، مغنيه نقش مترجم را داشت البته بيشتر آنان عماد مغنيه را نمی شناختند.

او فارسی را طوری صحبت می‌کرد که کسی متوجه نمی‌شد زبان مادری وی عربی است. حاج عماد به‌شدت نسبت به مخفی کردن هويت واقعی خود، اصرار داشت و همواره سعی می‌کرد در تصاوير نباشد و به احدی اجازه نمی‌داد از او عکس بگيرد.

او سفرهای زيادی به ايران داشت و برای تحصيل دروس اخلاق و عرفان بارها به شهر مقدس قم سفر کرده بود و با علمای ايرانی بويژه آيت الله بهجت ديدار داشت.(+)


رابطه عماد مغنیه با سيد حسن نصرالله
بنابر اظهار اطرافیان و دوستان آن دو، يک روح در دو پيکر بودند، با هم دوست و رفيق شفيق بودند و همه تصور می‌کردند آن دو بدون یکدیگر نمی‌توانند زندگی کنند و هيچ کس بهتر از سيد، حاج عماد را نمی‌شناخت.


با آنکه معاون جهادی حزب الله محسوب می‌شد اما اصلا علاقه‌ای به کسب مدارج سیاسی در حزب‌الله نداشت و عضو شورای رهبری هم نبود. بعد از سال ها و اصرارهای مکرر سید حسن مبنی بر شرکت در انتخابات شورای رهبری پذیرفت که نامزد شود اما در دل راضی نبود و هیچ تلاشی برای کسب آرا نکرد.

رأی گیری که انجام شد، پس از سید حسن نصرالله بالاترین رأی را آورد...(+)

سخنان دخترشهید عماد مغنیه در محضر امام خامنه‌ای
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، والصلاة والسلام علی أشرف الخلق و أعز المرسلین، سیدنا و حبیب قلوبنا، أبی‌القاسم محمد بن‌عبدالله و علی آله الطیبین الطاهرین.

سرورم و ولیّم، حضرت رهبر امت! روحم به فدایت.

برادران و خواهرانم! سلامی از دل مقاومت و مقاومین، از لبنان عزیز؛ لبنان سرزمین مقاومت و جهاد، لبنان كشور اسلام و صحنه‌ی دفاع از فلسطین، كشور شهید سیدعباس موسوی و شهید شیخ راغب حرب و سردار شهید عماد مغنیه، كشور رهبر مقاومت و مرد ایمان و صلابت جناب سید حسن نصرالله.


سرورم! من دختر شما هستم، فاطمه دختر سردار شهید عماد مغنیه، مجاهد عظیم كه به مدت بیش از ۲۵ سال، تمام تلاش‌های نیروهای اطلاعاتی و امنیتی را به باد داد و شبكه‌های اطلاعاتی آنان را تخریب كرد و هیبت بزرگ‌ترین ارتش‌های دنیا یعنی ارتش آمریكا و ارتش اسرائیل را نابود كرد.

امروز من و صدها تن از فرزندان عماد مغنیه -جوانان انقلابی كه افتخار دیدار با آنها را داشتم- در حالی كه طاغوت‌ها یكی پس از دیگری ساقط می‌شوند و آفتاب اسلام از نو طلوع می‌كند، به ایران آمده‌ایم تا از نور انقلاب اسلامی و از رهبر حكیم و عظیم خود الهام بگیریم كه چگونه راه شهیدانمان را ادامه دهیم و خون پاكشان را مصون بداریم و چگونه با توطئه‌ها و مكر دشمنان اسلام مقابله كنیم.

دشمنانی كه مرحله‌ی آخر شكست نهایی‌شان را تجربه می‌كنند. به كشوری آمدیم كه از عطر روح انقلاب آن، مقاومت تأسیس شد. آمدیم تا عهد ببندیم كه ما جوانان مسلمان از اسلام دفاع خواهیم كرد و مقاومت را ادامه خواهیم داد و كشورهای اسلامی‌مان را از پلیدی مستكبران پاك می‌كنیم.

علت بیداری اسلامی، علت امید و علت كار كردن یكی است؛ مردی از قم كه از رود نبوت وضو گرفت و از شریف‌ترین رسالت‌ها یاد گرفت، در روزی كه همه خواب بودند به‌پا خواست تا از اعماق تاریخ صلا دهد: «مرگ بدون ذلت زندگی است» و با همه‌ی وجود خود فریاد زد: «مساجد سنگرهای شماست، سنگرهایتان را خالی نكنید» تا امت اسلامی پیروز و بیدار شود و افتخار بورزد و عرش روی دست‌های جوانانش و در عقول و قلوبشان حمل شود، تا پرچم خدا با دست‌های مردان خدا و با رهبری بقیة‌الله (عجل‌الله‌تعالی‌فی‌فرجه‌الشریف) بلند باشد.(+)

بنای یادبود عماد مغنیه در تهران

در مراسمی که همزمان با هفتمین روز شهادت عماد مغنیه به همت ستاد پاسداشت شهدای نهضت جهانی اسلام و با مشارکت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، فرهنگسرای پایداری و بنیاد شهید و امور ایثارگران و در حضور جمع کثیری از مردم برگزار شد، در قطعه شهدای نهضت جهانی اسلام بهشت زهرا تهران سنگ یادبود شهید عماد مغنیه رونمایی شد.

شهید جهاد مغنیه در کنار سنگ یادبود پدرش شهید عماد مغنیه در تهران
در متن فارسی سنگ یادبود شهید مغنیه که به دو زبان دیگر یعنی عربی و انگلیسی  حک شده آمده است:

بسم رب الشهداء و الصدیقین
فرزند راستین خمینی کبیر
اسطوره جهاد و مقاومت
سردار شهید حاج عماد فایز مغنیه
متولد ۱۶ آذر ۱۳۴۱ در لبنان
فرمانده مقاومت اسلانی لبنان
شاخه نظامی حزب الله لبنان(+)

گفتنی فرزند برومند این سردار شهید نیز چندی قبل در حمله اسرائیل به منطقه قنیطریه در سوریه به شهادت رسید و نشان داد که آقازاده‌های مقاومت نه تنها به دنبال کسب ثروت و قدرت نیستند؛ بلکه حاضرند جان خود را نیز برای عزت و پیروزی محور مقاومت تقدیم کنند.
برخی منابع:
http://www.aviny.com/article/gozaresh/۹۰/۱۱/emad-moghnie-be-revaiat.aspx
http://www.ashoora.ir/%D۹%۸۵%D۹%۸۲%D۸%A۷%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۸%AA-%D۸%A۲%D۸%B۱%D۸%B۴%DB%۸C%D۹%۸۸%DB%۸C/%D۸%B۹%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۸%AF-%D۹%۸۵%D۸%BA%D۹%۸۶%DB%۸C%D۹%۸۷/۱۶۱-%D۸%B۲%D۹%۸۶%D۸%AF%DA%AF%DB%۸C%D۹%۸۶%D۸%A۷%D۹%۸۵%D۹%۸۷-%D۸%B۴%D۹%۸۷%DB%۸C%D۸%AF-%D۸%B۹%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۸%AF-%D۹%۸۵%D۸%BA%D۹%۸۶%DB%۸C%D۹%۸۷.html
http://www.ravayatgar.org/fa/THpFdk۱UUW۱NVEF۵TnlGTmIyUmxiQ۱l۲THclM۲QlM۲QtaTJlNHpPaDl۲YWclM۲Q=/
http://www.qawem.ir/۱۷-fa/services/khtre/۶۵-%D۹%۸۶%D۸%A۷%DA%AF%D۹%۸۱%D۸%AA%D۹%۸۷%E۲%۸۰%۸C%D۹%۸۷%D۸%A۷-%D۹%۸۸-%D۸%AE%D۸%A۷%D۸%B۷%D۸%B۱%D۸%A۷%D۸%AA-%D۸%AF%D۸%AE%D۸%AA%D۸%B۱-%D۸%B۴%D۹%۸۷%DB%۸C%D۸%AF-%D۸%B۹%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۸%AF-%D۹%۸۵%D۸%BA%D۹%۸۶%DB%۸C%D۹%۸۷.html
http://bazchamran.ir/post/۵۶۷
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۱۱۱۱۰۰۰۲۰۰
http://farsi.khamenei.ir/others-note?id=۱۸۸۸۶
http://۵۰salebadat.ir/category/%D۸%AD%D۸%B۲%D۸%A۸%۲۰%D۸%A۷%D۹%۸۴%D۹%۸۴%D۹%۸۷%۲۰%D۹%۸۴%D۸%A۸%D۹%۸۶%D۸%A۷%D۹%۸۶/%D۸%B۳%DB%۸C%D۸%AF%۲۰%D۸%AD%D۸%B۳%D۹%۸۶%۲۰%D۹%۸۶%D۸%B۵%D۸%B۱%۲۰%D۸%A۷%D۹%۸۴%D۹%۸۴%D۹%۸۷
http://www.tabnak.ir/fa/news/۴۷۴۱۵۴/
Share/Save/Bookmark