آغاز کنفرانس «حمایت از قدس» در قاهره

وتوی تازه امارات برای بازگشت «هادی» به جنوب یمن

سفر قریب‌الوقوع «نیچروان بارزانی» به بغداد

هاآرتص: جنگنده‌های اسرائیل به نزدیکی دمشق حمله کردند

توزیع بسته‌ حمایتی مسلمانان تگزاس برای بی‌خانمان‌ها

گفت‌و‌‌گوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا و بارزانی

ارسال سلاح توسط ترکیه به جبهه النصره در ادلب سوریه

عرضه پوشاک اسلامی در سان فرانسیسکو

سازمان ملل: ۲۲ میلیون یمنی کمک نیاز دارند

کاهش کمک های مالی به آوارگان فلسطینی

روزنامه صهیونیستی: اقتصاد غزه به مرحله بحرانی رسید

۲۰ حمله هوایی عربستان به مناطق مختلف یمن طی روز یکشنبه

کویت برای میزبانی کنفرانس بازسازی عراق اعلام آمادگی کرد

کمپین آموزش هزار تروریست توسط «النصره» در سوریه

تهدید نتانیاهو به حملات بیشتر علیه غزه

ایجاد امارتی سلفی در مرز مشترک یمن با عمان توسط عربستان

اعلام رسمی همپیمانی «العبادی» و «العامری»

ارتش ترکیه تجهیزات نظامی جدید به مرز با سوریه ارسال کرد

شهادت صیاد فلسطینی توسط مصری ها

وقوع انفجار تروریستی در شمال شهر بغداد

يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۱
کد مطلب: ۷۸۹۶۸
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
یک بام و دو هوای سیاست خارجی ترکیه
یک بام و دو هوای سیاست خارجی ترکیه
امروزه ترکیه اهداف زیادی را در حوزه بین الملل دنبال می کند و این کشور به دنبال آن است که به یک قدرت مهم منطقه ای و بین المللی تبدیل شود و تا سال ۲۰۲۳ که صدمین سالگرد تأسیس ترکیه نوین است، به یکی از ده قدرت اقتصادی برتر در جهان تبدیل شود.
جبهه جهانی مستضعفین - در این مقامات این کشور معتقدندکه گفتمان ملی و گفتمان سیاست خارجی این کشور در یک راستا و به موازات هم حرکت کند تا در پیگیری اهداف چند گانه با مشکل روبرو نشود. ازجمله مسائلی که ذهن نظریه پردازان سیاست خارجی هر کشور را به خود مشغول نموده، تک بعـدی نگـری در مطالعه سیاست خارجی بر اساس تکیه بر یکـی از دو سـطح تحلیـل خـرد یـا کـلان اسـت. در سطح تحلیل خرد پژوهشگران بر محیط داخلی کشورها متمرکز می­شـوند و در مقابل در سطح تحلیل کلان به کل نظام بین الملل توجه شده و به تأثیر ساختار نظام بـین الملـل بر سیاست خارجی کشورها تأکید میشود؛ اما در میانه این دو سطح تحلیل، در روند تکاملی مطالعـات سیاسـت خـارجی رهیافـت مخـتلط یـا میان برد با هدف پیوند دو سطح تحلیل خرد و کلان مطرح شد نقـش و میزان نفوذ هر یک از عوامل فوق در فرایند سیاست خارجی را مرتبط با پنج عامل میداند؛

یک- قدرت بازیگر (کشورها را به دودسته بزرگ و کوچک تقسیم میکند)

دو- وضعیت اقتصادی بازیگر (کشورهای توسعه یافته را از کشورهای توسعه نیافته جدا میکند)

سه- ماهیت باز و بسته سـاختار اجتمـا عی

چهـار- رخنـه پـذ یری و یـا رخنـه ناپـذیری سـاختار فرهنگی

پنج- حوزههای موضوعی مختلف.

تحول در سیاست خارجی ترکیه

تحول اساسی در سیاست منطقه ای ترکیه برای مدیریت بحران در خاورمیانه بازاندیشی یا ارائه تفسیر نوینی از اصول سیاست خارجی جدید میباشد. پس از تحولات خاورمیانه به ویژه پس از آغاز بحران سوریه، دولت اردوغان برخی از اصول سیاست خارجی خود را به نفع برخی دیگر نادیده گرفت. پس از تلاشهای چندجانبة دیپلماتیک ترکیه و عدم توجه دولت سوریه به طرح پیشنهادی این کشور برای آغاز اصلاحات ساختاری و گذار به رژیم چند حزبی، اصل به صفر رساندن مشکلات با همسایگان به نفع اصل ضرورت ایجاد توازن بین امنیت و دمکراسی در منطقه کنار گذاشته شد. آنکارا پس از ناامید شدن از دمشق برای آغاز فرایند اصلاحات ساختاری و تشدید خشونتها، سیاست خارجی نوین ترکیه و موقعیت منطقه ای جمهوری اسلامی تمام ملاحظات مربوط به اصل تنش زدایی در روابط منطقه ای را نادیده گرفت و با روشهای مختلفی مانند میزبانی از مخالفان رژیم اسد در قالب شورای ملی سوریه، ایجاد اردوگاههای پناهندگان سوری، پذیرش برخی نظامیان پناهنده و فراهم کردن زمینه تسلیح ارتش آزاد سوریه، و برگزاری چندین نشست بین المللی، درصدد براندازی دولت بشاراسد برآمد. در ارزیابی زمینه ها و نوع واکنش ترکیه به تحولات خاورمیانه بایستی اشاره نمود، که همه بی ثباتی های سیاسی ناشی از سقوط دولتهای مادام العمر، و هم ناامنیها و بحرانهای ناشی از جنبشهای انقلابی، سیاستهای منطقه ای بلندپروازانة این کشور را با بیشترین تهدیدات امنیتی روبرو نمود اما دولت ترکیه با روشهای یادشده سعی کرد پیامدهای ناشی از این تحولات را کنترل نماید، که البته در نهایت منجر به بازنگری در اصول سیاست خارجی این کشور گردید.

در ارزیابی علل و زمینه های این بازنگری برخی اصول سیاست منطقه ای ترکیه مانند تنش صفر با همسایگان مبتنی بر این مفروض غیر واقعی بوده که هیچ یک از همسایگان ترکیه دارای منافع و اهداف مخالف با آنکارا نیستند و لذا در بلندمدت این سیاست نمیتوانست تداوم یابد و با آغاز بحران در منطقه و منافع و اهداف متمایز دولتهای قدرتمند منطقه، این کشور مجبور به تجدیدنظر در سیاست منطقه ای خود شد. ثانیا استراتژیستهای حزب حاکم برآورد افراطی از نفوذ این حزب و رویکردهای فکری و سیاسی آن در منطقه داشته اند و با ظاهر شدن ناتوانی دولت اردوغان در اقناع دولت بشار اسد برای آغاز اصلاحات مورد نظر ترکیه و نیز ناتوانی در همراه کردن ایران و روسیه در این زمینه، دولت اردوغان مجبور به تغییر سیاست منطقه ای خود شد.

امروزه ترکیه اهداف زیادی را در حوزه بین الملل دنبال می کند و این کشور به دنبال آن است که به یک قدرت مهم منطقه ای و بین المللی تبدیل شود و تا سال ۲۰۲۳ که صدمین سالگرد تأسیس ترکیه نوین است، به یکی از ده قدرت اقتصادی برتر در جهان تبدیل شود. در این مقامات این کشور معتقدندکه گفتمان ملی و گفتمان سیاست خارجی این کشور در یک راستا و به موازات هم حرکت کند تا در پیگیری اهداف چند گانه با مشکل روبرو نشود.

اهداف آرمانی سیاست خارجی ترکیه در حوزه های ذیل خلاصه گردیده است:

۱- شرایط عضویت در اتحادیه اروپا را به دست آورد و تا سال ۲۰۲۳ به عنوان یکی از اعضای مؤثر این اتحادیه تبدیل شود.

۲- تلاش خود را برای همگرایی منطقه ای در قالب همکاری های امنیتی و سیاسی ادامه دهد.

۳- تلاش کند تا یک نقش فعال در حل درگیری ها و منازعات منطقه ای ایفا کند.

۴- مشارکت فعاال در تمام عرصه های جهانی داشته باشد.

۵- نقش تعیین کننده در تمام سازمان های بین المللی بازی کند و یکی از ده اقتصاد برتر جهان شود.

نتیجه گیری

با وجود چنین دیدگاهها و پاسخ سران حزب حاکم، باید یادآوری نمود که این گونه بازاندیشی در سیاست منطقه ای از یک سو روابط و مناسبات آنکارا با تهران، عراق و مسکو را وارد دور جدید بی اعتمادی و تیرگی نمود و از سوی دیگر به منزلة گسستی اساسی در سیاست خارجی امنیت گرا و صلح محور و مبتنی بر ملاحظات اقتصادی دولت اردوغان بود.

-iuvmpress
Share/Save/Bookmark