ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

پوستر: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

پوستر: گسترش اختلاف و درگیری امارات با عربستان در یمن

تصاویری جدید از نفت‌کش آزاده‌شده ایران

دانمارکی‌ها ایده جدید ترامپ را تمسخر کردند

پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۴
کد مطلب: ۸۱۸۴۷
داخلی آرشيو خبر صفحه جبهه جهانی مستضعفین
برگزاری وب‌کنفرانس با موضوع حمله تروریستی نیوزیلند + تیزر
The Fact, Se2 Ep2
برگزاری وب‌کنفرانس با موضوع حمله تروریستی نیوزیلند + تیزر
دومین وب‌کنفرانس بین‌المللی در فصل دوم The Fact با موضوع بررسی حادثه تروریستی نیوزیلند با حضور فعالان و تحلیل‌گرانی از آمریکا، انگلیس و ایران برگزار شد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، در پی حادثه تروریستی به دو مسجد در نیوزلیند، وب‌کنفرانس این هفته به بررسی ابعاد این جنایت اختصاص داده شد.
در این گفتگوی 40 دقیقه‌ای مسائلی چون نقش رسانه‌های غربی در گسترش اسلام‌هراسی، مشکلات مسلمانان در کشورهای غربی، راه‌های مقابله با تکرار حوادث تروریستی علیه مسلمان، دلایل رشد گروه‌های راست‌گرا در جوامع غربی توسط مهمانان و کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت.

میهمانان این کنفراس:
پائول لارودی / Paul Larudee
فعال سیاسی، بنیانگذار جنبش غزه آزاد

کاترین شکدم / Catherine Shakdam
تحلیلگر سیاسی

الکساندر آزادگان / Alexander Azadgan
استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی

و فعالانی از ایران

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

۱- به نظر شما چه مقدار رسانه‌های جمعی غربی به اسلام‌هراسی دامن میزنند و علت آن چیست؟
کاترین شکدم: بسیاری از مردم نسبت به واکنش رسانه های انگلیسی و بی بی سی ناظر به حمله تروریستی نیوزیلند بهت زده شده‌اند. این رسانه‌ها در واقع در حال بیان توجیهات ناظر به این اقدام تروریستی هستند. اگر شرایط برعکس بود و یک به اصطلاح مسلمان جهادی اقدام به نصف چنین عملیاتی میکرد، تمام مردم جهان برانگیخته میشدند و این عمل را محکوم میکردند.
اینکه مسلمانان در رسانه‌ها به عنوان گروهی خارجی نشان داده میشوند بسیار خطرناک است و عملاً موجب میشود تا ایده‌ها و تفکرات سفیدپوستان نژادپرست و فاشیست‌ها تقویت شود.

پائول لارودی: وقتی غرب قصد ایجاد جنگ دارد، پیش از آن و در حین آن سعی میکند از رقیب خود تصویری شیطانی بسازد و این اتفاق در مورد اسلام در حال رخ دادن است. این همان چیزی است که اسرائیل ناظر به فلسطینیان انجام میدهد. مشابه همان چیزی که آمریکا در قبال ونزوئلا و سوریه صورت میدهد. این چیزی است که رسانه‌های غربی وظیفه انجام آن را دارند.

الکساندر آزادگان: جنگی که علیه اسلام شروع شده است یک عملیات روانی است. آنها سعی دارند تا به نوعی اجماع و رضایتی درونی برای همگان در جهت حمله به کشورهای اسلامی ایجاد کنند. دقیقا همان چیزی که ناظر به سوریه و لیبی رخ داد. برای مثال رسانه‌های جمعی غربی همیشه از داعش و یا النصره به عنوان "دولت اسلامی" یاد میکردند، بنابراین نفرت عمیق آنان از اسلام مشهود است و همیشه سعی دارند این ترس را از اسلام و مسلمین به دیگران القا کنند.


۲- به نظر شما آیا رسانه‌های جمعی میتوانند به عنوان حامیان چنین اقدامات تروریستی محسوب گردند؟
کاترین شکدم: این موضوع بیشتر به واسطه هدایت و مسیردهی صاحبان شبکه‌های خبری است. برای مثال، واشنگتن پست که یک روزنامه مطرح است زمانی متعلق به شرکتهای سعودی بود اما بعد از مدتی به تصاحب قطر درآمد و تغییر روش و روایت آن پس از این تغییر مشهود است. بنابراین در دنیای امروز، خبرنگاری در غرب دیگر به معنای بیان حقیقت نیست. همین موضوع منجر شده است که هم اکنون رسانه‌ها به این جریان خشونت دامن بزنند.


۳- مشکلات و سختی‌هایی که هم‌اکنون مسلمان در جوامع غربی با آن روبرو هستند، چیست؟
کاترین شکدم: سختی‌هایی که زنان مسلمان تحمل میکنند بسیار زیاد است. در بعضی از کشورهای غربی این خطر وجود دارد که با سنگ یا چاقو به زنان محجبه و یا فرزندان آنان حمله شود و پلیس هم در این مواقع کاری نمیتواند از پیش ببرد. قشر مسلمان عموماً به عنوان دشمن جلوه داده میشوند. به همین واسطه در بسیاری از موارد مسلمان سعی میکنند در محلات خاص دور هم گرد آمده و با هم زندگی کنند که این موضوع هم میتواند آنان را به عنوان هدفی آسان برای تروریستها قرار دهد چراکه دیگر مرتکبین میتوانند مطمئن باشند که هر کس در این محدوده زندگی میکند مسلمان است.

پائول لارودی: مسلمانان در آمریکا بیشتر از دیگر کشورهای غربی تحت خطر هستند. اما نکته این است که مسلمانان در چنین جوامعی به عنوان افراد معمولی جلوه داده نمیشوند و به شکلی متفاوت با آنان برخورد میشود. مسلمان در چنین جوامعی همچون دیگر افراد دارای مشکلات روزمره مانند شغل و خانواده و غیره هستند اما با این حال همیشه به عنوان گروهی مجزا و خاص نشان داده میشوند و اینگونه مطرح میشود که نباید به آنان اعتماد کرد.


۴- چه پیشنهادی برای پیشگیری از چنین حملات تروریستی ارائه میتوان داد؟
الکساندر آزادگان: به نظر من تا زمانی که غرب از این حملات و اتفاقات سود میبرد هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود نخواهد داشت. به نظر من فضایی زیرزمینی و بسیار خطرناک تر از رسانه‌های جمعی ایجاد شده است و آن شبکه‌های اجتماعی است مانند فیسبوک و توییتر و شاهد هستیم که مطالبی بسیار هولناک در این شبکه ها پخش میگردد. من همیشه به دانشجویانم توصیه میکنم که هیچگاه اخبار را از رسانه های جمعی جویا نشوید و خود به دنبال صحت این اخبار بگردید. این خود نوعی پیشگیری و تشخیص مشکل است و با تذکر دادن ناظر به اغواگری شبکه های مجازی و رسانه‌های جمعی، نیمی از راه حل را ارائه داده‌اید. نکته دیگر این است که هم اکنون زنان مسلمان در جوامع غربی به واسطه ظاهر و حجاب خود به راحتی قابل تفکیک و تشخیص هستند و همین موضوع آنان را به عنوان هدفی آسان تبدیل کرده است. تبعیضی که ناظر به آنان صورت میپذیرد بعد از وقایع ۱۱ سپتامبر افزایش یافته است. از این رو به نظر من باید مراکز فرهنگی اسلامی و مساجد در سراسر جهان در قبال چنین وقایعی عکس العمل صریح داشته باشند و اعتراض خود را نشان دهند تا دیگر مردمان بتوانند مسلمانان واقعی را دقیقتر بشناسند.

فاطیما بیدار: به نظر شما بخشی از مشکل، خود مسلمانان نیستند چراکه هیچ گاه با روایتهای رسانه‌های جمعی به شکلی کارامد مقابله نکردند.

الکساندر آزادگان: حرف شما درست است. اما نکته اینجاست که به مسلمانان فرصت و شانس صحبت داده نمیشود.

کاترین شکدم: به نظر من مسلمانان متحد نیستند و نبود رهبری مشکل‌زا شده است. علاوه بر این مسلمانان باید بیش از پیش از ابزار شبکه های اجتماعی برای مقابله با روایتهای غلط استفاده کنند.

پائول لارودی: در غرب باید با شرایط مختلف به اشکالی مختلف برخورد کرد. باید در نظر داشت که بسیاری از این گروه‌های به ظاهر مسلمان از آمریکا و عربستان حمایتهای مالی خود را دریافت میکنند بنابراین یکی از موانع سر راه اتحاد میان مسلمانان همین نکته است.


گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها از چهار سال قبل به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی برگزار می‌شد که بعد از وقفه‌ای دو ساله، مجددا به صورت هفتگی و به صورت منسجم‌تر به کار خود ادامه خواهد داد.
Share/Save/Bookmark